Jump to content

Ιατρική ή βιολογία.


chris.s

Recommended Posts

Δεν ήξερα που να βάλω αυτο το Topic.

Λοιπόν,είμαι μαθητής γ λυκείου και τρελαίνομαι για μοριακή βιολογία,οπότεθα ήεθλα να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτή.Όμως μου λένε πως είναι καλύτερα να περάσω στην ιατρική και όχι στο βιολογικό(που είναι η σχολή που θέλω πραγματικά).Ισχύει όντως αυτό;Τι πιστεύεται πώς θα πρέπει να ακολουθήσω τελικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοριακή Βιολογία Αλεξανδρούπολης δεν παίζει;

Κι εν πάση περιπτώσει, αυτή την παπαριά μου την είχαν πει κι εμένα προ 20ετίας.

Μην κάνεις κανένα αστείο και πας στην ιατρική, έτσι φιλαράκι;

Αστους να λένε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήξερα που να βάλω αυτο το Topic.

Λοιπόν,είμαι μαθητής γ λυκείου και τρελαίνομαι για μοριακή βιολογία,οπότεθα ήεθλα να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτή.Όμως μου λένε πως είναι καλύτερα να περάσω στην ιατρική και όχι στο βιολογικό(που είναι η σχολή που θέλω πραγματικά).Ισχύει όντως αυτό;Τι πιστεύεται πώς θα πρέπει να ακολουθήσω τελικά;

Αγαπητέ chris.s έχω τελειώσει το Βιολογικό Αθήνας και τώρα είμαι φοιτητής της Ιατρικής Αθήνας (με κατατακτήριες εξετάσεις) και έχω εργαστεί σε ερευνητικά προγράμματα μοριακής βιολογίας σε εργαστήρια στην Ελλάδα και στη Γαλλία.

Σου έχω καλά νέα και κακά νέα.

Τα καλά νέα είναι ότι σε ερευνητικό επίπεδο η Μοριακή Βιολογία είναι αυτή τη στιγμή σε έξαρση. Είτε τελειώσεις Ιατρική, είτε Βιολογικό είτε Χημικό είτε γεωπονικό κλπ. θα μπορέσεις σχετικά εύκολα να βρεις ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πρόγραμμα στον αντίστοιχο τομέα σε θέμα μοριακής βιολογίας.

Τώρα τα κακά νέα είναι ότι ως μαθητής Γ' Λυκείου είσαι ενθουσιασμένος από τη θεωρία της μοριακής βιολογίας (και της γενετικής υποθέτω) χωρίς κανένας να σε έχει υποψιάσει για το τι θα συναντήσεις στην πράξη.

Περιληπτικά έχεις τις εξής επιλογές:

1) αν έχεις σταθερό χέρι, αν σου αρέσει η πρακτική επιστήμη, αν σου αρέσει να περνάς ατέλειωτες ώρες όρθιος πάνω από έναν πάγκο και να κάνεις μετρήσεις σε μπουκαλάκια και να υπολογίζεις με το μυαλό σου αραιώσεις για χημικές ουσίες, αν σου αρέσει να ασχοληθείς για όλη σου τη ζωή να μελετήσεις μια πρωτεϊνη που βρίσκεται πάνω στην τρίχα του φτερού της δροσόφιλας (δεν είναι ακραίο το παράδειγμα), τότε είσαι γεννημένος μοριακός βιολόγος. Στη μοριακή βιολογία το σημαντικότερο χάρισμα που πρέπει να έχεις είναι να απολαμβάνεις την εξειδίκευση (μιλάς για τα δέντρα και σπάνια για το δάσος) και να μπορείς να συγκεντρώνεις τη σκέψη σου για πολλές ώρες σε ένα αντικείμενο (στο πείραμα που κάνεις) και να είσαι διατεθημένος να το κάνεις αυτό πρωί-βράδυ για ατέλειωτες ώρες χωρίς να πληρώνεσαι καθόλου τα πρώτα χρόνια (σημαντική σημείωση:και χωρίς χρόνο ούτε να τρως το μεσημέρι αν είσαι στο Βιολογικό Αθήνας). Ερευνητικά προγράμματα υπάρχουν αρκετά αλλά ως επάγγελμα η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη. Οι βιολόγοι δεν έχουν ούτε καλά καλά σύλλογο για διεκδίκηση συλλογικών συμβάσεων εργασίας. Το βιολογικό Αθήνας είναι η πιο αυστηρή και ίσως η πιο παράλογη σχολή του ΕΚΠΑ. Αρκεί να σου πω πως στα 4 χρόνια αποφοιτήσαμε μόνο 10 άτομα (από τα 200).

2) Αν σου αρέσει να συναναστρέφεσαι με νέους, γέρους, παιδιά, αν συμπονάς τον συνάνθρωπό σου, αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις για όλη σου τη ζωή για να καταλάβεις τον τρόπο που εκδηλώνεται μια ασθένεια, για τον τρόπο που θεραπεύεται, αν είσαι μεθοδικός στο διάβασμά σου (ανεξάρτητα από το αν έχεις καλή μνήμη ή όχι), αν απολαμβάνεις το δάσος περισσότερο από τα δέντρα, τότε είσαι γεννημένος γιατρός. Αν έχεις και σταθερό χέρι και συγκεντρώνεσαι εύκολα για πολλές ώρες είσαι γεννημένος χειρούργος. Σε κάθε περίπτωση ως γιατρός μπορείς να επιλέξεις να ακολουθήσεις μεταπτυχιακό (ή διδακτορικό) πρόγραμμα με αντικείμενο μοριακής βιολογίας, γενετικής κλπ. αλλά να κάνεις και επιδημιολογικές μελέτες, μια επιλογή την οποία δεν έχουν οι μοριακοί βιολόγοι.

