Jump to content

Γιατροί και διοικητές


notbad

Recommended Posts

Δεν μπορείς να φέρεις ένα παιδάκι 30 χρονών που και καλά έκανε σπουδές στα Λονδίνα management της υγείας και π... μπλε και να πει στους γιατρούς που έχουν φάει το "μην πω" με το κουτάλι, πώς το νοσοκομείο θα λειτουργήσει.

Πολλοί γιατροί συμφωνούν με αυτή τη φράση και αυτή ΑΚΡΙΒΩΣ η φράση είναι η αιτία για την κατάντια του ΕΣΥ.

Όλοι προτιμάμε να μην υπάρχει feedback (και ΝΑΙ στην περίπτωση μας ο μάνατζερ είναι το feedback...αυτό το 30χρονο...). Το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάμε στην καρέκλα, να βγάλουμε τις μασέλες και να αρχίσουμε να τρώμε επειδή είμαστε γιατροί.

Ε όχι. Δε γίνεται να τα κάνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μέσα στο νοσοκομείο επειδή είμαστε γιατροί. Μπορούμε απλά να παρέχουμε ιατρική φροντίδα. Μεχρι εκει. Δε μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες του νοσοκομείου, πως να το κάνουμε;

Επειδή όμως μερικές φορές όντως χρειάζεται ιατρική συμβουλή γιαυτό υπάρχει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και διάφορες επιτροπές.

Ο μέσος γιατρός δεν ξέρει μαθηματικά γ' γυμνασίου (και μην πας μακριά notbad, τον εαυτό σου ρώτα, ξέρεις;). Πως μπορεί να διοικήσει;

Δεν μπορείς να φέρεις ένα παιδάκι 30 χρονών που και καλά έκανε σπουδές στα Λονδίνα management της υγείας και π... μπλε και να πει στους γιατρούς που έχουν φάει το "μην πω" με το κουτάλι, πώς το νοσοκομείο θα λειτουργήσει.

Πολλοί γιατροί συμφωνούν με αυτή τη φράση και αυτή ΑΚΡΙΒΩΣ η φράση είναι η αιτία για την κατάντια του ΕΣΥ.

Όλοι προτιμάμε να μην υπάρχει feedback (και ΝΑΙ στην περίπτωση μας ο μάνατζερ είναι το feedback...αυτό το 30χρονο...). Το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάμε στην καρέκλα, να βγάλουμε τις μασέλες και να αρχίσουμε να τρώμε επειδή είμαστε γιατροί.

Ε όχι. Δε γίνεται να τα κάνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μέσα στο νοσοκομείο επειδή είμαστε γιατροί. Μπορούμε απλά να παρέχουμε ιατρική φροντίδα. Μεχρι εκει. Δε μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες του νοσοκομείου, πως να το κάνουμε;

Επειδή όμως μερικές φορές όντως χρειάζεται ιατρική συμβουλή γιαυτό υπάρχει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και διάφορες επιτροπές.

Ο μέσος γιατρός δεν ξέρει μαθηματικά γ' γυμνασίου (και μην πας μακριά notbad, τον εαυτό σου ρώτα, ξέρεις;). Πως μπορεί να διοικήσει;

Ο μέσος γιατρός που ξέρει SPSS λέμε τώρα;

Γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες συγγνώμη, αλλά έχω, όπως πρέπει να έχουν όλοι οι γιατροί. Πειράζει;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/utils/f...6701(05)00414-7

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/utils/f...cbi.nlm.nih.gov

Το κάνω νέο θέμα για να μην χαλάσω το θέμα των εκλογών στην αθήνα.

Τί μαθηματικά ακριβώς κάνει ένας διοικητής νοσοκομείου; Έσοδα, έξοδα, πρόσθεση, αφαίρεση (υπάρχει ολόκληρη οικονομική υπηρεσία, λογιστήρια κλπ) Τί απορρυπαντικά παραγγέλνει; (μετά από διαγωνισμούς που βγαίνουν άγονοι και όποια εταιρεία δίνει μίζα στον διοικητή παίρνει την παραγγελία)

Λαμόγια, ημιμαθείς και αγράμματοι οικονομολόγοι της 4η δέσμης, no offence, αλλά ούτε 2 γαιδάρων άχυρα δεν μπορούν να χωρίσουν. Τέλος πάντων ας το πάω με επιχειρήματα.

'Ολοι οι chair σε μεγάλα νοσοκομεία των ΗΠΑ, που έχω γνωρίσει είναι γιατροί. Και συνήθως γιατροί σκέτοι, χωρίς μεταπτυχιακά, διδακτορικά, post-doc whatever χαρτί στον τοίχο, που εμείς οι έλληνες τα μαζεύουμε γιατί θεωρούμε το πτυχίο μας σκουπίδι. Απλά δεν έχουν πολλά κλινικά καθήκοντα (μια φορά την εβδομάδα ιατρείο και αν, μπορεί μια φορά τον μήνα) πλέον ούτε φυσικά διδακτικά καθήκοντα.

Δεν λέω ότι δεν είναι δύσκολο. Πολλοί παραιτούνται γιατί δεν μπορούν να αντέξουν την πίεση της διοίκησης, να έχουν να ασχολούνται όλη μέρα με επιτροπές, χαρτούρα, αποφάσεις , υπογραφές, γραφειοκρατία, το κάθε νομικό παραθυράκι, αναλογιστείτε πόσοι από εσάς θα μπορούσατε να κάνετε ότι ο Τάσος, η Αμάντα, ο Λύκος, προσωπικά προτιμώ να έχω ασθενείς in and out όλη μέρα παρά να κάτσω να διαβάσω μισή παράγραφο ΦΕΚ. Αλλά όχι ότι ο γιατρός που έχει γνώση σε αυτό δεν μπορεί να το κάνει! Αν είναι δυνατόν.

Και ίσα ίσα επειδή ξέρει, υπερασπίζεται το δικαίωμα του γιατρού στο να χαλάσει 10 γάζες παραπάνω, 20 γάντια και 500 φορές αποστείρωση, μεγαλύτερες αμοιβές, καλύτερες εφημερίες, περισσότερες νοσοκόμες, εργαλειοδότριες κλπ. Καλύτερους διοικητές από τους γιατρούς σε νοσοκομεία δεν έχω βρει και ψάχτε στα μεγαλύτερα του κόσμου να δείτε ποιοί τα διοικούν, ποιοί είναι στα boards και πόση διαφορά έχει από τα δικά μας μπουμπούκια που κοιτάνε μόνο να τα αρπάξουν και να βγάλουν το κομπλεξάκι τους στους γιατρούς.

φορούσα μια ποδιά από τις ΗΠΑ (μας δίνουν 3 με την πρόσληψή μας) κι έρχεται μια ράφτρα του νοσοκομείου (έχει και τέτοιες) εκεί που που περίμενα στο ασανσέρ όταν ήμουν Ελλάδα. Με κοίταξε, με ρώτησε από πού την πήρα και την ύφανσή της που ήταν διαφορετική. Μην τα πολυλογώ μία ώρα μιλούσα μαζί της :P για διάφορα και όταν την ρώτησα γιατί δεν μας δίνετε κι εδώ ποδιές στους ειδικευόμενους, ειδικούς, πράσινα κλπ. Γιατί μου λέει στην μία ποδιά που αγοράζουμε οι 3 μπαίνουν μίζες στον διοικητή ;) Το πιάσαμε γιατί ψάχνουν τα πράσινα οι χειρουργοί για να χειρουργήσουν; Και μένουν οι άλλοι χωρίς άσπρες μπλούζες... Έεετσι...να τα λέμε, οι καλοί managers ήρθαν να μας σώσουν...please...οι ντιρούδες και οι μαστεράδες που μια τάξη δεν πέρασαν (επειδή προέρχομαι από ιδιωτικό σχολείο άσε...ξέρω τί ξυπνοπούλια είναι αυτοί που πήγαν LSE και λοιπά UK universities...σιγά μην με διοικήσουν κιόλας!)

ΥΓ Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις που έρχονται σε βοήθεια στους γιατρούς αλλά πχ κάθε chair στις ΗΠΑ έχει και μια administrative director που είναι MBA και συνεργάζονται. Και είναι πολύτιμοι συνεργάτες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναλογιστείτε πόσοι από εσάς θα μπορούσατε να κάνετε ότι ο Τάσος, η Αμάντα, ο Λύκος, προσωπικά προτιμώ να έχω ασθενείς in and out όλη μέρα παρά να κάτσω να διαβάσω μισή παράγραφο ΦΕΚ.
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Χαίρομαι καθημερινά που μπορώ να εξυπηρετώ όσο περισσότερο κόσμο μπορώ στο αγροτικό ιατρείο και το ίδιο όταν μπορώ να εξυπηρετήσω συναδέλφους με τα όσα λίγα ή πολλά έτυχε να γνωρίζω.

Και ίσα ίσα επειδή ξέρει, υπερασπίζεται το δικαίωμα του γιατρού στο να χαλάσει 10 γάζες παραπάνω, 20 γάντια και 500 φορές αποστείρωση, μεγαλύτερες αμοιβές, καλύτερες εφημερίες, περισσότερες νοσοκόμες, εργαλειοδότριες κλπ.
Συμφωνώ απόλυτα!

οι καλοί managers ήρθαν να μας σώσουν...please...οι ντιρούδες και οι μαστεράδες που μια τάξη δεν πέρασαν (επειδή προέρχομαι από ιδιωτικό σχολείο άσε...ξέρω τί ξυπνοπούλια είναι αυτοί που πήγαν LSE και λοιπά UK universities...σιγά μην με διοικήσουν κιόλας!)

Διαφωνώ.... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε notbad ειλικρινά όλα σου τα επιχειρήματα είναι το τι γίνεται στην Αμερική.

Αυτό μας έχει φάει. Ότι δεν καθόμαστε καθόλου να σκεφτούμε, κατευθείαν πρέπει να κολλήσουμε την ταμπέλα.

Εγώ προφανώς θεωρώ ότι θα αποτελέσω "δώρο" για το σύστημα αν ποτέ αναλάβω διοικητική θέση.

Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είμαι γιατρός. απλώς με το ότι είμαι γαμάτος σε ότι κι αν κάνω.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θεωρώ ανίκανους για αυτό τους περισσότερους γιατρούς. Εδώ οι περισσότεροι δεν ειναι άξιοι να περάσουν ένα προπτυχιακό μάθημα με διάβασμα...να κοροιδευόμαστε και πίσω απ την πλάτη μας;

Ο μέσος οικονομολόγος είναι καλύτερος για διοίκηση από το μέσο γιατρό. Ο καλός οικονομολόγος το ίδιο. Στον κακό ισχύει το αντίθετο (καλύτερος ένας κακός γιατρός).-

Σχετικά τώρα με το αν οι ιατροί κατέχουν τις απλές μαθηματικές πράξεις που χρειάζονται για διοίκηση, θα σου πω μόνο ένα παράδειγμα, από τα 5-6 που έχω εύκαιρα:

Σε παρέα 8 γιατρών, παραμονές του 2008 σε κουβέντα για το αν το 2008 είναι δίσεκτο, εφτά άτομα επέμεναν ότι το 2008 δεν είναι δίσεκτο (ο 8ος φυσικά εγώ που επέμενα ότι είναι).

