Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] ειδικοτητα σε στρατιωτικο νοσοκομειο


nina.b

Recommended Posts

ξεκιναω μερος της ειδικοτητας μου σε στρ. νοσοκομειο, κ θελω να ρωτησω αν υπαρχει συναδελφος με αναλογη εμπειρια, ωστε να την μεταφερει εδω. με ενδιαφερει συγκεκριμενα μηπως εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση, λογω του οτι δν ειμαστε στρατιωτικοι. κ φυσικα το κατα ποσο ασχολουνται με την εκπαιδευση των ειδικευομενων. κ για να προλαβω το σχολιο, οταν δηλωνα μετα τη ρυθμιση του αβραμο, ειχα ενημερωθει κατοπιν εορτης, με αποτελεσμα να "κερδιζω" μολις 2μηνες. η θεση ομως ανοιξε 2 χρονια νωριτερα.. ξεκιναω στο 401, αλλα κ εμπειριες απτα αλλα στρατιωτικα, ευπροσδεκτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανενα απολυτως προβλημα, ολοι γιατροι ειμαστε. Καλο κλιμα.Τα λεφτα στην ωρα τους, Πολυ τυχερος εισαι που δηλωσες εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια αδερφικη μου φιλη ειναι στο 251 ΓΝΑ της Αεροποριας. Ολα καλα πηγαν. Τα προβληματα που αντιμετωπισε ειναι τα ιδια και στα πολιτικα νοσοκομεια. Τωρα ειναι η αρχαιοτερη και βγαζει αυτη τις εφημεριες. Συμπεριφερσου οπως σε οποιοδηποτε αλλο πολιτικο νοσοκομειο. Εσυ εχεις το πλεονεκτημα του οτι δεν εισαι υποχρεωμενη να βαρας προσοχη. Θα βλεπεις τους αλλους γυρω σου και θα χαμογελας απο μεσα σου!

Συμφωνω με κ0στ ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

παιδια ξερει κανενας πως ειναι τα ωραρια των ειδικευομενων (μη στρατιωτικων γιατρων) στα στρατιωτικα νοσοκομεια?

εννοω αν υπαρχει διαφορα απο τα πολιτικα νοσοκομεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ξερει κανενας πως ειναι τα ωραρια των ειδικευομενων (μη στρατιωτικων γιατρων) στα στρατιωτικα νοσοκομεια?

εννοω αν υπαρχει διαφορα απο τα πολιτικα νοσοκομεια

ΤΥΠΙΚΑ ΩΡΑΡΙΑ

07.00 με 14.30 καλοκαίρι

07.30 με 15.00 χειμώνα

αν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι να τελειώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ξερει κανενας πως ειναι τα ωραρια των ειδικευομενων (μη στρατιωτικων γιατρων) στα στρατιωτικα νοσοκομεια?

εννοω αν υπαρχει διαφορα απο τα πολιτικα νοσοκομεια

ΤΥΠΙΚΑ ΩΡΑΡΙΑ

07.00 με 14.30 καλοκαίρι

07.30 με 15.00 χειμώνα

αν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι να τελειώσεις

σ'ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπερα παιδια και απο μενα. Πιστευετε οτι η ειδικοτητα καρδιολογιας σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο υπολειπεται αυτης σε ενα πολιτικο? Σιγουρα δεν ζηταω συγκριση με Ιπποκρατειο ή Αττικο αλλα ας πουμε με Σισμανογλειο, Ελπις κτλ. Ξεκιναω σε λιγους μηνες σε στρατιωτικο νοσοκομειο οπως ο συναδελφος που ανοιξε το post και μου εχει δημιουργηθει ενα αγχος αν επελεξα σωστα. Ορεξη για τρεξιμο και μαθηση υπαρχει μεγαλη αλλα επειδη θα εχω αξιωματικους ειδικους και στρατιωτικους ασθενεις κατα κυριο λογο φοβαμαι το μετα, την ελλειψη γνωριμιων και το αν θα μπορω να διεκδικησω επι ισοις οροις μια θεση στο ΕΣΥ αν χρειαστει. Ευχαριστω για ολες τις αποψεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια και απο μενα. Πιστευετε οτι η ειδικοτητα καρδιολογιας σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο υπολειπεται αυτης σε ενα πολιτικο? Σιγουρα δεν ζηταω συγκριση με Ιπποκρατειο ή Αττικο αλλα ας πουμε με Σισμανογλειο, Ελπις κτλ. Ξεκιναω σε λιγους μηνες σε στρατιωτικο νοσοκομειο οπως ο συναδελφος που ανοιξε το post και μου εχει δημιουργηθει ενα αγχος αν επελεξα σωστα. Ορεξη για τρεξιμο και μαθηση υπαρχει μεγαλη αλλα επειδη θα εχω αξιωματικους ειδικους και στρατιωτικους ασθενεις κατα κυριο λογο φοβαμαι το μετα, την ελλειψη γνωριμιων και το αν θα μπορω να διεκδικησω επι ισοις οροις μια θεση στο ΕΣΥ αν χρειαστει. Ευχαριστω για ολες τις αποψεις!

