Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Στρατός και Αναγνώριση χρόνου ειδικότητας


alextgr

Recommended Posts

Αναγνωριση παθολογιας σε στρατ. νοσοκομειο Ξανθη

Θα ήθελα να μάθω αν το στρατιωτικο νοσοκομείο Ξάνθης μπορεί να δώσει ειδικότητα παθολογίας σε στρατεύσιμους γιατρούς που κάνουν εκεί τη θητεία τους, από τη στιγμή που το εν λόγω νοσοκομείο δεν πληρεί τις προυποθέσεις. Αυτο το ρωτάω όχι για μένα, αλλά επείδη με θίγει άμεσα, κάποιος πιο κάτω στην λίστα από μένα που ξέρω πως υπηρετούσε εκεί, έγινε ξαφνικά "έτοιμος" μόλις απολύθηκε και τώρα έγινε εισηγηση σε διορισμό σε μια θέση κένη, αυξάνοντας τον χρόνο αναμονής μου.

Η διεύθυνση υγείας μου είπε πως της έδωσε ένα χαρτί από το ΚΕΣΥ χωρίς να γραφει το νοσοκομειο όπου εκανε ειδικοτητα, παρα μονο πως του αναγνωρίζονται καποιοι μηνες παθολογια.Αυτο το πράγμα μου βρωμάει λίγο , και θα ήθελα τη βοήθεια σας, αν ξέρετε αν οντως δινει ειδικοτητα και ολα ειναι νομιμα.Διαφορετικα να κινηθω διαφορετικα και να κάνω σαματά στο Κεσυ που αναγνώρισε ειδικοτητα απο νοσοκομειο που δεν πληρει τα κριτηρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το υπουργειο με πληροφορησαν πως γινεται! Λενε πως δινει ειδικοτητα μονο σε στρατευσιμους και οχι σε πολιτες γιατρους , ειναι δυνατον?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το υπουργειο με πληροφορησαν πως γινεται! Λενε πως δινει ειδικοτητα μονο σε στρατευσιμους και οχι σε πολιτες γιατρους , ειναι δυνατον?

Στην Ελλαδάρα άμα έχεις βύσμα όλα γίνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χαίρετε!Γνωρίζει κανείς σας αν είναι δυνατόν να συμπληρώσεις ολόκληρο το γενικό μέρος Παθολογίας με συνδυασμό αναγνωρισμένης ειδικότητας από τον Στρατό με τρίμηνο Αγροτικού;Πχ να θες να συμπληρώσεις 9 μήνες Παθολογίας με 6 μήνες ειδικότητας στο ΓΝΑ της Αεροπορίας και με 3 μήνες από το τρίμηνο του αγροτικού που θα πας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου, θες να μάθεις αν συνυπολογίζονται αναγνωρισμένος χρόνος αγροτικού για ειδικότητα και ειδικότητας σε στρατιωτικό νοσοκομείο.

Η απάντηση είναι ΝΑΙ.

Το ερώτημα "που θα πας" δεν το πολυκατάλαβα...νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που θα πας;

ΚΕ.Σ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχεις αναγνωρισμενη ειδικοτητα απο το στρατο νομιζω πως δεν θα κανεις τριμηνο εκπαιδευσης στο αγροτικο, οποτε θα μπορεσεις να γραψεις μονο 3 μηνες απο το υπολοιπο 9μηνο του αγροτικου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχεις αναγνωρισμενη ειδικοτητα απο το στρατο νομιζω πως δεν θα κανεις τριμηνο εκπαιδευσης στο αγροτικο, οποτε θα μπορεσεις να γραψεις μονο 3 μηνες απο το υπολοιπο 9μηνο του αγροτικου.

Πράγματι αυτό είναι πρόβλημα.Αν δεν δώσω τα πιστοποιητικά ειδικότητας του στρατού,κάνω το τρίμηνο στο αγροτικό και τα δώσω μετά όλα τα χαρτιά μαζί άραγε να το δέχονται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην δεν εχω παρομοια εμπειρια οποτε δεν το γνωριζω απο πρωτο χερι.

Θεωρητικα φανταζομαι πως δεν γινεται, αφου θα ειναι απλα σαν να εχεις κανει το πρωτο 3μηνο της ειδικοτητας σου δυο φορες (μια στο στρατο και μια στο αγροτικο) + 3 επιπλεον μηνες απο το υπολοιπο αγροτικο. Παρολα αυτα το ελληνικο δημοσιο λειτουργει με κανονες περα απο τη λογικη, οποτε μπορει και να το δεχονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο ένα ελληνικό μυαλό θα το σκεφτόταν αυτό.

Λοιπόν, καταθέτεις αίτηση για αγροτικό χωρίς να αναφέρεις προϋπηρεσία. Αναγνωρίζεις με τη εκπλήρωσή του 6 μήνες παθολογίας.

Καταθέτεις αίτηση αναγνώρισης ειδικότητας στο ΚΕΣΥ για το διάστημα που αναγνωρίζεται από το στρατό.

