Jump to content

επιτροπη παραλαβης παντος ειδους υλικου σε νοσοκομειο


dookedooke

Recommended Posts

Ειμαι ειδικευομενος εδω και 1 μηνα σε νοσοκομειο, και μου ερχεται χαρτι το οποιο αναφερει πως με εχουν ορισει για μια εβδομαδα μελος τριμελους επιτροπης παντος ειδους υλικου, δηλλαδη θα ελεγψω και θα υπογραφω τιμολογια για ολα τα υλικα που εχει παραγγειλει το νοσοκομειο.

Θελω να ρωτησω αν ειμαι υποχρεωμενος να υπογραψω τετοιου ειδους ιστοριες...αφου ο διευθυντης μου λεει πως οι σαν εργαζομενος του νοσοκομειου πρεπει να το κανω..Θα εχω επιπτωσεις αν δεν υπογραψω τιποτα?Που ξερω εγω τι λαμογιες γινονται και θα φενεται η δικη μου υπογραφη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς σχετικά με το θέμα? Σας έχουν καλέσει εσάς ποτέ?

Ναι αλλά έχουν περάσει πολλά-πολλά χρόνια.

Νομίζω είναι μέρος των υποχρεώσεων του εργαζόμενου (ίσως το λέει και στη σύμβαση εργασίας - αν δεν την έχεις και θες να είσαι τυπικός, ρωτάς στη γραμματεία για τις διατάξεις που διέπουν τη διαδικασία και τα σχετικά).

Στις επιτροπές αυτές δεν μετέχουν μόνο γιατροί αλλά και άλλα μέλη του προσωπικού. Συνήθως κάποιος από αυτούς ξέρει τις λεπτομέρειες.

Αν δεν πας μπορεί να βάλλουν αντικαταστάτη ή θα σε ψάχνουν παντού.

Η διαδικασία έχει το τυπικό μέρος (επιβεβαιώνεις με την υπογραφή σου κάτι που παρελήφθη -έτσι όπως γράφεται στα σχετικά έγγραφα -τιμολόγιο, δελτίο αποστολής κλπ.) και το ουσιαστικό μέρος (ελέγχεις αυτό που παραλαμβάνεται αν είναι αυτό που περιγράφεται στα έγγραφα με κωδικούς κλπ.). Ότι είναι σφραγισμένο δεν θέλει και πολλά. Αν είναι είδος με ημερομηνία λήξης ελέγχεις τις ημερομηνίες. Η "μανούρα" είναι με τα τρόφιμα (τα κρέατα είναι δύσκολα αν δεν ξέρεις). Πρέπει να ελεγχθεί το βάρος και η ποιότητα. Αν κάτι δεν σου πάει (π.χ. μαραμένα λαχανικά) δεν βάζεις υπογραφή ή γράφεις παρατήρηση για να είσαι καλυμένος (έχεις κάθε δικαίωμα).

Αν δεν θες να πας καλύτερα να βρεις μια πρόφαση-δικαιολογία και να τους το πεις (θυμάμαι ότι αν κάποιος δεν εμφανιζότανε χωρίς να ενημερώσει -πριν τόσα χρόνια βέβαια- τον ψάχνανε για υπογραφή σε όλο το νοσοκομείο -> και δεν είναι ό,τι καλύτερο να υπογράφεις χωρίς να έχεις δει τί παρέλαβες).

Αυτά θυμάμαι. Ελπίζω να ήταν χρήσιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε θα δεχόμουν ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν είναι δουλειά γιατρού αυτή. Eίπαμε να εξυπηρετούμε όποτε και όταν μπορούμε. Νομίζω όμως πως αυτή τη δουλειά έτσι και αλλιώς χρειάζεται να την κάνει κάποιος απο το μόνιμο προσωπικό του νοσοκομείου. Αλλιώς το τμήμα δεν μπορεί να λειτουργεί φυσιολογικά.

Αν επιτρέπεται, σε εργαστηριακή ειδικότητα είσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α καλό ε; Μέσα σε όλες τις άλλες χαμαλοδουλειές, χαρτούρα, εφημερίες χωρίς ειδικό και κομμένα ρεπό, ελέγχουμε και το ψυγείο αν μας φτάνουν τα κρέατα και αν είναι μαραμένα τα λαχανικά; ΕΛΕΟΣ !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δε θα δεχόμουν ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν είναι δουλειά γιατρού αυτή. Eίπαμε να εξυπηρετούμε όποτε και όταν μπορούμε. Νομίζω όμως πως αυτή τη δουλειά έτσι και αλλιώς χρειάζεται να την κάνει κάποιος απο το μόνιμο προσωπικό του νοσοκομείου. Αλλιώς το τμήμα δεν μπορεί να λειτουργεί φυσιολογικά.

Αν επιτρέπεται, σε εργαστηριακή ειδικότητα είσαι;

Οχι, δν κανω εργαστηριακη ειδικοτητα, το θεμα ειναι πως ενω θα δημιουργηθει προβλημα στην κλινικη, ο διευθυντης λεει πως πρεπει να παω σαν εργαζομενος στο νοσοκομειο..Αυτο που ρωταω, αν ξερετε βεβαια, ειναι με καλουνε, με βαζουν να υπογραψω για πραγματα που δεν εχω ελεγξει, οπως για βηματοδοτες που εχουν φυγει ηδη για να μπουνε, ειμαι υποχρεωμενος να το κανω? Αν ρνηθω εχω επιπτωσεις? Οσους ειδικευομενους ρωτησα λενε οτι το εχουν καταπιει...Ελεος, μου λενε πως βαζουν και υπογραφουμε τιμολογια απο παραγγελιες που εχουν γινει πρωτυτερα και αλλα κουλα..Ξερετε αν θιγομαι πουθενα ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπογράψεις για κάτι που δεν παρέλαβες και σε κάποιον έλεγχο το ανακαλύψουν, πιστεύω πως πας μέσα κατευθείαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουσα αν κατεβω τις μερες που με καλεσαν και ειμαι αρκετα αρνητικος στο να υπογραφω εγγραφα...το θεμα ειναι πως απλα ΔΕΝ γινεται να ειμαι εκει ολη μερα, το νοσοκομειο μπορει να μου κανει κατι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουσα αν κατεβω τις μερες που με καλεσαν και ειμαι αρκετα αρνητικος στο να υπογραφω εγγραφα...το θεμα ειναι πως απλα ΔΕΝ γινεται να ειμαι εκει ολη μερα, το νοσοκομειο μπορει να μου κανει κατι?

Γιατί δε μιλάς με ένα δικηγόρο ρε αδερφέ για να σου πει υπεύθυνα τι γίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού να μπλέκει με δικηγόρους και γραφειοκρατίες ο άνθρωπος... Το θέμα είναι να τους ξεκαθαρίσει τώρα απο την αρχή, πως δεν είναι αυτή η δουλειά του και να μη δεχτεί να το κάνει ξανά!

Σίγουρα στην αρχή θα υπάρχει αντίδραση απο τον Διευθυντή αλλα αν αυτό γίνει με ευγενικό και κόσμιο τρόπο και απο τη στιγμή που είναι συνεπής και σωστός στα καθήκοντα που του ανήκουν, νομίζω πως θα κερδίσει την εμπιστοσύνη του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.