Jump to content

TKE,CRP


jkl

Recommended Posts

Καλησπερίζω.

Από όσο γνωρίζω είμαι υγιής αν εξαιρέσουμε ότι από πάντα είχα σίδηρο κι αιματοκρίτη λίγο πιο κάτω από το όριο χωρίς να έχω στίγμα.(Ελεγχμένο το στίγμα,διερεύνηση τύπου γαστρο-κολονοσκόπηση κλπ δεν έχω κάνει.)Α,επίσης έχω κάπως αυξημένα τα αντισώματα του θυρεοειδούς μου χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στον αδένα,ακόμη τουλάχιστον.To υπερηχογράφημα δείχνει μια μικρή υποηχογένεια και ανομοιογένεια στο παρέγχυμα αλλά κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα και οι ορμόνες φυσιολογικές.

Το θέμα μου είναι ότι έχω εντοπίσει εδώ και δύο-τρία χρόνια υψηλό ΤΚΕ και υψηλό CRP.Σήμερα δε,που πήρα τις τελευταίες μου εξτάσεις,βλέπω ΤΚΕ 1η ώρα 44!Η CPR μου είναι επί μονίμου στο 10 με 15 mg/L τη στιγμή που οι τιμές αναφορές είναι 0-5.

Η αναιμία αυξάνει το ΤΚΕ αλλά σιγά τη σοβαρή αναιμία που έχω,αφήστε που 44 ίσον παραπάνω απο το διπλάσιο του ανωτέρου ορίου των τιμών αναφοράς.Δε μπορεί να οφείλεται μόνο εκεί.To CRP 10-15 επί μονίμου.Kαι τα 2 είναι δείκτες φλεγμονής.Μπορεί να οφείλονται οι αυξημένες τιμές τους στο θυρεοειδή μου με τη λογική ότι λόγω των αντισωμάτων υπάρχει επι μονίμου μια μικρή υποτυπώδης φλεγμονή;Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Κάτι ειδικευόμενοι Παθολογίας με τους οποίους το συζήτησα σήμερα,μου είπαν "Να πας σε έναν καλό παθολόγο και να τα πάρετε όλα από την αρχή."... :wacko

Δε ζητάω διάγνωση,εννοείται,συζήτηση είναι το ζητούμενό μου.

Eυχαριστώ όσους θα συμμετάσχουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή αυτά δεν γίνονται από το ίντερνετ (δηλ. χωρίς πλήρη κλινική εξέταση, αναλυτικό ιστορικό, κτλ.) το καλύτερο είναι να πας σε έναν καλό Ρευματολόγο ή Παθολόγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για λοιπά αυτοάνοσα ψάχτηκες καθόλου?

[/quote

Oχι,θα έπρεπε;

Επειδή αυτά δεν γίνονται από το ίντερνετ (δηλ. χωρίς πλήρη κλινική εξέταση, αναλυτικό ιστορικό, κτλ.) το καλύτερο είναι να πας σε έναν καλό Ρευματολόγο ή Παθολόγο...

Ποια δε γίνονται,μην τρελλαθούμε.Δε μπορούμε σε ιατρικό forum να συζητήσουμε ποιες τιμές TKE και CRP θεωρούνται ανησυχητικές και πώς αυτές θα μπορούσαν να ερμηνευτούν αλλά μπορούμε να κράζουμε,να γράφουμε ό,τι βλακεία μας κατέβει και να αφιερώνουμε στιχάκια;Σας παρακαλώ,σταματήστε αυτήν την ανόητη καραμέλα πια.

γιατί τα παρήγγειλες αυτά τα εργαστηριακά;

Την πρώτη φορά πριν 2,5 χρόνια,έτυχε.Μου είχε πάρει αίμα ένας ειδικευόμενος σε μια κλινική που είχα μάθημα για να κάνω μια απλή γενική αίματος κι ένα βιοχημικό έλεγχο και ζήτησε κι αυτά μεταξύ άλλων.Λαϊκό ήταν οπότε καταλαβαίνεις...Η κατάχρηση στο μεγαλείο της.Να είναι καλά η πρώην κ.πρωθυπουργού,ο πρώην Λαμιώτης υφυπουργός και οι αμέτρητοι ειδικευόμενοι γόνοι.Πλατείασα.Πριν 2,5 χρόνια,λοιπόν,έτυχε.Έκτοτε όποτε κάνω γενική αίματος και βιοχημικό,τα ζητάω κι αυτά επειδή τα είχα εντοπίσει τότε αυξημένα κι ενώ με είχαν ανησυχήσει,ποτέ δεν απευθύνθηκα επίσημα σε ειδικό.2,5 χρόνια μετά,εξακολουθούν να είναι αυξημένα(τις συγκεκριμένες τιμές τις έχω αναφέρει παραπάνω)και έχω σοβαρά προβληματιστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

