Jump to content

Απόσπαση ειδικευόμενου


billyz

Recommended Posts

Μόλις σήμερα μου γνωστοποιήθηκε, χωρίς να με ρωτήσει κανείς και παρά την εύλογη αντίδρασή μου, ότι θα με μετακινήσουν στην άλλη παθολογική κλινική του νοσοκομείου, μέχρι να διοριστεί λέει ο επόμενος και άμα, διότι εκεί έχουν έλλειψη...ένας που ήρθε υπέβαλε αμέσως παραίτηση και μένουν 3 στην άλλη κλινκή ενώ στη δική μου είμαστε 5...

...η αντίδραση των επιμελητών και του διευθυντή μου έπεσε στο κενό , διότι λέει έτσι αποφάσισε η διοίκηση...αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν...

...αυτό δεν είναι το πρώτο περιστατικό... το νοσοκομείο, επαρχιακό, συστηματικά μετακινεί-αποσπά ειδικευόμενους κυρίως της παθολογίας γι να καλύπτουν...την αιμοδοσία, την μονάδα τεχνητού νεφρού (που δεν δίνει ειδικότητα), να καλύπτουν αιμοδοσίες σε στρατόπεδα, μέχρι κάτι αγώνες σε γήπεδα...αυτο που είπαν σε μένα δηλ. είναι το λιγότερο...

...τι σόι ειδικότητα κάνουμε εκεί πέρα ένας θεός ξέρει...

...είναι όλα αυτά νόμιμα?... μπορεί να σε μετακινεί δηλ. ,όποτε και όπου γουστάρει?, σε άλλη κλινική τμήμα κλπ. κι μετά όποτε θέλει να σε ξαναγυρίζει στη θέση σου ή να σε στέλνει σε κάποιο άλλο τμήμα...?

επιπλέον, κατά τη γνώμη μου, δημιουργείται θέμα ανισότητας... δηλ. όταν άλλοι συνάδελφοι κάνουν όλο τον χρόνο τους σε μια κλινκή εγώ γιατί θα πρέπει να τον κάνω σε δύο?...όποιος μπορεί ας δώσει μια απάντηση...ειλικρινά σκέφτομαι την παραίτηση...αλλά πρέπει να τρέχω να ξαναδηλώνω και πότε θα είναι κλπ. , το σκέφτομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γενικό πρόγραμμα εκπαίδευσης των ειδικευομένων καταρτίζεται απο το επιστημονικό συμβούλιο του νοσοκομείου σε συνεργασία με τον αρχίατρο και τους διευθυντές των κλινικών . Αν αυτοί αποφάσισαν να σε στέλνουν απο δω κι απο κει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.

Παντως δεν καταρτίζεται απο το διοικητή το πρόγραμμα των ειδικευομένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι αν δεν κανω λαθος, θελει υπογραφη απο τον διευθυντη σου και τον τομεαρχη για να γινει κατι τετοιο...

οποτε μιλα με τον διευθυντη σου αν θελει να σε βοηθησει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρον αυτό.... την απόφαση την πήρε μόνος του ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας, αλλά το χαρτί που μου ήρθε έχει μόνο την υπογραφή του διοικητή... για να έχετε μια ιδέα, το νοσοκομείο δεν διαθέτει καν επιστημονικό συμβούλιο (!!!), σοβαρά μιλάω, ούτε τομεάρχη παθολογικού - χειρουργικού τομέα... πρόκειται για το απόλυτο μπάχαλο...

θέλω ακόμη έναν χρόνο εκεί, και το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν παραιτηθώ θα πρέπει νομίζω να δηλώσω τον ένα χρόνο που μένει σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα...οπότε θα φάω καμιά τριετία στην αναμονή...

...λέω να απευθυνθώ στο υπουργείο, μπας και βγάλω καμιά άκρη, τουλάχιστον ως προς την νομιμότητα της απόφασης ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θέλω ακόμη έναν χρόνο εκεί, και το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν παραιτηθώ θα πρέπει νομίζω να δηλώσω τον ένα χρόνο που μένει σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα...οπότε θα φάω καμιά τριετία στην αναμονή...
καλά νομίζεις, οπότε κάνε υπομονή
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να αποσπαστεί ειδικευόμενος από το νοσοκομείο που ανήκει σε άλλο νοσοκομείο άλλης υγειονομικής περιφέρειας χωρίς αυτό να προβλέπεται απο το σύμβαση που έχει υπογράψει με το νοσοκομείο.Δηλαδη δεν προβλέπεται από απόφαση του ΚΕΣΥ να κάνει κομμάτι ειδικότητας σε άλλο νοσοκομείο και απλά φεύγει με συνεννόηση διευθυντών.

