Jump to content

6ο εξάμηνο!!!


anhsuxo pneuma

Recommended Posts

Μετά την πρωτοφανή ανταπόκριση στο θέμα για τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να ζητήσω αντίστοιχες συμβουλές για τα μαθήματα του 6ου εξαμήνου...Eίμαι όλος αυτιά!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζηλιάααααααααααρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tongue.gifhehe.gif

Λοιπόν, είχα παρακολουθήσει περίπου τις μισές διαλέξεις γτ οι περισσότερες με ψιλοκοίμιζαν, αν και υπάρχουν κάποιες που αξίζουν. Μπες και δες και μόνος σου... Πάντως γενικά, ακόμα κι αν καταλήγεις να κοιμάσαι στις διαλέξεις, όλο και κάτι περνάει στο υποσυνείδητο

laugh.gif , το οποίο όμως έχει νόημα μόνο αν διαβάζεις το μάθημα μέσα στο εξάμηνο (ει δυνατόν παράλληλα με τις διαλέξεις) καθώς τα αποτελέσματα της υπνοπαιδείας δε διαρκούν και πολύ...tongue.gif . Διάβασμα από το μικρό βιβλιαράκι του Δελίδη (Σύνοψη Παθ.Αν.). Επίσης ΚΑΝΕ ΕΡΓΑΣΙΑ!!! Οπωσδήποτε!!! Σου χαρίζει υποτίθεται 2 μονάδες με την προϋπόθεση ότι θα πάρεις τουλάχιστον 5 (άρα έχεις αυτομάτως ένα 7), και οι στατιστικές λένε ότι σπανίως κόβεται άτομο που έχει κάνει μια αξιόλογη προσπάθεια στην εργασία (καλά, όχι να πας και τουρίστας στις εξετάσεις, είπαμε θες ένα 4-5, που γίνεται 5 επειδή σε ξέρουν, που γίνεται 7 λόγω της εργασίας... smile.gif )

Χμμ.... Οι διαλέξεις εμένα μ' άρεσαν πάρα πολύ!

smile.gif Κάνουν πολύ ενδιαφέρον μάθημα καθως λένε διάφορα κλινικά/πρακτικά πράγματα που σου μένουν και συχνά εξιστορούν και περιστατικά! Άσε που είναι σχεδόν όλοι τους, ένας κι ένας... Πρέπει να μαστουρώνει η χρόνια εισπνοή της φοβερης μυρωδιάς της διαθερμίας, δεν εξηγείται αλλιώς... cool10.gif Ειδικά ο Χρυσός είναι showman...! Γελάει μόνος του...! Θα δεις... 001shiny[1].gif . Διάβασμα από Way (το έχει δηλώσει ο ίδιος ο Χρυσός ότι από εκεί θέλει). Όλα τα αρχικά περί ιστορικού, εξέτασης χειρουργικού ασθενούς κλπ και όλο το πεπτικό. Είναι μεγάλη ύλη όμως οπότε φρόντισε να μην το αφήσεις τελευταία στιγμή το μάθημα... Αν μπορείς κατά τη διάρκεια του εξαμήνου θα είναι το καλύτερο, αλλά θέλει αντοχές είναι η αλήθεια (ήδη έχω πει για παθαν και θα έχεις και την Παθολογία 3 φορές την εβδομάδα...)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!!

001shiny[1].gif Έχει μια χαζοεργασία και κάτι τεστάκια κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, τα οποία και μετράνε κατά 50% στον τελικό βαθμό. Δλδ αν πας μόνο στις τελικές εξετάσεις πρέπει να γράψεις για 10 για να περάσεις το μάθημα. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καν, οπότε δεν έχω άλλες info...

Διαβάζεις τις σημειώσεις του μαθήματος που σας δίνουν στο τέλος, και είσαι οκ! Μη με ρωτήσεις για τις διαλέξεις....

rolleyes.gif

.

Και μένει η παθολογία..... Όχι δε μου ξέφυγε, απλά επειδή η παθολογία είναι μεγάαααααλη ιστορία και ήδη γράφω ώρα και δε θέλω να τα θυμηθώ και να συγχυστώ βραδιάτικα, θα επανέλθω αύριο-μεθαύριο...

.

