Jump to content

[συγκριση/επιλογή ειδικότητας] Για έρευνα: Καρδιολογία,αιματολογία ή ογκολογια ;


gaara

Recommended Posts

Καρδιολογια-αιματολογια-ογκολογια.

Ποια ειδικοτητα θεωρειτε οτι προσφερεται πιο πολυ για ερευνα?

Στην Ελλαδα περισσοτερο αλλα και εξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aιματολογια/καρδιολογια για Ελλαδα σκεφτομουν λιγο,δεν ειναι καλη επιλογη?

Δυστυχως ογκολογια δεν εχω παρακολουθησει γτ ηταν κατ'επιλογη ταυτοχρονα με την αιματολογια και δεν ξερω ακριβως τι παιζει

Σαν θεωρητικο υποβαθρο και εξελιξη ποια μεταβαλλεται ταχυτερα? Εχω την εντυπωση η αιματολογια. Οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αιματολογία και η ογκολογία είναι ξαδέρφια. Αλλάζουν συνέχεια, μιας και είναι καινούργιες, σχετικά, επιστήμες. Μιας και παρακολουθώ την ογκολογία(γιατί αυτή θα κάνω) πιστεύω πως, απλά στην Ελλαδίτσα(αλλά και σε άλλες χώρες) περιορίζεται σε κλινική επειδή δεν υπάρχουν τα απαραίτητα λεφτά και υποδομές για έρευνα.

edit: Αυτό όμως δεν είναι λόγος να μην την κάνεις. Χρειαζόμαστε ογκολόγους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα, θα σου έλεγα ογκολογία>αιματολογία>>καρδιολογία.

Δε διευκρίνισες τι είδους έρευνα σε ενδιαφέρει, βασική ή κλινική; Γιατί κλινική έρευνα στην Ελλάδα...

Αλλά βασική έρευνα μπορείς να κάνεις από οπουδήποτε, μόνος σου, όρεξη να 'χεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα τόσο στην ογκολογία όσο και στην αιματολογία ΔΕΝ είναι περιορισμένη στην Ελλάδα. Δες στο Ιnternet ονόματα όπως Γκόγκα, Σπυριδωνίδης, Φάσας κα. Σημασία για την έρευνα έχει πόσο (πάμπολλες) ώρες θέλεις να αφιερώσεις από τη ζωή σου σε αυτή. Αν νομίζεις ότι working 9 to 5

θα μπορέσεις να κάνεις σοβαρή έρευνα, δεν πάς να είσαι και στο Stanford, αποτυχημένος θα είσαι. Από την άλλη υπάρχουν πολύ σοβαροί καθηγητές στην Ελλάδα που είναι πρόθυμοι να σε δεχτούν αν δουλέψεις για αυτούς. Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η έρευνα είναι full time job, και μάλιστα με

εξαιρετικά απαιτητικό ωράριο (εδώ που τα λέμε δεν έχει ωραρίο)!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ό,τι διαβάζω πάνω στην ογκολογία και στην αιματολογία, βλέπω να το υπογράφουν Αμερικάνοι και Άγγλοι. Επίσης, μια φοβερή δουλειά, που υπόσχεται πολλά στον τομέα του περιορισμού των παρενεργειών της χημειοθεραπείας, έκαναν τώρα τελευταία κάτι Αυστραλοί!(και εγώ που νόμιζα πως η Αυστραλία βγάζει μόνο καγκουρό...Βγάζει και ογκολόγους, τελικά!)

ΥΓ: Θα έβαζα εδώ το σχετικό άρθρο, αλλά επειδή, τελευταία, με κατηγόρησαν πως κάνω επίδειξη γνώσεων και επειδή οι administrators λένε πως το φόρουμ δεν είναι ιατρικό(λολ-και έχουν δίκιο από ό,τι βλέπω), δεν το παραθέτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.