Jump to content

Ενα σώμα-δυο κεφαλια....Ερμνηνεια φυσιολογιας;


Recommended Posts

Ιδου το σχετικο βιντεο: http://www.greektube.org/content/view/65231/2/

σχετικη εκλαικευμενη συζητηση εδω:

http://www.e-steki.gr/archive/index.php/t-7006.html

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ:

Η Abigail "Abby" Loraine Hensel και η Brittany "Britty" Lee Hensel γεννηθηκαν στις 7 Μαρτίου 1990 στις ΗΠΑ και είναι dicephalic conjoined twins (δεν ξέρω πως να το μεταφράσω).

Έχουν:

2 Κεφάλια

2 χέρια (ένα τρίτο ατροφικό αφαιρέθηκε με επέμβαση)

2 σπονδυλικές στήλες και 2 νοτιαίους μυελούς.(διορθώθηκε σκολίωση με επέμβαση)

3½ πνεύμονες—(με επέβαση επεκτάθηκε η θωρακική κοιλότητα)

2 καρδιές σε ένα κοινό κυκλοφοριακό σύστημα. (εάν πάρουν φάρμακο, έχει αποτέλεσμα και τις δύο)

1 συκώτι

2 στομάχια

3 νεφρά

2 χοληδόχους κύστες.

1 ουροδόχο κύστη

1 στέρνο

1 παχύ έντερο

1 αναπαραγωγικό σύστημα

1 λεκάνη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ερωτημα αν ειναι ανθρωπος με δυο ( ! ) κεφαλια το θεωρω εντελως γελοιο και προσβλητικο

και παρακαμπτοντας ολα τα σχετικα που βλεπαμε σε παραμυθια κια καρτουνς

θα διευκρινισω ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΟΚ που βιωνουμε οι αδαεις και οχι μονο

τι νεο ας πυομε εχουν αυτες οι σιαμαιες;

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΚΟΡΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΑ ΟΡΓΑΝΑ:

το να κινει λχ η μια τη μια πλευρα και η αλλη την αλλη και να συντονιζονται οταν οδηγουν δεν το θεωρω κατι το τρομερο

ειδικα απο τη σγιμη που εχουν κοινο DNA

αλλα τι γινεται με την νευρωση ΤΩΝ ΚΟΙΝΏΝ ΟΡΓΑΝΩΝ;

την λειτουργια της ούρησης (μια κυστη) ποια την ελέγχει;

υπαρχει "επικαλυπτομενο" νευρικό σύστημα;

και αν η μια θέλει να ουρησει και η άλλη οχι τι γινεται;αντιστοιχως με την αφοδευση

για το σεξ τι να πω,που έχουν κοινό γεννητικό σύστημα; αν διεγερθεί η μια ...συμπαρασύρει την άλλη;

και τελος:πως δυο καρδιές ελεγχουν ενα κοινό κυκλοφορικό σύστημα

δύσκολα ερωτήματα για να τα ψαξουμε σε βιβλιογραφια..βοηθατε ρε σεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ερωτημα αν ειναι ανθρωπος με δυο ( ! ) κεφαλια το θεωρω εντελως γελοιο και προσβλητικο

και παρακαμπτοντας ολα τα σχετικα που βλεπαμε σε παραμυθια κια καρτουνς

Καλα τα ερωτηματα που θετεις, αλλα δε νομιζω οτι ειναι τοσο ξεκαθαρο το ποσοι ανθρωποι ειναι... Τι οριζουμε ως ανθρωπο? Εχει 2 ΚΝΣ-συνειδησεις αλλα ενα σωμα. Πιστευω οτι απο φιλοσοφικης αποψης το συγκεκριμενο βιντεο ειναι πολυ πιο ενδιαφερον απο τις οποιες συζητησεις για τη φυσιολογια του καρδιαγγειακου ή του ουρογεννητικου.

Ποσα διπλωματα οδηγησης πρεπει να βγαλουν? Ποσες ταυτοτητες? Ποσες ψηφους?

Ποια απτις 2(?) προσλαμβανεις σε μια δουλεια και με ποσους μισθους οπως ειπε και ο τυπος?

Αν διαπραξουν ενα εγκλημα, ποια η τιμωρια? Φυλακη? (θανατικη ποινη?)

Αν θεωρουνται 2 ξεχωριστα ατομα, ποια ειναι η μητερα του πιθανου παιδιου που θα κανουν?

Αν η μια τους δε θελει, θεωρειται βιασμος?

Αν η μια παθει εγκεφαλικο, εγκεφαλιτιδα ή οτι αλλο βαλει ο νους σας και "πεθανει" τι γινεται?

και τοσα αλλα.......

