Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Shutter Island


Leviathan

Recommended Posts

shutterislandposter.jpg

Δε γουστάρω και πολύ τις ταινίες τρόμου, αλλά η συγκεκριμένη είναι αρκετά καλή !

Καλογυρισμένη, ατμοσφαιρική, με πολύ καλή φωτογραφία και δυνατές ερμηνείες...

Ο DiCaprio, επιτέλους, ωρίμασε εμφανισιακά και ερμηνευτικά.

Θα έδινα 4 στα 5 emstar, αλλά επειδή με χάλασε λίγο το τέλος δίνω 3,5 emstar . :)

Ιδού και το trailer....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, όχι και σε χάλασε το τέλος!!!! Πολύ ωραία ήταν (συμπεριλαμβανομένου του τέλους).

Δηλαδή τι ήθελες για τέλος???? Να γίνει μια χαρουά ο Di Caprio???tongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι αυτή η ταινία μπορεί να χαρακτηριστεί τρόμου. Αφού την είδα θα την έλεγα, το πολύ, μυστηρίου. Αρκετά καλή, και ευτυχώς που υπήρχε το τέλος για να δικαιολογήσει σωστά κάποια πράγματα από ιατρικής σκοπιάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε εγώ θα την έλεγα τρόμου. Είναι όμως αρκετά ατμοσφαιρική και υποβλητική (βοήθησε και ότι την είδαμε σε κινηματογράφο με άλλα 10 άτομα περίπου).

Το τέλος είναι αυτό που βοηθάει να ενωθούν όλα τα στοιχεία που δίνονται στη διάρκεια της ταινίας.

Αρκετά καλή!

4/5 emstar από μένα.

Ο DiCaprio, επιτέλους, ωρίμασε εμφανισιακά και ερμηνευτικά.

Μία από τις πρώτες ταινίες που πρωταγωνίστησε (όταν ήταν ακόμα 17) ήταν και το "What's eating Gilbert Grape" και ήταν καταπληκτικός. Μάλιστα, γι' αυτό του το ρόλο ήταν υποψήφιος για Όσκαρ και πήρε άλλα βραβεία.

Νομίζω ότι είναι από τους παρεξηγημένους ηθοποιούς - just my opinion...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Όντως, τρόμου δεν τη λες.

Μιλήσατε αρκετοί για το τέλος. Εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ξεκάθαρο το ότι όλα δικαιολογήθηκαν από ιατρικής πλευράς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, τρόμου δεν τη λες.

Μιλήσατε αρκετοί για το τέλος. Εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ξεκάθαρο το ότι όλα δικαιολογήθηκαν από ιατρικής πλευράς...

Κι ομως, δηλωνεται πανηγυρικα οτι η σχιζοφρενεια, το μετατραυματικο σοκ, οι παραισθησεις των ψυχωσεων, θεραπευονται μονο με φαρμακα και/ή ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο και ΟΧΙ με συζητηση και ψυχοαναλυση του ασθενους!

Ακομη, δικαιολογει την υπαρξη τετοιων ιδρυματων για επικινδυνους ψυχασθενεις. Καμια σχεση δεν εχουν με τα στρατοπεδα συγκεντρωσης που φαινονταν για λιγο στην ταινια( και νομιζε ο Di Caprio οτι βρισκονταν μεσα σε ενα απο αυτα )!

Η ολη ταινια ηταν ουσιαστικα ενα παραληρημα του πρωταγωνιστη!

Μονο στο τελος οι σκηνες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Παντως, δε διεκρινα καποια ιδιαιτερη δυσκολια στο ρολο για να εκφραζεται τετοιος θαυμασμος!

Συνεχεια ετρεχε απο εδω κι απο εκει ο πρωταγωνιστης. Θελει ταλεντο αυτο?

Το σεναριο ειναι το μονο που αξιζει.

Η παραγωγη ηταν φθηνη με πολλες ληψεις δασους, ακτων, βραχων, βροχης, ενος φαρου και ενος κοιτωνα!

Αξιοσημειωτη ειναι η υποσυνειδητη προπαγανδα του Εβραικου Λομπυ που χρηματοδοτει αδρα σε ταινιες, εστω και ασχετες, οποιαδηποτε αναφορα στο Ολοκαυτωμα των ομοεθνων τους κατα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Ετσι το θεμα μενει παντα στο προσκηνιο και η συνεχης πιεση για ακομη μεγαλυτερες αποζημειωσεις δισεκατομμυριων δολλαριων στα τρισεγγονα των θυματων αυξανει!

Να μαθαινει το Ελληνικο Λομπυ του Εξωτερικου πως πετυχαινονται οι στοχοι...

Περιμενω να δω γελωντας και την επομενη αγορασμενη/χρηματοδοτημενη απο αυτους ταινια που θα δειχνει το Ολοκαυτωμα σε παιδικα μιουζικαλ, κομικς, σε ταινια του Batman, αισθηματικα φιλμς, μεχρι και τσοντες!

