Jump to content

Τι δεν πρέπει να κάνει κανείς στην Ελλάδα για να αμείβεται με πολλά χρήματα;


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Να μην έχει σπουδάσει κοντά στα 10 χρόνια, να μην εργάζεται νυχθημερόν και σίγουρα να μην είναι γιατρός. Στην Ελλάδα ένας λειτουργός του Ιπποκράτη που αρχίζει να εργάζεται κανονικά μετά τα 35 του χρόνια, παίρνει λιγότερα απ' ό,τι η καθαρίστρια του υπουργείου Οικονομικών.

Αποτέλεσμα είναι φυσικά μεγάλη μερίδα του ιατρικού κόσμου που εργάζεται στο ΕΣΥ να καταλήγει να παίρνει τα γνωστά «φακελάκια» για ενίσχυση του εισοδήματος και οι εκάστοτε ηγεσίες του υπουργείου Υγείας να αναρωτιούνται με δήθεν άγνοια πώς συνεχίζεται το φαινόμενο του «μαύρου χρήματος».

Αλλωστε πόσα λαμβάνει καθαρά ένας γιατρός μετά από 25 χρόνια σε υπηρεσία δημοσίου νοσοκομείου, σε θέση διευθυντή και με όλα τα επιδόματα (νοσοκομειακό, βιβλιοθήκης, ευθύνης κ.λπ.); Μόλις κοντά στα 2.600 ευρώ μηνιαίως. Για να προσεγγίσει βέβαια κανείς αυτόν το μισθό πρέπει να βρίσκεται λίγο πριν από τη... σύνταξη.

Στη χώρα μας κατά μέσο όρο ένας έμπειρος και με πολυετή απασχόληση στο σύστημα γιατρός παίρνει με τις εφημερίες μεικτό μισθό ετησίως περί τα 66.000 ευρώ (έρευνα καθηγητή Λ.Λιαρόπουλου). Οταν στο Λουξεμβούργο ένας αντίστοιχης θέσης γιατρός έχει μισθό 157.000 ευρώ, στην Ιρλανδία 152.000 και στη Δανία 93.000.

Ισως γι' αυτό και εκατοντάδες έλληνες γιατροί παίρνουν το δρόμο για εργασία στο εξωτερικό. Υπολογίζεται ότι ετησίως περίπου 800 νέοι γιατροί «ξενιτεύονται» για ένα καλύτερο αύριο, τόσο εξαιτίας της πολυετούς αναμονής για ειδικότητα όσο και των διπλάσιων μισθών που παρέχονται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Το μεροκάματο των γιατρών

Σήμερα ένας ειδικευόμενος γιατρός όταν ξεκινά την εργασία του δεν εισπράττει πάνω από 1.100 με 1.200 ευρώ, συμπεριλαμβανομένων των επιδομάτων. Ο επιμελητής Β' ξεκινά με βασικό μισθό μεικτά τα 1.468 ενώ ο επιμελητής Α' με 1.759 επίσης μεικτά.

Οι εφημερίες αποτελούν χρόνια τώρα έναν τρόπο αύξησης των αποδοχών. Ομως πλέον με τη μείωση κατά 65 εκατ. ευρώ των συνολικών κονδυλίων που διατίθενται από τον προϋπολογισμό για τις εφημερίες όλων των νοσοκομείων της χώρας, αυτό το πρόσθετο εισόδημα θα μειωθεί δραστικά.

Αλλωστε οι νοσοκομειακοί γιατροί προχωρούν σε κινητοποιήσεις εξαιτίας των περιορισμένων αυτών κονδυλίων και προτίθενται να κάνουν ο καθένας έως 4 το μήνα. Γεγονός βέβαια που θα δημιουργήσει σοβαρές δυσλειτουργίες στο ΕΣΥ, καθώς τα νοσοκομεία δεν θα μπορούν να εφημερεύσουν για πάνω από τρεις εβδομάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορω να καταλαβω γιατι οι γιατροι παιρνουν λιγοτερα απο τους δικαστικους. Που τα βρισκουν τα λεφτα για τους δικαστες κτλ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που εκνευρίζει είναι ότι όποτε γράφεται άρθρο σχετικό με μισθοδοσίες δεν είναι ποτέ ξεκάθαρα τα ποσά αλλά γράφονται κατά την εκάστοτε βούληση για τις εντυπώσεις.Το ίδιο συμβαίνει και στο ανωτέρω άρθρο.Μεικτοί και καθαροί μπερδεύονται ,δεν είναι ευκρινής ο διαχωρισμός για κάποιον που δεν ξέρει και δεν αναφέται κανένας μισθός συμπεριλαμβανομένων των εφημεριών. Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να μας πει πόσα παίρνει αυτή η 'διάσημη' καθαρίστρια;

Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να σχολιάσουμε μερικά πράγματα.

Ο κάθε μισθός εργαζομένου,εκφράζεται με τις εξής μορφές.Καταρχήν μιλάμε για βασικό μισθό και στη συνέχεια αναφέρουμε το ποσό των επιδομάτων.Το άθροισμα δίνει το συνολικό μεικτό μισθό του εργαζομένου.Αφαιρώντας την εφορία από το σύνολο του μεικτού,καταλήγουμε στον καθαρό μισθό.Στην περίπτωση των ιατρών προστίθενται μηνιαία και οι εφημερίες οι οποίες επίσης φορολογούνται.Οι μεικτοί συνολικοί μισθοί 12 μηνών,προσαυξανόμενοι κάτα δύο βασικούς μισθούς(αλήθεια,φορολογουνται και τα δώρα ή όχι; )μας δίνουν τις μεικτές ετήσιες αποδοχές του εργαζομένου.

