Jump to content

Προληπτικά στην εντατική ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Στην εντατική για προληπτικούς λόγους νοσηλεύεται ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών, Χρ. Κίττας ο οποίος δέχθηκε επίθεση από αγνώστους στην πρυτανεία. Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Ι. Σακελάκος ζήτησε την διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης με αφορμή την εισβολή νεαρών κουκουλοφόρων στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Τον πρύτανη επισκέφθηκε η υπουργός Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου καθώς και ο αντιπρύτανης του Πολυτεχνείου, Κωνσταντίνος Μπουτζούρης. Τηλεφωνική επικοινωνία με τον Χρ. Κίττα είχε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας.

Προκαταρκτική εξέταση για την εισβολή

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Ι. Σακελάκος ζήτησε την διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης με αφορμή την εισβολή νεαρών κουκουλοφόρων στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η εισβολή σημειώθηκε λίγο πριν την έναρξη της Πορείας από τα Προπύλαια και κατά τη διάρκειά της τραυματίστηκε ο Πρύτανης.

Ο Εισαγγελέας ανέθεσε την έρευνα στην Ασφάλεια και έδωσε εντολή να εντοπιστούν οι υπαίτιοι για τον τραυματισμό του Πρύτανη.

Δικαστικές και αστυνομικές αρχές είναι σε συνεννόηση ώστε αν χρειαστεί να κρίνουν αν πληρούνται οι διατάξεις του νόμου για άρση του πανεπιστημιακού ασύλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "προληπτικά" εγω παλι δεν το είχα ακούσει πριν στις ειδήσεις.

Καλά, πραγματικά ακόμη το συζητάνε για το αν θα πρέπει να αρθεί το ασυλο τέτοιες μερες?Ο_ο Δεν ξέρω αν η εικόνα που περνάνε στην tv ειναι αληθινή ή όχι(μιας και δεν είμαι απο Αθήνα), αλλά δεν θα επρεπε να είναι δεδομένη η αρση σε τέτοιες περιστάσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εντατική για προληπτικούς λόγους νοσηλεύεται ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών, Χρ. Κίττας ο οποίος δέχθηκε επίθεση από αγνώστους στην πρυτανεία. Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Ι. Σακελάκος ζήτησε την διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης με αφορμή την εισβολή νεαρών κουκουλοφόρων στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Τον πρύτανη επισκέφθηκε η υπουργός Παιδείας, Άννα Διαμαντοπούλου καθώς και ο αντιπρύτανης του Πολυτεχνείου, Κωνσταντίνος Μπουτζούρης. Τηλεφωνική επικοινωνία με τον Χρ. Κίττα είχε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας.

Προκαταρκτική εξέταση για την εισβολή

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών, Ι. Σακελάκος ζήτησε την διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης με αφορμή την εισβολή νεαρών κουκουλοφόρων στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η εισβολή σημειώθηκε λίγο πριν την έναρξη της Πορείας από τα Προπύλαια και κατά τη διάρκειά της τραυματίστηκε ο Πρύτανης.

Ο Εισαγγελέας ανέθεσε την έρευνα στην Ασφάλεια και έδωσε εντολή να εντοπιστούν οι υπαίτιοι για τον τραυματισμό του Πρύτανη.

Δικαστικές και αστυνομικές αρχές είναι σε συνεννόηση ώστε αν χρειαστεί να κρίνουν αν πληρούνται οι διατάξεις του νόμου για άρση του πανεπιστημιακού ασύλου.

Το έχω πει εδώ και ένα χρόνο. Το έχω δημοσιεύσει και στο ΒΗΜΑ της Κυριακής στις 1 Ιουνίου 2008: Η ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΣΥΝΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΠΕΤΥΧΕ. Η κατάκτηση του φοιτητικού κινήματος, μετά την πτώση της χούντας, δυστυχώς οδήγησε σε πλήρη καταστροφή τα Πανεπιστήμια. Η κατάκτησή μας, για την οποία ήμασταν τόσο υπερήφανοι, έγινε βρόγχος για το Πανεπιστήμιο. Η προηγούμενη Κυβέρνηση έκανε ένα βήμα: έδωσε την εξουσία στους Πρυτάνεις. Αλλά αυτοί είναι "παγιδευμένοι" από τις φοιτητικές παρατάξεις που τους ψηφίζουν. Δεν τολμούν να άρουν το άσυλο.