Άντε καλό τέλος εξεταστικής και καλή αρχή εξαμήνου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ερωτησούλες... :rolleyes:

1. Επειδή μας μπέρδεψαν λίγο στην παθολογία...θα πρέπει να πηγαίνουμε κάθε φορά προετοιμασμένοι στο νοσοκομείο??? δηλ. θα πρέπει να διαβάζουμε από κάπου συγκεκριμένα???θα εξεταζόμαστε με κάποιο τρόπο??... emconfused

2. Υπάρχει κανένα επιλογής του εξαμήνου που να περνιέται εύκολα???...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ερωτησούλες... :rolleyes:

1. Επειδή μας μπέρδεψαν λίγο στην παθολογία...θα πρέπει να πηγαίνουμε κάθε φορά προετοιμασμένοι στο νοσοκομείο??? δηλ. θα πρέπει να διαβάζουμε από κάπου συγκεκριμένα???θα εξεταζόμαστε με κάποιο τρόπο??... emconfused

2. Υπάρχει κανένα επιλογής του εξαμήνου που να περνιέται εύκολα???...

Τελικά κάθε μέρα σε συμπαθώ όλο και πιο πολύ :P .Ακριβώς τις ίδιες ερωτήσεις θα έθετα και εγώ!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη 2η ερώτηση---> ναι, η κυτταρολογία! Σας δίνει ένα άρθρο στα αγγλικά και το μεταφράζετε!!! 001shiny[1].gif Η φοβερή αυτή "εργασία" γίνεται σε ομάδες των 3-4 και το άρθρο που σας δίνει είναι περίπου 20 σελίδες (άρα ~5 ο καθένας). Δεν ξέρω για άλλο επιλογής...

Τώρα για τις κλινικές... Μην τρελαίνεστε! Δεν ξέρω τι ακριβώς σας είπαν, αλλά σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα τα πράγματα έχουν ως εξής:

Για τις βασικές κλινικές ξέρω μόνο για ΠΟΓΚ που ήμουν εγώ, και για γαστρο. Στη δική μου δεν εξέταζαν (επισήμως τεσπα). Δλδ νταξει, μπορεί την ώρα που σας λένε κάτι να ρωτήσουν "μήπως ξέρετε αυτό" ή "μήπως θυμάστε το άλλο", αλλά και να μην ξέρετε ή να μη θυμάστε ή να πείτε βλακεία, δε θα σας πουν τπτ ούτε θα σας βάλουν βαθμό (?!). Και αυτά που ρωτάνε είναι συνήθως στοιχεία φυσιολογίας, παθοφυσιολογίας και παθαν... Οπότε αν έχετε κάποιες βασικές γνώσεις από αυτά τα μαθήματα μάλλον θα είστε καλυμένοι... Βέβαια μπορεί ο καθηγητής που θα σας αναλάβει να σας πει μια μέρα να διαβάσετε κάτι για την επόμενη φορά ώστε να το συζητήσετε, αλλά γενικά αυτά τα κανονίζετε με αυτόν που θα αναλάβει την κάθε ομάδα! Μόνο στη γάστρο ξέρω ότι στην αρχή έκαναν κάποια μαθήματα στην κλινική με τον Κουρούμαλη (αν δεν κάνω λάθος) στα οποία τους έκανε αρκετές ερωτήσεις, που όμως ήταν σχεδόν όλες παθοφ! Για αίμα/νεφρούς και παθολογική δεν ξέρω...

Σε πνευμονες, καρδιά και δέρμα:

Στο δέρμα γίνονται κάποια μαθήματα στην αρχή, σας δίνουν και κάτι σημειώσεις και διαφάνειες, σας κάνουν κι ένα τουρ από 3-4 ενδιαφέροντα ή συνήθη περιστατικά και την τελευταία μέρα πρέπει να έχετε διαβάσει αυτές τις σημειώσεις και τις διαφάνειες γτ σας εξετάζουν (όχι κάτι φοβερό). Δλδ περιμένετε στο διάδρομο και παίρνουν έναν έναν σε κάποιο θάλαμο, σας "δίνουν" έναν ασθενή και σας ζητούν βασικά να περιγράψετε τις δερματικές βλάβες που παρατηρείτε και να πείτε και 2 πραγματάκια για αυτές. Στους πνεύμονες δεν εξετάζουν, το μόνο πιο κοντινό σε εξέταση είναι η αξιολόγηση των ιστορικών που θα γράφετε (κάθε μέρα αξιολογούν τα ιστορικά που γράψατε από την προγούμενη φορά). Που και αυτό δε γίνεται ονομαστικα, απλά διαβάζει η Σχίζα τα ιστορικά που τις δίνετε και σχολιάζει και κάνει παρατηρήσεις σε καθε ένα από αυτά. Ε και τα 2 ή 3 τελευταία ιστορικά που θα πάρετε θα τα παραδόσετε και υποτίθεται από αυτά αξιολογείστε στη συγκεκριμένη κλινική. Στην καρδιά δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση whatsoever... Με τη δική μου ομάδα πέρσι μάλιστα, με το ζόρι ασχολήθηκαν (είμασταν οι τελευταίοι που περάσαμε από καρδιά...)