Μα γιατί ρώτησα. η απάντηση: 2008--> 2+8--> άρα το τελικό μονοψήφιο άθροισμα είναι 10 --> δε διαιρείται ακριβώς με το 4 (!!!!!).

Αν και έφαγα πάνω από 40 λεπτά δεν κατάφερα να τους πείσω ότι αφού το 100 διαιρείται με το 4, άρα και όλες οι εκατοντάδες διαιρούνται με το 4, οπότε βγαινουν εκτός διαίρεσης και αρκούντα 2 τελευταία ψηφία που στην περίπτωση μας διαιρούμενα με το 4 δίνουν υπόλοιπο 0.

Μην κρίνεις τους άλλους με βάση τον εαυτο σου. Οι γιατροί έχουν διεθνώς τις χαμηλότερες επιδόσεις στα μαθηματικού τύπου iq test. Απλά δεν το χουν. Απλώς είναι φτιαγμένοι (ή καλύτερα κουρδισμένοι) σε άλλες συχνότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προφανώς θεωρώ ότι θα αποτελέσω "δώρο" για το σύστημα αν ποτέ αναλάβω διοικητική θέση.

Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είμαι γιατρός. απλώς με το ότι είμαι γαμάτος σε ότι κι αν κάνω.

Ο γνωστός sleep emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καμιά καούρα με τις ΗΠΑ και δεν την θεωρώ παράδεισο επί γης...και μη ξεχνάμε ότι εγώ μπορώ να συγκρίνω :P Απλά το σύστημα δουλεύει. Γιατί να ανακαλύψουμε τον τροχό και να μην το πάρουμε ως έχει;

Κοιτώ όμως την αφετηρία όσων τώρα στην δική μου ηλικία θέλουν να διοικήσουν και αναρωτιέμαι αν 4 χρόνια σπουδές τους έβγαλαν την big babol από το κεφάλι. Και μιλώντας μαζί τους, δεεεεν βλέπω τέτοια εξέλιξη. Σου ξαναλέω προέρχομαι από ένα σχολείο που από τα 120 άτομα στην 3η λυκείου τόοοοτε με τις δέσμες, 5 είχαν περάσει ιατρική και καμιά 80 πήγαιναν 4η δέσμη οικονομικά, δεν πέρασαν στις πρώτες επιλογές και την έκαναν για την βιομηχανία πτυχίων, την Αγγλία. Σε διαβεβαιώ ότι από μαθηματικά δεν ήξεραν ούτε απλούς πίνακες (που για εμένα ήταν κορμός, τί σας λέω τώρα, προπολεμικά τότε που πήγαινα εγώ σχολείο). Ξαφνικά αυτοί θα λύσουν την εικασία του Γκόλντμπαχ; Δλδ μην το εστιάσουμε στα μαθηματικά. Όσοι ήταν καλοί στα μαθηματικά είναι απόφοιτοι πολυτεχνείου ΤΩΡΑ. Τονίζω ότι αναφέρομαι σε ηλικίες 30-40 που έγιναν οικονομολόγοι και τώρα έχουν ορέξεις για να διοικήσουν. Τέλος πάντων λάθος προσανατολισμό έχει το ποστ, δεν έχει νόημα αν ένας διοικητής νοσοκομείου είναι μέλος της μαθηματικής εταιρείας και έχει πάρει μέρος σε ολυμπιάδες μαθηματικών. Νόημα έχει ο διοικητής να γνωρίζει τα προβλήματα από μέσα, να έχει περάσει όλους τους βαθμούς σε ένα νοσοκομείο, να έχει ζήσει τις ανάγκες από μικρός αγροτικός που τρέχει στις διακομιδές μέχρι του διευθυντή που δεν μπορεί να βγάλει πρόγραμμα εφημεριών.

Αντε εξήγησέ το τώρα αυτό σε απόφοιτο Deree και ένα χρόνο μεταπτυχιακό στην αγγλία...δύσκολο πολύ δύσκολο.

Οι γιατροί είναι ικανοί να περάσουν προπτυχιακά μαθήματα, αλλά έλα τώρα καλοκαίρι στην Ελλάδα και ειδικά στην Κρήτη σιγά μην κάτσεις να διαβάσεις αν δεν σε πιέσει κάποιος :D Άραγμα, φραπεδιές και θάλασσα πλατς πλουτς...κι εγώ αυτό θα προτιμούσα :D

Τάσο είπα προσωπικά δεν μπορώ να διαβάζω ΦΕΚ, προφανώς και υπάρχουν άλλοι που τα καταφέρνουν :D Ευτυχώς δεν έχω καμία όρεξη να διοικήσω κανένα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή κάνω το σχετικό μεταπτυχιακό- ως χομπι καθαρα, δεν έχω βλέψεις να γίνω διοικητης, Θεός φυλάξοι- να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Πιστεύω οτι οι διοικητές πρέπει να είναι γιατροί, αλλά με την προϋπόθεση οτι έχουν κάνει τη σχετική μετεκπαίδευση. Νομίζω οτι αυτός είναι ο καλύτερος συνδυασμός: ένας γιατρός που ξερει τι σημαίνει άσκηση της ιατρικής και ταυτόχρονα γνωρίζει και πώς λειτουργεί η διαδικασία του μάνατζμεντ. Δυστυχώς, όλοι οι διοικητές που συνάντησα ως τώρα- μη ιατροί, εννοείται, συνήθως οικονομολόγοι με μεταπτυχιακά στη διοικηση μονάδων υγείας καμωμένα σε κάτι τρσάθλια πανεπιστήμια του εξωτερικού, ή ακόμα ακόμα και σε εσωτερικού αλλά χωρίς ποτέ να πατήσουντο πόδι τους ή να διαβάσουν- ήταν εγκάθετοι του εκάστοτε κυβερνόντος κόμματος που ήθελαν να εξασφαλίσουν τους παχυλούς μισθούς τους δείχνοντας τι καλοί που είναι με τις εξής 2 μεθόδους:

α) περικοπές βασικών υλικών, αναλωσιμών, εφημεριών (!), και αλλων πολλών, σεεημείο να μην έχουμε γάντια να βάλουμε

β) επιφανειακούς εξωραϊσμούς των χώρων: βαψίματα, πινακίδες, καθίσματα, όλα καινούργια και πανάκριβα, όλα για το θεαθήναι και τίποτα για την ουσία.

Και πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα συνεχίσουν, όσο θα καταλαμβάνουν τις θέσεις κομματικά στελέχη (κι εδώ που τα λέμε, και να μπει και κανένας μη προσκείμενος, πώς θα εξασφαλίσει κονδύλια αν δεν τα έχει καλά με τους από πάνω; Γίνεται;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα, διοικητές μπορεί να γίνουν όσοι έχουν τα παρακάτω προσόντα:

1. Γιος Βουλευτή, αλλά άξιο τέκνο της παράταξης.

2. 30χρονη ψυχολόγος, άξιο τέκνο της δημοτικής παράταξης του δημάρχου Αθηνών και πρώην Υπουργού Υγείας, και αγαπητή συμπαρουσιάστρια του Χαρδαβέλα.

3. Δικηγόρος, αλλά με μεταπτυχιακές σπουδές στις "σχέσεις" με πρώην υφυπουργούς.

4. Μαθηματικοί, γεωπόνοι, αγωνιστές και αφισοκολλητές από τα φοιτητικά τους χρόνια.

5. Άξιοι υποψήφιοι βουλευτές, που ο λαός της τοπικής κοινωνίας τους τους μαύριζε με τη ψήφο τους. Ως αντάλλαγμα του ότι βγήκαν τελευταίοι στις εκλογές αν δεν μπορούμε να τους δώσουμε μια θέση προέδρου ΔΕΚΟ τους δίνουμε μια θέση Δκτη Νοσοκομείου.

Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα είναι εντελώς συμπτωματική. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραιτήθηκε καταγγέλλοντας σκάνδαλα στο Γενικό Νοσοκομείο Κομοτηνής

16 Ιουνίου 2009, 20:44

Tην παραίτησή του υπέβαλε ο αντιπρόεδρος του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής, Αθανάσιος Χηράκης. Στην επιστολή της παραίτησης, η οποία δημοσιεύτηκε σήμερα σε τοπική εφημερίδα της Θράκης, ο κ. Χηράκης καταγγέλλει, τόσο τους υπουργούς Υγείας και Μεταφορών, Δημήτρη Αβραμόπουλο και Ευριπίδη Στυλιανίδη, όσο και τον διοικητή του Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής, Γιάννη Καβαρατζή.

Σύμφωνα με τις καταγγελίες του πρώην αντιπροέδρου, οι παραπάνω «διέλυσαν τα πάντα στο νέο Νοσοκομείο της Κομοτηνής».

Συγκεκριμένα, ο κ. Χηράκης αναφέρει ότι στο νοσοκομείο γίνονται οικονομικές ατασθαλίες και παραβάσεις της νομοθεσίας, αλλά και κατατμήσεις δαπανών των έργων και κατακερματισμός έργων, για να γίνονται απευθείας αναθέσεις.

Αναφέρει ότι το έλλειμμα του 2006 για το νοσοκομείο, το οποίο έφτασε στα 3.203.817 ευρώ, «μπήκε στο αρχείο» χωρίς να γίνει έρευνα.

Συνεχίζοντας ο πρώην αντιπρόεδρος καταγγέλλει ότι στο νοσοκομείο πλαστογραφούνται πρακτικά του Διοικητικού Συμβουλίου, ενώ ότι για 4 συσκευές, που στο εμπόριο κοστίζουν λιγότερο από 1.000 ευρώ η κάθε μία, το νοσοκομείο κατέβαλε για την αγορά τους 33.220 ευρώ με απευθείας ανάθεση.

Καταγγέλλοντας τη στάση του υπουργού Μεταφορών, Ευριπίδη Στυλιανίδη, ο Αθανάσιος Χηράκης αναφέρει ότι πριν από 6 χρόνια ο υπουργός, ως βουλευτής της αντιπολίτευσης τότε άλλα υπόσχονταν και άλλα έκανε σαν υπουργός τα τελευταία πέντε χρόνια.

