Jump to content

Πίνουμε Τσάι


Recommended Posts

Η νέα Τσαγερία έχει ανοίξει εδώ και ένα χρόνο στο Κολωνάκι και αποτελεί το νέο hot spot της πόλης!

Προσφέρει άπειρες γεύσεις τσάι με συνοδεία ή όχι από γλυκίσματα σε τυπικές τσαγέρες ή trendy cups. Οι συνδυασμοί απο γεύσεις είναι θαυμάσιοι και μπορείτε πραγματικά να απολαύσετε το ρόφημα με τρόπο μοναδικό. Φυσικά δεν λείπουν και τα κλασικά ροφήματα όπως του καφέ, τα αλκοολούχα και οι χυμοί. Προσφέρεται και ελαφρύ φαγητό.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός(δεν ξετρελάθηκα) αλλά νομίζω πως στην πόλη δεν υπάρχει άλλο τέτοιο μέρος στο κέντρο τουλάχιστον. Οι τιμές είναι λογικότατες και ο σεφ ευγενικότατος!

Η οδός είναι Λυκαβητού και Αλ. Σούτσου 19 στο Κολωνάκι.

Τηλέφωνο 210- 3388941

www.totsai.gr

Ελπίζω να σας αρέσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά συγνώμη αν έκανα βλακεία ποστ αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο χάρτη ενότητας. Ελπίζω να μπεί στη θέση του το συγκεκριμένο τοπικ. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζοντας οτι δεν ειναι το καταλληλοτερο τοπικ κι εγω, παιρνω το θαρρος να φερω το θεμα του τσαγιου....

Αν και μαγαζια τυπου Τσαγερια ειναι χρησιμα ωστε να μπορεις να δοκιμασεις πολλες διαφορετικες γευσεις, προτιμω να το απολαμβανω τελειως custom-made στην ανεση του σπιτιου μου και ερωτω:

Ξερετε καταστηματα με ειδικευση στο τσαϊ? Περαν του "Δρομου του Τσαγιου" και του Palais des Thés στο Κολωνακι, δεν εχω βρει αλλου αξιοπρεπη μαγαζια με γνωση και προϊοντα απο πληθος κήπων και χωρών. Το Βανιλια-Κανελα στους Αμπελοκηπους φερνει που-και-που ενδιαφεροντα προϊοντα αλλα η ποικιλια και η γνωσεις τους ειναι εξαιρετικως περιορισμενες. Οσο για "Το Τσάι" στην Ομηρου, που ανηκει στους ίδιους με τη Τσαγερια, καλυτερα να μη πω... Κι επειδη εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο τα προαναφερθεντα, εαν καποιος εχει βρει καποιο άλλο, ας πει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζοντας οτι δεν ειναι το καταλληλοτερο τοπικ κι εγω, παιρνω το θαρρος να φερω το θεμα του τσαγιου....

Αν και μαγαζια τυπου Τσαγερια ειναι χρησιμα ωστε να μπορεις να δοκιμασεις πολλες διαφορετικες γευσεις, προτιμω να το απολαμβανω τελειως custom-made στην ανεση του σπιτιου μου και ερωτω:

Ξερετε καταστηματα με ειδικευση στο τσαϊ? Περαν του "Δρομου του Τσαγιου" και του Palais des Thés στο Κολωνακι, δεν εχω βρει αλλου αξιοπρεπη μαγαζια με γνωση και προϊοντα απο πληθος κήπων και χωρών. Το Βανιλια-Κανελα στους Αμπελοκηπους φερνει που-και-που ενδιαφεροντα προϊοντα αλλα η ποικιλια και η γνωσεις τους ειναι εξαιρετικως περιορισμενες. Οσο για "Το Τσάι" στην Ομηρου, που ανηκει στους ίδιους με τη Τσαγερια, καλυτερα να μη πω... Κι επειδη εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο τα προαναφερθεντα, εαν καποιος εχει βρει καποιο άλλο, ας πει!

wow

Θα ξεκινήσω ενα tour στα μέρη που ανέφερες και θα ανοίξω τοπικ για κριτική. (δεν είναι λάθος φαντάζομαι - αστείο)

Δυστυχώς εγώ όχι. Κανείς φανατικός και φανταστικός χρήστης??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λατρεύω το πράσινο τσάι που δίνουν στα sushi εστιατόρια. Δεν ξέρω πώς το φτιάχνουν, αν βράζουν λάχανα και κορεάτες ή αν είναι από κήπο που περπάτησε η Lilibeth μωρό, αλλά είναι ότι καλύτερο σε τσάι έχω πιει. Και δεν χρειάζεται ζάχαρη, μέλι ή άλλη προσθήκη για να το πιεις. Απλά το πίνεις και ξεδιψάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Matcha... Ειναι σκονη ουσιαστικα απο gyokuro η οποια εχει ειδικο τροπο παρασκευης και κανονικα ειναι ολοκληρη τελετουργια (tea ceremony).

Ειναι υπεροχο και σε συνταγες (κυριως γλυκα και παγωτα). Σπανιως ομως θα βρεις γνησιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γ

Το Βανιλια-Κανελα στους Αμπελοκηπους φερνει που-και-που ενδιαφεροντα προϊοντα αλλα η ποικιλια και η γνωσεις τους ειναι εξαιρετικως περιορισμενες. Οσο για "Το Τσάι" στην Ομηρου, που ανηκει στους ίδιους με τη Τσαγερια, καλυτερα να μη πω... Κι επειδη εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο τα προαναφερθεντα, εαν καποιος εχει βρει καποιο άλλο, ας πει!

Αυτο το Βανιλια-Κανελλα που ανεφερες που ειναι; Θελω να παω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif Βανίλια-Κανέλα Λ. Ριανκούρ 73, Αμπελόκηποι, 2106925940, 2106925978.

Αν και καποιος το΄χει βαλει το αρθρο το ξαναδινω http://athensville.blogspot.com/2009/09/80.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.