Jump to content

Εκτός "Ευαγγελισμού"παραμένει ο διευθυντής χειρουργικής


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

ΠΑΡΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΤΟΥ

Με απόφαση του ΣτΕ παραμένει εκτός «Ευαγγελισμού» διευθυντής χειρουργικού τμήματος λόγω σεξουαλικής παρενόχλησης γυναικών συγγενών ασθενών του. Το Γ΄ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας απέρριψε την αίτηση του αφού ο γιατρός παύθηκε οριστικά, καθώς στο γραφείου του στο νοσηλευτικό ίδρυμα, παρενοχλούσε σεξουαλικά γυναίκες συγγενών ασθενών.

Στην Ένορκη Διοικητική Εξέταση, που διεξήγαγε ο 'Ευαγγελισμός' κατέθεσαν τέσσερις γυναίκες, οι οποίες κατήγγειλαν περιστατικά σεξουαλικής παρενόχλησης από το γιατρό.

Το 2001 ο εν λόγω γιατρός ανακηρύχθηκε καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_7232.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα να την πω την αμαρτία μου, βρωμάει η υπόθεση...

Δεν μπορώ να φανταστώ χειρουργό να παρενοχλεί στ' αλήθεια σεξουαλικά (πέρα από τα χοντροκομμένα αστεία-αγγίγματα που όλες μάλλον γνωρίσαμε ως φοιτήτριες ιατρικής...ή/και εργαστηριακές συναδέρφισσες...)

Δεν το έχουν ανάγκη...(έχουν πολλά φράγκα και είναι και επιθυμητοί στις γυναίκες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός Ευαγγελισμού για σεξουαλική παρενόχληση

Και με τη βούλα του Συμβουλίου της Επικρατείας απολύεται για σεξουαλική παρενόχληση διευθυντής χειρουργικού τμήματος του Νοσοκομείου Ευαγγελισμός, ο οποίος από το 2001 είναι και καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το ανώτατο δικαστήριο, στο οποίο προσέφυγε ο γιατρός, έκρινε ότι η ποινή της οριστικής απόλυσης που του επιβλήθηκε από το Κεντρικό Πειθαρχικό Συμβούλιο Ιατρών ήταν η προσήκουσα, αφού παρενόχλησε σεξουαλικά μέσα στο γραφείο του τέσσερις γυναίκες, οι οποίες ανήκαν στο στενό συγγενικό περιβάλλον ασθενών που επρόκειτο να χειρουργήσει. Στην απόφαση του ΣτΕ, που επικυρώνει την απόλυση, επισημαίνεται μεταξύ άλλων ότι με τη συμπεριφορά του, που απάδει προς το κύρος γιατρού δημόσιου νοσοκομείου και μάλιστα διευθυντή, προσέβαλε εντόνως την προσωπικότητα των γυναικών, οι οποίες βρίσκονταν σε κακή ψυχολογική κατάσταση και σε θέση εξάρτησης από τον ίδιο.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε όταν οι γυναίκες αποφάσισαν να τον καταγγείλουν σε τηλεοπτικό σταθμό. Ακολούθησε, τον Απρίλιο του 2001, η διενέργεια ένορκης διοικητικής εξέτασης που διέταξε το Δ.Σ. του νοσοκομείου κατά την οποίαν εξετάσθηκαν τα θύματα και περιέγραψαν τι τους είχε συμβεί. Το Κεντρικό Πειθαρχικό Συμβούλιο Ιατρών δεν πείσθηκε από τους ισχυρισμούς του γιατρού ο οποίος αρνείτο τα πάντα και έκρινε ότι πράγματι διέπραξε το πειθαρχικό παράπτωμα «της χαρακτηριστικής αναξιοπρεπούς και ανάξιας για υπαλλήλους διαγωγής εντός υπηρεσίας» και του επέβαλε την ποινή της οριστικής απόλυσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλο που συνήθως παίρνω το μέρος των γυναικών σε τέτοιες περιπτώσεις, επαναλαμβάνω ότι εδώ η υπόθεση βρωμάει.