Πηγή:"Φωνή της Ροδόπης"

http://www.zougla.gr/news.php?id=46972

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΩΝ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ στο ότι οι managers είναι καλύτεροι διοικητές ενός νοσοκομείου ή μιας σχολής ιατρικής. Τους θεωρώ απίστευτα βλάκες και πολύ μικρούς για να διοικήσουν γιατρούς και να χειριστούν τα του νοσοκομείου. Καταρχήν δεν τα ξέρουν. Δεν μπορείς να φέρεις ένα παιδάκι 30 χρονών που και καλά έκανε σπουδές στα Λονδίνα management της υγείας και π... μπλε και να πει στους γιατρούς που έχουν φάει το "μην πω" με το κουτάλι, πώς το νοσοκομείο θα λειτουργήσει. Και είναι και golden boys οι περισσότεροι.

Ούτε οι γιατροί με μάστερ στην διοίκηση πιστεύω ότι το χρειάζονται και να με συγχωρούν όλοι οι φίλοι μου που το έχουν κάνει είτε στον Πειραιά, είτε στην ΑΣΟΕΕ, είτε στην Σχολή Δημόσιας Υγείας...πετάξατε τζάμπα τα λεφτά και τις ώρες σας.

Λαμόγια, ημιμαθείς και αγράμματοι οικονομολόγοι της 4η δέσμης, no offence, αλλά ούτε 2 γαιδάρων άχυρα δεν μπορούν να χωρίσουν. Τέλος πάντων ας το πάω με επιχειρήματα.

Έεετσι...να τα λέμε, οι καλοί managers ήρθαν να μας σώσουν...please...οι ντιρούδες και οι μαστεράδες που μια τάξη δεν πέρασαν (επειδή προέρχομαι από ιδιωτικό σχολείο άσε...ξέρω τί ξυπνοπούλια είναι αυτοί που πήγαν LSE και λοιπά UK universities...σιγά μην με διοικήσουν κιόλας!)

Κοιτώ όμως την αφετηρία όσων τώρα στην δική μου ηλικία θέλουν να διοικήσουν και αναρωτιέμαι αν 4 χρόνια σπουδές τους έβγαλαν την big babol από το κεφάλι. Και μιλώντας μαζί τους, δεεεεν βλέπω τέτοια εξέλιξη. Σου ξαναλέω προέρχομαι από ένα σχολείο που από τα 120 άτομα στην 3η λυκείου τόοοοτε με τις δέσμες, 5 είχαν περάσει ιατρική και καμιά 80 πήγαιναν 4η δέσμη οικονομικά, δεν πέρασαν στις πρώτες επιλογές και την έκαναν για την βιομηχανία πτυχίων, την Αγγλία. Σε διαβεβαιώ ότι από μαθηματικά δεν ήξεραν ούτε απλούς πίνακες (που για εμένα ήταν κορμός, τί σας λέω τώρα, προπολεμικά τότε που πήγαινα εγώ σχολείο). Ξαφνικά αυτοί θα λύσουν την εικασία του Γκόλντμπαχ; Δλδ μην το εστιάσουμε στα μαθηματικά. Όσοι ήταν καλοί στα μαθηματικά είναι απόφοιτοι πολυτεχνείου ΤΩΡΑ. Τονίζω ότι αναφέρομαι σε ηλικίες 30-40 που έγιναν οικονομολόγοι και τώρα έχουν ορέξεις για να διοικήσουν.

Ρε notbad,σ αγαπαω σ εκτιμαω αλλα ελεος ρε κοριτσι μου,ΕΛΕΟΣ.

Οχι οτι την εχεις δει παντογνωστρια,δευτεροδεσμιτισσα,πανελληνιονικης,γιατραρα,ε;

Για ξεκαβαλα λιγο ρε συ.

Που μονο εσυ μου ησουνα εξυπνη και μαθητριαρα ενω ο τεταροδεσμιτης ειναι αγραμματος συν λαμογιο!

Ελα ρε επιστημοναρα με τη σφαιρικη γνωση που εσυ δεν εισαι αγραμματη κι ο 4δεσμιτης είναι!

Ελα ρε γιατραρε εκπροσωπε μιας καστας που η λαμογια της ειναι αγνωστη λεξη!

Για ριλαξ λιγο γιατι εχεις ξεφυγει μου φαινεται,τον πηρες πολυ ψηλα τον αμανε.

Και ξερεις,ολοι οι οικονομολογοι και μανατζερ εν ελλαδει δεν ειναι πλουσιοπαιδακια συμμαθητες σου αποφοιτοι του ιδιωτικου που πηγες οι οποιοι την εβγαλαν με deree κι αγγλια επειδη δεν υπηρχε περιπτωση να περασουν οικονομικο με πανελληνιες!Εχεις τυφλωθει μου φαινεται.

Η μπας κι επρεπε ολοι οι καλοι μαθητες να γινουν ντε και καλα γιατροι,πολιτικοι μηχανικοι και δικηγοροι;;;;;;Ακου "οσοι ηξεραν μαθηματικα ειναι πολυτεχνειο ΤΩΡΑ".

Εχεις λιωσει στο κλισε κ το στερεοτυπο,ουτε τη θειά μου ν ακουγα!

Ασε που αλλος μπορει να γουσταρε να παει να σπουδασει οπου γουσταρε,θα σε ρωτουσε κιολας;;;!Ρε δεν ειμαστε καλα λεω γω.

Εν τω μεταξυ δε φτανει που για το κεφαλι σου προφανως είναι ανυπαρκτοι ολοι εκεινοι που περασαν ΑΣΟΕΕ,οικονομικο Θεσκης κλπ η αλλοι που σπουδασαν σε αντικειμενικα καλα πανεπιστημια ανα τον κοσμο αλλιως δε θα εξισωνες με τοση ευκολια,

ακυρωνεις και μεσα σε δυο λεξεις κοσμο κ κοσμακη επειδη απλως σπουδασε Αγγλια όπως κ τα πανεπιστημια της χωρας.

Ξεκαβαλα ξαναλεω.

Εισαι θρασεια.Ακου απιστευτα βλακες,πολύ μικροι να διοικησουν την κυρα σουαβε,ημιμαθεις,αγραμματοι,λαμογια,μπιγκμπαμολ στο κεφαλι κ δε συμμαζευται.

Σπουδασαν μανατζμεντ και πουτσες μπλε,λεει και θα ρθουν αυτοι οι ποταποι να πουν στους γιατρους!Πουτσες μπλε οι σπουδες διοικησης,η ιατρικη μονο ειναι επιστημη,α ξεχασα ειναι και το πολυτεχνειο!Κ η νομικη να υποθεσω ε;Ολα τ αλλα ειναι μαλακιτσες να περναει η ωρα,να λενε οτι κατι σπουδασαν κι αυτοι...Φαντασου τι αποψεις εχεις για οσους δε σπουδασαν καν δηλαδη!Νταξ,τι να πω τα λογια ειναι περιττα.

Ο γιατρος από την άλλη είναι η Λολα και τα ξερει ολα,τα κανει όλα,τελος.Και σορι αλλα είναι αχρηστα! και τα μεταπτυχιακα σας οσοι τα εχετε κατα την κυρια σουαβ,τσαμπα τα λεφτα και οι ωρες που ξοδεψατε,μπορουσατε να τα κανετε ολα και χωρις αυτα.Αρκει το οτι ειστε ντοκτορια!

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΗ ΜΥΤΗ ΡΕ ΣΥ,ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΑΒΑΝΙ.

Βy the way γιατι τοση μανια με τους οικονομολογομανταζερ;

Διοικητης απ ότι φαινεται στο ποστ του Τασου μπορει να είναι ο οποιοσδηποτε!

Για δε χωνεις και για τους ασυρματιστες(Νικαια ειπαμε Τασο;) και μας εχεις ξεσκισει τους οικονομολογους;

Καθε καρυδιας καρυδι μπορει να οριστει στη θεση του διοικητη συμφωνα με το νομο,δεν ειναι το επαγγελμα περιοριστικος παραγοντας-danke θιοντορ-οι οικονομολογομανατζερ σε τρελλαινουν εσενα που στο κατω-κατω ειναι και σχετικοι με τη θεση;

Επισης,στα νοσοκομεια που διοικουνται από γιατρους στο Ελλαντα εχει αφενος παταχθει η μιζα αφετερου σουπερλειτουργουν,τιμη και δοξα στο γιατρο διοικητη και δεν το πηραμε χαμπαρι;;;

Όχι για να ξερουμε δηλαδη.

Το θεμα όπως το θετεις είναι ελλειπες και αστοχο παρ το χαμπαρι.

Και τα επιχειρηματα σου τα ακυρωνεις η ιδια αν κατσεις και δεις τι γραφεις και στα μηνυματα σου αυτα αλλα και σε αλλα φαινομενικα ασχετα.

Δεν πιστευω οτι μονος του ενας οικονομολογομαντζερ ειναι η ιδανικη επιλογη για τη διοικηση ενος νοσοκομειου(προφανως συμφωνω μαζι σου στο οτι δε μπορει να γνωριζει απο καθαρα ιατρικα θεματα)αλλα το ιδιο μη ιδανικη επιλογη πιστευω πως ειναι και ενας γιατρος μονος του στη διοικηση.

Θεωρω οτι θα επρεπε να επαναπροσδιοριστουν τοσο η εννοια του διοικητικου συμβουλειου οσο και η εννοια του διοικητη!

Και κυριως θα επρεπε να μη μπορει ο οποιοσδηποτε ασχετος! με το αντικειμενο και τον στοχο να αποτελει με τον οποιοδηποτε τροπο μερος της διοικησης.

Για διοικητες νοσοκομειων ψυχολογοι,ασυρματιστες,αποφοιτοι τουριστικων επαγγελματων και παει λεγοντας,που κολλανε ρε παιδια ολα αυτα;;;;;;;;;;

Τεσπα,επιστρεφω στο θεμα μας :D...Ο τεταρτοδεσμιτης εναι μπουμπούκι που κοιτάει μόνο να τα αρπάξει και να βγάλει το κομπλεξάκι τους στους γιατρούς.

Ο γιατρος μη διοικητης δεν τα παιρνει νυχθημερον από παντου στο νοσοκομειο,είναι παναγιτσα!

Εδώ τα παιρνει από παντου χωρις να ναι διευθυντης,φαντασου να ητανε και διοικητης!

Ο γιατρος δε βγαζει κομπλεξακια !Ασε μας μωρε.Μια από τις πλεον κομπλεξικες ρατσες εβερ!Και ιδου τα ανωτερω κειμενα σου για αποδειξη.

Επισης γιατι εχεις λυσσαξει με τους 30ανταρηδες οικονομολογομανατζερ και μας τονιζεις και μας ξανατονιζεις οτι μιλας γι αυτους για τη γενια σου δηλαδη;

Τι διαφορετικο μπορει να ειχαν η γενιες πριν κι οι γενιες μετα;

Αλλαξε τιποτα ανα τα χρονια κ δεν το πηραμε χαμπαρι;

Η απλως τρελλαινεσαι στην ιδεα οτι καποιοι ισα με σενα επειδη διαλεξαν αλλο επαγγελμα απο σενα,ΝΑΙ στα 30 τους μπορουν να ειναι ολοκληρωμενοι επαγγελματιες και να οργωνουν και να θεριζουν ενω εσυ μολις ξεκινησες ειδικοτητα;

Ας γινοσουνα οικονομολογομανατζερ ρε συ notbad να πουμε,δεν ηξερα οτι ο καθε διοικητης πρεπει να ναι 50ρης και πανω για να ικανοποιουνται τα απωθημενα επαγγελματιων που γνωριζουν δοξα κ τιμες σε μεγαλες ηλικιες!

