Jump to content

[άσκηση τριμήνου] απόσπαση και συνταγογράφηση


χριστινα2000

Recommended Posts

Θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία στο αγροτικό στην τρίμηνη εκπαιδευση που έχει φέρει εμένα και συνάδελφό μου στα όρια της τρέλλας!

Διορίζομαι και αναλαμβάνω εργασία.Με ειδοποιούν να ξαναπάω στο γραφείο προσωπικού και μου προτίνουν αν θέλω να πάρω απόσπαση στο αιματολογικό τμήμα του νοσοκομείου μια και υπάρχει έλλειψη προσωπικού.Οκ, λέω θα δούμε αν δεν ήμουν σίγουρη για το αν μπορούσα και δεν δημιουργούσα πρόβλημα σε οτιδήποτε και οποιοδήποτε.Βασικά δημιουργούσα,σε συνάδελφο που έχαμε μαζί το Π.Ι. και μαζί άλλα 4χωριά και μετά το έμαθα,αλλά πάλι δεν αποφάσισα εγώ για το που θα πάω και γιατί.Το σωστό βέβαια ήταν ότι δεν θα με άφηναν να καλύψω θέση μόνιμου προσωπικού που τους έλειπε και να λείψει ένας αγροτικός,αλλά τελικά μάλλον καλύτερα διότι λόγω έλλειψης θα ήμουν 3 μέσα 1 έξω!(τρόπος του λέγειν).

Σε διάστημα μιας εβδομάδος από το διορισμό μου,λαμβάνω τηλεφώνημα από τον διευθυντή του Κ.Υ. όπου ανήκω και αφού άκουγα επί 10'τα καλωσορίσματά του μου ανακοίνωσε ότι έχουν μεγάλο πρόβλημα εκεί από έλλειψη προσωπικού και να πάω να συνταγογραφώ 2 φορές την εβδομάδα και να κάνω και καμιά εφημερία να μπω και στο κλίμα σιγά σιγά,πάντα με τη βοήθεια του γενικού ιατρού που θα ήταν μαζί μου.Βέβαια ήταν ενήμερος ο διευθυντής της κλινικής και σύμφωνος φυσικά.Εννοείται ότι και εγώ τον ενημέρωσα μια και δεν ήξερα αν γίνεται και τελικά σύμφωνα με τον νόμο 3730/08 ΦΕΚ 262 τευχος Α είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε ενιαίο τρίμηνο εκπαίδευσης και όχι διακεκομένο .Το μάθαμε σήμερα.Δεν το γνωρίζαμε τότε και αφού ήταν ενήμερος ο διευθυντής πήγαμε.Διότι ήταν ήδη ένας αγροτικός που έκανε το ίδιο εκεί.Αποτέλεσμα ήταν να γράφουμε συνταγές μηνιαίας θεραπείας με τη δική μας σφραγίδα και με ένδειξη "συνταγή του ιατρού τάδε" αν ήταν πάνω από 2 κουτιά.Γιατί στο ένα κουτί ήταν "οξύ περιστατικό".Δεν λέω ότι είμαστε γιατράρες και ξέρουμε όλα τα φάρμακα αλλά αισθάνομαι σαν γραμματέας του κάθε μεγαλογιατρού που γουστάρει να δίνει συγκεκριμένα φάρμακα και απλά ο γραμματέας τα αναπαράγει.Από την άλλη πως θα μας εμπιστευτούν όταν θα πάμε στα Π.Ι.;Εκεί θα μας έχουν εμπιστοσύνη να γράφουμε φάρμακα;

Περίπου ένα μήνα μετά μας παίρνουν τηλέφωνο από το γραφείο προσωπικού και μας λένε ότι ο διοικητής του νοσοκομείου έδωσε εντολή να γυρίσουν όλοι οι αγροτικοί στο νοσοκομείο αφού με κάτι πρωϊνά και κάτι εφημερίες λείπανε αρκετοί.Μάλιστα με ρωτήσανε με ποιού την εντολή πήγαμε στα Κ.Υ. και ποιόν ενημερώσαμε!Ενώ οι ίδιοι μας στείλανε εκεί.Ο διοικητής θέλει να επανδρώσει λέει τα ΤΕΠ και πρέπει να είμαστε εκεί.Οκ κανένα πρόβλημα,ούτε όρεξη είχαμε να κάνουμε τους γραμματείς του κάθε μεγαλογιατρού αλλά ούτε και έξτρα έξοδα σε βενζίνες-εισητήρια κτλ να πηγαινοερχόμαστε σε Κ.Υ. 2-3 φορές τη βδομάδα ενώ συγκεκριμένοι γενικοί ιατροί στο Κ.Υ.αρνούνται να συνταγογραφήσουν με το έτσι θέλω.Εν μέσω λοιπόν της τελευταίας απόφασης,ελπίζαμε οριστικής,βγάλαμε και το προγραμμα των εφημεριών ως τρίτοι ιατροί σε συνεργασία με τους 2 ειδικευόμενους κάθε φορά για μια εφημερία.