Η μόνη διέξοδος είναι η νέα Βουλή να τερματίσει την Ελληνική πρωτοτυπία της φοιτητικής συνδιοίκησης των Πανεπιστημίων.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προηγούμενη Κυβέρνηση έκανε ένα βήμα: έδωσε την εξουσία στους Πρυτάνεις. Αλλά αυτοί είναι "παγιδευμένοι" από τις φοιτητικές παρατάξεις που τους ψηφίζουν. Δεν τολμούν να άρουν το άσυλο.

Να χαρώ Πανεπιστήμιο!tomato.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εντατική ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών

Στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου νοσηλεύεται για προληπτικούς λόγους ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρήστος Κίττας. Ο πρύτανης έχει χτύπημα στο κεφάλι, υπέστη ήπιας μορφής διάσειση και ήπιας μορφής καρδιακό επεισόδιο. Η κατάσταση του δεν εμπνέει ανησυχίες και...

...θα παραμείνει στο νοσοκομείο για δύο ακόμη ημέρες.

ΩΡΑΙΑ..ΤΙΜΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ 16ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικό με τα επεισόδια

Συνελήφθησαν τα παιδιά του Γρ. Νιώτη στο «Ρεσάλτο»

Από χθες το βράδυ κρατούνται τα δύο παιδιά του Α’ αντιπροέδρου της Βουλής, Γρηγόρη Νιώτη. Στο πλαίσιο της αστυνομικής επιχείρησης που πραγματοποιήθηκε στο Κερατσίνι, ανάμεσα στα 22 άτομα που προσήχθησαν βρίσκονταν ο υιός και η κόρη του…

Η προσαγωγή των παιδιών του Γρηγόρη Νιώτη, η οποία αργότερα μετετράπη σε σύλληψη, έγινε στο στέκι των αντιεξουσιαστών στο Κερατσίνι «Ρεσάλτο» . Πρόκειται για ένα παλαιό σπίτι που χρησιμοποιείται από αντιεξουσιαστές, στο οποίο οι αστυνομικοί μεταξύ άλλων βρήκαν 13 αντιασφυξιογόνες μάσκες, 2 σφυριά, 3 βαριοπούλες, δύο μπιτόνια με εύφλεκτο υλικό, 3 κράνη, 7 κοντάρια, εύφλεκτα υλικά και μια χειροβομβίδα κρότου λάμψης.

Σε βάρος των δυο παιδιών του κ. Νιώτη αλλά και των υπόλοιπων 20 ατόμων που συνελήφθησαν, ασκήθηκε δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης από τον εισαγγελέα ενώ αναμένεται να οδηγηθούν ενώπιον του ανακριτή.

Τελικά, όλοι οι συλληφθέντες πήραν προθεσμία για να απολογηθούν αύριο στον ανακριτή Πειραιά.

Μέχρι την αυριανή απολογία τους οι 22 νεαροί, ανάμεσα τους και τα παιδιά του βουλευτή Γρηγόρη Νιώτη, κρατούνται.

Επικοινωνήσαμε με τον αντιπρόεδρο της Βουλής, ο οποίος μας επιβεβαίωσε τη σύλληψη των παιδιών του, λέγοντάς μας ότι η τελευταία φορά που επικοινώνησε τόσο με τον υιό του όσο και με την κόρη του ήταν σήμερα το πρωί. «Γνωρίζω ότι πρόκειται για ένα παλαιό σπίτι, στο οποίο μπορούσε ο οποιοσδήποτε να περνά τον ελεύθερο χρόνο του». Ο Γρηγόρης Νιώτης τόνισε χαρακτηριστικά «Έχω εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη και στα παιδιά μου, άλλωστε είναι ενήλικες, η κόρη μου είναι δικηγόρος και ο υιός μου είναι στο μεταπτυχιακό του».

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=84796&cid=4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην μαλακίζεσαι Άγγελε, απαγορεύεται δημόσια.

