Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Αν αυξηθεί ο χρόνος ειδικότητας που δίνει το νοσοκομείο...


beyond time

Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω κάποιες γενικές διευκρινήσεις για ειδικότητες.

Σε περίπτωση που αυξηθεί ο χρόνος ειδικότητας που δίνει ένα νοσοκομείο τι γίνεται με τις συμβάσεις των ειδικευόμενων που ήδη υπηρετούν; Ανανεώνονται σύμφωνα με τη νέα διάρκεια ή απολύονται μόλις τελειώσει ο παλιός χρόνος εκπαίδευσης τους;

Αν κάποιος υπηρετεί σε νοσοκομείο που δίνει μερική ειδίκευση και έρθει ο διορισμός για πλήρη παραιτείται και απλώς κάνει το υπόλοιπο που του μένει στο άλλο νοσοκομείο ή υπάρχει άλλη διαδικασία;

Ευχαριστώ πολύ, καλό Πάσχα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και μου έχουν συμβεί και τα 2:

-όταν αυξηθεί ο χρόνος ειδικότητας που δίνει ένα νοσοκομείο ενώ ήδη υπηρετείς, καλείσαι να καταθέσεις υπεύθυνη δήλωση (μέσα σε καθορισμένο χρονικό διάστημα από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της αύξησης αυτής) ότι επιθυμείς να παραμείνεις και να υπηρετήσεις για τον παραπάνω χρόνο. Αν δεν το κάνεις λύνεται η σύμβασή σου κανονικά όταν συμπληρωθεί ο αρχικός χρόνος που έδινε το νοσοκομείο και για τον οποίο έχεις διοριστεί.Φυσικά εφόσον παραμείνεις για παραπάνω χρόνο γράφεις αντίστοιχα και ειδικότητα (δεν πρόκειται για παράταση).

-Αν όπως στην περίπτωσή μου τελικά έρθει νωρίτερα ο διορισμός σου για πλήρη ειδικότητα έχεις το δικαίωμα (και φυσικά αυτό πρέπει να κάνεις) να παραιτηθείς και να αποδεχθείς τον διορισμό σου στο νέο νοσοκομείο. Εμένα μόλις μου ήρθε (εντελώς απρόοπτα μάλιστα) ο διορισμός για πλήρη πήρα κανονική άδεια και τακτοποίησα όλες τις εκκρεμότητες-διαδικαστικά και μετά παραιτήθηκα. Την αμέσως επόμενη ημέρα παρουσιάστηκα στη νέα μου θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ, όπως το φανταζόμουν είναι, αν και εμένα με επηρεάζει έμμεσα μια τέτοια κατάσταση, τουλάχιστο για την ώρα.

αυξήθηκε ο χρόνος ειδικότητας που δίνει το νοσοκομείο στο οποίο έχεις κάνει αίτηση και είσαι σε αναμονή? Αν είναι έτσι όντως κινδυνεύεις να περιμένεις περισσότερο. Αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από το πότε ανοίγουν οι θέσεις των ήδη υπηρετούντων για πλήρη. Όπως είπα εγώ τελικά δεν χρειάστηκε να μείνω ούτε για το αρχικό χρόνο που έδινε. Φυσικά είχα κάνει αίτηση ώστε να παραμείνω αν χρειαστεί και για το παραπάνω διάστημα ώστε να μη μείνω άνεργος αν κάτι στράβωνε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση σχετικά με τις αλλαγές στο χρόνο της ειδικότητας:

Αν κάποιος έχει υποβάλλει τα χαρτιά του σε δύο νοσοκομεία για ειδικότητα, το ένα για πλήρη και το δεύτερο για μερική π.χ. 2 χρόνια και όσο βρίσκεται στην αναμονή δώσει και το δεύτερο πλήρη ειδικότητα, τι διαδικασία ακολουθείται?

Πρέπει να αποσσύρει τα χαρτιά του από το ένα νοσοκομείο και αν ναι πότε πρεπει να γίνει αυτό?

Πρέπει να το κάνει μόνος του ή κατόπιν ενημέρωσης από την εκάστοτε νομαρχία?

Και τελικά υπάρχει δυνατότητα να κάνει κανείς 2 χρόνια όπως είχε αρχικά δηλώσει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις διευκρινήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις, αν θες, μόνο τα 2 χρόνια, κι ας δώσει πλήρη.

Λογικά, θα πρέπει να αποσύρεις την επόμενη αίτηση, εκτός κι αν δηλώσεις ότι θα κάτσεις λιγότερο στο πρώτο νοσοκομείο.

