Jump to content

[θέατρο] Φουρκέτα


tik-tak

Recommended Posts

"Φουρκέτα"

Μουσικοθεατρική της Ελένης Γκασούκα

Σκηνοθ.: Ελ. Γκασούκα.

Ερμηνεύουν: Μ. Καβογιάννη, Κ. Κόκλας, Θ. Αλευράς, Μπ. Γιωτόπουλος.

Τραγούδι: Β. Ταγκούλη.

Διάρκεια: 105'

θέατρο Εμπορικόν

Σαρρή 11, Ψυρρή ,2103211750

Απόγ: Τετ. 6.30 μ.μ. Βραδ: Πέμ., Σάβ., Κυρ. 9.30 μ.μ.

εισιτήρια :23, 22, λαϊκή-φοιτ.: 18 - κάθε Πέμ. για θεατές κάτω των 26 και άνω των 60 ετών: 18

υπόθεση:

αντί για υπόθεση θα μπορούσα να μεταφέρω τους στίχους της Αφροδίτης Μάνου:

...Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά μια εργαζόμενη

μητέρα μια καλή νοικοκυρά

Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ το καταπληκτικό,

είμαι αυτό που λένε δείγμα τυπικό.

Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά

μια εργαζόμενη μητέρα μια καλή νοικοκυρά

Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ το καταπληκτικό,

είμαι ένα ζώον δηλαδή κανονικό...

Μια μήτερα ,μια σύγχρονη γυναικα που προσπαθεί να φροντίσει την οικογένειά της και όχι μόνο, θυσιάζοντας τον εαυτό της,τα ονειρά της ,ακόμη και την υγεία της.Ο αγώνας της γίνεται ακόμα πιο δύσκολος καθώς εξελίσσεται στο τερέν της συγχρονης κοινωνίας.Μια γυναίκα που μεγαλώνει και προσπαθεί να ικανοποιήσει,αλλά και να ανταποκριθεί στις δυσκολίες, χωρίς τη βοήθεια κανενός....ώσπου κάτι της κρούει τον κώδωνα του κινδύνου,κάτι που την κάνει να διεκδικήσει τα θυσιασμένα όνειρά της,

κάτι που την κάνει να κάνει στροφή 180 μοιρών,να πάρει τη φουρκέτα του δρόμου της.

Μια παράσταση με διαδοχικές σκηνές , που περιγράφουν στιγμιότυπα της ζωής της ηρωίδας.

Μεσολαβούν μουσικές παρενθέσεις με τραγούδια ερμηνευμένα από την κοπελιά του διπλανού διαμερίσματος,

τραγούδια που σχετίζονται με τη σκηνή που προηγήθηκε.Ηρωίδα και νεαρή τραγουδίστρια εχουν παράλληλες πορείες, που

στο τέλος ....συμπίπτουν ;

Σαν κείμενο ,κατα τη γνώμη μου ,δεν είναι κάτι το εξαιρετικό και πρωτότυπο.

Ειναι θέματα που αφορουν τη συγχρονη κοινωνία μαζεμένα όλα σε μια οικογένεια.

Δεν παρατηρείται πρωτοτυπία στον τρόπο προσέγγισης και απόδοσης.

Αυτό που κατά την αποψή μου διασώζει την παράσταση είναι οι ερμηνείες και η φωνή της τραγουδίστριας.

Η Μαρία Καβογιάννη είναι καλή , παλινδρομεί ανάμεσα στο δραματικό ( και ενίοτε μελό) και στο κωμικό (και ενιοτε τηλεοπτικά κωμικό).

Η Β. Ταγκούλη ερμηνεύει τις τραγουδιστικές σφήνες πολύ ωραία!Ειναι εξαιρετική!

Σε αυτην την παράσταση μπορείς να γελάσεις (υπάρχουν καποια ωραια κωμικά στιγμιότυπα και αστείες ατάκες),

να προβληματιστείς (αν θέλεις ) και να ταυτιστείς με τους ήρωες (αν θέλεις) ή να απολαύσεις τα τραγούδια ,κάποιες φορές

μπορεί και να βαρεθείς (ιδίως στη μεση του εργου)

Θα έλεγα προσαρμόζοντας τον ορισμό του Αριστοτέλη οτι στο μεγαλύτερο μέρος του εργου υπάρχει

"μίμηση κοινότοπης και ατελούς πράξης" και δεν επιτυγχάνεται η "δι' ἐλέου καὶ φόβου περαίνουσα τὴν τῶν τοιούτων παθημάτων κάθαρσις",

αν και βγαίνουν κάποια σοβαρά ηθικά διδάγματα....

2,5- 3 /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.