Να είσαι καλά Aaron γιατί έχεις φινετσάτο χιούμορ και μας έκανες να χαμογελάσουμε Δευτεριάτικα....:)

Θέσεις στο ΕΣΥ δεν αναμένεται να ανοίξουν τα επόμενα 10 τουλάχιστον χρόνια, μπορεί και παραπάνω, οπότε θα έχεις άπειρο χρόνο στη συνέχεια να κάνεις τις γνωριμίες σου, μην σε αγχώνει αυτό....

Επιτέλους δικαιοσύνη και ισονομία σε αυτή τη χώρα, ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ απολύτως κανένας και είμαστε πλέον όλοι ίσοι (στο τίποτα), απορώ πως δεν το είχαν σκεφθεί οι προηγούμενες κυβερνήσεις για να μην γκρινιάζουμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν ήμουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο ούτε είμαι Καρδιολόγος, αλλά τουλάχιστον στη δική μου ειδικότητα όσοι συνάδελφοι ήλθαν έχοντας κάνει κάποιο κομμάτι σε στρατιωτικό νοσοκομείο είχαν ένα αρκετά καλό επίπεδο εκπαίδευσης, καλύτερο από άλλους που είχαν κάνει κομμάτι στην επαρχία ή σε άλλα μικρά νοσοκομεία της Αθήνας.

Γενικά λοιπόν, όσοι εκπαιδεύτηκαν σε στρατιωτικό νοσοκομείο, δεν κατάλαβα να έχουν κάποιο πρόβλημα ή κάποια σοβαρή έλλειψη όταν ήλθαν για συνέχιση της ειδικότητάς τους στα μεγάλα πολιτικά νοσοκομεία. Μάλλον, το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευαριστω πολυ! Αν μπορουσε να εκφερει αποψη κ καποιος καρδιολογος ή ειδικευομενος σε στρατιωτικο νοσοκομειο θα ημουν ευγνωμων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο 251 ΓΝΑ οι ειδικευόμενοι καρδιολογίας, όπως λένε τουλάχιστον ,κάνουν πάρα πολλά πράγματα και είναι γενικά ευχαριστημένοι από το ότι λένε πάντα. Εγώ προσωπικά δε θα το επέλεγα διοτι δεν έχει επειγοντα περιστατικά το γνα και η καρδιολογία είναι ειδικότητα των επειγόντων. Τους βλέπω να τρεχουν κάθε φορά που συμβαίνει κατι επείγον και δεν ξέρω κατά ποσο είναι επαρκείς ως καρδιολόγοι. Ούτε μεγάλη γκάμα πειστατικών έχει. Να ξέρεις ότι γενικά όλα τα στρατιωτικά είναι καλά για να μπεις στην ειδικότητα με καλές βάσεις. Πχ ένα ετος παθολογίας που έκανα εγώ ή νευρολογία για ψυχιατρική. Δεν αξίζει για κάτι παραπάνω. Αλλωστε , να ξέρεις ότι οι ίδιοι οι στρατιωτικοί ΔΕΝ ειδικεύονται στα νοσοκομεία τους αλ΄λα΄μπαίνουν υπεραριθμοι στα πολιτικά. Κατι λέει αυτό. Κοίτα, να ξέρεις ότι αν έχεις κάνει παθολογία σε σοβαρό νοσοκομείο, τα στρατιωτικά θα σου προσφέρουν γνώση το πρώτο εξάμηνο. Ενας ξερόλας που παλεύει με τα φάρμακα θα γίνεις. Και πρόσεξε τι σου είπαν οι προηγούμενοι. Μιλάνε με καλα λόγια μόνο για αυτους τους συναδελφους που έκαναν μερικο κομμάτι σε αυτά τα νοσοκομεία.

