Jump to content

8ο Εξάμηνο


melian

Recommended Posts

Και αφού εξαντλήσαμε τα υπόλοιπα εξάμηνα :P, είπα να ρωτήσω και για το δικό μας! 001shiny[1].gif (ελπίζω να 'χει μείνει κανένας μαγαλύτερος που να παρακολουθεί το φόρουμ! herm, vancomycin...!)

Αυτά που θα 'θελα να μάθω για τα μαθήματα του 8ου, λοιπόν, είναι: 1) αν αξίζει να παρακολουθείς τις διαλέξεις και 2) από πού διαβάζουμε τι ώστε να καλύψουμε την ύλη.

Αν θέλετε πείτε και το πώς εξετάζεται (προφορικά/ γραπτά (πολλαπλής ή ανάπτυξης)), αν και τώρα τελευταία ο τρόπος εξέτασης αλλάζει συνέχεια...:wacko:

Thanks in advance!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά να σε ενημερώσω ότι δεν ήμουν και μεγάλος φαν της παρακολούθησης, σε μερικά μαθήματα το μετάνιωσα σε πολλά άλλα όμως όχι.

λοιπόν αναλυτικά το 8ο είναι το τελευταίο εξάμηνο πριν τις κλινικές και έχει μαθήματα που θα σε βοηθήσουν σ'αυτές:

παθολογία Γ: 5 συστήματα αίμα-ενδοκρινείς-καρδιά-ρεύμα-νεφροί, αξίζει να το παρακολουθήσεις ιδιαίτερα η Παπαδάκη και ο Δαφνής κάνουν καλό μάθημα,Παπαβασιλείου χαοτικός.

δίνεται με π-ε ερωτήσεις. σε μας ήταν 20 π-ε σε κάθε σύστημα και τα δίναμε σπαστά.του Δαφνή είναι προκαθορισμένες και του Μπούμπα-Παπαβασιλείου αγγίζουν

το επίπεδο εξετάσεων ειδικότητας! (παντελώς άσχετες με τις παραδόσεις και με χρόνο 1λεπτό ανά ερώτηση!!!).πολύ γέλιο αλλά περνιέται το μάθημα

χειρ Γ: σ'αυτό δν ξέρω ακριβώς τι παίζει σε σας γτ εγώ είχα Κατσαμούρη Σανιδά υπεύθυνους και άλλαζε συνεχώς τρόπο εξέτασης,πολλές φορές και μια μέρα πριν το δώσεις,από

προφορικά σε γραπτά και σε π-ε, ανάλογα με τον πλανήτη που ήταν ανάδρομος...πρέπει να έχουν αλλαξει αυτά.γραπτά που το χα δώσει με ανάπτυξης ήταν αρκετά

δύσκολο,ενώ προφορικά τις επόμενες εξεταστικές(σκούπες) τραγικά εύκολο. από παραδόσεις αξίζει μιας και μπορεί να αρχίσεις με χειρουργικές.εγώ το έκανα πολύ

επιλεκτικά μιας και είναι οι ώρες περίεργες

κλινική φαρμακολογία: εύκολο μάθημα που δίνεται στο τέλος,διαβάζεις από το πράσινο αναχρονιστικό βιβλιαράκι του, και δεν νομίζω να πάτησε κανείς...

ΩΡΛ: να παρακολουθήσεις 2-3 σημαντικά μαθήματα όπως ώτα-μύτη-παραρρίνια, διαβάζεται εύκολα από το βιβλίο αν κ θα σου έλεγα να βρεις κανά μεγάλο που χει κάνει την κλινική

να σου δώσει το "κλινική ΩΡΛ" που μοιράζουν εκεί...η εξέταση του ήταν ένα προφρορικό τσίρκο κ εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις. πχ: Βελε μέτρια ως και δύσκολα, Μπιζάκης

(τότε) ο μόνος σωστός και Χριστοδούλου ένα θέαμα που πρέπει να το βιώσεις (έχω πέσει κάτω απο τα γέλια).

Γυναικολογία: δίνεται με ανάπτυξης στο τέλος,που κυκλοφορούν ως 100-150 προκαθορισμένες και απαντημένες...εύκολες ως μέτριες. για παρακολούθηση ΜΟΝΟ τον Ρελάκη! στους

άλλους καφέ

Παιδιατρική: χρήζει παρακολούθησης μιας κ θα σε βοηθήσει και στις προφορικές εξετάσεις στο τέλος και στην κλινική του 6ου και στις εξετάσεις της κλινικής! το

τιμάμε πολλές φορές αυτό! επειδή είναι μεγάλο το βιβλίο θέλει κανα μήνα οπότε διαβαζέ το σπαστά...και δεν υπάρχουν sos-antisos

Ακτινες Β : δεν παρακολούθησα μιας και είναι standar το τι θα διαβάσεις στο τέλος. και αυτό είναι λίγο μεγάλο.διαβάζεις χριστοφορίδη και τις φωτοτυπίες που δίνουν για

την πυρηνική αλλά τπτ ιδιαίτερο

(μα καλά ποοοοοοοοόσες είχε????)