Ψιλο παράνομο μου ακούγεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος; Για ποιο λογο να αποσπαστει καποιος; Για προσωπικους λογους ή λογω ελλιπους εκπαιδευσης, οπου γινεται το λεγομενο rotation;

Περιπτωση 1: Αν καποιος, π.χ. κανει ακτινολογια και το νοσοκομειο που εργαζεται δεν εχει μαγνητικο τομογραφο, εννοειται πως θα παει υποχρεωτικα σε αλλο νοσοκομειο με τον απαιτουμενο εξοπλισμο να το κανει.

Περιπτωση 2: Καποιος που κανει π.χ. παθολογια και θελει να εμβαθυνει στις λοιμωξεις, μπορει κατοπιν συννενοησεως με το διευθυντη της κλινικης του να ζητησει να παει για καποιο διαστημα σε νοσοκομειο που ειδικευεται στο συγκεκριμενο θεμα. Εδω ομως ο διευθυντης δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει τη συγκαταθεση του και τα παντα εξαρτωνται απο τη θεληση του και τις αναγκες της κλινικης.

Εσενα τι σε ενδιαφερει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Επειδή ενδιαφέρομαι άμεσα κι εγώ γι' αυτό το θέμα, θα ήθελα λίγο να το συνεχίσω.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει κλινική ειδίκευσης ένας ειδικευόμενος επικαλούμενος λόγους προσωπικούς; (π.χ. ασυμφωνία χαρακτήρων με τους λοιπούς συναδέλφους, μεροληψία εις βάρος του από τους υπολοίπους επιμελητές ή τον διευθυντή κλπ ; )

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

απορια ειδικοτητας ΣΟΣ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ.ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΔΚΟΤΗΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Κ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ Κ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ(1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ).ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ;;;ΚΑΝΕΙ Κ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ Κ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ;;;

ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απορια ειδικοτητας ΣΟΣ!

άλλαξε τη λέξη "ΣΟΣ" με τη λέξη "ΜΑΛΑΚΙΑ" και μην εκτίθεσαι για λογαριασμό άλλου

υ.γ. γράφε με μικρή γραμματοσειρά, μπορείς κι εσύ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατον να αποσπαστώ στο έτερο νοσοκομείο του νομού όπου εργάζομαι ως ειδικευόμενος γυναικολογίας γιατί λόγω έλλειψης παιδιάτρου η κλινική μας υπολειτουργεί. Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει σχετικά να μου απαντήσει και ιδίως αν υπάρχει κάποια νομοθετική ρύθμιση γι αυτην την περίπτωση (εφ' όσον βέβαια είναι εφικτό). Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην κοζανη υπηρετεις?

εγώ να προσθέσω πως δεν τον λένε Μιχάλη :rolleyes:

Όχι συνάδελφε, δεν μπορείς να αποσπαστείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην κοζανη υπηρετεις?

εγώ να προσθέσω πως δεν τον λένε Μιχάλη :rolleyes:

Όχι συνάδελφε, δεν μπορείς να αποσπαστείς.

Κοζάνη υπηρετώ και ναι δε με λένε μιχάλη!!! Έλεγα μήπως γίνει κανένα θαύμα κ αλλάξει η τύχη μας αλλά δεν πειράζει. 5 μήνες είναι ακόμη θα περάσουν!!

Iceman είσαι κάπου στη γύρω περιοχή ή στην κοζάνη?

Ευχαριστώ για την απάντηση anastasiostheo.

Βιβλία για γυναικολογία υπάρχουν πολλά και ο καθένας επιλέγει και κάτι διαφορετικό. Παραθέτω μερικά που μου αρέσουν:

- Obstetrics Gynecology and Infertility Handbook for Clinicians (στο Amazon θα το βρεις κ σαν red book)

- Emergencies in Obstetrics and Gynecology Oxford

- Current ob gyn diagnosis and treatment

- Atlas of ultrasound in ob gyn (doubilet Benson)

- Comprehensive Gynecology

- Williams Obstetrics and Gynecology

- TeLinde Operative Gynecology

- Επίσης πολύ καλές είναι οι σημειώσεις του ALSO για μαιευτική και τα video lectures για το USMLE που κυκλοφορούν στο ίντερνετ.

Νομίζω αυτά φτάνουν για μιά ζωή...!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.