Για παραπάνω πληροφορίες αν θες στείλε προσωπικό μηνυμα για να μη βαραινουμε το forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προς αποφυγή παραπληροφόρησης, οι επιπλέον εφημερίες που πλήρωναν τα στρατιωτικά νοσοκομεία (και τις πλήρωναν στην ώρα τους, μιας και τις πλήρωνε το ΥΠΕΘΑ) εκόπησαν.

Τώρα πλέον όλοι πλαφονάρουν στις 7 εφημερίες (500€).

Για το γενικό κομμάτι ειδικότητας τα στρατιωτικά νοσοκομεία δεν είναι και τόσο άσχημα, π.χ στις χειρουργικές επειδή δεν δίνουν πλήρη ειδικότητα μπαίνεις σε αρκετά χειρουργεία και κάνεις και κάποια (μιας και δεν υπάρχουν 4ετείς-5ετείς για να μπαίνουν αυτοί), αλλά για πλήρη ειδικότητα με την καμμία.

Δεν προσφέρουν την γκάμα των περιστατικών που θα σε βοηθήσουν να σταθείς σαν ειδικός.

Στα συν ότι δεν έχεις την πλέμπα του ΕΣΥ (αλβανοπακιστανοί, τσιγγάνοι), στα μείον η γραφειοκρατία του Στρατού.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Στα στρατιωτικα νοσοκομεια (συγκεκριμενα το 424 της Θεσσαλονικης μ ενδιαφερει, αλλα οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη) γινονται καθε μερα κλειστες εφημεριες; και αν εισαι ειδικευομενος εκει ανα ποσες μερες εφημερευεις; Επίσης για το Θεαγενειο τι ισχυει; Ποσες μερες εφημερευεις;

Ευχαριστω πολυ και καλη τυχη παιδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
3 ώρες πριν, mrt said:

Τι εγινε ρε παιδες, κανεις δεν γνωριζει για 424;:(

Αν συνεχίσω να σου απαντάω θα μας παρεξηγήσουν :D:D

Σου έχω απαντήσει κάπου αλλού, πλέον δεν θυμάμαι που... , ότι το νομικό καθεστώς δεν το γνωρίζω. Και γενικά δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία από στρατιωτικό νοσοκομείο. Αλλά πρόσφατα έτυχε να συζητάω με ΣΑΣΣίτη που είναι εκεί και μου είπε:

1ον) Οι εφημερίες είναι σαν το Θεαγένειο: κλειστές για όσους νοσηλεύεις και ταυτόχρονα ανοικτές για όποιον υπάγεται στη φροντίδα των στρατιωτικών νοσοκομείων.

2ον) Οι ειδικοί είναι όλοι σε ετοιμότητα στο σπίτι τους, πλην των μεγάλων ειδικοτήτων Παθολογίας, Χειρουργικής και νομίζω και Καρδιολογίας. Η Παιδιατρική δεν εφημερεύει.