Επισης, αυτου του ειδους τα ατομα εχουν ενα επιπλεον μοναδικο χαρακτηριστικο που θα μπορουσε να μας διαφωτισει σχετικως με το ζητημα "γονιδια ή περιβαλλον", διοτι οχι μονον ειναι μονοζυγωτικα οπως πολλα αλλα, αλλα εκτεθηκαν στις ιδιες ΑΚΡΙΒΩΣ παραστασεις και ερεθισματα κι ομως δηλωνουν οτι ειναι "τελειως διαφορετικες". Ισως να θελουν να βλεπονται διαφορετικες διοτι ειναι το μονο που τις "ξεχωριζει", ισως ομως και να ειναι... Εχουμε παρα πολλα να μαθουμε απο τετοιες οριακες καταστασεις. Πραγματικα ομως ειναι αξιοσημειωτος ο τροπος που ενταχθηκαν στη κοινωνια τους και αντιμετωπιζουν αυτο που τους ετυχε...

Thanks για το βιντεο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

Καλα τα ερωτηματα που θετεις, αλλα δε νομιζω οτι ειναι τοσο ξεκαθαρο το ποσοι ανθρωποι ειναι... Τι οριζουμε ως ανθρωπο? Εχει 2 ΚΝΣ-συνειδησεις αλλα ενα σωμα. Πιστευω οτι απο φιλοσοφικης αποψης το συγκεκριμενο βιντεο ειναι πολυ πιο ενδιαφερον απο τις οποιες συζητησεις για τη φυσιολογια του καρδιαγγειακου ή του ουρογεννητικου.

Ποσα διπλωματα οδηγησης πρεπει να βγαλουν? Ποσες ταυτοτητες? Ποσες ψηφους?

Ποια απτις 2(?) προσλαμβανεις σε μια δουλεια και με ποσους μισθους οπως ειπε και ο τυπος?

Αν διαπραξουν ενα εγκλημα, ποια η τιμωρια? Φυλακη? (θανατικη ποινη?)

Αν θεωρουνται 2 ξεχωριστα ατομα, ποια ειναι η μητερα του πιθανου παιδιου που θα κανουν?

Αν η μια τους δε θελει, θεωρειται βιασμος?

Αν η μια παθει εγκεφαλικο, εγκεφαλιτιδα ή οτι αλλο βαλει ο νους σας και "πεθανει" τι γινεται?

και τοσα αλλα.......

Επισης, αυτου του ειδους τα ατομα εχουν ενα επιπλεον μοναδικο χαρακτηριστικο που θα μπορουσε να μας διαφωτισει σχετικως με το ζητημα "γονιδια ή περιβαλλον", διοτι οχι μονον ειναι μονοζυγωτικα οπως πολλα αλλα, αλλα εκτεθηκαν στις ιδιες ΑΚΡΙΒΩΣ παραστασεις και ερεθισματα κι ομως δηλωνουν οτι ειναι "τελειως διαφορετικες". Ισως να θελουν να βλεπονται διαφορετικες διοτι ειναι το μονο που τις "ξεχωριζει", ισως ομως και να ειναι... Εχουμε παρα πολλα να μαθουμε απο τετοιες οριακες καταστασεις. Πραγματικα ομως ειναι αξιοσημειωτος ο τροπος που ενταχθηκαν στη κοινωνια τους και αντιμετωπιζουν αυτο που τους ετυχε...

Thanks για το βιντεο!

ευχαριστω και εγω για την απαντηση σου..ας δοθούν ομως οι νευροφυσιολογικες διευκρινισεις που ζητησα και τα φιλοσοφικα σου ερωτηματα τα ξεδιαλυνω εγω!μην ανησυχεις καθολου

φιλοσοφος εχω κανει (λεμε τωρα)..γιατρος ποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέροντα τα ερωτήματα και κοινά σε όλους μας μάλλον γιατί είναι πολύ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος που δεν έχει μελετήσει την υπόθεση. Νομίζω ότι δεν έχουμε καν τις απαιτούμενες πληροφορίες για να καταλάβουμε.

πχ υπάρχει ένα ήπαρ με 2 χοληδόχους κύστες. Είναι παράλογο να υποθέσω ότι ενώθηκε το ήπαρ των 2 σχηματίζοντας ένα κοινό και μεγαλύτερο?

Οι 3 νεφροί μας δείχνουν ότι το ένα ημίσωμα είναι περισσότερο ανεπτυγμένο άρα και κυρίαρχο?

Ή ακόμα τι σημαίνει 3 1/2 πνεύμονες? Υπάρχουν 4 και ο ένας είναι υποτροφικός? Είναι μοιρασμένοι ανά 2 και

λειτουργούν ανεξάρτητα ή μήπως έχουν ενωθεί οι 2 σε 1 σχηματίζοντας τον 1 1/2?