Δυστυχώς δεν τελειώνει εκεί το θέμα.Μια εβδομάδα από την κατά τους άλλους τελεσίδικη απόφαση,μας ξαναπαίρνει τηλέφωνο ο διευθυντής του Κ.Υ. και μας λέει ότι με την σύμφωνη γνώμη του διοικητή μπορούμε να ξαναγυρίσουμε στα "καθήκοντά μας" χωρίς πρόβλημα!Μάλιστα αν γίνεται και αύριο αφού σε λίγο θα αρχίσουν και οι άδειες και δεν υπάρχουν άτομα για εφημερίες!!Φτάσαμε μέχρι τη γραμματέα του διοικητή που μας ενημέρωσε ότι είναι ενήμερη η ίδια και θα ενημερώσει και τον ίδιο.Ευτυχώς που τα κανονίζουν "οι κάτω" και ενημερώνουν,αν ενημερώνουν,τους "επάνω".

Ακόμα δεν βγάλαμε άκρη και δεν ξέρω τι θα γινει τελικά αλλά προσωπικά θα ήθελα να τελειώσω την εκπαίδευσή μου,γι'αυτό άλλωστε κάνουμε το τρίμηνο και νομίζω ότι έχει ζωτική σημασία να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε περιστατικά.Από την άλλη δεν το βρίσκω σωστό στα μέσα του μήνα να "κρεμάσουμε" τους συναδέλφους αφού ήδη μια φορά το κάναμε στην αρχή του μήνα και τρέχαμε με το πρόγραμμα.

Είμαι και εξαγριωμένη με τους "παλιούς" συναδέλφους που με την ελπίδα ότι θα γυρίσουμε στο Κ.Υ.βγάζουν 10ήμερο πρόγραμμα εφημεριών και ενώ διαθέτουν 10 γενικους ιατρούς(δεν είναι αναφορικό το νούμερο,τόσοι είναι)δεν μπορούν να κάνουν εφημερίες!

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!

Εδώ τελειώνει η τρομακτική μου εμπειρία στο τρίμηνο και αρχίζει ο καννιβαλισμός της προσωπικότητας και της ιδιότητάς μου!Ελπίζω να είμαι η μοναδική και απλώς η περίπτωσή μου να είναι μια τυχαία συγκυρία στο τούνελ του δημόσιου νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα και καλως ηρθες αν καταλαβα καλα στον χωρο

συμφωνω οτι το τριμηνο δεν θαπρεπε να διακοπτεπαι αλλα να ειναι ενιαιο οπως εχω ξαναγραψει εδω,ο σκοπος του ουτως η αλλως ειναι η εκπαιδευση του αγροτικου για το περιφερειακο ιατρειο η το κεντρο υγειας

να ξερεις ομως πως ειναι στην ευχερεια του διοικητη του νοσοκομειο σε συνενοηση με τον διευθυντη του κεντρου υγειας σου να σε στειλει αν κρινει νωριτερα στο κεντρο υγειας για υπηρεσιακους λογους,δηλαδη αν εχει ελλειψεις απο ιατρικο προσωπικο και προκειμενου να εξυπηρετησει καποια χωρια που εχουν μεινει χωρις γιατρο.δεν λεω αν ειναι δικαιο η αδικο,λεω οτι γινεται