Σε κάθε περίπτωση το ερώτημα τώρα για εσένα δεν είναι γιατρός ή βιολόγος. Το ερώτημα είναι πόσο καλά μπορείς να πας προετοιμασμένος στις πανελλήνιες και αυτό θα ήθελα να σε συμβουλέψω. Μην ασχολείσαι από τώρα τόσο πολύ. Διάβασε όσο καλύτερα μπορείς και αφού πάρεις τους βαθμούς στα χέρια σου έχεις χρόνο να το σκεφτείς και να το αποφασίσεις σε πιο ρεαλιστική βάση.

Καλή δύναμη!

Παναγιώτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήξερα που να βάλω αυτο το Topic.

Λοιπόν,είμαι μαθητής γ λυκείου και τρελαίνομαι για μοριακή βιολογία,οπότεθα ήεθλα να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτή.Όμως μου λένε πως είναι καλύτερα να περάσω στην ιατρική και όχι στο βιολογικό(που είναι η σχολή που θέλω πραγματικά).Ισχύει όντως αυτό;Τι πιστεύεται πώς θα πρέπει να ακολουθήσω τελικά;

Και εγώ βρέθηκα σε αυτή τη θέση. Θεωρούσα οτι η βιολογία και τα εργαστηριακά θα ήταν τα μόνα που θα μου άρεσαν.

Επειδή όμως ζούμε στην Ελλάδα και οι θέσεις για βιολόγους- ερευνητές είναι λίγες , απο Ιατρική μπορείς πιο εύκολα να δουλέψεις εξωτερικό σαν ερευνητής γιατί το πτυχίο σου θα είναι 6 χρόνια, αντί 4 των βιολόγων.

Πολύπλοκο το ζήτημα που θέτεις και νομίζω οτι η απάντηση του Alector είναι η πιο περιγραφική.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@chris.s

Κατά περίεργο λόγο θα συμφωνήσω σε πολλά απ'αυτά που έγραψαν και οι δύο προλαλήσαντες.

Σκέψου και αναρωτήσου υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για τον οποίο δε θα σου άρεσε να κάνεις ιατρική ή θες να κάνεις μοριακή βιολογία και τίποτα άλλο σ'αυτή τη ζωή; Αν, έχεις εσύ ο ίδιος σαφή απάντηση σ'αυτό τότε ακολούθησε το όνειρό σου. Όπως λέει και το στιχάκι "αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει". θα ξέρεις γιατί κάνεις αυτό που κάνεις και όταν θα'ρθούν οι δύσκολες μέρες δε θα το βάλεις κάτω, αφού και με το ένα και με το άλλο τέτοιες μέρες θα είναι αναπόφευκτες.

Αν από την άλλη τα πράγματα είναι χλιαρά τότε θα σου έλεγα να βάλεις στόχο για ιατρική. Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη και πραγματικά με μια τέτοια σχολή "the world is your oyster". Όπως περιγράφει και ο Παναγιώτης. Επειδή προσωπικά μπήκα στην ιατρική για πλάκα (και αυτό δε θα το σχολιάσω περαιτέρω) 10 χρόνια αργότερα μπορώ να σου πω πως όταν βρεις κάποιο κομμάτι της που σ'εκστασιάζει τότε μπορούν ν'ανοίξουν απίστευτοι δρόμοι, από έρευνα και δημοσιογραφία μέχρι τη ΝΑSA και το φεγγάρι... Βέβαια, όλα αυτά θα θέλουν πολλές θυσίες. Κάτι που στην ηλικία σου ίσως να μην αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει. Εδώ μετράει η συμβουλή της invitro. Aν διαβάσεις τα posts της σε διάφορα τόπικ ίσως να την καταλάβεις καλύτερα. Έχει δίκιο σχεδόν (ε, να μην είμαστε και απόλυτοι) σε όλα αυτά που γράφει.

Ίσως να σε βοηθήσει κάπως και ένα τοπικ της ΕΥΑ.16 η οποία είχε παρόμοιο δίλλημα (ιατρική ή άλλη σχολή). Εκεί είχαν εκφραστεί πάλι κάποιες χρήσιμες απόψεις από διάφορα μέλη.

Τελειώνω γράφοντας σου πως καλό είναι να έχεις στόχους στη ζωή σου, αφού είναι και αυτοί μία κινητήριος δύναμη. Αλλά η ζωή είναι πανούργα και δε ξέρεις τι σου κρύβει στη γωνιά. Γι'αυτό κάνε το καλύτερο που μπορείς σήμερα και αυτό είναι να διαβάζεις ώστε να γράψεις καλά το καλοκαίρι. Από εκεί και πέρα όταν θα'ρθει η ώρα για ν'αποφασίσεις, το νερό θα'χει μπει από μόνο του στ'αυλάκι. θα το δεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.