Μετά με τις δύο αυτές βεβαιώσεις αναγνωρίζεις ένα έτος παθολογίας.

Την αίτηση στο ΚΕΣΥ για την αναγνώριση της ειδικότητας από το στρατό την καταθέτεις λίγους μήνες πριν την ολοκλήρωση του αγροτικού, ώστε μόλις ολοκληρώσεις το αγροτικό να μπορείς να δηλώσεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην δεν εχω παρομοια εμπειρια οποτε δεν το γνωριζω απο πρωτο χερι.

Θεωρητικα φανταζομαι πως δεν γινεται, αφου θα ειναι απλα σαν να εχεις κανει το πρωτο 3μηνο της ειδικοτητας σου δυο φορες (μια στο στρατο και μια στο αγροτικο) + 3 επιπλεον μηνες απο το υπολοιπο αγροτικο. Παρολα αυτα το ελληνικο δημοσιο λειτουργει με κανονες περα απο τη λογικη, οποτε μπορει και να το δεχονται.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, το οποίο έχει αναφερθεί στο forum, που έρχεται σε αντίθεση με την παραπάνω λογική.

Αγροτικός ιατρός αναγνώρισε 6 μήνες παθολογίας από το αγροτικό του και έπειτα συνέχισε ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει 6 μήνες μόνο παθολογία.

Αναγνώρισε 1 έτος παθολογίας.

Αθάνατο ελληνικό δημόσιο!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα βρε αγαπημενο μου ημερολογιο, πώς εγινε αυτο? δε θυμασαι που το χειμωνα εψαχνα και εγω αυτην προοπτικη και ειχαμε μαθει απο ΥΥΚΚΑ οτι δε μπορεις να κανεις παθολογια ή χειρουργικη σε νοσοκομ που δινει μονο 6μηνες ειδικοτητα( και μετα προσθετεις το αναγνωρισμενο 6μηνο του αγροτικου)

γιατι "ΚΑΙ ΚΑΛΑ" θεωρουνται και τα δυο αυτα εξαμηνα οτι ανηκουν στο πρωτο εξαμηνο του ακαδημαικου ετους της ειδικοτητας αρα πρακτικα δε μπορεις να συμπληρωσεις ολοκληρο χρονο απο την αθροιση των συγκεκριμενων αυτων εξαμηνων.

ειμαι σιγουρη οτι δε μπορουσε να γινει αυτο γιατι ακριβως αυτο εψαχνα και εγω. αρα τι αλλαξε ? η περιπτωση που αναφερεις ειχε απλα βυσμα ή εγω ειμαι τοοοσο ξανθια (που δεν ειμαι λεμε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Συγνώμη από τον συνάδελφο που τον παραπληροφόρησα...είχα την εντύπωση ότι αναγνωρίζονται 6 μήνες παθολογίας ή χειρουργικής μόνο σε όσους πρόκειται να κάνουν πλήρη χειρουργική (με το μικρό μου μυαλό να σκέφτεται ότι σου συγχωρούν 6 μήνες άγνοιας και απραξίας στο αγροτικό εφόσον θα κάνεις άλλα 4.5 -5.5 χρόνια ειδικότητας στο αντικείμενό σου). Αλλά προφανώς και ένα χρόνο χειρουργικής/παθολογίας να θες να κάνεις, τους 6 μήνες μπορείς να τους αναγνωρίσεις στο αγροτικό...

2. Τάσο το ότι δεν σε έχω σε καμία υπόληψη στο έχω πει σε πμ :) Φυσικά και δεν σε νοιάζει η γνώμη μου, γιατί άλλωστε, μια άγνωστη στο ίντερνετ είμαι. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι. Δεν έχω καμία μεγάλη ιδέα για μένα, είναι κάτι που επαναλαμβάνεις...όχι ότι με νοιάζει η άποψή σου, αλλά δεν ισχύει :)Και δεν καταλαβαίνω ποιά είναι το τόπικ "μου"; Και εν πάσει περιπτώσει δεν σε βάλαμε αστυνόμο στο ποιός, πού, πότε και τί θα γράφει...

3. Το site επιτρέπει την ανωνυμία. Το ότι επιλέγεις να είσαι επώνυμος, δεν σου δίνει ασυλία ή γαλόνια. Δεν έχω κρυφτεί πίσω από ένα νικ, όσοι μου ζητάνε το όνομά μου σε πμ πολύ ευχαρίστως να το πω. Και έχω γνωρίσει και όσα μέλη επιλέγουν να πηγαίνουν σε φορουμοσυναντήσεις αν είμαι στην Ελλάδα.