Κατά τ άλλα θα σας δείξουν και θα μάθετε διάφορα πράγματα. Πάντως επειδή στο τέλος θα εξεταστείτε σε ιστορικό και φυσική εξέταση, φροντίστε να πάρετε αρκετά ιστορικά για να κάνετε εξάσκηση, και να σας μάθουν να κάνετε κλινική εξέταση από πάνω μέχρι κάτω. Αυτά βέβαια να τα ζητήσετε από όποιον θα έχει αναλάβει την ομάδα σας στην κύρια κλινική σας, τον οποίο άλλωστε θα βλέπετε και πιο συχνά, θα τον μάθετε και θα σας μάθει... Δλδ αν περάσει το μισό εξάμηνο κι ακόμα δεν έχετε πάρει ιστορικό ή δε σας έχουν δείξει κλινική εξέταση, ζητήστε το. Όσοι είναι ΠΟΓΚ είναι τυχεροί διότι και οι 3 καθηγητές που αναλαμβάνουν τις 3 ομάδες τα δείχνουν αυτά, και έχει πολλά ενδιαφέροντα περιστατικά ή μάλλον περιστατικά με πολλά κλινικά σημεία (διογκωμένους λεμφαδένες, ήπαρ κλπ, ασθενείς κίτρινους, πράσινους, μπλε, όλων των ειδών τους εντερικούς ήχους...)

Οι των άλλων κλινικών ξαναλέω να φροντίσουν να τους βάλουν να πάρουν ιστορικά και να τους μάθουν κλινική εξέταση! Γτ αν ισχύσει αυτό που υποτίθεται θα ίσχυε πέρσυ, θα εξεταστείτε όλοι στην ΠΟΓΚ από το Γεωργούλια και θα ζητήσει κυρίως αυτά τα 2. (συν βέβαια και κάποιες εξτρα γνώσεις απ' τον Κρικέλη)

Αυτά! Καλές προπαιδευτικές κλινικές! 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ξέρει κάποιος τι γίνεται με τις εργασίες στην Παθαν.;;Ποια είναι η διαδικασία; Πάμε στον ίδιο τον καθηγητή, στη γραμματεία του;;Από πού παίρνουμε θέμα; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πας να βρεις το Σταθόπουλο ή την Τζαρδή και θα τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι να κάνεις εργασία. Θα σου πουν λοιπόν διάφορα θέματα και θα σου ζητήσουν να διαλέξεις. Τώρα είτε θα έχουν έτοιμα τα διάφορα άρθρα του θέματος που διάλεξες και θα σου εξηγήσουν επιτόπου τι θέλουν ή θα ξαναπας να σου δώσουν λεπτομέρειες. Α! Να σου πω κι ότι δεν μπορείς να "διαλέξεις" ποιος απ' τους δύο θα έχει την εποπτεία της εργασίας σου, έχει να κάνει με το τι θέμα θα αποφασίσεις να πάρεις και πόσους θα έχει ήδη αναλάβει ο ένας ή ο άλλος καθηγητής (π.χ. εγώ πήγα και βρήκα το Σταθόπουλο και με παρέπεμψε στην Τζαρδή, που μου έδωσε θέμα και με βοήθησε στην εργασία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πας να βρεις το Σταθόπουλο ή την Τζαρδή και θα τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι να κάνεις εργασία. Θα σου πουν λοιπόν διάφορα θέματα και θα σου ζητήσουν να διαλέξεις. Τώρα είτε θα έχουν έτοιμα τα διάφορα άρθρα του θέματος που διάλεξες και θα σου εξηγήσουν επιτόπου τι θέλουν ή θα ξαναπας να σου δώσουν λεπτομέρειες. Α! Να σου πω κι ότι δεν μπορείς να "διαλέξεις" ποιος απ' τους δύο θα έχει την εποπτεία της εργασίας σου, έχει να κάνει με το τι θέμα θα αποφασίσεις να πάρεις και πόσους θα έχει ήδη αναλάβει ο ένας ή ο άλλος καθηγητής (π.χ. εγώ πήγα και βρήκα το Σταθόπουλο και με παρέπεμψε στην Τζαρδή, που μου έδωσε θέμα και με βοήθησε στην εργασία).