καταρχην,θα σου ζητησω να αλλαξεις λιγο το υφος σου διοτι δεν υπαρχει λογος οπως το βλεπω εγω να αρπαζεσαι

δευτερον,οι τιμες που θες να σου πουμε αν ειναι φυσιολογικες,σε περιπτωση που δεν το ξερεις,σχετιζονται με διαφορους παραγοντες.παραδειγμα,η ταχυτητα καθιζησης ερυθρων,αναλογα με την ηλικια εχει και καποιες αποκλισεις.αυτα βεβαια μπορει να στα εξηγησει καλυτερα καποιος μικροβιολογος-βιοπαθολογος(οπως αποκαλουνται πλεον).επομενως,αν θες πραγματικα να μαθαινεις μονο ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες και οχι κατι αλλο,θα πρεπει να δινεις και καποια παραπανω στοιχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποια δε γίνονται,μην τρελλαθούμε.Δε μπορούμε σε ιατρικό forum να συζητήσουμε ποιες τιμές TKE και CRP θεωρούνται ανησυχητικές και πώς αυτές θα μπορούσαν να ερμηνευτούν αλλά μπορούμε να κράζουμε,να γράφουμε ό,τι βλακεία μας κατέβει και να αφιερώνουμε στιχάκια;Σας παρακαλώ,σταματήστε αυτήν την ανόητη καραμέλα πια.

Θεώρησέ το "ανόητη καραμέλα" αν θες, εγώ το θεωρώ σοβαρή και υπεύθυνη στάση απέναντι σε ένα πιθανό κλινικό πρόβλημα ενός ανθρώπου.

Διότι δεν μιλάς γενικά και ακαδημαϊκά για τιμές ΤΚΕ και CRP (στο οποίο θα απαντάγαμε ευχαρίστως), αλλά μιλας για την περίπτωσή ΣΟΥ.

Μην μιλάς άσχημα σε ανθρώπους που δεν σου μιλούν έτσι.

Είπα ό,τι είχα να πω επί του θέματος, σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για λοιπά αυτοάνοσα ψάχτηκες καθόλου?

[/quote

Oχι,θα έπρεπε;

Επειδή αυτά δεν γίνονται από το ίντερνετ (δηλ. χωρίς πλήρη κλινική εξέταση, αναλυτικό ιστορικό, κτλ.) το καλύτερο είναι να πας σε έναν καλό Ρευματολόγο ή Παθολόγο...

Ποια δε γίνονται,μην τρελλαθούμε.Δε μπορούμε σε ιατρικό forum να συζητήσουμε ποιες τιμές TKE και CRP θεωρούνται ανησυχητικές και πώς αυτές θα μπορούσαν να ερμηνευτούν αλλά μπορούμε να κράζουμε,να γράφουμε ό,τι βλακεία μας κατέβει και να αφιερώνουμε στιχάκια;Σας παρακαλώ,σταματήστε αυτήν την ανόητη καραμέλα πια.

γιατί τα παρήγγειλες αυτά τα εργαστηριακά;

Την πρώτη φορά πριν 2,5 χρόνια,έτυχε.Μου είχε πάρει αίμα ένας ειδικευόμενος σε μια κλινική που είχα μάθημα για να κάνω μια απλή γενική αίματος κι ένα βιοχημικό έλεγχο και ζήτησε κι αυτά μεταξύ άλλων.Λαϊκό ήταν οπότε καταλαβαίνεις...Η κατάχρηση στο μεγαλείο της.Να είναι καλά η πρώην κ.πρωθυπουργού,ο πρώην Λαμιώτης υφυπουργός και οι αμέτρητοι ειδικευόμενοι γόνοι.Πλατείασα.Πριν 2,5 χρόνια,λοιπόν,έτυχε.Έκτοτε όποτε κάνω γενική αίματος και βιοχημικό,τα ζητάω κι αυτά επειδή τα είχα εντοπίσει τότε αυξημένα κι ενώ με είχαν ανησυχήσει,ποτέ δεν απευθύνθηκα επίσημα σε ειδικό.2,5 χρόνια μετά,εξακολουθούν να είναι αυξημένα(τις συγκεκριμένες τιμές τις έχω αναφέρει παραπάνω)και έχω σοβαρά προβληματιστεί.

