Jump to content

ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ


KFA

Recommended Posts

Γεια σου κι εσένα.

Φοβάμαι πως δεν έχει και πολύ νόημα να ρωτάς παλαιότερους για το αν είναι εύκολη ή δύσκολη η ιστολογία γτ είστε οι πρώτοι στους οποίους εφαρμόζεται το καινούριο πρόγραμμα σπουδών. Εμείς τη δίναμε στο 1ο εξάμηνο ολόκληρη (δεν υπήρχε 1+2, οπότε μιλάμε για τεράστια ύλη) πριν κάνουμε ανατομία και φυσιολογία confused.gif (κοινώς μας έλεγαν για νησίδια του Langerhans και δεν ξέραμε πού πέφτει το πάγκρεας και τι κάνει...).

So επειδή εσείς (κωλόφαρδα tongue.gif ) τα έχετε κάνει αυτά:

1) θα σας είναι πολύ πιο εύκολο το να διαβάσετε ιστολογία και

2) ίσως ο καθηγητής έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις γτ ξέρει ότι ξέρετε ήδη κάποια πραγματα από προηγούμενα μαθήματα (εμάς δλδ μπορεί να μας συγχωρούσε κι αν του λέγαμε και καμιά μπούρδα κάποια στιγμή rolleyes.gif , εσάς δεν ξέρω). Άσε που -αν δεν κάνω λάθος- εσείς έχετε μαζί και την εμβρυολογία και είστε οι πρώτοι που θα εξεταστείτε από τον Τζανακάκη σε αυτό οπότε κανείς δεν μπορεί να σας μεταφέρει την εμπειρία του από εμβρυολογία...

Πάντως σε πολύ γενικές γραμμές ισχύει (για το εργαστήριο πάντα) το ότι πρέπει να μάθεις απέξω όποια εικόνα υπάρχει στα βιβλία. Δλδ ακόμα κι αν δεν κοιτάξεις θεωρία, απομνημόνευσε τις εικόνες με τις λεζάντες τους, κι αν κάπου δυσκολεύεσαι κοιτάς και λίγο θεωρία. Αν έχεις παρακολουθήσει και το μάθημα λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Άλλωστε για το εργαστήριο ζητάει μόνο εικόνες, σπάνιο να σε ρωτήσει και κάτι πιο θεωρητικό που θα σχετίζεται με την εικόνα που θα σου δείξει, κι ακόμα κι αν σε ρωτήσει θα είναι σε φάση "μήηηηηηπως ξέρεις και αυτό; αν δε το ξέρεις δεν πειράζει...!". Τώρα ο ίδιος ο καθηγητής μπαίνει πάντα στην εξέταση με διάθεση να σας βοηθήσει (μέχρι ένα σημείο) ώστε να μην αγχώνεστε και να πείτε αυτά που ξέρετε και να περάσετε (άμα αυτά που ξέρετε αρκούν βέβαια), εκτός κι αν είστε όλοι της ομάδας εντελώς άσχετοι οπότε θα του φύγει η καλή διάθεση ή αν κάποιος της ομάδας είναι άσχετος αλλά προσπαθεί να βγει κι από πάνω, οπότε θα τον εκνευρίσει κι θα τον κάνει πολύ απαιτητικό από τους επόμενους που θα εξετάσει.

Τέλος, οι μέρες διαβάσματος που χρειάζεται ο καθένας για κάθε μάθημα είναι πολύ υποκειμενικές. Ξέρω άτομο που αν θέλει κλείνει 12-14 ώρες συνεχόμενες (διαβάσματος ε, όχι μετρήματος άστρων), και άλλους που αδυνατούν να συγκεντρωθούν για πάνω από 3 ώρες συνολικά σε 1 μέρα. Επίσης ξέρω κάποιους που για να αποδώσουν στις εξετάσεις πρέπει να διαβάσουν κανονικά τα πάντα (=>θέλουν αρκετές ώρες διαβάσματος) , κι άλλους που με κάποια "sos", κάποια παλιά θέματα και μια ικανότητα συνδυασμού αυτών των αποσπασματικών γνώσεων την ώρα των εξετάσεων αποδίδουν μια χαρά (=>έχουν χρειαστεί λιγότερες ώρες διαβάσματος). Το πόσες μέρες θα χρειαστείς εσύ λοιπόν, δεν μπορεί να στο πει κανείς...

Ελπίζω να βοήθησα. smile.gif Καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να δώσω και γω μια 2η γνώμη αν και η melian ήταν όπως πάντα πολύ κατατοπιστική...εγώ για να είμαι ειλικρινής διάβασα 2 μέρες για την προφορική εξέταση περίπου κανένα 6ωρο την ημέρα.Αν έχεις παρακολουθήσει τα μαθήματα και εχεις προσέξει λίγο στο εργαστήριο δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο.Μάθε όλες τις εικόνες του βιβλίου απέξω γιατί μερικές πέφτουν αυτούσιες και είναι εύκολες, είναι κρίμα να μην τις γνωρίζεις...Κατά τα άλλα στη εποχή μου κυκλοφορούσε ένα καρουζελ με εικόνες αρκετές βέβαια και πιο δύσκολες από αυτές του βιβλίου κατά τη γνώμη μου αλλά λίγες από αυτές έπεσαν τότε.Καλό θα είναι όμως αν το βρεις να το μελετήσεις για εξάσκηση περισσότερο.

Κατά τα άλλα ο καθηγητής εμένα μου φάνηκε συνεργάσιμος αλλά οι απόψεις διίστανται...:P. το μόνο που πρέπει να προσέχετε είναι όταν δεν είστε σίγουροι για το τι δείχνει μια εικόνα και προκειμένου να πείτε χοντράδα (πόρος-αγγείο:ο γνωστός συνδιασμός που μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικό στο Τζανακάκη :rolleyes: ) πείτε ότι δενξέρετε τι είναι...Α! και όχι ηττοπάθεια...Έχω την εντύπωση πως ο καθηγητής "αντιπαθεί" τους φοβισμένους εξεταζόμενους emblush .Με τσαγανό και αυτοπεποίθηση και όλα θα πάνε καλά!!! Καλή επιτυχία από μένα!! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.