Μάλιστα μάλιστα...!! Και ποιό είναι το στυλ της εργασίας??..παρουσίαση βασισμένη σε άρθρο??..κάτι σαν τη μοριακή??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ...όχι ακριβώς...

Ο άξονας της εργασιας δεν είναι ένα συγκεκριμένο άρθρο αλλά ένα θέμα για το οποίο θα σου δώσουν 5-10 άρθρα (που θα σε καθοδηγήσουν για το τι ακριβώς να ψάξεις επί του θέματος) και μια παρουσίαση με τα πολύ βασικά που πρέπει να ξέρεις .

Αφού διαβάσεις και βάλεις σε μια σειρά τις πληροφορίες από αυτά που θα σου δώσουν (και τα οποία btw μπορεί να είναι και δεκαετίας), αρχίζεις να ψάχνεις τη νεότερη βιβλιογραφία πάνω στα ίδια θέματα (των τελευταίων 1-3 χρόνων το πολύ ας πούμε). Οπότε αν σου δώσουν π.χ. 5 άρθρα καλό είναι να βρεις άλλα 2-3 για το καθένα απ τα αρχικά.

Και αφού συμμαζέψεις και πάλι τις διάφορες πληροφορίες, πας στον καθηγητή μαζί με όλα τα άρθρα για να τα συζητήσετε και να σιγουρευτείς ότι έχεις κάνει καλή επιλογή άρθρων και πληροφοριών, να σου κάνει κι αυτός υποδείξεις, διορθώσεις κλπ, ε και τελικά φτιάχνεις ένα powerpoint που πάλι του το δείχνεις πριν την επίσημη παρουσίαση στο αμφιθέατρο για να κάνετε τις τελευταίες διορθώσεις.

Α! Και όλα αυτά που θα βρείς και θα παρουσιάσεις πρέπει να τα γράψεις και σε word πολύ πιο αναλυτικά (βάζοντας δλδ ό,τι έχεις βρει μαζί με πινακάκια/διαγράμματα κλπ, όχι μόνο τα βασικά που θα πεις στην παρουσίαση).

The end! 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για την προπαιδευτική να σημειώσω κ γω ότι μιας κ είναι η πρώτη επαφή με ασθενή πρέπει να γνωρίζεις καλή κλινική εξέταση,γενικά πράγματα,να γράφεις ιστορικό κ να κάνεις Δ/δ. ο Κρικέλης είναι καλός αν κ παλιός και πολλά από τα σημεία του είναι αναχρονιστικά...αν μπορείτε να βρείτε το βιβλίο του Μουντακαλάκη από το σύμπτωμα στη νόσο, θα βοηθήσει αρκετά κ έχει κ από τις καλύτερες Δ/δ, γενικά καλή επένδυση (...δεν εννοώ το εξώφυλλο)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif Thx για το βιβλίο!!!

Πάντως -όσον αφορά τη Δ/Δ- για την παθολογία Α υποτίθεται ότι δε θέλουν και πολλά πράγματα. Απλώς με βάση τα συμπτώματα που θα σου πει ο ασθενής στο ιστορικό και τα σημεία που θα βρεις στην κλινική εξέταση θα πεις 2-3-4 πιθανές Δ/Δ, δε χρειάζεται να ξέρεις και τι κάνεις μετά για να καταλήξεις στην τελική διάγνωση (αλλωστέ δεν έχετε κάνει παθολογία ακόμα). Τουλάχιστον αυτό μας είχε εξηγήσει πέρσι ο Σουγκλάκος όταν είχαμε πάει να ρωτήσουμε αν θα πρέπει να ξέρουμε πώς να καταλήγουμε σε διάγνωση... Αν είναι ξαναρωτήστε φέτος για να είστε σίγουροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ...όχι ακριβώς...

Ο άξονας της εργασιας δεν είναι ένα συγκεκριμένο άρθρο αλλά ένα θέμα για το οποίο θα σου δώσουν 5-10 άρθρα (που θα σε καθοδηγήσουν για το τι ακριβώς να ψάξεις επί του θέματος) και μια παρουσίαση με τα πολύ βασικά που πρέπει να ξέρεις .