Δεν είναι δυνατόν διευθυντής χειρουργικής κλινικής που με τα λεφτά του μπορεί να αγοράσει την πιο ακριβή "συνοδό"

για το κρεβάτι του, και με τη θέση του μπορεί να κάνει τις ειδικευόμενες, αλλά και άλλες γυναίκες (νοσηλεύτριες, γραμματείς)

να παραδίνονται αμαχητί (μην πω να τον κυνηγάνε εκείνες) να ρισκάρει αυτή τη θέση και τη φήμη παρενοχλώντας γυναίκες

που δεν γουστάρουν...και μάλιστα γυναίκες ασθενών που ήδη έρχονται με το φακελάκι τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro δε θυμάμαι αν έχω ξαναδιαφωνήσει μαζί σου, αλλά τώρα θα το κάνω :)

Τα κουσούρια δεν γνωρίζουν λεφτά και επίσης τα "αστεία" που λες πιστεύω ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν να θεωρούνται δεδομένα αφού διεθνώς θεωρούνται σεξουαλική παρενόχληση. Δεν είναι υποχρεωμένη καμία γυναίκα να ακούει τα σεξιστικά σχόλια του οποιουδήποτε, ούτε για πλάκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλέ μου Sov στην Ελλάδα ζούμε, δεν είμαστε Σουηδία ή Αμερική.

Από φοιτήτριες μαθαίνουμε, οι γυναίκες, πως να αντιμετωπίζουμε την παρενόχληση

σε τέτοιους χώρους, που είναι καθημερινό φαινόμενο.

Από τη δική μου εμπειρία, όμως, πιστεύω πως αυτοί που είναι σε θέση τόσο μεγάλης

ισχύος, όπως ένας διευθυντής ΕΣΥ δεν έχουν ανάγκη να παρενοχλήσουν καμία στην ουσία.

Είναι όπως ένας διευθυντής σε πολυεθνική, έχει τέτοια προσφορά από υπαλλήλους που

οικειοθελώς πάνε μαζί του, που δεν θα κάτσει να ασχοληθεί και πάρα πολύ με αυτήν

ή αυτές που δεν θέλουν να πάνε (και να διακινδυνέψει τη θέση του).

Ολα τα παραπάνω ούτε εμένα μου αρέσουν, προφανώς! Απλά περιγράφω τι έχω δει να

γίνεται γύρω μου τόσα χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν θυμάμαι ένα περιστατικό που είχα ζήσει ως φοιτήτρια. Χειρουργός σταματούσε τις φοιτήτριες

στο γραφειάκι και τελείως στην ψύχρα ρωτούσε: "ψιτ εσύ μωρό, έχεις γκόμενο;! " και αναλόγως της

απάντησης και του ύφους της καθεμιάς έκανε παιχνίδι.

Παρενόχληση; Οπως το δει κανείς! Σίγουρα δεν ήταν ευχάριστο να σε ρωτάει και να επιμένει

(παρουσία άλλων μάλιστα), παρόλα αυτά σας διαβεβαιώ ότι υπήρχαν μπόλικες που

οικειοθελώς (για καλύτερο βαθμό, εύνοια κλπ) το συνέχιζαν. Ο άνθρωπος δεν είχε λόγο

να επιμένει εκεί που έβλεπε ότι δεν γουστάρανε. Πχ εγώ και άλλες κοπέλες που δεν το

συνεχίζαμε και τον ξεκόβαμε αμέσως, ουδέποτε δεκτήκαμε άλλη ερώτηση ή ενόχληση από αυτόν.

Πως να σας το πω βρε παιδιά, είχε υπερπροσφορά !