3ον) Ο αριθμός εφημεριών εξαρτάται από τον αριθμό των ειδικευομένων που έχει η εκάστοτε κλινική.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Τα στρατιωτικά νοσοκομεία δεν θα τα συνιστούσα γενικά για τις παθολογικές ειδικότητες, γιατί η γκάμα των περιστατικών είναι περιορισμένη. Ωστόσο, για όποιον ζητάει μία ήσυχη αρχή, το 424 νομίζω είναι μια καλή περίπτωση. Γενικά, η Θεσσαλονίκη έχει τεράστια νοσοκομεία στα οποία δεν συμφέρει να πας να κάνεις γενικό μέρος για 1 - 2 χρόνια Παθολογίας ή Χειρουργικής. Ως εκ τούτου, τα ειδικά νοσοκομεία, τύπου Θεαγένειο και 424, νομίζω ότι συμφέρουν περισσότερο. Έχουν και πολύ μικρές αναμονές, ενώ γλιτώνεις τις εφημερίες του χάους σε ΑΧΕΠΑ, Παπαγεωργίου, Παπανικολάου και Ιπποκράτειο όπου το σκηνικό θυμίζει πεδίο μάχης.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Καλά, για τις εγκαταστάσεις, δεν το συζητώ! Στο Ιπποκράτειο πλέον σαπίζουν οι τοίχοι, στο δε ΑΧΕΠΑ πρόσφατα ένα ασανσέρ έπεσε σχεδόν στο κενό. Σουρεάλ καταστάσεις.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχα αυτο για το ιπποκρατειο διαπιστωμενο;

ε τι να κανουμε, αφου εισαι το καλυτερο παιδι και απαντας σε ολους?

ναι για 1-2 χρονια σκεφτομαι παθολογια σ αυτα τα νοσοκομεια! Σ ευχαριστω και παλι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, mrt said:

χαχα αυτο για το ιπποκρατειο διαπιστωμενο;

Ένα μόνο θα σου πω: Η κλασική ατάκα που κυκλοφορούσε μεταξύ μας όταν ήμασταν πλέον στα κλινικά έτη στο Ιπποκράτειο ήταν ότι "ξύνουμε την αντιβίωση απ' τους τοίχους" :P:P (λίγο nerdικο το αστείο, αλλά πάει ως: σαπισμένοι τοίχοι --> μούχλα --> πενικιλίνη --> αντιβίωση;; Ring a bell;; :D)

Έχω κανα 2 χρόνια να περάσω, αλλά υποθέτω ότι το πολύ πολύ να βάψανε κανα σοβά... Τα κτίρια είναι παμπάλαια, ειδικά το Β΄ (κίτρινο) κτίριο. Δεν θα μιλήσω για καθαριότητα και ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις, κυρίως στις χειρουργικές αίθουσες, αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα και σε ΑΧΕΠΑ και σε Ιπποκράτειο.

Τώρα, στο Θεαγένειο που έχει χημειοθεραπευόμενους και ανοσοκατασταλμένους, καταλαβαίνεις υπάρχει μία κάποια μεγαλύτερη προσοχή, παρόλο που και εκεί είναι παλαιά τα κτίρια. Το 424 μία φορά να μπεις μέσα, καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ πιο προσεγμένο από άποψη εγκαταστάσεων.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι στο 424 έχω μπει και πραγματικά είναι τρομερό... 

Κάτι άσχετο εντελώς με το ποστ αλλά το είχα απορία (κάπου το είχες γράψει) και όλο ξεχνούσα να ρωτήσω...

Για τις εφημερίες ενδοκρινολογίας στο Θεαγένειο αν γνωρίζεις φυσικά, τι περιστατικά έρχονται; Μόνο προβλήματα με καρκινο θυρεοειδούς η και ελαττωμενο-αυξημενο ζάχαρο; Και αυτά τα τελευταία δεν τα βλέπει ο παθολόγος; Είναι εκεί για υπολογισμό επιπέδων ορμονών, για απορρύθμιση διαβήτη; Γιατί δυσκολεύομαι λίγο να καταλάβω την χρησιμότητα(υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην σκαμπαζω και πολλα:D)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

57 λεπτά πριν, mrt said:

Κάτι άσχετο εντελώς με το ποστ αλλά το είχα απορία (κάπου το είχες γράψει) και όλο ξεχνούσα να ρωτήσω...

