Jump to content

Ποια Παθολογια να διαβασω?


Recommended Posts

Το καλο ειναι πως παιρνουμε πολλα βιβλια, το κακο ειναι πως στο τελος δεν ξερουμε απο που να ξεκινησουμε και τι να διαβασουμε...Απο ΔΕΠ? απο Σεσιλ? απο Davidson? απο Kumar&Clark? απο Netter?

Το πληρες χαος!

Δοκιμασα να διαβασω αντιστοιχα κεφαλαια απο το καθενα και να αποφασισω αλλα εν τελει πελαγωσα

πχ: Μου αρεσε το πεπτικο (σχεδον ολο) και το αιμα (εκτος νεοπλασιων) απο ΔΕΠ! Δεν μου αρεσε ιδιαιτερα το πεπτικο απο Davidson αλλα το αιμα αριστο! Αν κατσω να κανω την ιδια διαδικασια για ολα τα Κεφαλαια της Παθολογιας και επειτα να επιλεξω θα μου παρει μηνες!!!

Θελω να διαβασω ΕΝΑ συγγραμα, οσο το δυνατο πληρεστερο και ευκατανοητο-Να μαθω με λιγα λογια καλη (σχετικο αυτο) Παθολογια!

δεν με ενδιαφερουν βαθμοι κτλ οποτε απαντησεις του στυλ "Ο Αχειμαστος ρωταει απο Σεσιλ, Ο Λαδας απο ΔΕΠ κτλ" δεν θα βοηθησουν!

Καποιος που περασε τα ιδια να δωσει καμια συμβουλη??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:blink: Σας δίνουν 5 βιβλία Παθολογίας;;;

Καλά μιλάμε για σπατάλη εδώ....και προφανώς κάποιοι βγάζουν κέρδος από αυτό...

Όσο για την ερώτησή σου, η φιλική μου συμβουλή είναι να μη σνομπάρεις τόσο πολύ τις απαιτήσεις του Καθηγητή ή της κλινικής στην οποία κάνεις Παθολογία και στην οποία θα εξεταστείς...διάβασε αυτό που θα σου προτείνουν οι Καθηγητές που βλέπεις καθημερινά στο τρίμηνό σου! Έτσι και λιγότερο μπερδεμένος θα είσαι τελικά (αφού λογικά κι αυτοί αυτό έχουν διαβάσει τελευταία και από αυτό θα ρωτάνε/συζητάνε καθημερινά, και στις εξετάσεις θα τα πας καλύτερα! Στο κάτω-κάτω το να περάσεις την Παθολογία και μόνο δεν είναι και λίγο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφως και καποιοι βγαζουνε $ απο αυτο! 5 διαφορετικα βιβλια ολα διτομα εκτος απο Davidson(που στην ουσια ειναι διτομο σε ενα!!!)

Δεν σνομπαρω κανενα και δεν νομιζω να κοπει καποιος που διαβασε καλα την Παθολογια απο οποιο συγγραμα! Μπορει βεβαια, στην εξεταση να βαλουν κατι που να ειναι καρμπον απο ενα συγκεκριμενο συγγραμα αλλα εκει θα μιλαμε πλεον για βαθμο!

Εν τελει, το ξερω πως η επιλογη βιβλιου προς διαβασμα ειναι κατα το πλειστον υποκειμενικη αλλα εχει και λιγη αντικειμενικοτητα (απλοτητα γραφης, ευκατανοητο κειμενο, σωστη μεταφραση, οργανωμενη δομη κτλ)

Ας γραψει καποιος που διαβασε πχ ΔΕΠ τα καλα και τα κακα, τι του αρεσε τι δεν του αρεσε...Αλλος που διαβασε Davidson κοκ ετσι ωστε να παρω μια γευση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

ειμαι απο κατατακτηριες και ψαχνω βιβλια παθολογιας και επειδη θα τα αγορασω αν γνωριζει καποιος να μου πει ποια ειναι τα καλυτερα : δεπ αθηνας, ραπτη stein ή καποιο αλλο. επισης η νοσολογια cecil ειναι χρησιμο συγγραμμα αξιζει να το αγορασω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν προλαβουν να σου g@m..... το τοπικ με ερωτησεις ασχετες θα σου πω τη γνωμη μου...

Ειναι δυσκολο να απαντησει καποιος στην ερωτηση σου γιατι εισαι ηδη preoccupied με τη σκεψη να διαβασεις απο διαφορετικα βιβλια...

και οπως ήδη γνωριζεις δεν υπάρχει κανενα βιβλιο που μπορει να ικανοποιησει τις ειδικες απαιτησεις σου για διαβασμα..

