Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Κάνοντας επιπλέον χρόνο άσκησης...


drspiros

Recommended Posts

Κατ'αρχην, Χρονια πολλα και Καλο Πασχα σε όλους, κυριως δε στον Τασο και τα αλλα παιδια που αυτες τις μερες ειχαν και την ονομαστικη εορτη τους.

Κυριακη του Πασχα σημερα, και ενω εφημερευω σε ενα ηρεμο (προς το παρον) νοσοκομειο, περιεργες σκεψεις ερχονται στο νου μου, ερωτηματα που ειτε ειναι εξαιρετικα αφελη και βλακωδη, ειτε θα ανοιξουν τους ασκους του Αιολου για το νομικο πλαισιο που διεπει τις ειδικοτητες.

Και εξηγουμαι με ενα απλο παραδειγμα, για να γινει πιο κατανοητο: Το 2007 καταθετω αιτηση για ειδικοτητα σε δυο νοσοκομεια, ενα που δινει πληρη κι ενα που δινει μερος της ειδικοτητας. Το 2008 ξεκιναω το κομματι της ειδικοτητας (1 χρονο), και τελειωνω το 2009, ενω για το υπολοιπο εχω αναμονη εως το 2013. Κι εδω ειναι το κρισιμο ερωτημα: Ποιος νομος με εμποδιζει να ξανακαταθεσω (!) και να επαναλαβω τον 1 χρονο στο ιδιο (ή σε αλλο) νοσοκομειο, που δινει τμημα ειδικοτητας, και δεν υπαρχουν αιτησεις σε αναμονη απο αλλους συναδελφους (για καθαρα βιοποριστικους σκοπους βεβαιως);

Σας κουφανα, ε;

Καλο σουβλισμα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαχει τέτοιο νοσοκομείο? γιατί όπου και να έψαξα σε Αθήνα και εκτός Αθηνών πάνω απο ενάμιση χρόνο μου είπανε! τώρα εσύ μπορείς να βάλεις συνέχιση σε νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνο και 3 χρόνο χειρουργικής! άν το χρειάζεται η ειδικότητα σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα, δε μιλαμε για τωρα (αλλιως θα το διεκδικουσα ως παραταση), μιλαμε για αναμονη ενος ετους απο τωρα. Δεν εχει να κανει ομως με χειρουργικη, προκειται για ακτινολογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drspiros μπορείς να καταθέσεις και να κάνεις το επιπλέον μέρος της ειδικότητας, αλλά στο τελευταίο έτος αυτής που θα κάνεις στο πλήρες κομμάτι δε θα πληρωθείς.

υ.γ. ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένας νόμος δεν σε εμποδίζει, απλώς σου μετράνε τα χρόνια που έχεις ασκηθεί κι αν τα βρούνε πάνω από 5 (ή όσα είναι σε κάθε ειδικότητα) δεν έχει άλλα φράγκα (μόνο εφημερίες). Λες να είσαι ο μόνος έξυπνος αυτής της χώρας; Αν επιτρεπόταν (και υπήρχαν φράγκα) παίζει μερικοί να κάνανε 15 χρόνια ειδικότητα...Για να είναι στο δημόσιο και να πληρώνονται, ακόμα και ειδικευμένοι.

(Εξαιρούνται οι περιπτώσεις νόμιμης παράτασης, που δεν είναι αυτό που ρωτάς.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Φυσικα και δεν ειμαι ο μονος εξυπνος αυτης της χωρας (δεν ξερω καν αν ειναι εξυπνο αυτο που σκεφτομαι).

2. Με ενδιαφερει να μην ειναι παρανομο αυτο που θελω να κανω.