Δεν τα έχετε δει κι εσείς αυτά να συμβαίνουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμαρτον πρωί πρωί τι διαβάζω...Ότι δηλαδή η in vitro παραθέτει ''περιγραφές'' του τύπου ''Ελλάδα είμαστε, συνέχεια συμβαίνουν αυτά σε φοιτήτριες'', ''Τι αυτός? Σιγά μην έχει ανάγκη αυτός να παρενοχλήσει, ενώ μπορεί να τα σκάσει για την πιο ακριβή συνοδό'' υποστηρίζοντας ότι αποκλείεται ένας ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ PROFESSOR in the UNIVERSITY of ATHENS να έχει μια παράλογη συμπεριφορά (καλά το είπε ''κουσούρι'' ο Sov.)

@in vitro: Δε συμβαίνουν παντού αυτά στην Ελλάδα.

Επίσης, όπως μπορεί να συμβούν στην Ελλάδα, το ίδιο εύκολα συμβαίνουν και στην Σουηδία, ΗΠΑ, κλπ. Δηλαδή εκεί πριν την παρενόχληση, θα σκεφτεί ο άλλος ''Ωχ, τι πάω να κάνω?? Εδώ είναι Σουηδία/ΗΠΑ/κλπ, όχι Ελλάδα...''

Αυτά μου θυμίζουν επιχειρήματα του τύπου ''Ε, δεν έφταιγε αυτός, αυτή προκαλούσε!!''

Ξεκολλήστε τον εγκέφαλό σας από τέτοια, please...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη δική μου εμπειρία, όμως, πιστεύω πως αυτοί που είναι σε θέση τόσο μεγάλης

ισχύος, όπως ένας διευθυντής ΕΣΥ δεν έχουν ανάγκη να παρενοχλήσουν καμία στην ουσία.

Είναι όπως ένας διευθυντής σε πολυεθνική, έχει τέτοια προσφορά από υπαλλήλους που

οικειοθελώς πάνε μαζί του, που δεν θα κάτσει να ασχοληθεί και πάρα πολύ με αυτήν

ή αυτές που δεν θέλουν να πάνε (και να διακινδυνέψει τη θέση του).

Εγώ παλι νομίζω πως αυτή είναι πολύ απλοϊκή προσέγγιση. Είναι σα να λες ότι όλοι οι βιαστές είναι κακάσχημα τέρατα που δε θα μπορούσαν με άλλο τρόπο να βρουν να κάνουν σεξ. Αυτό που τους εξιτάρει είναι η αίσθηση εξουσίας και ισχύος, το ίδιο συμβαίνει συνήθως και με τη σεξουαλική παρενόχληση. Μπορεί ο "κυνηγός" να έχει 10 γυναίκες στο πιάτο, αλλά να γουστάρει να την πέσει στη ζόρικη ομορφούλα που του αντιστέκεται, ακριβώς επειδή είναι σε θέση ισχύος.. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρήματα, ούτε με το σκέτο σεξ, που όντως μπορεί να το βρει και αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία, τον κάναμε και βιαστή τον άλλον...

Εσάς δηλαδή δεν σας φαίνεται περίεργο που η καταγγελία των 4 γυναικών έγινε ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ;

Εγώ προσωπικά αν ήμουν γυναίκα ασθενούς και με παρενοχλούσε έντονα ένας διευθυντής χειρουργός

ή που θα έπαιρνα τον άντρα μου και θα πήγαινα σε άλλο νοσοκομείο (αφού πρώτα φρόντιζα να τον κάνω ρόμπα

με κάποιον τρόπο) ή που θα έβαζα κόσμο να τον πλακώσει στο ξύλο ή και τα δύο μαζί.

Σε τηλεοπτικό σταθμό πάντως δεν θα πήγαινα, γιατί αυτό δείχνει ότι τρώγομαι για δημοσιότητα

και άρα κάτι δεν πάει καλά με την περίπτωση...

Ετσι το βλέπω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που τους εξιτάρει είναι η αίσθηση εξουσίας και ισχύος, το ίδιο συμβαίνει συνήθως και με τη σεξουαλική παρενόχληση. Μπορεί ο "κυνηγός" να έχει 10 γυναίκες στο πιάτο, αλλά να γουστάρει να την πέσει στη ζόρικη ομορφούλα που του αντιστέκεται, ακριβώς επειδή είναι σε θέση ισχύος.. Δεν έχει να κάνει ούτε με χρήματα, ούτε με το σκέτο σεξ, που όντως μπορεί να το βρει και αλλού.