Αναισθησιολογία: δεν παρακολούθησα,αν και αξίζει αν σ'αρέσει το επείγον...(το έμαθα μετά στην κλινική),κάναμε ένα πολύ καλό σεμινάριο ALS και γενικα όλο το team

(Αλεξία-Όθωνας-Στεφανάκης-Νύκταρη-Μαθιουδάκης) είναι πολύ εκπαιδευτικό.. δίνεται (συνήθως πριν την εξεταστική) με συνδιασμό π-ε και ανάπτυξης και γενικά

περνιέται...

Α! από επιλογής σου προτείνω ΣΜΝ-Αιμοδυναμική-Φυσιοθεραπεία αν κ καλύτερα να ταφήσεις τέλος αυτά...

για ότι άλλο χρειαστείς απλά ξαναστείλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάτσε melian με έπιασες στον ύπνο! περίμενε μια στιγμή να ξεσκονίσω τα τευτέρια μου...

emhehe

χειρ Γ: σ'αυτό δν ξέρω ακριβώς τι παίζει σε σας γτ εγώ είχα Κατσαμούρη Σανιδά υπεύθυνους και άλλαζε συνεχώς τρόπο εξέτασης,πολλές φορές και μια μέρα πριν το δώσεις,από

προφορικά σε γραπτά και σε π-ε, ανάλογα με τον πλανήτη που ήταν ανάδρομος...πρέπει να έχουν αλλαξει αυτά.γραπτά που το χα δώσει με ανάπτυξης ήταν αρκετά

δύσκολο,ενώ προφορικά τις επόμενες εξεταστικές(σκούπες) τραγικά εύκολο. από παραδόσεις αξίζει μιας και μπορεί να αρχίσεις με χειρουργικές.εγώ το έκανα πολύ

επιλεκτικά μιας και είναι οι ώρες περίεργες

emlmfaoemrespect

ΩΡΛ: να παρακολουθήσεις 2-3 σημαντικά μαθήματα όπως ώτα-μύτη-παραρρίνια, διαβάζεται εύκολα από το βιβλίο αν κ θα σου έλεγα να βρεις κανά μεγάλο που χει κάνει την κλινική

να σου δώσει το "κλινική ΩΡΛ" που μοιράζουν εκεί...η εξέταση του ήταν ένα προφρορικό τσίρκο κ εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις. πχ: Βελε μέτρια ως και δύσκολα, Μπιζάκης

(τότε) ο μόνος σωστός και Χριστοδούλου ένα θέαμα που πρέπει να το βιώσεις (έχω πέσει κάτω απο τα γέλια).

ωραία... και το είχαμε δηλώσει στην αρχή γτ λέμε "ε του καθηγητή είναι, αυτό θα θέλει" και τελικά το αλλάξαμε γτ μας είπαν ότι θέλει το άλλο γτ πάντα το άλλο έδιναν... :splats:

(έχουμε και επιλογή συγγραμμάτων εμείς βλέπεις...βέεεεεβαια....:splaaaats:)

Παιδιατρική: χρήζει παρακολούθησης μιας κ θα σε βοηθήσει και στις προφορικές εξετάσεις στο τέλος και στην κλινική του 6ου και στις εξετάσεις της κλινικής! το

τιμάμε πολλές φορές αυτό! επειδή είναι μεγάλο το βιβλίο θέλει κανα μήνα οπότε διαβαζέ το σπαστά...και δεν υπάρχουν sos-antisos

θα 'ναι μεγάλη βλακεία να το αφήσω να το δώσω του χρόνου δλδ; emconfused έχουμε και 2 παθολογίες να δώσουμε (με τις βλακείες που κάναμε πέρσυ στην παθολ Α....embomb)...

Μερικές διευκρινήσεις (sorry για το πρήξιμο emblush):

-παθολογία γ από πού διαβάζουμε;; άκουσα davidson εκτός από αίμα που διαβάζουμε από το βιβλίο του Ηλιόπουλου (και Δαφνή που μας τα δίνει έτοιμα)... ισχύει;

-στις ακτίνες Β όταν λες Χριστοφορίδη εννοείς την επίτομη ακτινολογία που παίρνουμε στις Α; Μας είπαν ότι διαβάζουμε αυτό και Sutton...

Thanks για όλες τις πληροφορίες!!!! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίτα το βιβλίο που πήρες καλύπτει το 95% αλλά για την εξέταση Βελε κάνει κάτι εξυπνάδοερωτήσεις από αυτό της κλινικής,ρίξε ένα βλέφαρο σαν επανάληψη

παθ Γ Davidson, καρδιά Davidson/harrison όποιο σε βολεύει, Δαφνή τις προτηγανισμένες, αίμα Ηλιόπουλος και ρεύμα κάτι διαφάνειες που δίνει

παιδιατρική δν επείγει,μπορείς και σεπτ ή κ του χρόνου μιας κ είναι 6ου αλλά είναι προαπαιτούμενο care

ακτίνες διάβασα απο χριστοφορίδη την επίτομη ουροποιογεννητικό,μαστό,οστά,νευροακτινολογία (+πυρηνική) και ήταν όλα από κει...respect!

καλή συνέχεια κ κουράγιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.