Jump to content

Μου ήρθε διορισμός ελλάδα! Τι κάνω;


Majesty

Recommended Posts

  • 9 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι ξέρεις κανείς αν ισχύουν ακομα τα πιο πάνω;

Εχω διοριστεί στο γενικό κομματι της παθολογίας (περιμένω να έρθει η συστημένη για να παρουσιαστώ) και έχω δηλώσει ήδη και το ειδικό κομματι της ειδικοτητας που με ενδιαφερει.

Αν παραιτηθώ μετα απο ένα διαστημα και συνεχίσω το κοματι της παθολογίας σε νοσοκομείο του εξωτερικού (ειμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα βρώ θέση) θα παραμέινει σε ισχύ η αίτηση μου για το δευτερο μέρος???

Σε δύο χρόνια θα έχω ολοκληρώσει τα απαιτούμενα 2 χρόνια παθολογίας και θα τα αναγνωρίσω στο ΚΕΣΥ.

Επιτρέπεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω αν πας εξωτερικό, θα μπορέσεις να δηλώσεις το ειδικό μέρος όταν αναγνωρίσεις το γενικό στο ΚΕΣΥ. Τουλάχιστον έτσι είχε κάνει μια γνωστή μου. Πάρε και στο γραφείο ειδικοτήτων για σιγουρια . . .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομως έχω δηλώσει ήδη το ειδικό μέρος χρησιμοποιώντας την αποφαση τοποθέτισης στο πρώτο μέρος. Και σκοπευω να παρουσιαστώ κανονικά στο νοσοκομειο οπου έχω διοριστεί για το γενικό μέρος.

Το ερώτημα είναι, αν αργότερα παραιτηθώ απο το νοσομείο οπου κάνω το γενικό μέρος και πάω στο εξωτερικό, μπορώ να παραμείνω στην λίστα για το ειδικό??

Και όταν έρθει η σειρα μου για το ειδικό μέρος, αν έχω αναγνωρίσει στο ΚΕΣΥ τον προαπαιτούμενο χρόνο τον οποιο έκανα κυρίως στο εξωτερικό θα έιμαι εντάξει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και την πιτα ολόκληρη , και τον σκύλο χορτάτο.

Όσοι θέλουν να γαμήσουν μια ολόκληρη κλινική (για να μην πω νοσοκομειο) και να μην έχουν καμία κύρωση και να τους "διαφωτίσουν" απο δω μέσα ή αλλού για να εξασφαλιστούν κιολας, εγω θα έλεγα να πάρουν την ευθύνη των πράξεων τους και τα αναλογούντα ρίσκα.

καποιος που δεν έχει γενικο-ειδικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα είναι, αν αργότερα παραιτηθώ απο το νοσομείο οπου κάνω το γενικό μέρος και πάω στο εξωτερικό, μπορώ να παραμείνω στην λίστα για το ειδικό??

Και όταν έρθει η σειρα μου για το ειδικό μέρος, αν έχω αναγνωρίσει στο ΚΕΣΥ τον προαπαιτούμενο χρόνο τον οποιο έκανα κυρίως στο εξωτερικό θα έιμαι εντάξει?

δες μερικα ποστ παραπανω (Νο22)

εισαι καθολα νομιμη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλεις να εκπαιδευτείς σωστά και καλά;

Μείνε στο εξωτερικό λοιπόν!

Άσε τα τριτοκοσμικά δημόσια μας νοσοκομεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγη τσίπα !

Μερικοί το κάνουν επίτηδες. Στο νοσοκομείο μας κάποια έφτασε στο σημείο να κάνει χαρτιά και να μην παρουσιαστεί ποτέ με αποτέλεσμα να κάνουν οι ειδικεύομενοι... 10 εφημερίες, στην δική μας Κλινικη ο άλλος ήταν σε ανάκληση απ΄το 2007 και δεν διεγράφη ποτέ απ' την λίστα με αποτέλεσμα να γίνει τώρα υπό διορισμό και να μην παραιτείται (ενώ έχει ενημερωθεί να το κάνει) γ@μιώντας την Κλινική και πηγαίνοντας τον παρακάτω απ΄αυτόν στην λίστα μήνες πίσω, για ποιό λόγο ;

Τελείωσε Ειδικότητα εκτός, τι απωθημένα και κόμπλεξ είναι αυτά για όσους έμειναν πίσω ;

Με βάση την νέα νομοθεσία ισχύει ότι μόνο δύο εξάμηνα μπορείς να κάνεις ανάκληση ;

Αν είναι έτσι, πολύ καλά έκαναν, καιρός ήταν !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγη τσίπα !