3. Σε ενα τμημα που θα κινδυνευσει με τα τωρινα δεδομενα να μεινει χωρις ειδικευομενους, ναι, θα μ'ενδιεφερε να κανω τουλαχιστον μονο εφημεριες (αλλωστε, οπως προανεφερα, προκειται μονο για βιοποριστικους λογους)

Σ'ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερίες μπορείς να κάνεις κάνοντας αίτηση στο Δ.Σ. του νοσοκομείου, δεν είναι ανάγκη να γραφτείς στη λίστα αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγάπη, θες να πεις πως πρώτη φορά διάβασες πως ένας ιατρός κάνει εφημερίες σε δημόσιο νοσοκομείο ενώ δεν ανήκει στο δυναμικό του νοσοκομείου....λόγω υπηρεσιακών αναγκών;

Με απογοητεύεις! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακου να δεις τωρα,και εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο...σε απογοητευω και εγω ""α΄φαβητακι μου????

ps:παντως ,πλακα πλακα, το αλφαβητακι-αλφανητο κτλ εχει καθιερωθει, ετσι??? μηπως να ζητησω πνευματικα δικαιωωματα?χαχαχαχα

ps:σορυ για τυχον ορθογραφικα-συντακτικα λαθη κτλ,αλλα εξακολουθω να μη βλεπω τι γραφω.

φιλαρες απο τον παγωμενο(σημερα) νοτο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε γιατί δεν παίρνουν γιατρούς πχ σε αναμονή 2ου μέρους ειδικότητας ή μετά το αγροτικό (με μια σχετική εμπειρία δηλαδή) για να εφημερεύσουν, να είναι και σωστοί με τις 4 εφημερίες ανά μήνα; Αφού τα λεφτά τα δίνουν και τα δίνουν, συνήθως σε πλασματικές εφημερίες ειδικών...σε ένα τμήμα εφημερεύουν 3(!!!!) ειδικοί και 1(!!!!) ειδικευόμενος και φυσικά ο ειδικευόμενος είναι μέσα, οι άλλοι (και λογικά ίσως) είναι σπίτια τους.

Ας πάρουν πιο πολλούς από την νοσοκομειακή "εργατική τάξη"= ειδικευόμενους που βγάζουν δουλειά και/ή λάντζα στην εφημερία να γίνεται και η δουλειά. Αφού τα χρήματα τα δίνουν (με μερικούς μήνες καθυστέρηση).

Το moonlighting υπάρχει σε πάρα πολλές χώρες όπως και στον ιδιωτικό τομέα στην ελλάδα, δλδ να κάνεις μόνο εφημερίες ή βραδινές βάρδιες ως επιπλέον προσωπικό όπου σε πληρώνουν με την ώρα.

sorry για το off topic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι,αγαπη,πρωτη φορα το ακουω!!!!κι οχι δεν ειμαι η μονη οπως βλεπω!!!!!!

αν ειναι αληθεια και υπαρχει η σχετικη νομοθεσια,να παω αυριο το πρωι να κανω αιτηση για εφημεριες!!!!πες κι αλλα μωρο μου με τρελλαιννννεις!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγάπη, θες να πεις πως πρώτη φορά διάβασες πως ένας ιατρός κάνει εφημερίες σε δημόσιο νοσοκομείο ενώ δεν ανήκει στο δυναμικό του νοσοκομείου....λόγω υπηρεσιακών αναγκών;

Η αληθεια ειναι πως μετα απο 2 χρονια στα νοσοκομεια, κι εγω πρωτη φορα το ακουω. Πώς δικαιολογουνται τα κονδυλια σε μια τετοια περιπτωση. Δεδομενης της ανεργιας λογω αναμονων στο επαγγελμα μας, αλλα και λογω των αναγκων των νοσοκομειων, δε θα πρεπε να χει γεμισει το συμπαν απο τετοιες αιτησεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει νομοθεσία που να καλύπτει κάτι τέτοιο? Γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο και θα έδινε λύση σε κλινικές στις οποιές λόγω μαζικών αποχωρήσεων και καθυστερήσεων διορισμών υπάρχει έλλειψη ειδικεύομενων και ειδικευόμενοι οι οποίοι έχουν διαγραφεί από τη δύναμη του νοσοκομείου εφημερεύουν άτυπα στο όνομα άλλων (με ότι κινδύνους και νομικά προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει αυτό)

Επίσης φαντάζομαι ότι τόσοι συνάδελφοι σε αναμονή θα ενδιαφέρονταν να εφημερεύουν στις κλινικές για τις οποιές περιμένουν για όσο διάστημα είναι σε αναμονή.

Όποιος γνώρίζει κάτι σχετικά ας ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.