Jump to content

[ειδικότητα και εγκυμοσύνη] Εγκυος κατά την ημέρα διορισμού


CosMic

Recommended Posts

Γεια σας

ειμαι εγκυος και κατα το διαστημα που υπολογιζεται να ερθει ο διορισμος μου για τοποθετηση σε θεση ειδικευομενου θα ειμαι καλως εχοντων των πραγματων κοντα στην ημερομηνια γεννησης, με απλα λογια η μολις θα χω γεννησει η θα γενναω..

1. Τι γινεται με τον διορισμο? Διοριζομαι η χανω τη θεση και περνω την επομενη (που ανοιγει σε καμμια διετια)?

2. Αν αδυνατω να παρουσιαστω γιατι ειμαι στο μαιευτηριο η μολις εχω γεννησει, τι γινεται?

3. Μπορω να καθυστερησω το διορισμο, και για ποσο?

4. Αν μπορω, δικαιούμαι να παρω κατευθείαν άδεια λοχειας, αμεσως μετα το διορισμό (κοινως: να παρουσιαστω και την ιδια μέρα να ζητησω και την αδεια λοχειας)?

Υπαρχει καποιος που να ξερει οτιδηποτε σχετικά, η ακομη καλυτερα που να χε παρομοιο προβλημα? Εστω που να μην μπορουσε να παρουσιαστει για διορισμο για αλλο λογο υγείας?

Thanx εκ των προτερω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατ'αρχήν με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Απ΄όσο ξέρω όταν μία ειδικεύομενη μείνει έγκυος, έχει δικαίωμα άδειας κυήσεως 56 μέρες και άδειας λοχείας 58 ημέρες. Εσύ προφανώς, αφού ο διορισμός θα σου έχει έρθει μάλλον μετά τη γέννα, δικαιούσαι μόνο την άδεια λοχείας που αντιστοιχεί σε 58 μέρες. Διορίζεσαι κανονικά λοιπόν και βγαίνεις αμέσως σε άδεια. Δε χάνεις τον διορισμό σου. Απλά πρέπει να τρέξεις λίγο για γραφειοκρατία και το θέμα είναι ότι για να αποζημιωθείς απο το ΙΚΑ για αυτές τις ημέρες αδείας, πρέπει στα τελευταία 2 χρόνια να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον 200 ένσημα αλλιώς δεν δικαιούσαι χρημάτων. Όσον αφορά στη μισθοδοσία σου από πλευράς νοσοκομείου, αυτή θα "τρέξει" αμέσως μετά την άδεια των 2 μηνών. Συν τοις άλλοις, δικαιούσαι και μειωμένου ωραρίου μετά, που μπορεις να το παρεις και μαζεμένο σε κανονική άδεια με αποδοχές και αντιστοιχεί σε περίπου 3 μήνες επιπλέον. Όταν σου έρθει ο διορισμός, έχεις δικαίωμα να τον παραλάβεις 10 μέρες απο το ταχυδρομείο και άλλες 10 μέρες για να παρουσιαστείς, από την ημερομηνία παραλαβής. Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμα κι αν ξεπεράσεις αυτό το όριο, με προσκόμιση βεβαίωσης από το γιατρό ότι λόγω τοκετού αδυνατούσες να παρουσιαστείς,δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα λιγάκι, καλή λευτεριά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας! Έχω φτάσει σε αδιέξοδο και αναρωτιέμαι αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα γιατί προς το παρόν έχω γίνει μπαλάκι ανάμεσα στο νοσοκομείο που περιμένω να διοριστώ, στη διεύθυνση υγείας και στο υπουργείο. Η ερώτηση μου αφορά στο τι άδεια λοχίας/μητρότητας δικαιούμαι σε περίπτωση που διοριστώ πριν τον τοκετό και στο τι μέριμνα υπάρχει αν ο διορισμός ακολουθήσει σε σύντομο χρονικό διάστημα της ημερομηνίας τοκετού. Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να παρουσιαστώ όντας λεχώνα?? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία ή τηλέφωνο επικοινωνίας με αρμόδιο τμήμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα....

καταρχην μην αγχωνεσαι...

Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να παρουσιαστώ όντας λεχώνα??

δεν υπαρχει περιπτωση.

το σιγουρο ειναι οτι θα παρεις αδεια μειωμενου ωραριου ποτ βγαινει γυρω στους 3,5 μηνες.

δεν ξερω τι αλλο θα εχεις γιατι δεν ξερω τι ασφαλεια ειχες πριν την εναρξη της ειδικοτητας....

με το καλο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα, καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις ευχες! Οι 3,5 μηνες ειναι ενα πολυ παρηγορο χρονικο διαστημα. Οσο για προηγουμενη ασφαλεια μονο ΤΣΑΥ, ολοκληρωσα το αγροτικο μου το Δεκεμβρη. Αληθεια μηπως γνωριζεις αν ο χρονος μειωμενου ωραριου επηρεαζεται απο το χρονο ειδικοτητας??Στην περιπτωση μου εχω προταθει για 1 χρονο χειρουργικης που ενδεχεται να μειωθει σε 6 μηνες λογω αγροτικου.Ευχαριστω πολυ και παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

]Δεν ενδέχεται, είναι σίγουρο. Εφόσον ολοκλήρωσες την υπηρεσία υπαίθρου αναγνωρίζεις 6 μήνες χειρουργικής, άρα τοποθετείσαι για το υπόλοιπο των 6 μηνών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο χρόνος μειωμένου ωραρίου ή άδεια θηλασμού εξαρτάται από το χρονικό διάστημα της σύμβασής σου με το νοσοκομείο. Δες εδώ http://www.greekmeds...ndpost&p=386676 για τον τρόπο υπολογισμού του για να καταλάβεις περίπου τι ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι διευθυντές χειρουργικής που ξέρω εγώ πάντως δεν θα έδιναν με τίποτα το μειωμένο ωράριο κι ας το δικαιούσαι.

Τι, να φεύγεις στη μέση του χειρουργείου ή χωρίς να έχεις κλείσει την εφημερία;

Χαρά που θα κάνουν οι άλλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι διευθυντές χειρουργικής που ξέρω εγώ πάντως δεν θα έδιναν με τίποτα το μειωμένο ωράριο κι ας το δικαιούσαι.

Τι, να φεύγεις στη μέση του χειρουργείου ή χωρίς να έχεις κλείσει την εφημερία;

καλα εννοειται αυτο που λες..............

δεν γινεται να φευγεις νωριτερα...

γιαυτο το παιρνει μαζεμενο που βγαινει 3,5 μηνες.

αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να στο αρνηθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mμμμ,μάλιστα, πολύ κατατοπιστικό το λινκ- ευχαριστώ πολύ- σύμφωνα λοιπόν με τους υπολογισμούς για 6 μήνες ειδικότητας θα δικαιούμαι 15 εργάσιμες μέρες ως άδεια θηλασμού/άδεια μητρότητας. Αυτό είναι όλο η υπάρχει και άδεια λοχίας??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που το γράφεις, ούτε λοχίας θα υπάρχει ούτε ανθυπολοχαγός, φοβάμαι...!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.