 

1 ώρα πριν, iceman said:

ρε παιδια παιζει κατι??? 

 empopcorn          emlove

Ρώτα τα όλα μαζί καλύτερα, γιατί ο iceman παρεξήγησε ήδη :P:P

57 λεπτά πριν, mrt said:

Για τις εφημερίες ενδοκρινολογίας στο Θεαγένειο αν γνωρίζεις φυσικά, τι περιστατικά έρχονται; Μόνο προβλήματα με καρκινο θυρεοειδούς η και ελαττωμενο-αυξημενο ζάχαρο;

Ξαναθυμίζω ότι το Θεαγένειο δέχεται γενικό πληθυσμό με καρκίνο. Ο καρκίνος είναι ένα από τα πολλά προβλήματα που μπορεί να έχει ταυτόχρονα ένας ασθενής. Μαζί με τον καρκίνο μπορεί να έχει σακχαρώδη διαβήτη, διαταραχές θυρεοειδούς, διαταραχές ορμονών κ.τ.λ.

Ωστόσο, ανεξάρτητα από το τι καρκίνο μπορεί να έχει ένας ασθενής, εφόσον οι επιμελητές της ενδοκρινολογικής παρακολουθούν κάποιον ασθενή του Θεαγενείου για ένα ενδοκρινολογικό πρόβλημα, τότε αυτός μπορεί να προσέλθει κατά τη διάρκεια μίας εφημερίας στο νοσοκομείο. Επίσης, οι ειδικευόμενοι εφημερεύουν και για τα όποια λίγα, ψυχρά επί το πλείστον, περιστατικά μπορεί να νοσηλεύονται στην κλινική. Κατά τ' άλλα, τα όποια οξέα επείγοντα περιστατικά θα τα αναλάβει είτε η αντίστοιχη κλινική του Θεαγενείου που παρακολουθεί τον ασθενή (Ογκολογική, Χειρουργική, Αιματολογική, Γαστρεντερολογική κ.τ.λ.), είτε θα παραπεμφθούν στο εφημερεύον γενικό νοσοκομείο της πόλης, ανάλογα με την περίπτωση.

57 λεπτά πριν, mrt said:

Και αυτά τα τελευταία δεν τα βλέπει ο παθολόγος; Είναι εκεί για υπολογισμό επιπέδων ορμονών, για απορρύθμιση διαβήτη; Γιατί δυσκολεύομαι λίγο να καταλάβω την χρησιμότητα(υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην σκαμπαζω και πολλα:D)

Υπάρχει μία παρεξήγηση, την οποία την είχα και εγώ πριν δουλέψω εκεί. Το Θεαγένειο δεν έχει καμία Γενική Παθολογική κλινική. Μπορεί να δίνει έως και 3 (τρία) χρόνια Γενικής Παθολογίας, αλλά οι "Παθολογικές" κλινικές που έχει είναι ουσιαστικά μόνο "Ογκολογικές" κλινικές. Αυτό σημαίνει ότι ούτε σάκχαρα ρυθμίζουν, ούτε θυρεοειδή παρακολουθούν, ούτε αγωγές για εγκεφαλικά χορηγούν, και γενικά η όποια "γενική παθολογική" δραστηριότητα των "Παθολογικών" κλινικών του Θεαγενείου υφίσταται μόνο με συνεκτίμηση από τις αντίστοιχες ειδικότητες του ίδιου, ή άλλων νοσοκομείων (Ενδοκρινολογία, Νεφρολογία, Νευρολογία, Καρδιολογία, Γαστρεντερολογία κ.τ.λ.).

Οπότε ναι, οι ενδοκρινολόγοι προσφέρουν μεγάλη βοήθεια και η ύπαρξή τους στο Θεαγένειο έχει απόλυτο νόημα. Ωστόσο, λόγω μικρού όγκου δουλειάς τα απογεύματα, οι εφημερίες που γίνονται εκ μέρους των ειδικευομένων είναι αρκετά βατές και ήσυχες. Ο καθημερινός πρωϊνός φόρτος εργασίας τους όμως είναι μεγάλος και η παθολογική διερεύνηση ενός ενδοκρινολογικού περιστατικού αρκετά απαιτητική.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, mrt said:

Δεν εχω καμια ερωτηση παντως οποτε κομπλε?με καλυψες απολυτα!

Καλή τύχη λοιπόν!!

Ελληνικό Ε.Σ.Υ.: Κάθε χρόνο και χειρότερα! :D

arkas%202016.jpg

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.