Αυτό σου λέω κι εγώ! Ο διευθυντής ΕΣΥ έχει εξουσία και ισχύ ούτως ή άλλως - δεν ψάχνεται να το επιβεβαιώσει, το επιβεβαιώνει

καθημερινά.

Η, ακόμα κι αν το έψαχνε, θα φρόντιζε να τα ρίξει σε κάποια που λόγω θέσεως θα ήταν αδύναμη και

δεν θα μπορούσε να μιλήσει πχ μια ειδικευόμενη. Δεν θα το έκανε σε γυναίκα ασθενούς του!

Λες να είναι τόσο χαζός ώστε να παίζει την θέση του και το κεφάλι του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασε το άλλο: παρενοχλούνται 4 γυναίκες παντρεμένες και κάθονται και το συζητάνε και

αποφασίζουν να πάνε και οι 4 μαζί στο τηλεοπτικό κανάλι να τον καταγγείλουν;

Δεν στέκει ρε παιδιά...

Δηλαδή τι, καθόντουσαν και οι 4 έξω από τους θαλάμους τη νύχτα και λέγανε η μια στην

άλλη...ααα...αυτός με παρενόχλησε...και απαντούσε η άλλη: "κι εμένα"...!

Δεν στέκει καθόλου.

Αυτές που πραγματικά έχουν παρενοχληθεί σηκώνονται και φεύγουν ή έστω το καταγγέλουν

μόνες, δεν το λένε δεξιά και αριστερά. Και δεν πάνε σε τηλεοπτικά κανάλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Λες να είναι τόσο χαζός ώστε να παίζει την θέση του και το κεφάλι του;''

Μην προσπαθείς να εξηγήσεις με την λογική συμπεριφορές ατόμων που εξ'ορισμού δεν έχουν λογική.

Ναι, χαίρω πολύ, αν το καταλάβαιναν αυτό (ότι δηλαδή, δεν είναι αυτός ο υγιή/λογικός τρόπος να προσεγγίσεις κάποιον), τότε δεν θα είχαν υπάρξει ποτέ τέτοια περιστατικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτές που πραγματικά έχουν παρενοχληθεί σηκώνονται και φεύγουν ή έστω το καταγγέλουν

μόνες, δεν το λένε δεξιά και αριστερά. Και δεν πάνε σε τηλεοπτικά κανάλια.

Το Γ΄ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας με την υπ΄ αριθμ. 505/2010 απόφασή του απέρριψε την αίτηση τέως διευθυντή χειρουργικού τμήματος του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός» ο οποίος παύθηκε οριστικά, καθώς στο γραφείο του στο νοσηλευτικό ίδρυμα, παρενοχλούσε σεξουαλικά γυναίκες συγγενών ασθενών.

Για την υπόθεση αυτή, μετά από σχετικές καταγγελίες γυναικών σε εκπομπή τηλεοπτικού σταθμού τον Απρίλιο του 2001, το Διοικητικό Συμβούλιο του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός» πραγματοποίησε Ένορκη Διοικητική Εξέταση, όπου κατέθεσαν τέσσερις γυναίκες, οι οποίες κατήγγειλαν περιστατικά σεξουαλικής παρενόχλησης από τον εν λόγω γιατρό.

Στη συνέχεια το Κεντρικό Πειθαρχικό Συμβούλιο Ιατρών του ΕΣΥ, αποφάσισε ότι ο επίμαχος χειρούργος προέβη σε σεξουαλική παρενόχληση των τεσσάρων γυναικών, διαπράττοντας το πειθαρχικό παράπτωμα της «χαρακτηριστικής αναξιοπρεπούς και ανάξιας για υπαλλήλους διαγωγής εντός υπηρεσίας» και αποφάσισε την οριστική παύση του ενώ κρίθηκε πως η ποινή που του επιβλήθηκε ήταν η προσήκουσα.