Αν κάπου είμαι λάθος,παρακαλώ διορθώστε με.

Στην περίπτωση ειδικευομένου,πρωτοδιοριζμένου επιμελητή Α και Β αντίστοιχα,ποια είναι τα ποσά αυτά;Μπορεί να μας πει κάποιος με υπευθυνότητα;Eπίσης,η πάροδος των ετών προσμετράται και κατά ποιο τρόπο στη μισθοδοσία ενός ιατρού;

Και φτάνω στη μεγαλύτερή μου απορία.Στην Αγγλία και τις λοιπές ευρωπαικές χώρες οι γιατροί εφημερεύουν πάνω από 4 φορές το μήνα;Aπό όσο γνωρίζω όχι. Πώς εκείνοι καταφέρνουν να καλύψουν τις ανάγκες των νοσοκομείων τους και εμείς που έχουμε βαρεθεί να ακούμε ότι είμαστε πάρα,πάρα,πάρα πολλοί περισσότεροι ανά τον πληθυσμό, στις 3 εβδομάδες του μήνα θα μέναμε ακάλυπτοι;

Eπίσης, χθες - προχθές διάβασα στο συγκεκριμένο site ένα άρθρο που έλεγε για λουκέτα σε ένα σωρό επαρχιακά νοσοκομεία και σοβαρότατη έλλειψη ιατρικού προσωπικού. Φυσικά, έχω διαβάσει και άλλα αντίστοιχα άρθρα κατά το παρελθόν ουκ ολίγες φορές.Αφού είμαστε τόσοι περισσότεροι από ότι θα έπρεπε,προς τι αυτή η έλλειψη;

Ίσως ακούγονται κουτές οι τελευταίες δύο ερωτήσεις μου και αυτονόητες οι απαντήσεις τους,αλλά εγώ τελικά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται.Ποιος κοροιδεύει ποιον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δημοσιογράφος Δήμητρα Ευθυμιάδου αν και κάνει ιατρικό ρεπορτάζ γράφει "λίγο" μειωμένα τα ποσά που αντιστοιχούν στις σημερινές απολαβές.

Αυτό σίγουρα δε σημαίνει πως οι αμοιβές αυτές δε...."νοσούν".

Οι μεικτοί συνολικοί μισθοί 12 μηνών,προσαυξανόμενοι κάτα δύο βασικούς μισθούς(αλήθεια,φορολογουνται και τα δώρα ή όχι; )μας δίνουν τις ετήσιες αποδοχές του εργαζομένου.
Το επίδομα αδείας και δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων φορολογούνται, γι αυτό και όταν πληρώνεσαι δεν λαμβάνεις μισό βασικό ή ολόκληρο μισθό αντίστοιχα, αλλά λιγότερα.

Αλλά μην ανησυχείς, το φετινό δώρο Πάσχα δεν θα φορολογηθεί...... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δημοσιογράφος Δήμητρα Ευθυμιάδου αν και κάνει ιατρικό ρεπορτάζ γράφει "λίγο" μειωμένα τα ποσά που αντιστοιχούν στις σημερινές απολαβές.

Αυτό σίγουρα δε σημαίνει πως οι αμοιβές αυτές δε...."νοσούν".

Δεν υπονόησα πουθενά στο κείμενό μου ότι δε νοσούν οι μισθοί.Σοβαρά.Στην προσπάθειά μου να μάθω επιτέλους από κάποιον υπεύθυνα τα ακριβή μισθολογικά ποσά και αν τελικά είμαστε πραγματικά πολλοί ή είναι μια φούσκα όλο αυτό ,ρώτησα όσα ρώτησα.

Το επίδομα αδείας και δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων φορολογούνται, γι αυτό και όταν πληρώνεσαι δεν λαμβάνεις μισό βασικό ή ολόκληρο μισθό αντίστοιχα, αλλά λιγότερα.

Αλλά μην ανησυχείς, το φετινό δώρο Πάσχα δεν θα φορολογηθεί...... :anavwfwties:

Το επίδομα άδειας τι ακριβώς είναι; Επίδομα αδείας; :huh: Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις;Σου δίνουν έξτρα χρήματα για να περάσεις καλά στις διακοπές σου; :huh:

Επίσης θα μπορούσες να μου πεις πόσες ημέρες άδεια το μήνα-χρόνο δικαιούται ένας γιατρός δημοσίου κι αν το ποσό είναι ίδιο για τις διάφορες βαθμίδες;Δεν έχω μπει στον εργατικό βίο ακόμη και μου διαφεύγουν κάποια σημεία,sorry.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπονοούσα τίποτα όσο αφορά στα όσα έγραψες για τους μισθούς, γι αυτό άλλωστε δεν έκανα "quote" μέρος του post σου.

Όσο αφορά τις ερωτήσεις σου φοβάμαι πως ζητάς πολλά, σε λάθος topic και πριν καλά καλά διαβάσεις τις απαντήσεις που υπάρχουν ήδη σε άλλα μέρη του forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο αφορά τις ερωτήσεις σου φοβάμαι πως ζητάς πολλά, σε λάθος topic και πριν καλά καλά διαβάσεις τις απαντήσεις που υπάρχουν ήδη σε άλλα μέρη του forum.

Όπως νομίζεις.Αν κάποιος άλλος θα ήθελε να απαντήσει,ελεύθερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως νομίζεις.Αν κάποιος άλλος θα ήθελε να απαντήσει,ελεύθερα.

Είπα ΟΧΙ!!! :angry:

Μα να μην καταλαβαίνεις.... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.