1)Δε νομίζω πως μπορεί ένας φοιτητής/φοιτήτρια ιατρικής που ξέρει πως έχει αυτές τις τιμές εδώ και 2,5 χρόνια και δεν το έχει ψάξει να μας λέει τι πρέπει να κάνουμε εδώ μέσα, με το στυλάκι που μιλάς εσύ.

2)Οι αυξημες τιμές που αναφέρεις μπορεί να οφείλονται σε πολλά πράγματα, από μία υποξεία φλεγμονή του θυρεοειδούς, μέχρι μία φλεγμονώδη νόσο του εντέρου ή ακόμα και στη χρόνια χρήση οιστρογόνων. Μπορεί, επίσης, να είσαι ο τύπος που κάνει εξετάσεις όταν έχει πάθει ένα απλό κρυωματάκι και, έτσι, να βρίσκει πάντα αυξημένες τιμές των δεικτών φλεγμονής. Εμείς τι θες να κάνουμε; Να μυρίσουμε τα νύχια μας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός αν είναι high sensitivity CPR μετά από εμφράγματα ή η ΤΚΕ>100 που να σε οδηγεί σε αρτηριιτιδες, δεν έχει κανένα νόημα να παραγγέλνεις CPR, TKE. Ειναι τελείως μη ειδικές εξετάσεις. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραγγέλνεις εργαστηριακά χωρίς ένδειξη και χωρίς να έχεις πλάνο του τί θα τα κάνεις στην συνέχεια (τί θα κάνεις αν το εργαστηριακό είναι αυξημένο, φυσιολογικό ή μειωμένο) γιατί αλλιώς μένεις στα χέρια με μια εξέταση που δεν σου έδωσε ούτε διάγνωση, ούτε απάντηση στο τί θεραπεία θα κάνεις, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ! Άρα πρέπει να θεραπεύσεις την τιμή και όχι τον ασθενή. Ή θα κάνεις την άλλη παγίδα, θα ψάξεις με πανάκριβες εξετάσεις να βρεις...μια φανταστική διάγνωση, ντε και σώνει να τον κάνεις ασθενή για να χωρέσει στην ανώμαλη τιμή που από την αρχή δεν χρειαζόσουν.

Και τέλος πάντων είμαστε νέοι γιατροί την κάναμε την μαλακία και τα παραγγείλαμε όλα και τώρα έχουμε ένα πάκο εργαστηριακά που δεν ξέρουμε πως να τα ερμηνεύσουμε. Αν πας πίσω και βρεις ότι ο ασθενής έχει συνέχεια πχ υποκαλιαιμία και πας και το ρωτήσεις έχει πάντα kinder έκπληξη. Ένας ασθενής μου είχε χαμηλό κάλιο και του δίναμε κουβάδες κάλιο και μαγνήσιο και το κατούραγε. Είχαμε σπάσει το κεφάλι μας τί γίνεται τί παθαίνει...και δεν τον είχαμε ρωτήσει ποτέ, λέμε τώρα παππούς, τί κάλιο και τι νάτριο άστον εκεί να τρώει σουπίτσα με κάλιο. Ώσπου μια μέρα του λέω κύριε τάδε πάλι χαμηλό το κάλιο "αααα ναι, και ο πατέρας μου και ο παππούς μου είχαν χαμηλό κάλιο, έχουμε Gitelman's syndrome" ντόινγκ :P Και τον αφήσαμε τον δόλιο τον άνθρωπο να κυκλοφορεί με την υποκαλιαιμία του όπως έκαναν 3 γενιές τώρα :D

στην θεωρία λοιπόν, αν οι τιμές δεν αλλάζουν στον χρόνο είναι ένα ακόμα καθησυχαστικό στοιχείο. Αλλά καλύτερη λύση από το να μην παραγγέλνεις άκριτα εργαστηριακά δεν υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.