Jump to content

Διατροφή


anhsuxo pneuma

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!! Μιας και την επόμενη βδομάδα ξεκινά για μας τους 3οετείς το μάθημα της διατροφής θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής

η παρακολούθηση των διαλέξεων και των εργαστηρίων κλπ είναι απαραίτητα για να μπορείς να δώσεις το μάθημα;

και επίσης,είναι υποχρεωτικό για όλους να συμμετέχουν σ αυτές τις εξετάσεις (εργαστηριακές κλπ) που κάνουν οι φοιτητές σε ομάδες στο ΠΑΓΝΗ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!!! Μιας και την επόμενη βδομάδα ξεκινά για μας τους 3οετείς το μάθημα της διατροφής θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής

η παρακολούθηση των διαλέξεων και των εργαστηρίων κλπ είναι απαραίτητα για να μπορείς να δώσεις το μάθημα;

και επίσης,είναι υποχρεωτικό για όλους να συμμετέχουν σ αυτές τις εξετάσεις (εργαστηριακές κλπ) που κάνουν οι φοιτητές σε ομάδες στο ΠΑΓΝΗ;

Ευχαριστώ!

Να σαι καλά,μ'έκανες και γέλασα!!!Τί μου θύμισες τώρα!Αυτό το μάθημα όσο το διάβαζα,τόσο χαμηλότερο βαθμό έπαιρνα!Στο τέλος μπήκα τυχαία,και χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα εννοείται,στο αμφιθέατρο σε μια εξεταστική,και κατάφερα να το περάσω.Δε μπορώ να σε διαφωτίσω με τις λεπτομέρειες που ζητάς,το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι όσο μπορείς,μη χάνεις χρόνο με βλακώδη μαθήματα.Ελπίζω στις ερωτήσεις σου να απαντήσει κάποιος νεότερος συνάδελφος.

Καλή συνέχεια και κυρίως καλό κουράγιο,γιατί εκεί μέσα είναι όλοι τρελοί.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!!! Μιας και την επόμενη βδομάδα ξεκινά για μας τους 3οετείς το μάθημα της διατροφής θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει στα εξής

η παρακολούθηση των διαλέξεων και των εργαστηρίων κλπ είναι απαραίτητα για να μπορείς να δώσεις το μάθημα;

Ναι.

και επίσης,είναι υποχρεωτικό για όλους να συμμετέχουν σ αυτές τις εξετάσεις (εργαστηριακές κλπ) που κάνουν οι φοιτητές σε ομάδες στο ΠΑΓΝΗ;

Ευχαριστώ!

Υποθέτω αναφέρεσαι στις εξετάσεις στις οποίες υποβάλλουν όλους τους φοιτητές. (Δεν γίνονται στο ΠΑΓΝΗ, γίνονται στη σχολή, 2 επίπεδα κάτω απ το ΒΕΜΜΟ) Όχι δεν είναι υποχρεωτικές, αν δε θέλετε δεν τις κάνετε ή κάνετε κάποιες και αρνείστε κπ άλλες (σε εμάς πέρσυ μια κοπέλα π.χ. δεν έκανε τις αιματολογικές). Αν σκέφτεστε να τις κάνετε πάντως, πρόκειται για τα εξής:

Θα σας έχουν δώσει να συμπληρώσετε σε ένα φυλλάδιο το τι τρώτε κάθε μέρα επί 1 εβδομάδα και θα το παραδώσετε σε μια διατροφολόγο.

Θα σας ρωτήσουν για το επιπεδο της φυσικής άσκησης που κάνετε καθημερινά για να υπολογίσουν το δείκτη φυσικής δραστηριότητας.

Θα σας μετρήσουν την πίεση και θα σας μάθουν πώς να το κάνετε κι εσείς.

Θα σας φορέσουν ένα βραχιολάκι που μετράει το σφυγμό και θα σας βάλουν να κάνετε ποδήλατο επί 15 λεπτά με συγκεκριμένο ρυθμό. (=> να πάτε με φόρμες)

Θα σας πάρουν αίμα.

Θα σας μετρήσουν ύψος και βάρος.

(Όχι με αυτή τη σειρά απαραίτητα, αλλά όπως προκύψει για τον καθένα.)

Αυτά τα στοιχεία τα θέλουν για κάτι στατιστικές έρευνες που κάνουν, γι' αυτό και εννοείται πως αν δε θέλετε δε συμμετέχετε.

Πάντως εκτός από τις διαλέξεις κι από τις δικές σας εξετάσεις και διάφορες μετρήσεις, υπάρχει και μια εργασία που πρέπει να κάνετε:

Θα σας χωρίσουν σε ομάδες και θα σας δώσουν το όνομα ενός ασθενή στο ΠΑΓΝΗ και σε ποια κλινική είναι, θα πάτε να τον βρείτε και να τον ρωτήσετε διαφορα περί της διατροφής του (θα σας πουν) και μετά αυτό το "διατροφολογικό ιστορικό" θα πρέπει κάποιος από την κάθε ομάδα να το παρουσιάσει.