Αν ισχύει το τελευταίο, τα 2 κυκλοφορικά θα έχουν επικοινωνία σ'αυτό το σημείο. Αν όχι, ίσως σχηματίζονται

πλέγματα περιφερειακά λίγο πριν την εκβολή των αρτηριών και αντίστοιχα στην αρχή του φλεβικού. 'Ολα αυτά βέβαια

με χονδροειδή προσέγγιση μόνο και μόνο γιατί μου φαίνεται ακραίο να οξυγονώνεται το αίμα της μιας καρδιάς από τους

πνεύμονες της άλλης, αλλά υποθέτω ότι δεν αποκλείεται.

Όσον αφορά το νευρικό, τα αυτόνομα προφανώς θα επικοινωνούν αλλά δυσκολεύομαι να φανταστώ το πως. Όπως δυσκολεύομαι να φανταστώ την ακριβή ανατομία για να είμαι ειλικρινής. Έχουν ατροφήσει οι νευρώνες που θα προορίζονταν για τον έλεγχο του ημισώματος που "λείπει"? Δεν αναπτύχθηκαν ποτέ? :/

Για το φιλοσοφικό του θέματος, νομίζω ότι είναι πολύ λεπτή η ισορροπία. Σωστή η αντιμετώπισή τους σαν μονάδες όσον αφορά τις ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες, την γραφή, την ψήφο κτλ. αλλά αμφισβητήσιμη όσον αφορά δραστηριότητες όπως η βάδιση ή η οδήγηση που απαιτούν την αρμονική συνεργασία και των δύο.

Υποθέτω ότι μαμά θα είναι αυτή που προσφέρει το ωάριο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι σωστό ότι υπήρχαν 2 ήπατα και και ενώθηκαν :) Απλά δεν χωρίστηκαν ποτέ. Εμβρυολογία. Είναι ένα γονιμοποιημένο ωάριο που ξεκίνησε την μίτωση (την κυτταρική διαίρεση σε αρχέγονα κύτταρα και η διαίρεση δεν ολοκληρώθηκε). Πχ η εμβρυολογία του ήπατος γίνεται την 4η εβδομάδα, και 2 διαφορετικές δομές του αρχέγονου ήπατος δίνει μία το ήπαρ και μία τα χοληφόρα. Η μία διαίρεση ολοκληρώθηκε η άλλη όχι. Φαντάζομαι ότι έχουν από κοινού την αίσθηση της ούρησης (Δεν το ξέρω όμως σίγουρα)αφού το σώμα τους έχει μόνο μία κύστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θυμάμαι πότε πρωτοσχηματίζεται το ήπαρ, σε εμπιστεύομαι και πιστεύω ότι ήσουν άψογη. Aκριβώς αυτά διδαχτήκαμε. :)

Το ερώτημά μου πηγάζει απ'το γεγονός ότι εκτός από την fission theory που μας έλεγε ο Langman, υπάρχει και η fusion theory για τα conjoined twins με ανάλογη βιβλιογραφία φυσικά.

Μιας και δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις για να υποστηρίξω/απορρίψω την μία ή την άλλη και είναι αρκετοί αυτοί που ακόμα μαλώνουν σχετικά, μπορώ μόνο να μοιραστώ τον προβληματισμό και όλο αυτό για να τονίσω την δυσκολία των υπεύθυνων απαντήσεων. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω ολους για τις επιστημονικες σας απαντησεις..και νομιζω πως στην ιατρικη περισσοτερο απο καθε αλλον τομεα

Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΑΔΥΝΑΤΟ

αν παρουμε λζ τετοιες περιπτωσεις οπου αλλοτε δωσαν βιωσιμο οργανισμο και αλλοτε οχι και τις θεσουμε υποψιν ενος φοιτητη/ιατρου

μπορει αυτος να πει εκ των προτερων ποιος οργανισμος εζησε και ποιος οχι;

προιοντα αιμομιξιας λχ που εμφανιζουν ιχθυωση..αποκλειται να ζουν σε καποιες περιπτωσεις;

αξιζει να αναφερουμε παντως καποιον που ειχε δυο πεη και καποια που ειχε δυο αιδοια και καθως διαβασα.. τους βαλαν μαζι να παιξουν τσοντα;

ΛΙΓΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;εμενα μου εκανε μεγαλυτερη εκπληξη απο τις σιαμαιαες;

και τελος ρωταω..ποιος μπορει να μου αποκλεισει περιπτωση αυτογονιμοποιησης ανθρωπου; κοβετε το λαιμο σας οτι ποτε δεν θα παρατηρηθει;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.