Επίσης το να έχεις κάνει 6 μήνες ειδικότητα στον στρατό αυτομάτως σε εντάσσει στην κατηγορία βύσμα-λαμόγιο γιατί τα παιδιά που δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη τα στέλνουν στην πινέζα του χάρτη να υπηρετήσουν και όχι σε ναυτικά νοσοκομείο και ΓΝΑ κλπ που αναγνωρίζεις ειδικότητα :)τον καημένο τον συνάδελφο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πως μπορει καποιος να αναγνωρισει 6 μηνες παθολογιας απ'τη θητεια στο στρατο? Ειναι απαραιτητο να εχει εργαστει στην παθολογικη κλινικη στρατιωτικου νοσοκομειου για αυτους τους 6 μηνες, το οποιο μαλιστα να ειναι αναγνωρισμενο οτι δινει τουλαχιστον 6 μηνες ειδικοτητα? Μηπως η αναγνωριση ειδικοτητας στο στρατο δεν γινεται με αυτο τον τροπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χαίρετε.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, μιας και τώρα διορίζομαι στην Παθολογία για 2 χρόνια (γενικό μέρος της ειδικότητος που θέλω να ακολουθήσω).

Προς το παρόν έχω τελειώσει το αγροτικό (οπότε αφαιρούνται από εκεί 6 μήνες), άρα μένουν 18 ακόμη μήνες προκειμένου να συμπληρώσω τα 2 χρόνια. Στο στρατό υπηρέτησα 7 μήνες σε νοσοκομείο που δίνει Παθολογία ως ειδικότητα, έχω πάρει τη βεβαίωση, αλλά δεν την έχω πάει στο ΚΕΣΥ για αναγνώριση αυτού του χρόνου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής :

Υπάρχει η δυνατότητα, παρότι τώρα που διορίζομαι για Παθολογία θα δηλώσω 18 μήνες, ΑΝ το ΚΕΣΥ αναγνωρίσει τον χρόνο του στρατού, να κάνω λιγότερο χρόνο (δηλαδή 11 μήνες), ενημερώνοντας το Γραφείο Προσωπικού όταν θα έρθει η αναγνώριση από το ΚΕΣΥ ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά εάν η αναμονή σου για το υπόλοιπο μέρος είναι μεγάλη κακώς αναγνωρίζεις το κομμάτι παθολογίας από τον στρατό. Εκτός και αν δεν συμφέρει από θέμα οικονομικής άποψης να παραμείνεις περισσότερο χρόνο στο νοσοκομείο που θα διοριστείς τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γνωρίζω το τελευταίο γι'αυτό και δεν το έχω αναγνωρίσει ακόμη.. Ήθελα απλώς να δω αν υπήρχε η δυνατότητα να αναγνωριστεί ΜΕΤΑ τον διορισμό μου στο νοσοκομείο για Παθολογία.

Ευχαριστώ πολύ Τάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα περι στρατου... τμημα ειδικοτητας αναγνωριζουν οι εφεδροι που ανηκουν στη δυναμη του στρατιωτικου νοσοκομειου. 6-7-9-12-24 μηνες ολα ειναι δυνατα, τουλαχιστο το εχουν δει τα ματακια μου. Πρακτικα αυτο μπορει να γινει μονο στην αεροπορια και στο ναυτικο και αυτο γιατι τα νοσοκομεια του πεζικου σπανια κρατουν εφεδρους.Η ειδικοτητα απο το στρατο ειναι ενα μπαλαντερ, την αναγνωριζεις στο ΚΕΣΥ οποτε θες και αναγνωριζετε για συγκεκριμενη ειδικοτητα(πχ για νευρολογια) , δηλαδη στην αποφαση του ΚΕΣΥ λεει αναγνωριζουμε στον ταδε τους χ μηνες παθολογιας για την ειδικοτητα πχ της νευρολογιας. Σου ζηταει,δηλαδη, το ΚΕΣΥ να δηλωσεις την τελικη ειδικοτητα.

Οταν θα πας να διοριστεις για ειδικοτητα καταθετεις το χαρτι απο το αγροτικο, απο το ΚΕΣΥ πλεον και οτι αλλο χαρτι εχεις....Στα γραφεια προσωπικου στο 90% των περιπτωσεων κανουν αθροιση των τμηματων ειδικοτητας και κανενας μα κανενας δεν αφαιρει τιποτα. Το ολο θεμα ειναι παρανομο , αλλα στην Ελλαδα που ζουμε και εργαζομαστε δεν εχει καμια σημασια.....

Οταν εγω εστειλα την αιτηση για το αγροτικο υπουργειο εστειλα και ενα χαρτι με το μερος ειδικοτητας που ειχα κανει. Οταν μου ηρθε ο διορισμος εκπληκτος ειδα οτι με διοριζαν για 12 μηνες αντι για 9. Επειδη ομως δεν ηθελα να κανω τριμηνο, εκανα καινουργια αιτηση στο υπουργειο ζητωντας να εφαρμοστει ο νομος και τελικα εστειλαν διορθωση για 9 μηνες.

Συνεπως ανεξαρτητα απο τι οριζει ο νομος μπορεις να κανεις οτι θελεις και η συμπληρωση ειδικοτητας απο στρατο + αγροτικο μπορει να γινει 6+6 αρκει να αναγνωρισεις στο ΚΕΣΥ μετα απο το αγροτικο.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.