Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Παιδιατρική


elen

Recommended Posts

Χρειάζομαι τις γνώσεις οποιουδήποτε ξέρει τι επικρατεί στο Νοσοκομείο Φλώρινας στο κομμάτι της παιδιατρικής! Ξέρω ότι δίνει έναν χρόνο απλά χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την πραγματικότητα γιατί μου φαίνεται ότι σύντομα θα βρίσκομαι εκεί.

Αν ξέρει κάποιος και γενικότερα για το Νοσοκομείο Φλώρινας ας μου δώσει τα φώτα του!!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου elen! δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η κατάσταση στο νοσοκομείο της Φλώρινας δεν είναι και η καλύτερη ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται από "έξω"..περιμένω κι έγω για το πρώτο μέρος της ειδικότητας εκεί αλλά προς το παρόν ψιλοτρυγυρίζω σ'αυτό για άλλους λόγους. εξαρτάται βέβαια τι θέλεις και τι θεωρείς καλό..για την παιδιατρική δεν ξέρω και πολλά αλλά πιθανόν να πάρω πληροφορίες οπότε θα σε ενημερώσω από βδομάδα..αυτό που έχω να πω αυτή τη στιγμή είναι οτι δεν είναι και πολύ "εκπαιδευτικό" το νοσοκομείο -τουλάχιστον στις ειδικότητες που έχω δει εγώ-..και φυσικά καθέ περιστατικό που θα έχει λιγο περισσότερο ενδιαφέρον θα σταλεί Θεσσαλονίκη..

έχει όμως τα θετικά του μικρού νοσοκομείου (δηλαδή αν ο ειδικός είναι καλός θα σε ξέρει και δε θα σε θεωρεί ως "μια από τις ειδικευόμενες"....όπως γίνεται στα μεγαλύτερα νοσοκομεία συνήθως)

αυτά προς το παρόν... θέλω να πιστεύω ότι θα σου πω καλά νέα για την παιδιατρική αλλά σημείωσε ότι αυτή τη στιγμή μιλάω από "έξω" ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδια καλησπερα.μηπως κατα τυχη ξερει κανεις τι αναμονη εχει κατα μεσο ορο η παιδιατρικη στο παπαγεωργιου Θεσ/νικης?Κατεθεσα τα χαρτια μου το 2007.αλλα πολυ μπερδεμα,αλλοι θα κανουν πληρη,αλλοι μερικοι,βγαλε ακρη.

Αν ξερει κανεις κατι....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Επειδη δε βρηκα πουθενα πληροφοριες για παιδιατρικη στο ασκληπιειο βουλας κ δεδομενου οτι σκεφτομαι να το δηλωσω για ειδικότητα,αν γνωριζει καποιος καμια πληροφορια για τη κατασταση εκεί κ γενικα πως ειναι τα πραγματα στην κλινικη κ παρέθετε τις αποψεις του θα ημουν ευγνωμων!

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως οταν το εψαχνα εγω, δεν ειχα ακουσει κ τα καλυτερα...

μεγαλη αναμονη χωρις λογο κ κακη εκπαιδευση...(μου ειχαν πει...) emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως οταν το εψαχνα εγω, δεν ειχα ακουσει κ τα καλυτερα...

μεγαλη αναμονη χωρις λογο κ κακη εκπαιδευση...(μου ειχαν πει...) emconfused

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορα για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Αν και λίγο παλιές οι προηγούμενες ερωτήσεις, θα τολμήσω να ρωτήσω..

Για παιδιατρική σε Έδεσσα κ Λάρισα ξέρουμε τίποτα;;

Ευχαριστώωω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά με την παιδιατρική στο Πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων και το Χατζηκώστα. Οι αναμονές πάνω κάτω είναι οι ίδιες, σε ποιο θα ήταν καλύτερα να κάνω την αίτησή μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να είμαι ειδήμων και καλό είναι να πει και άλλος τη γνώμη του, από φίλο μου που σπούδασε εκεί και έχει κάνει αίτηση στο Χατζηκώστα ξέρω πως η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη στο εν λόγω από το Πανεπιστημιακό.

Όμως ας απαντήσει και κάποιος με περισσότερη πείρα στο θέμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα!

Είμαι ειδικευόμενη παιδιατρος στην Κύπρο και θα δώσω εξετάσεις στη Θεσσαλονίκη.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το σύγγραμμα που θα ήταν καλα να διαβάσω, που βρίσκω παλαιότερα θέματα και ότι άλλο ξέρετε!

Ευχαριστώ!

emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γεια σε ολους!