Το 2001 ο εν λόγω γιατρός ανακηρύχθηκε καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην απόφαση του ΣτΕ καταγράφονται οι καταθέσεις τριών γυναικών που δέχθηκαν σεξουαλική παρενόχληση από τον εν λόγω γιατρό. Οι καταθέσεις έχουν ως εξής:

Η Ε. Κ. - Κ. κατέθεσε ότι τον Νοέμβριο του έτους 1987 ο σύζυγός της χειρουργήθηκε από τον εν λόγω ιατρό. Λίγες μέρες μετά από την εγχείρηση τον επισκέφθηκε στο γραφείο του στο νοσοκομείο, προκειμένου να ενημερωθεί για την πορεία της υγείας του συζύγου της. «Αφού μπήκε στο γραφείο του και έκλεισε την πόρτα πίσω της, ο γιατρός την πλησίασε, την έσφιξε επάνω του, λέγοντάς της ότι μπορούσε να στηριχθεί σε αυτόν και της ζήτησε να τον φιλήσει. Εκείνη τον ασπάσθηκε στο μάγουλο. Τότε ο εν λόγω γιατρός τής ζήτησε να τον φιλήσει στο στόμα. Εκείνη σάστισε και τον απώθησε και τότε αυτός κάθισε στο γραφείο του και άρχισε να την καθησυχάζει. Η σύζυγος του ασθενούς κατάλαβε ότι δεν είχε πρόθεση να την ενημερώσει, άνοιξε την πόρτα και έφυγε».

Η Α. Η. κατέθεσε ότι περί το τέλος Αυγούστου του έτους 1999 ο πατέρας της χειρουργήθηκε από τον εν λόγω γιατρό. Την επόμενη ημέρα τον επισκέφθηκε στο γραφείο του στο νοσοκομείο, προκειμένου να ενημερωθεί για την κατάσταση της υγείας του πατέρα της. «Εκείνος, όταν την είδε να περιμένει στον προθάλαμο του γραφείου, είπε στους συνεργάτες του που βρίσκονταν σε αυτό να αποχωρήσουν, την κάλεσε να εισέλθει και, αφού αυτή εισήλθε, έκλεισε την πόρτα. Όταν εκείνη τον ρώτησε για την υγεία του πατέρα της, αυτός, αντί να της απαντήσει, της είπε ότι τον έχει αναστατώσει, ότι πρώτη φορά του συμβαίνει αυτό το πράγμα, ότι δεν μπορεί να χειρουργήσει γιατί την σκέφτεται συνέχεια, ότι θέλει να συναντηθούν στο εκτός νοσοκομείου γραφείο του, ότι θα έχει ό,τι θέλει από αυτόν και της έδωσε την κάρτα του. Στη συνέχεια την πλησίασε, την αγκάλιασε τραβώντας την πάνω του και προσπάθησε να τη φιλήσει στο στόμα, ακουμπώντας το χέρι του στο στήθος της. Αυτή αιφνιδιάστηκε και απομακρύνθηκε απωθώντας τον ήπια και του είπε να σταματήσει, και ότι θα έπρεπε να σκεφτεί ότι δίπλα είχε τον πατέρα της ετοιμοθάνατο, αλλά και τη φιλία του με το θείο της. Ακολούθως, άνοιξε την πόρτα για να φύγει, οπότε ο προσφεύγων με τυπικό και επαγγελματικό ύφος τη χαιρέτησε λέγοντάς της: Εντάξει κυρία, πηγαίνετε και θα τα ξαναπούμε».