η συνταγογραφηση φαρμακων,καλως η κακως,ετσι γινεται.δικαιουσαι με τον ισχυρισμο του "επειγοντος" ενα κουτι.για παραπανω θελει γνωματευση ειδικου.αν δεν σαρεσει αυτο,δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις και πολλα.ισως να τηλεφωνησεις στα διαφορα ασφαλιστικα ταμεια,μα δεν νομιζω να βγαλεις ακρη.δεν το θεωρω ομως παραλογο.υποτιθεται πως εσυ γραφεις θεραπεια μηνος.αν καποιος θελει παραπανω κουτια,θα πρεπει να το αποφασισει ο ειδικος που τον παρακολουθει και οχι ο αγροτικος που ισως και να τον βλεπει πρωτη φορα τον ασθενη.το ενα κουτι που του χορηγεις ως οξυ περιστατικο ειναι μαλλον για να τον καλυψει μεχρι να απευθυνθει σε καποιον πλεον αρμοδιο και ειδικο για την περιπτωση του.οποτε θεωρητικα επαρκει

να σημειωσω εδω κατι που εχω αντιληφθει απο την εμπειρια μου εως τωρα,δεν αναφερομαι απαραιτητα σε σενα προσωπικα.εκρος απο τα δικαιωματα μας που καλως κανουμε και τα διεκδικουμε,υπαρχουν και οι υποχρεωσεις.ποσοι απο μας ειμαστε συνεπεις απεναντι σε αυτες?να αναφερθω στο γνωστο σε ολους μας παραδειγμα του ωραριου.ενω αμεσως σπευδουμε να βρουμε νομους και αντιστοιχα φεκ για το αν πρεπει να κανουμε εκεινο και αν δεν πρεπει να κανουμε το αλλο,δεν τρεχουμε με την βιασυνη και στον χωρο εργασιας μας.δουλευουμε επταωρο σε περιπτωση που δεν το ξερουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου ΞΕΝΕ σε ότι αφορά τη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να τη δίνει ο ιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή.Μάλλον και στο Π.Ι. το ίδιο θα κάνουμε?Απλά με ενοχλεί λίγο.Το θέμα του 7ωρου προσπαθώ να το κρατάω εκτός αν τύχει καμιά διακομιδή.

Αυτό που δεν αντέχω είναι το ότι απροκάλυπτα μας λένε ότι επειδή είμαστε νέοι θα κάνουμε εφημερίες για να πάρουν άδεια οι παλαιοί και μας βάζουν 7εφημερίες υπολογιζοντας μόνο τους αγροτικούς τη στιγμή που έχει 10 γενικούς ιατρούς!

Αν κατάλαβα καλά μπορούν να μας στείλουν στα Κ.Υ. ανεπίσημα για συνταγογράφηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στα π.ι ισχυει ακριβως το ιδιο για την συνταγογραφηση

χαιρομαι που προσπαθεις να το τηρεις το ωραριο,μα αναφερομουν κυριως στο αγροτικο αυτο καθεαυτο και οχι στο τριμηνο οπου ας πουμε ειναι καπως αλλιως τα πραγματα

αν οντως εχετε 10 γενικους ιατρους,τοτε και αυτοι θα πρπει να εφημερευουν κανονικα,τουλαχιστον ετσι γινοταν εκει που ημουν και ετσι γινεται εκει που ειμαι

συνηθως το αναποδο γινεται,απο κεντρο υγειας σε περιφερειακο ιατρειο σε στελνουνε για συνταγες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να είναι λίγο emofftopic αλλά επειδή το έψαξα λιγάκι...και αναφέρεστε σε συνταγογράφηση

Ο αγροτικός ιατρός δεν είναι υποχρεωμένος να αντιγράφει συνταγές ιδιωτών ιατρών (Υπ. Απόφαση Α3γ/1338, Φ.Ε.Κ. 150/5-12-1991)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου ΞΕΝΕ σε ότι αφορά τη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να τη δίνει ο ιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή.Μάλλον και στο Π.Ι. το ίδιο θα κάνουμε?Απλά με ενοχλεί λίγο.

Από την άλλη πάλι, εμένα (αν ήμουν ασθενής) θα με ενοχλούσε να μου άλλαζε τα φάρμακα μου ανειδίκευτη γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου ΞΕΝΕ σε ότι αφορά τη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει να τη δίνει ο ιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή.Μάλλον και στο Π.Ι. το ίδιο θα κάνουμε?Απλά με ενοχλεί λίγο.

Από την άλλη πάλι, εμένα (αν ήμουν ασθενής) θα με ενοχλούσε να μου άλλαζε τα φάρμακα μου ανειδίκευτη γιατρός.