ΕΛΕΟΣ.

Βαθμος ταινιας 3/5 αστρα (του Δαυιδ).

Χα χα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζω να μην είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μόνο αυτή η ερμηνεία στο τέλος. Τι την κάνει πιο πιθανή από τους -πολύ συχνούς την εποχή εκείνη- παράτυπους εγκλεισμούς και "θεραπείες" δήθεν ψυχασθενών; Νομίζω ότι η τελευταία ατάκα της ταινίας αφήνει άλλα παράθυρα ανοιχτά.

Και να σου πω την αλήθεια, εβραϊκό λόμπυ δεν είδα ιδιαίτερα πίσω από την ταινία.

Όντως, τρόμου δεν τη λες.

Μιλήσατε αρκετοί για το τέλος. Εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ξεκάθαρο το ότι όλα δικαιολογήθηκαν από ιατρικής πλευράς...

Κι ομως, δηλωνεται πανηγυρικα οτι η σχιζοφρενεια, το μετατραυματικο σοκ, οι παραισθησεις των ψυχωσεων, θεραπευονται μονο με φαρμακα και/ή ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο και ΟΧΙ με συζητηση και ψυχοαναλυση του ασθενους!

Ακομη, δικαιολογει την υπαρξη τετοιων ιδρυματων για επικινδυνους ψυχασθενεις. Καμια σχεση δεν εχουν με τα στρατοπεδα συγκεντρωσης που φαινονταν για λιγο στην ταινια( και νομιζε ο Di Caprio οτι βρισκονταν μεσα σε ενα απο αυτα )!

Η ολη ταινια ηταν ουσιαστικα ενα παραληρημα του πρωταγωνιστη!

Μονο στο τελος οι σκηνες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Παντως, δε διεκρινα καποια ιδιαιτερη δυσκολια στο ρολο για να εκφραζεται τετοιος θαυμασμος!

Συνεχεια ετρεχε απο εδω κι απο εκει ο πρωταγωνιστης. Θελει ταλεντο αυτο?

Το σεναριο ειναι το μονο που αξιζει.

Η παραγωγη ηταν φθηνη με πολλες ληψεις δασους, ακτων, βραχων, βροχης, ενος φαρου και ενος κοιτωνα!

Αξιοσημειωτη ειναι η υποσυνειδητη προπαγανδα του Εβραικου Λομπυ που χρηματοδοτει αδρα σε ταινιες, εστω και ασχετες, οποιαδηποτε αναφορα στο Ολοκαυτωμα των ομοεθνων τους κατα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Ετσι το θεμα μενει παντα στο προσκηνιο και η συνεχης πιεση για ακομη μεγαλυτερες αποζημειωσεις δισεκατομμυριων δολλαριων στα τρισεγγονα των θυματων αυξανει!

Να μαθαινει το Ελληνικο Λομπυ του Εξωτερικου πως πετυχαινονται οι στοχοι...

Περιμενω να δω γελωντας και την επομενη αγορασμενη/χρηματοδοτημενη απο αυτους ταινια που θα δειχνει το Ολοκαυτωμα σε παιδικα μιουζικαλ, κομικς, σε ταινια του Batman, αισθηματικα φιλμς, μεχρι και τσοντες!

ΕΛΕΟΣ.

Βαθμος ταινιας 3/5 αστρα (του Δαυιδ).

Χα χα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με sovereign γτι η τελευταια ατακα του dicaprio εμενα μου εδωσε να καταλαβω οτι "θεραπευτηκε" και χωρις τον αμυντικο μηχανισμο που ειχε δημιουργησει ειχε πλεον πληρη επιγνωση της καταστασης του και επελεξε να υποκριθει πως δεν θεραπευτηκε για να "πεθανει" παρα να συνεχισει να ζει σαν τερας(δολοφονος).Καπως ετσι ειναι η τελευταια ατακα του αν θυμαμαι καλα.. Βεβαια με τα της ψυχιατρικης(οχι βεβαια οτι η ταινια εχει και κανενα επιστημονικο ενδιαφερον!) δεν τα παω καλα και μπορει εγω να σκεφτηκα ετσι το τελος γτι μου φαινεται οτι ειναι πιο ωραιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, τρόμου δεν τη λες.

Μιλήσατε αρκετοί για το τέλος. Εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου ξεκάθαρο το ότι όλα δικαιολογήθηκαν από ιατρικής πλευράς...

Κι ομως, δηλωνεται πανηγυρικα οτι η σχιζοφρενεια, το μετατραυματικο σοκ, οι παραισθησεις των ψυχωσεων, θεραπευονται μονο με φαρμακα και/ή ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο και ΟΧΙ με συζητηση και ψυχοαναλυση του ασθενους!