Η Α. Μ. κατέθεσε: «Στις 16.5.2000, ημέρα κατά την οποία είχε προγραμματισθεί η εγχείρηση της μητέρας της, συνάντησε τον προσφεύγοντα στο διάδρομο του 8ου ορόφου, έξω από το γραφείο του. Αυτός της είπε να τον περιμένει στο γραφείο του, μετά από λίγο ήρθε, έκλεισε την πόρτα και την ενημέρωσε ότι η εγχείρηση έπρεπε, για ιατρικούς λόγους, να αναβληθεί. Ο εν λόγω γιατρός την πλησίασε, την έπιασε από τα χέρια, ενώ ήταν καθισμένη, τη σήκωσε όρθια και την αγκάλιασε. Αυτή τα έχασε, εκείνος όμως την έσφιξε περισσότερο στην αγκαλιά του και τη φίλησε στο στόμα. Εκείνη προσπάθησε να τον απωθήσει ευγενικά, ο προσφεύγων όμως πήρε το χέρι της και το έθεσε στα γεννητικά του όργανα, της είπε χυδαία λόγια ζητώντας της να ανταποκριθεί στις επιθυμίες του, καθώς και ότι η ανταπόκρισή της θα του έκανε καλό όσον αφορά στην εγχείρηση της μητέρας της. Τότε η γραμματέας χτύπησε την πόρτα λέγοντας ότι τον κάλεσαν στο χειρουργείο, όποτε αυτός είπε στην Α.Μ. - Κ. να πάνε στη μητέρα της, την οποία ενημέρωσε ευγενικά για την αναβολή της εγχείρησης της και αφού βγήκαν από τον θάλαμο της ζήτησε να συναντηθούν το μεσημέρι. Εκείνη, προκειμένου να τον αποφύγει, του είπε ότι θα του τηλεφωνήσει στο κινητό του. Στη συνέχεια ενημέρωσε το σύζυγό της και τη μητέρα της και αποφάσισαν να ζητήσουν εξιτήριο, όπως και έγινε».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρενοχλούσε σεξουαλικά γυναίκες συγγενών ασθενών

.....ειναι το λεγομενο "φακελακι σε ειδος", αλλη μια εφευρεση του νεοελληναρα σεξουαλικα στερημενου

γιατρου, που επειδη περασε τα καλυτερα του χρονια στην "πιεση", νομιζει πως αυτο του δινει το θεϊκο

δικαιωμα να γαμησει(και κυριολεκτικα) τα παντα ολα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....σιγά βρε παιδιά....ένας διευθυντής του ΕΣΥ ήταν....εδώ υπάρχουν prof. και chairmen :wacko: που την πέφτουν χωρίς ίχνος ντροπής....

δείξτε κατανόηση.....πρέπει να κάνουν και αυτοί την απόσβεσή τους μετά από τόσα χρόνια θυσιών και στέρησης....για να μην πώ και τπτ άλλο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αλλά η άλλη από το 1987 θυμήθηκε να τον καταγγείλει το 2001;

Δεν ξέρω αν έχω γίνει κατανοητή. Δεν λέω ότι δεν γίνονται όλα τα παραπάνω και στα νοσοκομεία και

σε άλλους χώρους εργασίας από διευθυντές/προισταμένους. Γίνονται και παραγίνονται. Λέω ότι

βρίσκω πολύ περίεργο το να μαζευτούν 3-4 γυναίκες και να καταγγείλουν πράγματα που συνέβησαν ακόμα και

14 χρόνια πριν την καταγγελία.

Εμένα μου φαίνεται ότι τον είχαν στοχοποιήσει για να τον διώξουν από τον Ευαγγελισμό και την Ιατρική

και το πέτυχαν.

Και θα γίνω και πιο σαφής: Δεν πιστεύω να ήταν το πρόβλημα η σεξουαλική παρενόχληση.

Στα νοσοκομεία συμβαίνουν καθημερινά τέτοιες και χειρότερες παρενοχλήσεις και το

θέμα κουκουλώνεται - αν ποτέ υπάρξει καταγγελία.

Κατά τη γνώμη μου κάποιους είχε ενοχλήσει ο εν λόγω, κάποιους που θέλανε τη θέση

του στο νοσοκομείο και στην ιατρική και βρήκαν αυτόν τον τρόπο για να τον διώξουν.