Δεν κατάλαβα την απορία σου για τη νομαρχία. Οι αιτήσεις για τα νοσοκομεία, και οποιαδήποτε αλλαγή, μέσω των νομαρχιών δε γίνονται;

,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις, αν θες, μόνο τα 2 χρόνια, κι ας δώσει πλήρη.

Λογικά, θα πρέπει να αποσύρεις την επόμενη αίτηση, εκτός κι αν δηλώσεις ότι θα κάτσεις λιγότερο στο πρώτο νοσοκομείο.

Δεν κατάλαβα την απορία σου για τη νομαρχία. Οι αιτήσεις για τα νοσοκομεία, και οποιαδήποτε αλλαγή, μέσω των νομαρχιών δε γίνονται;

,

Σε νοσοκομειο που δίνει πληρη πλεον ειδικότητα μπορώ εγω να δηλώσω ότι θα κάνω μόνο 2 χρόνια με βάση την προυπαρχουσα κατάσταση?

Ξέρω ότι αυτό γίνεται όταν ήδη έχεις ξεκινήσει , αλλά αν είσαι σε αναμονή τι γίνεται?

Για τι νομαρχια εννοούσα ότι θεωρητικά αν αλλάξει ο χρόνος ειδίκευσης σε κάποια κλινική η νομαρχία ενημερώνει αυτούς που περιμένουν για την αλλαγή αυτή ή περιμένει να το μάθουν μόνοι τους με οποιοδηποτε τρόπο? (Greekmeds, ΦΕΚ, κτλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από τη στιγμή που δημοσιευεται στο φεκ η απόφαση για αυξηση χρόνου ειδικότητας ο ειδικευόμενος που υπηρετεί έχει 1 μηνα στη διάθεσή του να κάνει αίτηση και να δηλωσει ότι επιθυμεί να παραμείνει και το επιπλέον χρονικό διάστημα και να κοινοποηθεί στο υπουργείο

σε αντίθετη περίπτωση παραμένει μόνο για το διάστημα που έχει υπογράψει

αν κάνει αίτηση για πλήρη υποχρεούται να τα αποσύρει από το 2 νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας! Εάν αυξηθεί ο χρόνος ειδικότητας που δίνει ένα νοσοκομείο (π.χ. από ένα χρόνο νευρολογίας που έδινε τώρα μπορεί να δίνει πλήρη) τα άτομα που είναι ήδη στη λίστα μέχρι πότε μπορούν να αυξήσουν αν θέλουν τον χρόνο που έχουν δηλώσει στην αρχική τους αίτηση; Έχουν δηλαδή ένα συγκεκριμένο περιθώριο από τη στιγμή που βγαίνει το ΦΕΚ ή μπορούν να αυξήσουν τον χρόνο δήλωσης μόλις έρθει η σειρά τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.Παραμενει η αρχικη δηλωση εκτος απο την περιπτωση που καποιος θελει να κανει πληρη την ειδικοτητα,το δηλωνει εκ νεου,ΑΛΛΑ ΑΚΥΡΩΝΕΙ οποιαδηποτε αλλη αιτηση για την ιδια ειδικοτητα εκρεμει.Δηλαδη για παραδειγμα,ενα νοσοκομειο κανει τον 1 χρονο νευρολογιας σε πληρη-οπως γραφει ο/η προπροηγουμενος συναδελφος.Τι γινεται τοτε.Καποιος που εχει δηλωσει 1 χρονο νευρολογιας εκει και το υπολοιπο κυριο μερος της νευρολογιας σε αλλη κλινικη,πρεπει να επιλεξει σε ποιο απο τα 2 θα κανει πληρη την ειδικοτητα μιας και 2πλη αιτηση,εκτος ορισμενων εξαιρεσεων,ΔΕΝ ισχυει.Αναλογα δηλαδη που τον συμφερει κραταει μια αιτηση και αναγκαστικα ακυρωνει την αλλη.Εαν δεν κανει αυτην την κινηση,στο νοσοκομειο που αλλαξε ο χρονος και εγινε πληρης,οταν ερθει η σειρα του Θα κανει μονο ενα ετος και οχι ολη την ειδικοτητα,γι αυτο προσοχη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσον αφορα το χρονικο διαστημα που εχει μεχρι να αλλαξει την αιτηση του,πρεπει να το κανει συντομα.Η τουλαχιστον πριν τον προτεινουν απο την εκαστοτε νομαρχια,γιατι εαν φυγουν τα χαρτια του με την 1η επιλογη,μετα δεν αλλαζει τιποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.