Ελεος,ξαναλεω.

Το ξες οτι σε εκτιμω ως συνφορουμιτισσα για χιλιους δυο λογους,αλλα οταν ακουω τετοια πραματα βγαινω απο τα ρουχα μου.

Κι αλλες φορες πετας κατι τετοια υπεροπτικα αλλα τα προσπερναω.Ε τωρα το παρακανες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξυ,το να προτεινουμε ο,τιδηποτε στη χωρα αυτη και να μενουμε εκει,δεν εχει,πλεον,κανενα νοημα με την καταντια που μας δερνει,θεωρω.

Πρεπει αναγκαστικα καθε φορα που προτεινουμε ενα μοντελο οr sth,να προσθετουμε ενα "με την προυποθεση οτι θα ελεγχεται το εργο τους και με το που εντοπιστει ασυνεπεια,λαμογια,πουστια -->ΠΟΡΤΑ και! αλλες προσωπικες ΚΥΡΩΣΕΙΣ."

Σε καθε αλλη περιπτωση αντι να τα τα τρωει/παιρνει αυτος που τα τρωει/παιρνει τωρα,θα τα τρωει κ θα τα παιρνει αυτος που προτεινουμε στο μοντελο μας.

Αλλα επειδη δε μπαιζει στη γαμωχωρα να συμβει ουτε ελεγχος ουτε να παρει δρομο και να υποστει κυρωσεις ο καθε πουστης και η καθε θου κυριε,σηκωνω τα χερια ψηλα για την ωρα αφου δεν εχω καταληξει στο αν μπορυμε τελικα να κανουμε κατι κι αν ναι,τι ωστε να επελθει μια στοιχειωδης ταξη στα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ξεκινάς να ζεις την εποχή (40) που άλλοι έχουν έχουν κάνει ήδη τις "τρελίτσες" τους και αράζουν σε ήρεμα λιμάνια (οικογένεια-παιδιά), είναι λογικό να σ' ενοχλεί και να στεναχωριέσαι.

Τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα όταν γνωρίζεις ότι οι συνομηλίκοί σου (οι "φυσιολογικοί"), έχουν κοπιάσει λιγότερο από σένα.

Όλα τα παραπάνω είναι χειρότερα όταν είσαι γυναίκα (είναι γνωστό ότι το βιολογικό ρολόϊ κτυπά διαφορετικά) ...

Τι να κάνουμε, η ζωή είναι one-way ticket και κάποιοι διαλέξαμε λάθος διαδρομή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι το να βάζει κάποιος ταμπέλες και στερεότυπα είναι λάθος. και είναι λάθος να βάζετε στερεότυπα και σε εμένα και σε όποια άλλη σαν εμένα (29 ξεκινάει ειδικότητα και ζηλεύει τους ποιούς; και no offence αλλά δεν πρόκειται να τελειώσω στα 40) :) Προσωπικά μπορώ να σου πω, το να ξυπνάω χαράματα, να γυρίζω τις νύχτες πτώμα και όλη μέρα να έχω να κάνω με αλκοολικούς που πάνε για μεταμόσχευση και πίνουν, με διαβητικούς που χάνουν τα νεφρά τους και τρώνε, με υπερτασικούς που χτυπάνε εμφράγματα και δεν χάνουν ένα κιλό, με καρκινοπαθείς που καπνίζουν από την τραχειοστομία σε όποιον άλλο θα ακουγόταν μιζέρια. Αλλά όταν σκέφτομαι τον εαυτό μου καθισμένη πίσω από ένα γραφείο να βαράω σφραγίδες όλη μέρα, ή να μαγειρεύω και να φροντίζω τα παιδάκια μου ή ότι άλλο διαφορετικό, ανατριχιάζω ολόκληρη. Οπότε η "μιζέρια" μου, τελικά είναι η επιλογή μου και η ευτυχία μου ;) Δεν μετανιώνω στιγμή για τις επιλογές μου μέχρι τώρα στην ιατρική. Για άλλα πράγματα ναι αλλά για την ιατρική όχι, και συγνώμη που το λέω, και η invitro παλιά δεν το καταλάβαινε. Απλά είναι άλλη στάση ζωής. Θες να το πεις κουσούρι, κουσούρι ρε παιδί μου :D Εντάξει. :D

Με αυτή την εισαγωγή σου λέω ότι δεν απαξιώ κανέναν που με επιλογή του μπήκε σε αυτές τις σχολές και γουστάρει να διοικεί (αν και πάλι από προσωπικές εμπειρίες δεν θέλει προσπάθεια να αναθέσεις 10 δουλειές σε 5 ανθρώπους, προσπάθεια θέλει να κάνεις τις 2 δουλειές που σου ανέθεσαν σωστά, στην ώρα τους και χωρίς πολλή ζαλούρα με ερωτήσεις). Μιλάω για την γενιά μου γιατί αυτή ξέρω. Ξέρω τί σήμαινε δευτεροδεσμίτης, τριτοδεσμίτης κοκ. Αν μου πεις για την αμέσως μετά με τις κατευθύνσεις και τις εξετάσεις 2α, 3η λυκείου και τί γινόταν δεν έχω ιδέα. Ε λοιπόν τότε παλιά, το 90% που ξέρω εγώ αυτά τα πλουσιόπαιδα που λες, δεν είχαν μυαλό για τίποτα μόνο για να ξύνουν το απαυτό τους. Ε 4 χρόνια σπουδές δεν το εξέλιξαν. Απλά έμαθαν να το ξύνουν πιο επιστημονικά :D Καλά κάνουν βρε πουλάκι μου, αλλά μην εμποδίζουν εμένα να κάνω αυτό που πρέπει για τους ασθενείς μου. Και αυτοί λόγω άγνοιας και αδιαφορίας το κάνουν. Σου λέει η abrakatabra (κακώς δεν θες να διοικήσεις, όλοι όσοι το σπουδάζουν και το κατέχουν και το θέλουν ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουν, αλλιώς ρε παιδιά γιατί το σπουδάσατε; ) που είναι εκ των έσω. Πειράζει που πιστεύω ότι όσοι το έχουν πχ Λύκος, πχ Τάσος πχ μια φιλή μου που έχει κάνει το ίδιο master, θα το έκαναν ΑΝΕΤΑ χωρίς να πάνε στα μαστεράδικα; Εγώ που δεν το έχω όσο και να το διαβάσω δεν το έχω ρε παιδί μου. Δεν έχω καμία όρεξη να δίνω εντολές και να ασχολούμαι αν το ΦΕΚ είναι εκείνο ή το άλλο.

θεωρώ απόλυτα ακατάλληλους μη γιατρούς και πιο γενικά μη ειδικούς υγείας (ο νοσηλευτής καλύτερα τα ξέρει από τον οικονομολόγο υγείας) να διοικούν μονάδες υγείας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, στους ορόφους των ασθενών, στα χειρουργεία, στο ακτινολογικό όταν ο αξονικός δεν δουλεύει, στα αρχεία να ψάχνουν τον φάκελο, στα ασθενοφόρα να μην έχει ούτε ένα οξύμετρο και ο ασθενής να γίνεται μπλε, παρά μόνο στα γραφεία, εκεί στη άκρη από τον πόλεμο "διοικώντας". Τα ουσιαστικά επιχείρηματα που άκουσα έναντι αυτού είναι ότι οι γιατροί είναι κομπλεξικοί και δεν ξέρουν μαθηματικά. Γιατί είμαστε πάντα εμείς κομπλεξικοί και όχι οι άλλοι; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Εσύ ταλαιπωρείσαι από την γραμματεία και πας και παρακαλάς για μια ύλη και μια ημερομηνία. Δεν στην δίνουν και σου φέρονται σαν σκουπίδι. Και είναι του παλιού γυμνασίου και βυσματούχες. Κάθονται και σου πρήζουν τα ούμπαλα αντι να κάνουν στοιχειωδώς την δουλειά τους. Είσαι κομπλεξική επειδή τα λές; Έχει πάρει ψηλά τον αμανέ επειδή τους τα χώνεις; Το ίδιο κάνω κι εγώ, επειδή δεν έχεις γνωρίζει διοικητές σου φαίνονται ιδανικοί managers, κάτσε να πας και να σου κάνουν την ζωή πατίνι και μετά θα δεις πώς είναι και η άλλη πλευρά. Και για τα μαθηματικά απάντησα ήδη. Ούτε αυτοί που τελείωσαν σχολές οικονομικές και είναι τώρα 30-35 ξέρουν. Εκτός κι αν τα έμαθαν μέσα στην σχολή (που δεν τα έμαθαν)

Δλδ το ότι το παγκάκι για τον ασυρματιστή διοικητή και οι φιοριτούρες αντί να πάρει 5 τραυματιοφορείς παραπάνω να κάνουμε την δουλειά μας είναι ηλίθια διοίκηση είμαι κομπλεξική να το πω; Αυτό είναι βλαξ και δεν ξέρει τί χρειάζεται ένα νοσοκομείο. Ή ακόμα καλύτερα είναι καιροσκόπος και σου λέει το παγκάκι φαίνεται, ο τραυματιοφορέας δεν φαίνεται. Θα μου πεις ένα γιατρός δεν θα το έκανε αυτό; Εντάξει ο ιδανικός συνδυασμός είναι γιατρός και μη λαμόγιο. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή την ζωή και ανάμεσα στον άσχετο και λαμόγιο, διαλέγω τον γιατρό και λαμόγιο. Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να εξηγήσεις γιατί έβγαλες 2 σετ βιοψίας...πω πω τεράστιο βγήκε το ποστ :S

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι το να βάζει κάποιος ταμπέλες και στερεότυπα είναι λάθος. και είναι λάθος να βάζετε στερεότυπα και σε εμένα και σε όποια άλλη σαν εμένα (29 ξεκινάει ειδικότητα και ζηλεύει τους ποιούς; και no offence αλλά δεν πρόκειται να τελειώσω στα 40) :) Προσωπικά μπορώ να σου πω, το να ξυπνάω χαράματα, να γυρίζω τις νύχτες πτώμα και όλη μέρα να έχω να κάνω με αλκοολικούς που πάνε για μεταμόσχευση και πίνουν, με διαβητικούς που χάνουν τα νεφρά τους και τρώνε, με υπερτασικούς που χτυπάνε εμφράγματα και δεν χάνουν ένα κιλό, με καρκινοπαθείς που καπνίζουν από την τραχειοστομία σε όποιον άλλο θα ακουγόταν μιζέρια. Αλλά όταν σκέφτομαι τον εαυτό μου καθισμένη πίσω από ένα γραφείο να βαράω σφραγίδες όλη μέρα, ή να μαγειρεύω και να φροντίζω τα παιδάκια μου ή ότι άλλο διαφορετικό, ανατριχιάζω ολόκληρη. Οπότε η "μιζέρια" μου, τελικά είναι η επιλογή μου και η ευτυχία μου ;) Δεν μετανιώνω στιγμή για τις επιλογές μου μέχρι τώρα στην ιατρική. Για άλλα πράγματα ναι αλλά για την ιατρική όχι, και συγνώμη που το λέω, και η invitro παλιά δεν το καταλάβαινε. Απλά είναι άλλη στάση ζωής. Θες να το πεις κουσούρι, κουσούρι ρε παιδί μου :D Εντάξει. :D

