Jump to content

[άδειες] Αιμοδοτική αδεια


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά στο γραφείο μου έδειξαν μια εγκύκλιο και καλά οτί οι ειδικευομενοι δεν δικαιούνται αδείας. Το αίμα ήταν για φίλο. Πάντως αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, αυτός που τη σκέφτηκε είναι για μούτζες. Μετά και καλά δεν έχουμε αίμα το καλοκαίρι και κάνουμε εισαγωγή από Γαλλία καιΒουλγαρία μαζί με μερικές παρτίδες με ΗΙV και ηπατίτιδα C.Σαν δεν ντρέπονται λίγο. ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΌ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΆΒΩ. Ολοι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι φαντάροι και οι φοιτητές και οι μαθητές δικαιούνται άδεια 2 και 3 ημέρες ενώ ο γιατρος είναι σε θέση να εργαστεί κανονικά? Και είνα ασφαλής και ο ίδιος και οι ασθενείς του?Μήπως και να κάνουν μια δημόσια διαβούλευση, που είναι και της μόδας ,επί του θέματος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά στο γραφείο μου έδειξαν μια εγκύκλιο και καλά οτί οι ειδικευομενοι δεν δικαιούνται αδείας. Το αίμα ήταν για φίλο. Πάντως αν όντως υπάρχει τέτοια οδηγία, αυτός που τη σκέφτηκε είναι για μούτζες. Μετά και καλά δεν έχουμε αίμα το καλοκαίρι και κάνουμε εισαγωγή από Γαλλία καιΒουλγαρία μαζί με μερικές παρτίδες με ΗΙV και ηπατίτιδα C.Σαν δεν ντρέπονται λίγο. ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΌ ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΆΒΩ. Ολοι οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι φαντάροι και οι φοιτητές και οι μαθητές δικαιούνται άδεια 2 και 3 ημέρες ενώ ο γιατρος είναι σε θέση να εργαστεί κανονικά? Και είνα ασφαλής και ο ίδιος και οι ασθενείς του?Μήπως και να κάνουν μια δημόσια διαβούλευση, που είναι και της μόδας ,επί του θέματος?

νταξ, μή λέμε ό,τι μας κατέβει - με όλη τη συμπάθεια που σου έχω μανούλα μαριανινι ΑΛΛΑ:

δεν έχουμε έλλειψη αίματος μόνο το καλοκαίρι στην ελλάδα

δεν είναι η γαλλία και η βουλγαρία που μας στέλνουν αίματα με HIV και C, έχουμε και δικά μας προβλήματα, άσε που τα αίματα ελέγχονται, άσε που ξέχασες και τη Β, μα καλά πού τα διαβάζεις αυτά ρε παιδί μου?

δεν υπάρχει σκεπτικό σε τίποτα απ΄όσα ισχύουν στο δημόσιο

δεν έχει πρόβλημα ο γιατρός που δέχτηκε να του πουλήσουν το 48ωρο του σαν λαντζιέρης για να κερδίσουν μερικά αργύρια παραπάνω κάποιοι διευθυντάδες να κάνει ακόμα μια εφημερία μισοκοιμισμένος ή μισόξυπνος.

και τέλος πάντων, σόρυ κιόλα για την αγανάκτηση αλλά αρκετές άδειες υπάρχουν διαθέσιμες για τους ειδικευόμενους, ας έπαιρνες μια αναρρωτική εφόσον δεν ένοιωσες καλά και σπιτάκι σου! και πολύ ασχολήθηκες με τους μαλάκες.

φιλικά πάντα )

προς όποιον έγραψε επίσης το απίθανο:

Περαν της πλακας, η αιμοδοτικη αδεια ισχυει ειτε εισαι επιμελητης, ειτε αγροτικος, ειτε ειδικευομενος, ειτε επικουρικος, ειτε διοικητικος, ειτε οτιδηποτε αλλο. Διαρκει δυο μερες + την ημερα που εδωσες αιμα, εφ'οσον αυτο εγινε κατα τις εργασιμες ωρες.

ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω, δλδ ας μή λέμε ό,τι μας κατέβει.

η αιμοδοτική άδεια σε πολλά νοσοκομεία και άλλες υπηρεσίες του δημόσιου τομέα μεταφέρεται όποτε βολεύει τον κάθε υπάλληλο, υπάρχει περιορισμός να την πάρει κανείς μέχρι το τέλος του ημερολογιακού έτους και αυτό είναι όλο. δλδ με απλά λόγια λειτουργεί σαν άλλη μια άδεια-μπαλαντέρ για να μεγαλώσει κανείς την κανονική του και καλύτερα να είμαστε ειλικρινείς, αν ξέρουμε για τι μιλάμε, αν δεν ξέρουμε καλύτερα να μασάμε.

οι επικουρικοί σιγά και μήν τους έδινε ο νόμος για δικαίωμα σε ειδική άδεια, και αν θέλεις μπορείς να τσεκάρεις τον νόμο.

κατά τα άλλα ... καλή χρονιά και περαστικά μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβως δεν ισχυει απο το "απιθανο" και εισαι τοσο απολυτος; Προσωπικα, δινω αιμα καθε τρεις μηνες και εχω παρει ουκ ολιγες αιμοδοτικες (και δε νομιζω να μου τις χαριζουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Έχω περίπου 10 μέρες αιμοδοτικής άδειας (που την έχω πάρει) και από το γραφείο προσωπικού ισχυρίζονται ότι ΔΕΝ υπηρετείται. Υπάρχει κάτι επίσημο να τους το τρίψω στη μούρη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εμένα μου είπαν που χρειάστηκε να δώσω για μητέρα συναδέλφου, ότι τις 2 μέρες πρέπει να της πάρω μέχρι το τέλους του χρόνου αλλίώς χάνονται.

Ρώτησα την καλή και ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ χαμογελαστή κιουρία (όσοι δεν κατάλαβαν το γράφω ειρωνκά) τί εννοεί με τον όρο "χάνονται" και μου είπε ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Στην εγκύκλιο δεν είδα πουθενά να λέει ισχύς μέχρι το τέλους του έτους. Δηλαδή ένας που θα προσφέρει αίμα 31 Δεκεμβρίου δεν του δίνουν άδεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.