Το να μαθεις με λιγα λογια καλη παθολογια ειναι αδυνατο, και το να μαθεις καλη παθολογια δεν συνδεεται με την εννοια "βαθμος".

Επειδη εχεις μπερδευτει, η συμβουλη μου ειναι να διαβασεις τα παντα απο ΔΕΠ, να περασεις τις εξετασεις σου και μετα αρχισε για παρτη σου να διαβαζεις αυτα που σε ενδιαφερουν απο καλυτερες πηγες..πρεπει να κανεις εναν συμβιβασμο..

Το καλο ειναι πως παιρνουμε πολλα βιβλια, το κακο ειναι πως στο τελος δεν ξερουμε απο που να ξεκινησουμε και τι να διαβασουμε...Απο ΔΕΠ? απο Σεσιλ? απο Davidson? απο Kumar&Clark? απο Netter?

Το πληρες χαος!

Δοκιμασα να διαβασω αντιστοιχα κεφαλαια απο το καθενα και να αποφασισω αλλα εν τελει πελαγωσα

πχ: Μου αρεσε το πεπτικο (σχεδον ολο) και το αιμα (εκτος νεοπλασιων) απο ΔΕΠ! Δεν μου αρεσε ιδιαιτερα το πεπτικο απο Davidson αλλα το αιμα αριστο! Αν κατσω να κανω την ιδια διαδικασια για ολα τα Κεφαλαια της Παθολογιας και επειτα να επιλεξω θα μου παρει μηνες!!!

Θελω να διαβασω ΕΝΑ συγγραμα, οσο το δυνατο πληρεστερο και ευκατανοητο-Να μαθω με λιγα λογια καλη (σχετικο αυτο) Παθολογια!

δεν με ενδιαφερουν βαθμοι κτλ οποτε απαντησεις του στυλ "Ο Αχειμαστος ρωταει απο Σεσιλ, Ο Λαδας απο ΔΕΠ κτλ" δεν θα βοηθησουν!

Καποιος που περασε τα ιδια να δωσει καμια συμβουλη??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλο ειναι πως παιρνουμε πολλα βιβλια, το κακο ειναι πως στο τελος δεν ξερουμε απο που να ξεκινησουμε και τι να διαβασουμε...Απο ΔΕΠ? απο Σεσιλ? απο Davidson? απο Kumar&Clark? απο Netter?

Το πληρες χαος!

Δοκιμασα να διαβασω αντιστοιχα κεφαλαια απο το καθενα και να αποφασισω αλλα εν τελει πελαγωσα

πχ: Μου αρεσε το πεπτικο (σχεδον ολο) και το αιμα (εκτος νεοπλασιων) απο ΔΕΠ! Δεν μου αρεσε ιδιαιτερα το πεπτικο απο Davidson αλλα το αιμα αριστο! Αν κατσω να κανω την ιδια διαδικασια για ολα τα Κεφαλαια της Παθολογιας και επειτα να επιλεξω θα μου παρει μηνες!!!

Θελω να διαβασω ΕΝΑ συγγραμα, οσο το δυνατο πληρεστερο και ευκατανοητο-Να μαθω με λιγα λογια καλη (σχετικο αυτο) Παθολογια!

δεν με ενδιαφερουν βαθμοι κτλ οποτε απαντησεις του στυλ "Ο Αχειμαστος ρωταει απο Σεσιλ, Ο Λαδας απο ΔΕΠ κτλ" δεν θα βοηθησουν!

Καποιος που περασε τα ιδια να δωσει καμια συμβουλη??

Το ΔΕΠ (καλό βασικό βιβλίο) μαζί με Αραπάκη - Μουντοκαλάκη. Απέφυγε τις μεταφράσεις - οι περισσότερες δεν είναι αντάξιες των ξένων συγγραμμάτων. Εξαιρετικό βιβλίο - εγκυκλοπαίδεια παθολογίας είναι το 2τομο του Harrison (πριν 5 χρόνια το είχα αγοράσει από Πασχαλίδη 75 ευρώ γιατί άλλαζε έκδοση και το είχε προσφορά). ΔΕΝ είναι για να το διαβάσεις, μόνο για να ανατρέχεις αν θέλεις να ψάχεις κάτι παραπάνω. Μετά πας σε άλλα ξενόγλωσσα (Αγγλικά, Γερμανικά). Ειδικά στα Γερμανικά υπάρχει το βιβλίο του Herold, που κόστιζει κάπου 50-55 ευρώ και ανανεώνεται ετησίως, είναι σε μορφή compact και έχει μέσα τα πάντα!!! Αυτό και πάλι όχι για εξετάσεις, αλλά αν ενδιαφέρεσαι για γερμανία στο μέλλον. Ελπίζω να βοήθησα (αν και δεν έγινα παθολόγος τελικά!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.