Με αυτή την εισαγωγή σου λέω ότι δεν απαξιώ κανέναν που με επιλογή του μπήκε σε αυτές τις σχολές και γουστάρει να διοικεί (αν και πάλι από προσωπικές εμπειρίες δεν θέλει προσπάθεια να αναθέσεις 10 δουλειές σε 5 ανθρώπους, προσπάθεια θέλει να κάνεις τις 2 δουλειές που σου ανέθεσαν σωστά, στην ώρα τους και χωρίς πολλή ζαλούρα με ερωτήσεις). Μιλάω για την γενιά μου γιατί αυτή ξέρω. Ξέρω τί σήμαινε δευτεροδεσμίτης, τριτοδεσμίτης κοκ. Αν μου πεις για την αμέσως μετά με τις κατευθύνσεις και τις εξετάσεις 2α, 3η λυκείου και τί γινόταν δεν έχω ιδέα. Ε λοιπόν τότε παλιά, το 90% που ξέρω εγώ αυτά τα πλουσιόπαιδα που λες, δεν είχαν μυαλό για τίποτα μόνο για να ξύνουν το απαυτό τους. Ε 4 χρόνια σπουδές δεν το εξέλιξαν. Απλά έμαθαν να το ξύνουν πιο επιστημονικά :D Καλά κάνουν βρε πουλάκι μου, αλλά μην εμποδίζουν εμένα να κάνω αυτό που πρέπει για τους ασθενείς μου. Και αυτοί λόγω άγνοιας και αδιαφορίας το κάνουν. Σου λέει η abrakatabra (κακώς δεν θες να διοικήσεις, όλοι όσοι το σπουδάζουν και το κατέχουν και το θέλουν ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουν, αλλιώς ρε παιδιά γιατί το σπουδάσατε; ) που είναι εκ των έσω. Πειράζει που πιστεύω ότι όσοι το έχουν πχ Λύκος, πχ Τάσος πχ μια φιλή μου που έχει κάνει το ίδιο master, θα το έκαναν ΑΝΕΤΑ χωρίς να πάνε στα μαστεράδικα; Εγώ που δεν το έχω όσο και να το διαβάσω δεν το έχω ρε παιδί μου. Δεν έχω καμία όρεξη να δίνω εντολές και να ασχολούμαι αν το ΦΕΚ είναι εκείνο ή το άλλο.

θεωρώ απόλυτα ακατάλληλους μη γιατρούς και πιο γενικά μη ειδικούς υγείας (ο νοσηλευτής καλύτερα τα ξέρει από τον οικονομολόγο υγείας) να διοικούν μονάδες υγείας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, στους ορόφους των ασθενών, στα χειρουργεία, στο ακτινολογικό όταν ο αξονικός δεν δουλεύει, στα αρχεία να ψάχνουν τον φάκελο, στα ασθενοφόρα να μην έχει ούτε ένα οξύμετρο και ο ασθενής να γίνεται μπλε, παρά μόνο στα γραφεία, εκεί στη άκρη από τον πόλεμο "διοικώντας". Τα ουσιαστικά επιχείρηματα που άκουσα έναντι αυτού είναι ότι οι γιατροί είναι κομπλεξικοί και δεν ξέρουν μαθηματικά. Γιατί είμαστε πάντα εμείς κομπλεξικοί και όχι οι άλλοι; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Εσύ ταλαιπωρείσαι από την γραμματεία και πας και παρακαλάς για μια ύλη και μια ημερομηνία. Δεν στην δίνουν και σου φέρονται σαν σκουπίδι. Και είναι του παλιού γυμνασίου και βυσματούχες. Κάθονται και σου πρήζουν τα ούμπαλα αντι να κάνουν στοιχειωδώς την δουλειά τους. Είσαι κομπλεξική επειδή τα λές; Έχει πάρει ψηλά τον αμανέ επειδή τους τα χώνεις; Το ίδιο κάνω κι εγώ, επειδή δεν έχεις γνωρίζει διοικητές σου φαίνονται ιδανικοί managers, κάτσε να πας και να σου κάνουν την ζωή πατίνι και μετά θα δεις πώς είναι και η άλλη πλευρά. Και για τα μαθηματικά απάντησα ήδη. Ούτε αυτοί που τελείωσαν σχολές οικονομικές και είναι τώρα 30-35 ξέρουν. Εκτός κι αν τα έμαθαν μέσα στην σχολή (που δεν τα έμαθαν)

Δλδ το ότι το παγκάκι για τον ασυρματιστή διοικητή και οι φιοριτούρες αντί να πάρει 5 τραυματιοφορείς παραπάνω να κάνουμε την δουλειά μας είναι ηλίθια διοίκηση είμαι κομπλεξική να το πω; Αυτό είναι βλαξ και δεν ξέρει τί χρειάζεται ένα νοσοκομείο. Ή ακόμα καλύτερα είναι καιροσκόπος και σου λέει το παγκάκι φαίνεται, ο τραυματιοφορέας δεν φαίνεται. Θα μου πεις ένα γιατρός δεν θα το έκανε αυτό; Εντάξει ο ιδανικός συνδυασμός είναι γιατρός και μη λαμόγιο. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή την ζωή και ανάμεσα στον άσχετο και λαμόγιο, διαλέγω τον γιατρό και λαμόγιο. Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να εξηγήσεις γιατί έβγαλες 2 σετ βιοψίας...πω πω τεράστιο βγήκε το ποστ :S

BRAVO!!!!!!! :anavwfwties:emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς shlia :rolleyes:

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ Εθνικό Σύστημα Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και λοιπές διατάξεις

ΑΡΘΡΟΝ-7

Διοίκηση Νοσοκομείων Ε.Σ.Υ.Κ.Α.

1. Τα Νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ. που είχαν μετατραπεί σε αποκεντρωμένες μονάδες των Πε.Σ.Υ.Π. με τη διάταξη της παρ. 4 του άρθρου 1 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α'), μετατρέπονται σε νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.), τα οποία υπόκεινται στον έλεγχο και την εποπτεία του Διοικητή της αντίστοιχης Υγειονομικής Περιφέρειας, διέπονται από τις διατάξεις του παρόντος νόμου και έχουν δικό τους προϋπολογισμό, πρωτόκολλο, σφραγίδα, αρχείο και αριθμό φορολογικού μητρώου -Α.Φ.Μ..

2. Τα Νοσοκομεία του Ε.Σ.Υ. διακρίνονται σε:

α) γενικά που παρέχουν νοσηλεία σε ασθενείς που εντάσσονται σε περισσότερες από μία θεραπευτικές κατηγορίες και

β) ειδικά που παρέχουν νοσηλεία σε ασθενείς που εντάσσονται σε μία θεραπευτική κατηγορία.

Νοσοκομεία τα οποία, κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, έχουν την ονομασία "Πανεπιστημιακό" τη διατηρούν και στο μέλλον. Η ονομασία αυτή μπορεί να μεταβληθεί με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

3. Όργανα διοίκησης των νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ. είναι:

α) το Διοικητικό Συμβούλιο και

β) ο Διοικητής του Νοσοκομείου.

4. Το Διοικητικό Συμβούλιο (Δ.Σ.) είναι επταμελές για Νοσοκομεία μέχρι 399 οργανικές κλίνες και εννεαμελές για Νοσοκομεία με 400 και άνω οργανικές κλίνες και αποτελείται από:

α) Τον Διοικητή του Νοσοκομείου ως Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου.

β) Τρία μέλη σε Νοσοκομεία έως 399 οργανικές κλίνες και τέσσερα μέλη σε Νοσοκομεία με 400 και άνω οργανικές κλίνες, που ορίζονται από τον Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης με τους αναπληρωτές τους. Από τα μέλη αυτά το ένα ορίζεται ως Αντιπρόεδρος, ο οποίος είναι μερικής απασχόλησης. Στα Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία, το ένα από τα μέλη που διορίζει ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, πρέπει υποχρεωτικά να είναι μέλος Δ.Ε.Π. της Ιατρικής Σχολής του οικείου Α.Ε.Ι..

γ) Τον Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκομείου, σε νοσοκομεία με 400 και άνω οργανικές κλίνες, με αναπληρωτή του τον Διευθυντή της Διοικητικής Υπηρεσίας.

δ) Εναν εκπρόσωπο των ιατρών που υπηρετούν στο Νοσοκομείο, ο οποίος εκλέγεται, μαζί με τον αναπληρωτή του, από τους ιατρούς Ε.Σ.Υ. και τους ιατρούς μέλη Δ.Ε.Π. που υπηρετούν στο Νοσοκομείο.

ε) Τον Διευθυντή της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας, με αναπληρωτή του τον αρχαιότερο Διευθυντή Νοσηλευτικού τομέα.

στ) Εναν εκπρόσωπο του λοιπού, πλην των ιατρών Ε.Σ.Υ, προσωπικού του Νοσοκομείου, ο οποίος εκλέγεται, μαζί με τον αναπληρωτή του, από το λοιπό, πλην των ιατρών Ε.Σ.Υ., προσωπικό του Νοσοκομείου.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. ορίζει την ημερήσια διάταξη της συνεδρίασης του Δ.Σ. και τους εισηγητές των θεμάτων. Ο Πρόεδρος μπορεί, κατά την κρίση του, να καλεί στις συνεδριάσεις εκπροσώπους των συνδικαλιστικών οργανώσεων των εργαζομένων, καθώς και κάθε υπηρεσιακό παράγοντα ή εκπρόσωπο οποιουδήποτε επιστημονικού ή τοπικού φορέα.

Ο Διοικητής του Νοσοκομείου αναπληρώνεται από τον Αντιπρόεδρο του Δ.Σ. στα καθήκοντα του ως Προέδρου του Δ.Σ., ενώ στα καθήκοντα του ως Διοικητή αναπληρώνεται από τον Αναπληρωτή Διοικητή και όπου αυτός δεν υπάρχει από τον Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας. Τα μέλη του Δ.Σ. είναι εισηγητές για τα θέματα της αρμοδιότητας τους.

