Jump to content

Ειδικότητα στη Νέα Ζηλανδία


Recommended Posts

Επειδή έχω λίγη εμπειρία στηνΑγγλία αλλά μου αρέσει το ski

παρακαλώ αν κανείς έχει πάει Νέα Ζηλανδία να πει 2 πράγματα για το επίπεδο τηςιατρικής

και τον τρόπο ζωής εκεί.

Ευχαριστώ. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

μηπως υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να μας δωσει μερικες πληροφοριες για νεα ζηλανδια?.....εστω καποια βασικα πραγματα οπως γλωσσα , εξετασεις κτλ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα άλλαξαν.

Υπάρχει πλέον μεγάλη έλλειψη νέων Ιατρών σε πολλές Χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πριν αποφασίσετε να μεταναστεύσετε τόσο μακρυά, και να έχετε προβλήματα στην αναγνώριση από την Ελλάδα του τίτλου Ειδικότητας που αποκτήθηκε σε "Εξωκοινοτική Χώρα", θα ήταν καλό να ψάξετε πρώτα θέσεις κι ευκαιρίες στην Ιταλία, τη Σουηδία, τη Γερμανία, την Ελβετία, το Ηνωμένο Βασίλειο.

Διαβάστε τις σχετικές καταχωρήσεις από άξιους συναδέλφους στις αντίστοιχες ενότητες του greekmeds.gr

Υ.Γ.

Φίλος μου που έφτασε στη βαθμίδα του Καθηγητή Θωρακοχειρουργικής, όταν αποφάσισε να γυρίσει στην Πατρίδα, αναγκάστηκε να υποστεί εξευτελιστική αντιμετώπιση κι επιδεικτικές εξετάσεις από νεότερους από αυτόν, που είχαν μονάχα το ένα δέκατο των επιστημονικών δημοσιεύσεών του(κι αυτές σε περιοδικά τύπου "Ιατρική Επιθεώρηση του κάμπου της Λάρισας")!

Τον υποχρέωσαν και σε άμισθη περίοδο προσαρμογής σε Ελληνικό Δημόσιο Νοσοκομείο, για να διαπιστώσουν την επάρκειά του στη συγγραφή των εξιτηρίων!

Αθάνατη Ελλάδα με τα άχρηστα διορισμένα κομματόσκυλά σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω παρα πολυ. ναι κοιταξα τα λινκς απλα ηθελα να μου πει καποιος τι παιζει εκει.... εννοω σε γενικες γραμμες... (οπως αντιστοιχα καποιος θα σου ελεγε για αμερικη και usmle κτλ)...

εχω ακουσει πολυ καλα λογια οπως οτι εχει επιπεδο ευρωπαϊκων νοσοκομειων. γλωσσα αγγλικα..πληρωνεσαι παρα πολυ καλα και ειναι ωραια σαν χωρα. προσωπικα ειμαι 5ο ετος και απλα θελω να φυγω εξωτερικο. εχω σιχαθει την ολη κατασταση εδω. η χωρα στην οποια θα πας μπροστα αν προσπαθησεις ειναι η αμερικη αλλα δεν θελω να περασω την ειδικοτητα μου σε ενα τοοοοοοοσο ανταγωνιστικο συστημα.... με ενδιαφερει νευροχειρουργικη αλλα ειμαι πολυ ανοικτος σε αυτο το θεμα... οφθαλμιατρικη, παθολογια, νευρολογια, πλαστικη χειρ., καρδιολογια.... ειμαι απο του τυπους απλα εχουν βρει τι δεν θελουν και οχι τοσο τι θελουν παρα πολυ. ελπιζω μεσα στον επομενο χρονο να εχω βρει τι μου ταιριαζει..... embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The one link that matters:

http://www.mcnz.org.nz/Registration/SelfAssessmentforRegistration/tabid/70/Default.aspx

You need NZ medical council rego to work as a doc in NZ.

NZ is easily accessible for the Brits (& Aussies of course), or those who have worked in the UK for a while...or those who've passed the PLAB.

5th year med school->finish med school->full GMC rego->UK FY2(1)->CMT (or whatever core...or peads runthrough etc )-> return to greece/practice in the UK

'The life in NZ' is pure gold in more ways than one me thinks...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ για ολα αυτα τα υπεροχα λινκς. με βοηθησατε αρκετα.... απο οσο βλεπω στο "η ζωη στην ΝΖ" ειναι καπως δραματικα τα πραγατα...δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον ειναι ολα αυτα που ειχα ακουσει και το φανταζομουνα πιο... "paradise island" emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Το έψαχνα παλαιότερα και τότε δεν υπήρχαν κάποιου εξετάσεις για εμάς, το Central Medical Council ή όπως αλλοιώς το λένε εκεί θεωρητικά αποφάσιζε σε κάθε περίπτωση ιατρού ξεχωριστά εάν θα δώσει άδεια εργασίας ή όχι (ότι κι αν σημαίνει αυτό). Πιο πρόσφατα που αντάλλαξα κάποια e-mails με το Ωκλαντ για ένα clinical fellowship που με ενδιέφερε ήταν ακόμη έτσι τα πράγματα, αλλά με τη σημείωση ότι πλέον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός για τις θέσεις και μπλα μπλα, αυτά που λένε όλοι δηλαδή. Αν ξέρεις κάποιος κάτι παραπάνω θα μας ενδιέφερε, ειδικά εάν ισχύει πως δεν χρειάζεται να ξανα-ματα-επανα-πάλι δώσουμε εξετάσεις στη ζωή μας σε άλλη μία χώρα προσπαθώντας να γράψουμε καλύτερα από τους locals.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.