Μενω τα τελευταια χρονια στο εξωτερικο και δεν γνωριζω καλα το ελληνικο συστημα οσον αφορα τις ειδικοτητες-σκεφτομαι ομως να γυρισω Ελλαδα..

Θα ηθελα να ξεκινησω ειδικοτητητα στη παιδατρικη.

Ποια ειναι περιπου η αναμονη για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα στη Θεσσαλονικη?

οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη :)

εχω βρει κατι λιστες αναμονης με ονοματεπωνυμα κλπ κλπ αλλα δν βλεπω πουθενα τον χρονο αναμονης. Πρεπει να τους τηλ σε καθε νοσκομειο η υπραχει καποιος απλουστερος τροπος ποσο καιρο πρεπει να περιμενω?

ευχαριστω!!! :))))))))

Τροποποιήθηκε από didi88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα η αναμονη ειναι 8 χρονια περιπου και φετος προστεθηκαν επιπλεον θεσεις οποτε ισως μειωθει κατα 1-2 χρονια?? χωρις να ξερω σιγουρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω βρει κατι λιστες αναμονης με ονοματεπωνυμα κλπ κλπ αλλα δν βλεπω πουθενα τον χρονο αναμονης. Πρεπει να τους τηλ σε καθε νοσκομειο η υπραχει καποιος απλουστερος τροπος ποσο καιρο πρεπει να περιμενω?

Απ' ό,τι βλέπω, είναι κάπως μπερδεμένα στο σάιτ της νομαρχίας Θεσσαλονίκης.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις στο σάιτ κάθε νοσοκομείου ξεχωριστά και να ψάξεις τη λίστα ειδικευόμενων. Εκεί, θα δεις πόσες θέσεις και πόσοι ειδικευόμενοι υπάρχουν ανά ειδικότητα και πότε τελειώνει ο καθένας.

Για παράδειγμα, στο Παπαγεωργίου βρίσκεις τη λίστα εδώ. Βέβαια, δεν ξέρω αν έχουν όλα τα νοσοκομεία τέτοιες λίστες στα σάιτ τους.

Αν δε βγάλεις άκρη, ναι, θα πρέπει να τηλεφωνήσεις σε κάθε νοσοκομείο και να ρωτήσεις πότε περίπου θα μπεις για ειδικότητα, αν κάνεις την αίτηση τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Εδω και 2 μηνες η Παιδιατρικη Κορινθου εμεινε χωρις Διευθυντη ή Επιμελητη Α οποτε δεν μπορει πλεον να χορηγει ειδικοτητα.

οποτε οποιος δηλωσει (εξων γνωριζω υπαρχουν κενες θεσεις στη νομαρχια) ερχεται αμεσα και παιρνει αμεσα αποσπαση σε αλλο νοκοκομειο που δινει ειδικοτητα.

Υπαρχει προσφατο παραδειγμα με ειδικευομενη που πηρε αποσπαση στο Αγλ. Κυριακου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προχωραει ο διορισμος απο το υπουργειο χωρις να μπορει η κλινικη να δινει ειδικοτητα πλεον?

Μηπως η ειδικευομενη ηταν ηδη εκει, οποτε μονο για αυτην ισχυσε αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγινε ηδη για μια ειδικευομενη που ηταν εδω (και μαλιστα ειχε παραιτηθει για αυτο το μπαχαλο και επαναπροσληφθηκε)

αλλα απο το γραφειο προσωπικου υπαρχει πληροφορηση οτι θα ισχυσει και για οσους ειναι υπο διορισμο (εχουν ενημερωθει τηλεφωνικα να επιλεξουν και νοσοκομειο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος θα βολευτεί απο αυτο που γινεται κ δυστυχώς ξέρω ποιος είναι .... Οι επιμελητές έχουν τους λόγους τους που παραιτούνται..... Ξέρουν τι κανουν βολεύουν .... Κόσμο .... Χάθηκε ο κόσμος να γινόταν κ σε εμάς που φάγαμε την παπάρα της αναμονής.... Έλεος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια νοσοκομεία κατά προτίμηση της Πελοποννήσου,είναι καλό το επίπεδο εκπαίδευσης και με μια προσιτή αναμονή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 12/6/2016 at 6:01 ΜΜ, ξενος said:

τρι-πολη δεν ειναι ασχημα αμα προτιμας αρκαδια ...

Γνωρίζεις από πρόσφατα δεδομένα?Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμα σενδιαφερει σοβαρα,μπορω να μαθω 

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι πρωτες πληροφοριες λενε πως ειναι χαλαρα και ηρεμα,αν και εχουνε να πω ελλειψη τωρα σε ιατρικο προσωπικο.αυριο ισως εχω περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.