5. Το Δ.Σ. συνέρχεται τακτικά δύο φορές το μήνα και έκτακτα, ύστερα από πρόσκληση του Προέδρου του και λειτουργεί σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 13, 14 και 15 του ν. 2690/1999.

6. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

1. Εγκρίνει το επιχειρησιακό σχέδιο δράσης του Νοσοκομείου και το υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας προς τελική έγκριση και ένταξη του στο επιχειρησιακό σχέδιο της Υγειονομικής Περιφέρειας.

2. Εγκρίνει το επιχειρησιακό σχέδιο αντιμετώπισης μαζικών καταστροφών και έκτακτων αναγκών του Νοσοκομείου και το υποβάλλει προς τελική έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

3. Εγκρίνει τη δημιουργία, μείωση ή συγχώνευση μονάδων ή τμημάτων του Νοσοκομείου και υποβάλλει τη σχετική πρόταση προς έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

4. Εγκρίνει την ανέγερση, επέκταση, αναδιάταξη και ανακατανομή των κτιριακών και λοιπών υποδομών του Νοσοκομείου και υποβάλλει τη σχετική πρόταση προς έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

5. Εγκρίνει τον οργανισμό του Νοσοκομείου και τις τροποποιήσεις του και τον υποβάλλει προς έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

6. Εγκρίνει το συνολικό ετήσιο προγραμματισμό των προσλήψεων του Νοσοκομείου και τον υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

7. Εγκρίνει τον προϋπολογισμό του Νοσοκομείου, τις αναμορφώσεις και τροποποιήσεις του, όπως και τον ισολογισμό και τον απολογισμό της οικονομικής χρήσης κάθε έτους και τον υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

8. Εγκρίνει το Ενιαίο Πρόγραμμα Προμηθειών του Νοσοκομείου, καθώς και τις τροποποιήσεις του και το υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

9. Εγκρίνει τη σκοπιμότητα και τον τρόπο χρηματοδότησης για εκτέλεση έργων, υλοποίηση μελετών, προμήθεια παντός τύπου εξοπλισμού, προμήθεια παντός τύπου αναλώσιμου υλικού και ανάθεση υπηρεσιών κατά ΚΑΕ προϋπολογισμού για ποσό άνω των 15.000 ευρώ και μέχρι 45.000 ευρώ ετησίως.

10. Εισηγείται τη σκοπιμότητα και τον τρόπο χρηματοδότησης για εκτέλεση έργων, υλοποίηση μελετών, προμήθεια παντός τύπου εξοπλισμού, προμήθεια παντός τύπου αναλώσιμου υλικού και ανάθεση υπηρεσιών κατά ΚΑΕ προϋπολογισμού για ποσά άνω των 45.000 ευρώ ετησίως στον Διοικητή της οικείας Υγιειονομικής Περιφέρειας.

11. Εγκρίνει τον ετήσιο προϋπολογισμό της δαπάνης που αφορά στις εφημερίες του ιατρικού προσωπικού και την υπερωριακή απασχόληση και εργασία κατά τις νυκτερινές ώρες και εξαιρέσιμες ημέρες του λοιπού προσωπικού και τον υποβάλλει προς έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

12. Εγκρίνει την ετήσια έκθεση πεπραγμένων, την οποία αποστέλλει στον Διοικητή της οικείας Υγιειονομικής Περιφέρειας.

13. Εγκρίνει τις προτάσεις για την αξιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων του Νοσοκομείου και υποβάλλει στον Διοικητή της Υγειονομικής Περιφέρειας εισήγηση για την εκποίηση τους.

14. Εγκρίνει τη χορήγηση πάσης φύσεως εκπαιδευτικών αδειών του ιατρικού και λοιπού προσωπικού σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

15. Αποφασίζει για την αποδοχή δωρεών και κληροδοτημάτων υπέρ του Νοσοκομείου.

7. Σε κάθε Νοσοκομείο του Ε.Σ.Υ.Κ.Α. συνιστάται μία οργανική θέση της κατηγορίας ΕΘ του άρθρου 79 του ν. 2683/1999, με βαθμό 1ο, η οποία καταλαμβάνεται από τον Διοικητή του Νοσοκομείου. Σε Νοσοκομεία 400 οργανικών κλινών και άνω συνιστάται και μία οργανική θέση της κατηγορίας ΕΘ του άρθρου 79 του ν. 2683/1999, με βαθμό 2ο, η οποία καταλαμβάνεται από τον Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκομείου. Ο Διοικητής και ο Αναπληρωτής Διοικητής του Νοσοκομείου είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης και διορίζονται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης με διετή θητεία η οποία μπορεί να ανανεώνεται με όμοιο τρόπο. Επιτρέπεται η πρόωρη λήξη της θητείας των Διοικητών και Αναπληρωτών Διοικητών των Νοσοκομείων, για σπουδαίο λόγο, σχετικό με την άσκηση των καθηκόντων τους, αζημίως για το Δημόσιο, όπως και η απόσπαση τους σε άλλο Νοσοκομείο οποιασδήποτε Υγειονομικής Περιφέρειας για κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών, με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ύστερα από εισήγηση του Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

Τα προσόντα που πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος Διοικητής και Αναπληρωτής Διοικητής είναι: πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ιδιαίτερη ικανότητα στην άσκηση διευθυντικών καθηκόντων σε υπηρεσίες ή οργανισμούς του Δημοσίου ή επιχειρήσεις του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, συνεκτιμωμένων και των μεταπτυχιακών σπουδών και επιστημονικής εξειδίκευσης σε θέματα στρατηγικού σχεδιασμού και προγραμματισμού, οργάνωσης, διοίκησης και λειτουργίας Νοσοκομείων ή επιχειρήσεων, οικονομικών της υγείας ή κοινωνικής διοίκησης, καθώς και της ανάλογης εμπειρίας. Η παρ. 3 του άρθρου 3 του παρόντος νόμου εφαρμόζεται αναλόγως.

8. Ο Διοικητής του Νοσοκομείου έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

1. Εχει την ευθύνη της οργάνωσης, συντονισμού, ελέγχου και εύρυθμης λειτουργίας όλων των Υπηρεσιών του Νοσοκομείου.

2. Εκπονεί και ενημερώνει σε μηνιαία βάση το χάρτη υγείας του Νοσοκομείου και τον υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγιειονομικής Περιφέρειας.

3. Εκπονεί το επιχειρησιακό σχέδιο δράσης του Νοσοκομείου και το υποβάλλει προς έγκριση στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου.

4. Εκπονεί το επιχειρησιακό σχέδιο αντιμετώπισης μαζικών καταστροφών και έκτακτων αναγκών και το υποβάλλει στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου.

5. Εισηγείται στο Δ.Σ. τη δημιουργία, μείωση ή συγχώνευση μονάδων ή τμημάτων του Νοσοκομείου.

6. Εισηγείται στο Δ.Σ. την ανέγερση, επέκταση, αναδιάταξη και ανακατανομή των κτιριακών και λοιπών υποδομών του Νοσοκομείου.

7. Επεξεργάζεται τον οργανισμό και άλλα θεσμικά κείμενα του Νοσοκομείου και τα υποβάλλει προς έγκριση στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου.

8. Επεξεργάζεται και αξιολογεί όλες τις προτάσεις και αιτήματα των Υπηρεσιών και του προσωπικού και τα υποβάλλει στα αρμόδια όργανα.

9. Εισηγείται στο Δ.Σ. το συνολικό ετήσιο προγραμματισμό των προσλήψεων του Νοσοκομείου.

10. Υποβάλλει προς έγκριση στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας την επαναπροκήρυξη θέσεων ιατρών του Ε.Σ. Υ. και την παράταση παραμονής ειδικευόμενων ιατρών.

11. Αποφασίζει για τις μετακινήσεις προσωπικού εντός των διοικητικών ορίων της ευθύνης του.

12. Υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγιειονομικής Περιφέρειας πρόταση πρόσληψης επικουρικού προσωπικού για την κάλυψη επιτακτικών αναγκών.

13. Αποφασίζει την τοποθέτηση των Προϊσταμένων των Τμημάτων και Γραφείων του Νοσοκομείου.

14. Αναθέτει προσωρινά καθήκοντα Προϊσταμένου Διεύθυνσης, Υποδιεύθυνσης και Τομέα μέχρι την πλήρωση των θέσεων αυτών.

15. Εισηγείται στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου τον προϋπολογισμό του φορέα, τις αναμορφώσεις και τροποποιήσεις του, όπως και τον ισολογισμό και τον απολογισμό της οικονομικής χρήσης κάθε έτους.

16. Εισηγείται στο Δ.Σ. το Ενιαίο Πρόγραμμα Προμηθειών του φορέα, καθώς και τις τροποποιήσεις του.

17. Εγκρίνει τη σκοπιμότητα και τον τρόπο χρηματοδότησης για εκτέλεση έργων, υλοποίηση μελετών, προμήθεια παντός τύπου εξοπλισμού, προμήθεια παντός τύπου αναλώσιμου υλικού και ανάθεση υπηρεσιών κατά ΚΑΕ προϋπολογισμού μέχρι 15.000 ευρώ ετησίως.

18. Εισηγείται στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου τη σκοπιμότητα και τον τρόπο χρηματοδότησης για εκτέλεση έργων, υλοποίηση μελετών, προμήθεια παντός τύπου εξοπλισμού, προμήθεια παντός τύπου αναλώσιμου υλικού και ανάθεση υπηρεσιών κατά ΚΑΕ προϋπολογισμού για ποσά άνω των 15.000 ευρώ ετησίως.

19. Παρακολουθεί και ελέγχει σε μηνιαία βάση την ορθή εκτέλεση του προϋπολογισμού και την εν γένει οικονομική λειτουργία του φορέα του.

20. Συντάσσει ετήσια έκθεση πεπραγμένων, την οποία υποβάλλει στο Δ.Σ. και στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας και τριμηνιαία έκθεση την οποία υποβάλλει στον Διοικητή της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

21. Συγκροτεί ομάδες εργασίας ή επιτροπές για το σχεδιασμό και διαχείριση διαφόρων προγραμμάτων δράσης του Νοσοκομείου.

22. Υποβάλλει στο Δ.Σ. προτάσεις για την αξιοποίηση των περιουσιακών στοιχείων του Νοσοκομείου, καθώς επίσης και την εκποίηση τους.

23. Εκπροσωπεί το Νοσοκομείο δικαστικώς και εξωδίκως, καθώς και έναντι τρίτων και δύναται να εκχωρεί τη νόμιμη εκπροσώπηση των μονάδων ευθύνης του στον Αναπληρωτή Διοικητή και να διορίζει πληρεξούσιους δικηγόρους.

24. Συγκαλεί το Δ.Σ. του Νοσοκομείου, προεδρεύει στις συνεδριάσεις του και συντάσσει την ημερήσια διάταξη.