Δεν γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα στην Ιατρική Αθήνας για να το υποστηρίξω περισσότερο.

Αλλά όποιος τυχαίνει να γνωρίζει, ίσως να βρει σωστά τα όσα υποθέτω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο αλλά αφού έχει πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης γιατί κρατείται το όνομα του Καζανόβα κρυφό; Αυτά τα ωραία μού αρέσουν στην Ελλάδα, που όλος ο Ευαγγελισμός θα το χει κάνει τούμπανο και τα ΜΜΕ γράφουν "ένας χειρουργός που το 2001 πήρε θέση Καθηγητή".

Είναι προφανές ότι διαφωνώ με το "εδώ είναι Ελλάδα". Και στην Αμερική πριν 80 χρόνια λέγανε ότι οι μαύροι βρωμάνε και αν λέγανε "εδώ είναι Αμέρικα" δεν θα εξέλεγαν ποτέ μαύρο πρόεδρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, δεν είναι απίθανο να θέλανε κάποιοι να τον ξεφορτωθούν. Αλλά το ένα δεν αποκλείει το άλλο :)

Κι αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, αυτοί που έφεραν το θέμα στην επιφάνεια μάλλον θα γνώριζαν τις "αδυναμίες" του διευθυντή και βρήκαν πώς να τον χτυπήσουν. Αλλά δεν έχει λογική το ότι επειδή είναι διευθυντής και τον κυνηγάνε όλες (λέμε τώρα... <_< ), αποκλείεται να παρενόχλησε. Ίσα ίσα που μετά από τόσα χρόνια σε ένα νοσοκομείο με κάποιον, ξέρεις τι καπνό φουμάρει, τα τρωτά του σημεία, αν κάνει λαμογιές κτλ., αυτά είναι και λίγο κοινά μυστικά. emcolgate

Όσο για τα κανάλια, είναι η γενικότερη κατάντια της Ελλάδας, αφού οι "τηλεοπτικοί δικαστές" ζουν και βασιλεύουν... και είναι και η πιο εύκολη λύση εδώ που τα λέμε. Αν πας ένα θέμα δικαστικά, θα βρεις το δίκιο σου (αν το βρεις ποτέ) σε 4-5 χρονάκια στην καλύτερη περίπτωση. Κι αν βάλεις τον άντρα/αδερφό/ξάδερφο να δείρουν τον εν λόγω "μπήχτη", μπορεί να φάνε και καμία μηνυσούλα για ξυλοδαρμό στο τέλος. Η πικρή αλήθεια είναι ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να ρεζιλέψεις κάποιον είναι να αποκτήσει το θέμα δημοσιότητα. Η απλή καταγγελία μπορεί να καταλήξει στο συρτάρι, αυτό είναι το πιο τραγικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αν βάλεις τον άντρα/αδερφό/ξάδερφο να δείρουν τον εν λόγω "μπήχτη", μπορεί να φάνε και καμία μηνυσούλα για ξυλοδαρμό στο τέλος

Προτεινω να συσταθει το ΣΩ.ΞΥ.Π.Ν.Ι. ( ΣΩμα ΞΥλοδαρμου Πουτανιαριδων Νεοελληναραδων Ιατρων ),

μιλαμε για SWAT TEAM οχι μαλακιες.....:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:lol: ΧΑΧΑΧΑΧΑ, τέλειο emrespect

Εγώ πάντως δεν είμαι υπέρ της βίας... :P μαγνητοφώνηση και μετά τον χορεύεις στο ταψί :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικό θέμα στον "atheofobos2" http://atheofobos2.blogspot.com/2010/02/blog-post_20.html

όπου στα σχόλια υπάρχει ο ενδιαφέρων σύνδεσμος http://www.massmedboard.org/public/discipline.shtm για τις πειθαρχικές διώξεις γιατρών με όνομα και έκθεση/αναφορά για κάθε περίπτωση ("List of Disciplinary

and Other Public Board Actions").

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.