Πρώτη φορά βλέπω να παραθέτει κάποιος σε ένα forum συζήτηση από άλλο forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ποιος εγραψε αυτο το αρθρο... ακου εκει στην εντατικη για προληπτικους λογους... μην ειμαστε προκλητικοι... η εντατικη δεν αποτελει προληψη... και εαν ναι ας το πουνε αυτο σε ολους που χανουν τους ανθρωπους τους γιατι δεν υπαρχει κρεβατι στην εντατικη... και πως θα βγει σε δυο μερες? οταν μπαινεις σε εντατικη δεν ξερεις αμα θα βγεις και οχι ποτε... εγω παλι πιστευω χωρις να ξερω οτι απλα μπηκε στο νοσοκομειο και οχι στην εντατικη (χωρις βεβαια να ξερω... γιατι ελλαδα ειμαστε....) Μηπως καποιος δημοσιογραφος για λογους που μονο εκεινος ξερει φουσκωνει την ιστορια... Και επειδη πολλοι θα βρεθουν να ριξουν λιθο... δεν υπηρξα αντιεξουσιαστης ποτε, ουτε οι θεσεις μου πλησιαζουν προς τα εκει... αλλα μην εκμεταλλευομαστε την εξουσια μας είτε με την ιδιοτητα του πρυτανη, ειτε με την ιδιοτητα του δημοσιογραφου... Ντροπη... Προκληση... Η λεξη εντατικη ειναι μια πολυ ευαισθητη λεξη, ιδιως για αυτους που χασαν δικους τους ανθρωπους... ελλειψει εντατικης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματικα θα ηθελα να ηξερα ποιος εγραψε αυτο το αρθρο... ακου εκει στην εντατικη για προληπτικους λογους... μην ειμαστε προκλητικοι... η εντατικη δεν αποτελει προληψη... και εαν ναι ας το πουνε αυτο σε ολους που χανουν τους ανθρωπους τους γιατι δεν υπαρχει κρεβατι στην εντατικη... και πως θα βγει σε δυο μερες? οταν μπαινεις σε εντατικη δεν ξερεις αμα θα βγεις και οχι ποτε... εγω παλι πιστευω χωρις να ξερω οτι απλα μπηκε στο νοσοκομειο και οχι στην εντατικη (χωρις βεβαια να ξερω... γιατι ελλαδα ειμαστε....) Μηπως καποιος δημοσιογραφος για λογους που μονο εκεινος ξερει φουσκωνει την ιστορια... Και επειδη πολλοι θα βρεθουν να ριξουν λιθο... δεν υπηρξα αντιεξουσιαστης ποτε, ουτε οι θεσεις μου πλησιαζουν προς τα εκει... αλλα μην εκμεταλλευομαστε την εξουσια μας είτε με την ιδιοτητα του πρυτανη, ειτε με την ιδιοτητα του δημοσιογραφου... Ντροπη... Προκληση... Η λεξη εντατικη ειναι μια πολυ ευαισθητη λεξη, ιδιως για αυτους που χασαν δικους τους ανθρωπους... ελλειψει εντατικης...

αν κατάλαβα καλά και μιλαμε για την "εντατική" της καρδιολογίας του ιπποκρατείου - δεν νοσηλεύονται τραυματιες εκει, αλλά μονο καρδιολογικοί ασθενείς που χρειάζονται πιο στενή παρακολούθηση (π.χ εμφραγμα) και είναι ασταθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να θυμήσω ότι είχε παραιτηθεί και πέρσι, μετά τα γεγονότα του Δεκεμβρίου, οπότε και ανακάλεσε την παραίτησή του...

Πέραν τούτου, συμφωνώ με την πράξη της παραίτησής του, ως διαμαρτυρία απέναντι στο απαράδεκτο καθεστώς στα Ελληνικά ΑΕΙ, με τους κάθε τραμπούκους να κάνουν ό,τι γουστάρουν, με βία και εκφοβισμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Δ. Aσημακόπουλος νέος πρύτανης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τον καθηγητή Φυσικής Περιβάλλοντος και Ηλεκτρονικό - Ηλεκτρολόγο Μηχανικό Δημοσθένη Aσημακόπουλο εξέλεξε ως Πρύτανη του Πανεπιστημίου Aθηνών η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου.

Προσωρινά ο νέος Πρύτανης θα ασκεί και τα καθήκοντα του Aντιπρύτανη Oικονομικού Προγραμματισμού και Aνάπτυξης του Πανεπιστημίου.

O κ. Ασημακόπουλος διευθύνει το Εργαστήριο Μετεωρολογίας του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Aθηνών. Έχει διδάξει σε πολλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού και έχει συγγράψει μεγάλο αριθμό επιστημονικών εργασιών και άρθρων. Έχει εκλεγεί Aντιπρύτανης και κατά το διάστημα 2003-2006, καθώς και Aντιπρόεδρος της Eυρωπαϊκής Yπηρεσίας Περιβάλλοντος. Επίσης, έχει διευθύνει Eρευνητικά Kέντρα της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.