25. Προΐσταται όλων των Υπηρεσιών του Νοσοκομείου και ασκεί ιεραρχικό και πειθαρχικό έλεγχο και μπορεί να αναθέτει τη διενέργεια Ενορκης Διοικητικής Εξέτασης σε οποιονδήποτε υπάλληλο των φορέων ευθύνης του.

26. Μπορεί να μεταβιβάζει με πράξη του στον Αναπληρωτή Διοικητή του Νοσοκομείου και σε ιεραρχικά υφιστάμενα του όργανα την εξουσία να υπογράφουν με εντολή του, πράξεις ή άλλα έγγραφα της αρμοδιότητας του και να ασκούν συγκεκριμένες αρμοδιότητες του.

27. Αποφασίζει για το χαρακτηρισμό παλαιού υλικού ως άχρηστου, καθώς και για την καταστροφή ή την εκποίηση του άχρηστου υλικού.

28. Εισηγείται στον Διοικητή της Υγειονομικής Περιφέρειας για τη διάθεση σε άλλους φορείς του μη χρησιμοποιούμενου υλικού του νοσοκομείου.

29. Συγκροτεί το Επιστημονικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου.

30. Ασκεί όλες τις αρμοδιότητες που του αναθέτει το Δ.Σ. του Νοσοκομείου και, με αποφάσεις του, ο Διοικητής της οικείας Υγειονομικής Περιφέρειας.

9. Ο Αναπληρωτής Διοικητής του Νοσοκομείου έχει τις ακόλουθες αρμοδιότητες:

1. Είναι αρμόδιος για θέματα πληροφορικής και μηχανοργάνωσης του Νοσοκομείου, σε συνεργασία με τον Διοικητή του Νοσοκομείου.

2. Παρακολουθεί τα θέματα έρευνας και εκπαίδευσης του προσωπικού του Νοσοκομείου.

3. Μεριμνά για την πιστοποίηση της ποιότητας των υπηρεσιών του Νοσοκομείου, σε συνεργασία με τον Διοικητή του Νοσοκομείου.

4. Είναι υπεύθυνος για την επίλυση θεμάτων και την εφαρμογή και συντονισμό των αναγκαίων ενεργειών που σχετίζονται με την υγιεινή και ασφάλεια των εργαζομένων.

5. Μεριμνά για τη σύνταξη του ετήσιου προγράμματος εφημερίων του ιατρικού προσωπικού και υπερωριών, νυκτερινών και εξαιρέσιμων του λοιπού προσωπικού και το υποβάλλει προς έγκριση στο Δ.Σ..

6. Εγκρίνει και τροποποιεί τα μηνιαία προγράμματα εφημερίων του ιατρικού προσωπικού και υπερωριών, νυκτερινών και εξαιρέσιμων του λοιπού προσωπικού, μετά από εισήγηση των Διευθυντών των αντίστοιχων Υπηρεσιών.

7. Συντάσσει ετήσια έκθεση πεπραγμένων του, την οποία υποβάλλει στον Διοικητή του Νοσοκομείου.

8. Εισηγείται για την οικονομική ενίσχυση και διοικητική υποστήριξη χρηματοδοτούμενων, από εξωτερικούς φορείς, ερευνητικών προγραμμάτων στον Διοικητή της Υγειονομικής Περιφέρειας και παρακολουθεί την υλοποίηση τους.

9. Εισηγείται στο Δ.Σ. για τα εκπαιδευτικά και μη χρηματοδοτούμενα από εξωτερικούς φορείς ερευνητικά προγράμματα, έπειτα από εισήγηση του Επιστημονικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου, αποφασίζει για την οικονομική ενίσχυση και διοικητική υποστήριξη αυτών και παρακολουθεί την υλοποίηση τους.

10. Παρακολουθεί και ελέγχει τις λίστες αναμονής για υπηρεσίες του φορέα ευθύνης του και λαμβάνει μέτρα πρόληψης για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών.

11. Καθορίζει τα κριτήρια διάθεσης των κλινών στις θέσεις Β' και Α' και ελέγχει την τήρηση τους.

12. Αποφασίζει για την κατανομή των χειρουργικών τραπεζιών μετά από εισήγηση του Διευθυντή της Ιατρικής Υπηρεσίας.

13. Χορηγεί ή εισηγείται στο Δ.Σ. του Νοσοκομείου πάσης φύσεως εκπαιδευτικές άδειες του ιατρικού και λοιπού προσωπικού, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

14. Ασκεί όλες τις αρμοδιότητες που του εκχωρεί ο Διοικητής του Νοσοκομείου.

Στα Νοσοκομεία που έχουν 399 ή λιγότερες οργανικές κλίνες, οι ανωτέρω αρμοδιότητες ασκούνται από τον Διοικητή.

10. Για την αντιμετώπιση των αναγκών των Νοσοκομείων σε ειδικό επιστημονικό προσωπικό, συνιστώνται σε Νοσοκομεία 400 και άνω οργανικών κλινών δύο θέσεις και στα υπόλοιπα μία θέση ειδικού επιστημονικού προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, διάρκειας ενός έτους. Η σύμβαση αυτή δύναται να ανανεωθεί, μετά το τέλος της, μόνο για μία φορά και για χρονικό διάστημα μη υπερβαίνον το ένα έτος. Για το διορισμό στις ανωτέρω θέσεις απαιτείται πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, της ημεδαπής ή αλλοδαπής, και επαρκής γνώση μιας ξένης γλώσσας. Οι θέσεις ειδικού επιστημονικού προσωπικού που προβλέπονται στην παρ. 3 του άρθρου 6 του ν. 2889/2001 καταργούνται.

Διοικητές και Αναπληρωτές Διοικητές Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ., οι οποίοι έχουν την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου και των οποίων η θητεία έληξε με βάση τη διάταξη του άρθρου 42 του ν. 3252/2004, μπορούν να διορίζονται σε συνιστώμενες προσωποπαγείς θέσεις ειδικού επιστημονικού προσωπικού Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ.Κ.Α. ή φορέων που εποπτεύονται από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, εφόσον καταθέσουν σχετική αίτηση εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριάντα ημερών από την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου. Οι ως άνω θέσεις συνιστώνται αυτοδικαίως με την απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης περί διορισμού και καταργούνται με την καθ' οιονδήποτε τρόπο αποχώρηση των εν λόγω υπαλλήλων από την υπηρεσία.

11. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται, χωρίς περιορισμό ως προς το ύψος τους, οι πάσης φύσεως μηνιαίες αποδοχές, επιδόματα εορτών και αδείας και η αποζημίωση για έξοδα κίνησης και έξοδα παράστασης των Διοικητών και Αναπληρωτών Διοικητών των Νοσοκομείων και η αποζημίωση των μελών των Διοικητικών Συμβουλίων, πλην των Διοικητών και Αναπληρωτών Διοικητών, για κάθε συνεδρίαση στην οποία μετέχουν. Επίσης, με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθορίζονται οι πάσης φύσεως αποδοχές και τα επιδόματα εορτών και αδείας του ειδικού επιστημονικού προσωπικού.

12. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης μπορούν να καθορίζονται οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για την ασφάλιση του ιατρικού προσωπικού των Νοσοκομείων του ΕΣΥΚΑ, για ιατρικά λάθη κατά την άσκηση των καθηκόντων τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω την διαφωνία. Πρακτικά η μόνη προϋπόθεση για να γίνει κάποιος διοικητής είναι το καλό PR.

Σε θεωρητικό επίπεδο, όπως ένας Υπουργός Υγείας θα έπρεπε να έχει τελειώσει Ιατρική και να έχει εργαστεί στο ΕΣΥ ώστε να γνωρίζει τα του κλάδου, ανάλογα σε διευθυντικές θέσεις θα έπρεπε να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σχέση με το αντικείμενο. Το οποίο αντικείμενο είναι αφενός η διοίκηση και τα οικονομικά, αφετέρου ο τρόπος λειτουργίας της μονάδας που διευθύνεται.

Οπότε ο απλός απόφοιτος Ιατρικής Σχολής είναι εξίσου ανεπαρκής με τον οικονομολόγο.

αφού το 100 διαιρείται με το 4, άρα και όλες οι εκατοντάδες διαιρούνται με το 4, οπότε βγαινουν εκτός διαίρεσης και αρκούν τα 2 τελευταία ψηφία που στην περίπτωση μας διαιρούμενα με το 4 δίνουν υπόλοιπο 0.

Επανεξέτασε λιγάκι τον συλλογισμό σου. Ο μόνος αριθμός που διαιρούμενος με το 4 δίνει πηλίκο 0, είναι το 0.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφού το 100 διαιρείται με το 4, άρα και όλες οι εκατοντάδες διαιρούνται με το 4, οπότε βγαινουν εκτός διαίρεσης και αρκούν τα 2 τελευταία ψηφία που στην περίπτωση μας διαιρούμενα με το 4 δίνουν υπόλοιπο 0.

Επανεξέτασε λιγάκι τον συλλογισμό σου. Ο μόνος αριθμός που διαιρούμενος με το 4 δίνει πηλίκο 0, είναι το 0.

:lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad,

μερικα σημεια να επισημανω ετσι χαριν του διαλογου κι οχι για να προσφερω κατι καινουριο στη συζητηση η για να βγει καποιος νικητης η χαμενος.

Αλλωστε σε σχεση με το ποιοι πρεπει να διοικουν ενα νοσοκομειο δε θεωρω οτι εχουμε αντιθετες αποψεις,απλως το θετουμε η καθε μια το θεμα σε διαφορετικο υποβαθρο εξου και ισως φαινεται οτι διαφωνουμε.Αλλου ηταν η διαφωνια μας στην ουσια.

Κι αιντε ελα τα σημεια

1.Δε θεωρω κανεναν απολυτως μανατζερ απο μονο του ιδανικη περιπτωση για διοικητη νοσοκομειου αλλα ουτε και για διοικητη ιατρικης σχολης,νομιζω το εχω ξεκαθαρισει αυτο κ εδω που γραφουμε τωρα κ στο αλλο το θεμα που αρχισε η συζητηση.

Εφοσον το ξεκαθαρισα γιατι μου απευθυνεσαι και λες "επειδή δεν έχεις γνωρίζει διοικητές σου φαίνονται ιδανικοί οι managers" ;

Επισης λες οτι δεν εχω γνωρισει ακομη διοικητες οταν θα γνωρισω κ θα μου κανουν τη ζωη πατινι,εσυ που ξερεις απο διοικητες στην Ελλαδα;Ποτε κ ως τι σου εκαναν εσενα τη ζωη πατινι κ εμενα δεν μου την εκαναν ωστε να μπορω να ξερω;

2.Η ενσταση μου ηταν στο οτι δεν εβγαλες απλως αχρηστους για τη συγκεκριμενη θεση τους 4δεσμιτες,τους εβγαλες γενικως αχρηστους κ παντα βεβαια συγκριτικα με τους θεους δοκτορες!Τους απαξιωσες ολικα κ ησουν θρασεια,παραδεξου το.Κ συνεχιζεις με πολυ πιο διακριτικο τροπο βεβαια,να το κανεις κ στο τελευταιο σου μην.Σορι ρε συ που δεν καυλωνουν ολοι οι ανθρωποι με το να σπουδαζουν κ να ασκουν Ιατρικη...