Και εμένα!Ποιός είπε να αλλάξουμε?Αφού αντιγράφουμε τα φάρμακα των άλλων.Ομως μας εμπιστεύονται για οξέα περιστατικά και εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας υποθεσουμε πως ερχεται ενας ασθενης και αποφασιζεις να του γραψεις ενα αντιφλεγμονωδες διοτι εχει μυοσκελετικο αλγος κατα την αποψη σου,οποτε του γραφεις ενα κουτι.για να εχει θεραπεια συντηρησης και αρα παραπανω κουτια,δεν θα ηταν καλυτερα να τον εβλεπε ενας ορθοπεδικος?τετοια παραδειγματα υπαρχουν πολλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποτέλεσμα ήταν να γράφουμε συνταγές μηνιαίας θεραπείας με τη δική μας σφραγίδα και με ένδειξη "συνταγή του ιατρού τάδε" αν ήταν πάνω από 2 κουτιά.Γιατί στο ένα κουτί ήταν "οξύ περιστατικό".Δεν λέω ότι είμαστε γιατράρες και ξέρουμε όλα τα φάρμακα αλλά αισθάνομαι σαν γραμματέας του κάθε μεγαλογιατρού που γουστάρει να δίνει συγκεκριμένα φάρμακα και απλά ο γραμματέας τα αναπαράγει.

Αυτό δεν έγινε επειδή πήγατε στο ΠΙ κατα τη διάρκεια του 3μηνου.

Οι αγροτικοί μπορούν να γράφουν μονο ένα κουτάκι βάζοντας οξυ περιστατικό.

Όταν γράφουν περισσότερα βάζουν το όνομα του γιατρού που τα έδωσε ή του γενικού γιατρού που είναι στο ΚΥ οπου ανηκουν.Αυτό γίνεται κυρίως για τη διευκόλυνση των παππούδων και επειδή τα περισσότερα κουτια φαρμάκων είναι λειψα έχοντας τις περισσότερες φορές 28 χάπια.Κάποια άλλα έχουν 14 και δεν φτάνουν για ένα μήνα.

Κανονικά ο γιατρός που γράφεται στη γνωμάτευση, θα πρέπει να είναι ή γιατρός του ΕΣΥ αν πρόκειται για τον ΟΓΑ ή γιατρός του ΙΚΑ αν πρόκειται για ΙΚΑ.

Ιδιώτες που δεν έχουν σύμβαση με τα παραπάνω ταμεία δε μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄΄Μας είπαν....΄΄ , ΄΄Μας τηλεφώνησαν...΄΄ κλπ.Ό,τι εντολές έχουν , να τους πείτε να τις δίνουν γραπτά. Με εντολή μετακίνησης στο Κέντρο Υγείας απο το νοσοκομείο , με εντολή μετακίνησης από το Κέντρο Υγείας σε Περιφερειακό Ιατρείο κλπ. Στο κάτω κάτω κι εμείς ως γιατροί, γραπτά δίνουμε εντολές και ποτέ προφορικά( συνταγές, βιβλίο ασθενών ) . Η ευθυνοφοβία στο δημόσιο και ειδικά στο ΕΣΥ ζει και βασιλεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄΄Μας είπαν....΄΄ , ΄΄Μας τηλεφώνησαν...΄΄ κλπ.Ό,τι εντολές έχουν , να τους πείτε να τις δίνουν γραπτά. Με εντολή μετακίνησης στο Κέντρο Υγείας απο το νοσοκομείο , με εντολή μετακίνησης από το Κέντρο Υγείας σε Περιφερειακό Ιατρείο κλπ. Στο κάτω κάτω κι εμείς ως γιατροί, γραπτά δίνουμε εντολές και ποτέ προφορικά( συνταγές, βιβλίο ασθενών ) . Η ευθυνοφοβία στο δημόσιο και ειδικά στο ΕΣΥ ζει και βασιλεύει.

Συμφωνώ μαζί σου και γι'αυτό και θυμώνω διότι οι άλλοι μας ζητάνε να τους πιστέψουμε και να φερθούμε σαν να ισχύουν ότι μας λένε!

Και ακριβώς επειδή δεν μας δείξανε τίποτα γραπτό δεν κουνηθήκαμε παραμόνο για να βρούμε το νόμο που μας θέλει να κάνουμε ενιαίο το τρίμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.