Αφού διαβάσεις και βάλεις σε μια σειρά τις πληροφορίες από αυτά που θα σου δώσουν (και τα οποία btw μπορεί να είναι και δεκαετίας), αρχίζεις να ψάχνεις τη νεότερη βιβλιογραφία πάνω στα ίδια θέματα (των τελευταίων 1-3 χρόνων το πολύ ας πούμε). Οπότε αν σου δώσουν π.χ. 5 άρθρα καλό είναι να βρεις άλλα 2-3 για το καθένα απ τα αρχικά.

Και αφού συμμαζέψεις και πάλι τις διάφορες πληροφορίες, πας στον καθηγητή μαζί με όλα τα άρθρα για να τα συζητήσετε και να σιγουρευτείς ότι έχεις κάνει καλή επιλογή άρθρων και πληροφοριών, να σου κάνει κι αυτός υποδείξεις, διορθώσεις κλπ, ε και τελικά φτιάχνεις ένα powerpoint που πάλι του το δείχνεις πριν την επίσημη παρουσίαση στο αμφιθέατρο για να κάνετε τις τελευταίες διορθώσεις.

Α! Και όλα αυτά που θα βρείς και θα παρουσιάσεις πρέπει να τα γράψεις και σε word πολύ πιο αναλυτικά (βάζοντας δλδ ό,τι έχεις βρει μαζί με πινακάκια/διαγράμματα κλπ, όχι μόνο τα βασικά που θα πεις στην παρουσίαση).

The end! 001shiny[1].gif

Πάντως,ομολογώ ότι η διαδικασία παρα-ακούγεται "επίπονη" για μια εργασία...Αξίζει τον κόπο να κάνεις εργασία ,δηλαδή είναι δύσκολο να περάσεις την τελική εξέταση?...γιατί αν κρίνουμε με βάση τα μέχρι τώρα λεγόμενα, ότι δηλαδή η εξέταση θα είναι ως επί το πλείστον πολλαπλής επιλογής και αν λάβουμε υπόψην μας ότι η γενική παθάν.περνιόταν εύκολα δεν μου φαίνεται τόσο απαραίτητη μια εργασία που χρειάζεται σίγουρα απ ότι καταλαβαίνω αρκετό χρόνο να της αφιερώσεις...Είναι τόσο δύσκολη η τελική εξέταση? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, η ύλη της ειδκής παθαν είναι μακράν μεγαλύτερη σε σχέση με της γενικής παθαν (που είναι κάτι σαν εισαγωγή για την ειδική)... Δε θα λεγα ότι είναι πιο δύσκολο σα μάθημα (μια απ τα ίδια μάλλον), απλά είναι μεγάλη η ποσότητα των πληροφοριών που πρέπει να απομνημονεύσεις. :wacko: Τώρα το αν αξίζει να κάνεις εργασία ή όχι είναι τελείως υποκειμενικό.

Εγώ π.χ. διάλεξα να κάνω γτ 1000 φορές να μου δώσεις ένα θέμα και να κάτσω να το αναλύσω, να ψάξω παντού, να οργανώσω τις διάφορες πληροφορίες κλπ, παρά να λιώσω στο διάβασμα σε ένα μάθημα με μια τέτοια ύλη... Όχι ότι αν κάνεις εργασία δε θα διαβάσεις, απλά διαβάζεις πιο χαλαρά ας πούμε... (π.χ. εγώ είχα διαβάσει μόνο 3-4 κεφάλαια απ' το βιβλίο (δε θυμάμαι ακριβώς) και μετά μόνο τις διαφάνειες (που δεν είναι και λίγες, αλλά έχουν τα βασικά σε σχέση με τις λεπτομέρειες του βιβλίου)). Περί γούστου κολοκυθόπιτα όμως! 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aκυρο παίδες...τη Δευτέρα στις 13.00 θα βρούμε το Σταθόπουλο γιατί το ενδιαφέρον για τις εργασίες απ' ότι φαίνεται ήταν πιο μεγάλο από το πλήθος των θεμάτων οπότε ακόμα και αυτοί που έχουν ήδη λάβει εργασία θα αναγκαστούν να μοιραστούν τη δουλειά αφού απ' ότι κατάλαβα θα χωριστούμε σε ομάδες για την εργασία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.