Α! Επίσης θα σας πάρουν κατά ομάδες στο ΠΑΓΝΗ και θα σας κάνουν βόλτα σε 2-3 κλινικές όπου εκεί θα ρωτάτε ουσιαστικά ασθενείς για τις διατροφικές τους συνήθειες.

Αυτά. Δες και εδώ -->

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!Μιας και το μάθημα της διατροφής είναι ένα από τα πρώτα της εξεταστικής μπορεί κάποιος να μας δώσει μια ιδέα περί τίνος πρόκειται?τι θα αντιμετωπίσουμε περίπου στην εξέταση?αξίζει τον κόπο να διαβάσουμε?γιατί ακούμε διάφορα... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Η διατροφή είναι από τα πιο ηλίθια μαθήματα της σχολής , που δυστυχώς ταλαιπωρεί πολύ κόσμο...

Η σημαντικότερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μπαίνεις να το δίνει σε όλες τις εξεταστικές(είναι του μικρού κύκλου κι έχει εξέταση και τον Ιούνη)ακόμη και αδιάβαστος/η...Η πλειοψηφία των φοιτητών έχουν περάσει με αυτόν τον τρόπο σε κάποια εξεταστική...

αν τώρα θέλεις να διαβάσεις , ξεκοκκάλισε τα φυλλάδια που σας έχουν δώσει(αν δε σας τα έχουν μοιράσει στο μάθημα μπορείς να πας στον Καφάτο να τον ρωτήσεις τι να διαβάσεις για το μάθημα και θα σου δώσει αυτός τα φυλλάδια-πρόκειται για ενημερωτικό υλικό που έδιναν στην αγωγή υγείας) .

σ'οτι αφορά την εξέταση , όταν έδωσα εγώ είχε βάλει πολλαπλής επιλογής(κάποια έβγαιναν με γενικές γνώσεις) και μερικές αντιστοιχήσεις . Από καιρού εις καιρόν ζηταει να του γράψετε κι ένα διαιτολόγιο γι αμια ορισμένη κατάσταση(π.χ. ορισμένων θερμίδων , για παιδάκι , για έγκυο , για υπερτασικό κλπ) . Στο διαιτολόγιο συνήθως γράφει ο καθένας ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλιδεν ξέρω αν σας φώτισαν περισσότερο φέτος , πάντως εμείς είχαμε μαύρα μεσάνυχτα...)Παλιότερα θέματα πλέον δεν είναι και πολύ χρήσιμα απ'όσο ξέρω...

Πάντως μην αγχώνεστε με τη διατροφή , αφιερώστε το χρόνο σας σε κανένα πιο χρήσιμο μάθημα!!!

Αυτά!

Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Η διατροφή είναι από τα πιο ηλίθια μαθήματα της σχολής , που δυστυχώς ταλαιπωρεί πολύ κόσμο...

Η σημαντικότερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μπαίνεις να το δίνει σε όλες τις εξεταστικές(είναι του μικρού κύκλου κι έχει εξέταση και τον Ιούνη)ακόμη και αδιάβαστος/η...Η πλειοψηφία των φοιτητών έχουν περάσει με αυτόν τον τρόπο σε κάποια εξεταστική...

αν τώρα θέλεις να διαβάσεις , ξεκοκκάλισε τα φυλλάδια που σας έχουν δώσει(αν δε σας τα έχουν μοιράσει στο μάθημα μπορείς να πας στον Καφάτο να τον ρωτήσεις τι να διαβάσεις για το μάθημα και θα σου δώσει αυτός τα φυλλάδια-πρόκειται για ενημερωτικό υλικό που έδιναν στην αγωγή υγείας) .

σ'οτι αφορά την εξέταση , όταν έδωσα εγώ είχε βάλει πολλαπλής επιλογής(κάποια έβγαιναν με γενικές γνώσεις) και μερικές αντιστοιχήσεις . Από καιρού εις καιρόν ζηταει να του γράψετε κι ένα διαιτολόγιο γι αμια ορισμένη κατάσταση(π.χ. ορισμένων θερμίδων , για παιδάκι , για έγκυο , για υπερτασικό κλπ) . Στο διαιτολόγιο συνήθως γράφει ο καθένας ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλιδεν ξέρω αν σας φώτισαν περισσότερο φέτος , πάντως εμείς είχαμε μαύρα μεσάνυχτα...)Παλιότερα θέματα πλέον δεν είναι και πολύ χρήσιμα απ'όσο ξέρω...

Πάντως μην αγχώνεστε με τη διατροφή , αφιερώστε το χρόνο σας σε κανένα πιο χρήσιμο μάθημα!!!

Αυτά!

Καλή επιτυχία!!!!

Σ ευχαριστώ! τα φυλλάδια μας τα έχει δώσει αλλά δεν επικεντρώνεται τόσο στη διατροφή...Απ ότι πήρε το μάτι μου αφιέρωνε 5-6 σελίδες πχ για να μας πει τι στάση πρέπει να έχει η μητέρα όταν θηλάζει το μωρό... :rolleyes: η πως μετραμε την περιμετρο του βραχιονα :unsure: Θα κάνουμε όμως μια προσπάθεια...παω να μάθω πόσες θερμίδες έχει ένα καρότο!!! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.