Μερικοί το κάνουν επίτηδες. Στο νοσοκομείο μας κάποια έφτασε στο σημείο να κάνει χαρτιά και να μην παρουσιαστεί ποτέ με αποτέλεσμα να κάνουν οι ειδικεύομενοι... 10 εφημερίες, στην δική μας Κλινικη ο άλλος ήταν σε ανάκληση απ΄το 2007 και δεν διεγράφη ποτέ απ' την λίστα με αποτέλεσμα να γίνει τώρα υπό διορισμό και να μην παραιτείται (ενώ έχει ενημερωθεί να το κάνει) γ@μιώντας την Κλινική και πηγαίνοντας τον παρακάτω απ΄αυτόν στην λίστα μήνες πίσω, για ποιό λόγο ;

Τελείωσε Ειδικότητα εκτός, τι απωθημένα και κόμπλεξ είναι αυτά για όσους έμειναν πίσω ;

Με βάση την νέα νομοθεσία ισχύει ότι μόνο δύο εξάμηνα μπορείς να κάνεις ανάκληση ;

Αν είναι έτσι, πολύ καλά έκαναν, καιρός ήταν !

Ισχύει οτι μπορείς να κάνεις μονο μια ανάκληση (παράταση πιο σωστα). Ή αλλη μια για όσους ήταν ήδη σε παρατάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί το κάνουν επίτηδες. Στο νοσοκομείο μας κάποια έφτασε στο σημείο να κάνει χαρτιά και να μην παρουσιαστεί ποτέ με αποτέλεσμα να κάνουν οι ειδικεύομενοι... 10 εφημερίες, στην δική μας Κλινικη ο άλλος ήταν σε ανάκληση απ΄το 2007 και δεν διεγράφη ποτέ απ' την λίστα με αποτέλεσμα να γίνει τώρα υπό διορισμό και να μην παραιτείται (ενώ έχει ενημερωθεί να το κάνει) γ@μιώντας την Κλινική και πηγαίνοντας τον παρακάτω απ΄αυτόν στην λίστα μήνες πίσω, για ποιό λόγο ;

η κοπελα για αλλο θεμα ρωτησε. οχι για ανακληση διορισμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Αφού μπορεί να υποβάλλει αίτηση ας υποβάλλει και μπορεί στο εξωτερικό να κάνει το γενικό μέρος να το αναγνωρίσει και να γυρίσει να κάνει το ειδικό. Ή να γυρίσει και να κάνει τμήμα του ειδικού.

Βρε παιδιά εσάς τί σας πειράζει; Σάμπως την θέση στο εξωτερικό σας πήρε ή την θέση στην Ελλάδα;

Δηλαδή η τακτική του διορίζομαι στο γενικο μέρος για να μπώ στη λίστα αναμονής για το ειδικό και μετά φεύγω για εξωτερικό αλλα παρόλα αυτά παραμένω στη λίστα αναμονής του ειδικού είναι νόμιμη ;;;;;;;;;;

Εντάξει και στη τελική και νόμιμη να είναι εμένα δε μου φαίνεται και τόσο σωστή ως προς τους συναδέλφους. . .

Εγω γιατί εψαξα το μέρος με τη μικρότερη αναμονή για το γενικό ( το οποίο προφανώς και ήταν πολύ μακρυά από την Αττική) και πήγα και υπηρέτησα όπως όφειλα??

Και ο άλλος να μετράει χρόνο στην αναμονή χωρίς να κάνει τίποτα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι μονο αυτο το προβλημα. Για καθε συναδελφο που ειναι στο εξωτερικο αλλα εξακολουθει να μενει στη λιστα οι παρακατω περιμενουν γυρω στο τριμηνο παραπανω. Μινιμουμ ενα εξαμηνο νομιζω εχει δικαιωμα να παρει παραταση, η παραταση δινεται μετα την τοποθετηση, κανα δυο μηνες για την τοποθετηση και ενα διβδομαδο για την παραταση, κατσε εσυ σαν το μαλακα να περιμενεις ποτε θα ερθει η σειρα σου. Στο νοσοκομειο που περιμενω να ανοιξει η θεση μου ειχαμε 2 ατομα τωρα συνεχομενα που λειπουν, το πρωτο πηρε ενα διμηνο, ο δευτερος ειναι υπο διορισμο απο τις 30 Σεπτεμβριου και ακομα δεν εχει γινει ουτε τοποθετηση.

Αλλα για τη συναδελφικη αλλυλεγγυη ισχυει το "μακρια απο τον κωλο μας κι ας ειναι και δυο μετρα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.