Ακομη, δικαιολογει την υπαρξη τετοιων ιδρυματων για επικινδυνους ψυχασθενεις. Καμια σχεση δεν εχουν με τα στρατοπεδα συγκεντρωσης που φαινονταν για λιγο στην ταινια( και νομιζε ο Di Caprio οτι βρισκονταν μεσα σε ενα απο αυτα )!

Η ολη ταινια ηταν ουσιαστικα ενα παραληρημα του πρωταγωνιστη!

Μονο στο τελος οι σκηνες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

Παντως, δε διεκρινα καποια ιδιαιτερη δυσκολια στο ρολο για να εκφραζεται τετοιος θαυμασμος!

Συνεχεια ετρεχε απο εδω κι απο εκει ο πρωταγωνιστης. Θελει ταλεντο αυτο?

Το σεναριο ειναι το μονο που αξιζει.

Η παραγωγη ηταν φθηνη με πολλες ληψεις δασους, ακτων, βραχων, βροχης, ενος φαρου και ενος κοιτωνα!

Αξιοσημειωτη ειναι η υποσυνειδητη προπαγανδα του Εβραικου Λομπυ που χρηματοδοτει αδρα σε ταινιες, εστω και ασχετες, οποιαδηποτε αναφορα στο Ολοκαυτωμα των ομοεθνων τους κατα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Ετσι το θεμα μενει παντα στο προσκηνιο και η συνεχης πιεση για ακομη μεγαλυτερες αποζημειωσεις δισεκατομμυριων δολλαριων στα τρισεγγονα των θυματων αυξανει!

Να μαθαινει το Ελληνικο Λομπυ του Εξωτερικου πως πετυχαινονται οι στοχοι...

Περιμενω να δω γελωντας και την επομενη αγορασμενη/χρηματοδοτημενη απο αυτους ταινια που θα δειχνει το Ολοκαυτωμα σε παιδικα μιουζικαλ, κομικς, σε ταινια του Batman, αισθηματικα φιλμς, μεχρι και τσοντες!

ΕΛΕΟΣ.

Βαθμος ταινιας 3/5 αστρα (του Δαυιδ).

Χα χα.

Καλημέρα.

Η ταινία αναπαριστά μια εποχή όπου μόνο τα φάρμακα και η λοβοτομή χρησιμοποιούνταν στην ψυχιατρική πρακτική. Για αυτό δε δείχνει ψυχοθεραπευτικές μεθόδους.Η ψυχανάλυση πάντως που αναφέρεις είναι αντένδειξη ή έστω ελάχιστα ενδεδειγμένη σε ψυχωσικά άτομα..Και το ηλεκτροσόκ, η αποτελεσματικότερη θεραπεία μέχρι στιγμής..

Όσον αφορά την ταινία,Μάρτιν καλή προσπάθεια,αλλά στην ψυχική ασθένεια έχουν διεισδύσει κάποιοι σκηνοθέτες πολύ καλύτερα από εσένα..Προτιμώ να δω Πολάνσκι (The Tenant,Repulsion), Χιτσκοκ (Psycho) ή Μπεργκμαν (The Hour of the Wolf), παρά να δω ένα κολάζ αυτών των ταινιών από έναν φαν τους,ο οποίος μαμεί κ δέρνει σε γκανγκστερικές ταινίες, αλλά έχει ακόμα δρόμο μπροστά του για το είδος του ψυχολογικού θρίλερ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω πολύ καλά τα πρωτόκολλα θεραπείας των ψυχωσικών διαταραχών.

Το θέμα όμως είναι:τα γνωρίζουν και οι ασθενείς, οι συγγενείς τους, και η κοινωνία?

Μπορείς να πείσεις κάποια μητέρα, για παράδειγμα, να δεχτεί ως καλύτερη κι αποτελεσματικότερη θεραπεία για τη βαριά κατάθλιψη ή σχιζοφρενική διαταραχή της 14χρονης κόρης της, το ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ?

Δε νομίζω...

Αυτές τις φοβίες και τα ταμπού της κοινωνίας μας αντιμετωπίζει με ανεκτό ιατρικά τρόπο ο σεναριογράφος της ταινίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες, εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η ταινία είχε πολιτικό, παρά ψυχιατρικό, μήνυμα :)

Κάποτε ο Κιούμπρικ ήθελε να κάνει απλά μια ταίνια ψυχολογικού θριλερ που να μοιάζει στον Ένοικο και έκανε την Λάμψη. Η ψυχολογική ανάλυση που βρίσκουμε στις εν λόγω ταινίες τις ανεβάζει πέρα από μια απλή ψυχαγωγία.

Για μένα ο Σκορσέζε έκανε απλά μια ταίνια που να μοιάζει με τις παραπάνω στη μορφή (συν λίγο Χιτσκοκ) και τίποτα περισσότερο.

Δε βρήκα κανένα μήνυμα στην ταίνια, παρά μόνο ένα σκοπό ψυχαγωγικό και μια μίμηση μορφής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.