Η ενσταση μου ηταν στο οτι δεν εθιξες ολες τις αλλες καστες που διοικουν νοσοκομεια κ που ειναι αυτες που κυριως θα επρεπε να ακουσουν τα εξ αμαξης εφοσον ειναι πανασχετες τοσο με το θεμα υγεια οσο και με τη θεση διοικητη που αναλαμβανουν αλλα κατακεραυνωσες τους 4δεσμιτες οικονομολογομανατζερ.Στο τελευταιο σου μηνυμα μονο,στην τελευταια παραγραφο εθιξες κατι για ενα ασυρματιστη αφου σου εθιξα το θεμα.

Αν εχωνες κ στα παραπανω μηνυματα σου στον καθε ασχετο ασυρματιστη κλπους ασχετους και εχωνες και στους μανατζερ δε θα αντιδρουσα σιγουρα τοσο.

Αλλα δε μπορει 3 μηνυματα να ξεσκιζουν τους μανατζερ σε θεση διοικητων που στο κατω-κατω διοικηση σπουδασαν θεση διοικητη καταλαμβανουν και μουγγα για ολη την υπολοιπη παρακμη.Απλως κατα βαση ξεσπαθωσες σε σχεση με τους 4δεσμιτες,παραδεξου το,δεν ηταν οτι σχολιασες αντικειμενικα και ολικα το θεμα που εθιγες.

Ξαναλεω οτι δε διαφωνησα εγω με το οτι οι μανατζερ δεν ξερουν απο ιατρικα θεματα,απεναντιας το ανεφερα στο κειμενο μου.

Συμπερασμα:ακυρος ο παραλληλισμος του τι εκανες εσυ παραπανω με τους 4δεσμιτες με το οτι εγω βριζω τις γραμματεις,ακυρη κ η προσπαθεια να με πεισεις οτι δε σκεφτεσαι με στερεοτυπα κ οτι δεν την εχεις δει κατα βαθος Ιατρικη κ μετα ολοι οι αλλοι.

Εβγαλες ολα σου τα κλισε και τα απωθημενα σε 2-3 μηνυματα.Παραδεξου το ντε!

3.Επιμενεις ακομη να οριοθετεις πρακτικα τους οικονομολογους μανατζερ της γενιας των 30 αναμεσα στους συμμαθητες σου στο ιδιωτικο.

Καμια αναφορα σε ολους τους υπολοιπους 4δεμιτες αποφοιτους των αλλων σχολειων,κυριως δημοσιων που περασαν πχ ΑΣΟΕΕ.Λες και ειναι παιχνιδακι να χτυπησεις την ΑΣΟΕΕ.Παντα γεματη ηταν η ΑΣΟΕΕ ξερεις,δεν ξεμεινε ποτε στα χρονικα απο φοιτητες.4 δεσμιτες,δημοσιων σχολειων κατα βαση,τη γεμιζαν παντα,ξερεις...

Επισης λες οτι μιλας για τις δεσμες κ τη γενια των 30 γιατι αυτην ξερεις.Επειδη κι εγω την ξερω,σου λεω οτι εγω ξερω πολλους πολυ καλους αλλα και αριστους μαθητες δημοσιων σχολειων-εγω σε δημοσιο πηγα κ με δημοσια ειχα τοτε νταλαβερια-που γουσταραν οικονομικα κ αλλες σχολες της 4ης,οποτε διαλεξαν 4η δεσμη.

Παραδεξου οτι εχεις καλα εδραιωμενα μεσα σου κλισε.

Οι καλοι επαιρναν 2 δεσμη,1η,αντε και νομικη.Οι 4η δεσμη ηταν για τη μαζα κ τα μπαζα...Ε, οχι ρε συ δεν ηταν ετσι ντε και καλα τα πραγματα,εισαι λαθος,σορι που στο χαλαω εστω κ μετα απο τοσο χρονια.

Και για να στο γαμησω ακομη πιο πολυ,κατα την αποψη μου οι πολυ καλοι μαθητες που πηγαν 4η δεσμη ισως ηταν και πιο γαματα κ ανοιχτομυαλα κ ακομπλεξαριστα ατομα απο τοτε απ τα νιατα τους σε σχεση με πολλους αλλους που πηραν 2η,1η και 3η λογω στερεοτυπου κ μονο.Ηταν καλοι μαθητες οποτε επρεπε να μπουν ντε και καλα ιατρικη πολυτεχνειο η νομικη!Μη χεσω δηλαδη.Λιγοι ειναι αυτοι που διαλεξαν ετσι;Δεν ειναι λιγοι κ το ξερεις,ιδιως γιατροι.

4.Αυτο το παραδειγμα με Τασο,Λυκο,Αμαντα κ λοιπα θεωρεις οτι ειναι επιχειρημα τωρα και το επαναλαμβανεις σε οτι αφορα τα μαστερ;

Το χουν λεει αυτοι κ πιστευω οτι θα μπορουσαν να το κανουν κ χωρις να καταφυγουν στα μαστεραδικα.Χασατε τις ωρες σας κ τα λεφτα σας,λες πανω με θερμη,οσοι κανατε μαστερ σε διοικητικα,θα μπορουσατε κ χωρις!Το θεμα ειναι να το χεις.

Δεν καταλαβαινω γιατι τα λες αυτα,σοβαρα τωρα.Ειναι γεγονος οτι αν το χει καποιος το χει αλλα και;

Θα μυρισει τα νυχια του ο καθε εργοδοτης οτι ο τασος κ η αμαντα το χουν;Η μηπως ειναι υποχρεωμενοι να παρακολουθουν το γκρικ μεντς;Η μηπως πρεπει να βασιστουν στο λογο τους οτι το χουν;Το λυκο μην τον βαζεις μεσα, εχει ενα πτυχιο νομικης να επιδειξει.Θες-δε θες,σ αρεσει-δε σ αρεσει,σ αυτον τον κοσμο πιστοποιουνται οι γνωσεις με κωλοχαρτα.Κ να μην αντιστοιχει στην πραγματικοτητα αυτο που αναγραφεται στο κωλοχαρτο,απαξ και το χεις εισαι θεωρητικα μπροστα απ τους αλλους που δεν το χουν.Οποτε καλα καναν οσοι χτυπησαν τα μαστερ τους εφοσον δεν ειχαν κατι καλυτερο να κανουν.

Η μηπως ο Τασος κ η Αμαντα δε θα γινονταν ακομη καλυτεροι σ αυτο που τους αρεσει να κανουν,αν χτυπαγαν ενα μεταπτυχιακο σχετικο με νομικα υγειας;

Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και παρτε και το νομο το σχετικο,κλικ.

Για να μην ψαχνεστε,το θεμα που σχολιαζουμε θα το βρειτε στις σελιδες 11-14.

Δειτε τα προσοντα που πρεπει να εχει ο διοικητης,δειτε ποιοι είναι διοικητες σημερα κ βγαλτε τα συμπερασματα σας.

Δειτε τους ρολους του διοικητη του νοσοκομειου,του αναπληρωτη διοικητη και τους ρολους του διοικητικου συμβουλειου.

Κατ εμε πρεπει να υπαρξει επαναπροσδιορισμος τοσο του προσωποπαγους κατεστημενου του διοικητη οσο και της συστασης του διοικητικου συμβουλειου κ γενικοτερα των ρολων!

Πιστευω ότι μια ομαδα ανθρωπων ο καθενας ειδικος στον τομεα του με ιση δυναμη στη ληψη αποφασεων(η λογικη λεει ότι θα επρεπε οι γιατροι να ειναι περισσοτεροι κατα 1-2 απ ολους τους υπολοιπους.το νοσοκομειο υπαρχει για να προλαμβανει κ να θεραπευει ασθενειες κι ο μονος που ξερει να το κανει αυτό είναι ο γιατρος,οι υπολοιποι είναι σημαντικοτατοι μεν,συνεπικουρουν δε) θα εξασφαλιζε περισσοτερη αντικειμενικοτητα στις αποφασεις,μικροτερη πιθανοτητα λαθους και περισσοτερες πιθανοτητες ηθικης.

Και ψιλοεξηγουμαι (δειτε στο νομο )

Οργανα διοικησης του δημοσιου νοσοκομειου σημερα είναι

1.ο διοικητης και

2.το διοικητικο συμβουλειο.

Ο διοικητης μπορει είναι ο,τι να ναι αρκει να τον γουσταρει ο υπουργος!

Το διοικητικο συμβουλειο αποτελειται από 7 με 9 ατομα αναλογοα με τον αριθμο κλινων

και εχουμε και λεμε…

Προεδρος του είναι η ο,τι να ναι διοικηταρα αρκει να τη γουσταρει ο υπουργος!

Το αμεσως απο κατω μελος ειναι ο αναπληρωτης διοικητης ο οποιος είναι ενας ο,τι να ναι παλι αρκει να τον γουσταρει ο υπουργος κι αυτόν.

Ένα μελος είναι εκπροσωπος των γιατρων(ενας για εσυτες και δεπ μαζι)αρα γιατρος.

Ένα μελος είναι εκπροσωπος των νοσηλευτων.

Ένα μελος είναι εκπροσωπος του υπολοιπου προσωπικου (εκτος ιατρικου κ νοσηλευτικου)

Ένα μελος είναι ΔΕΠ εφοσον το νοσοκομειο είναι πανεπιστημιακο αρα γιατρος.

Και τα υπολοιπα 1-3 είναι ο,τι να ναι αρκει να τα γουσταρει ο υπουργος!

Συμπερασμα!!

Στη διοικηση ενός ολοκληρου νοσοκομειου συμμετεχει υποχρεωτικα μονο ενας γιατρος η δυο στην περιπτωση που είναι πανεπιστημιακο το νοσοκομειο-το να συμμετεχουν παραπανω από 1 κ 2 αντιστοιχα,είναι καθαρα θεμα τυχης!

Και δεν είναι υποχρεωτικο,ακουσον-ακουσον,να είναι κανεις από τους διοικουντες οικονομολογος η αποφοιτος διοικησης επιχειρησεων!Η εστω ενας νομικος κατι.Αν είναι καποιος,θα είναι εντελως τυχαιο.

Συμφωνα με το νομο που ισχυει αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει υποχρεωτικα ουτε ενας οικονομολογος-αποφοιτος διοικησης επιχειρησεων αναμεσα στα ατομα που διοικουν αλλα 3 με 5 μελη-τα 2 εκ των οποιων ηγουνται του συνολου του συμβουλειου- μπορουν να ειναι ο,τι να ναι,γεωπονοι,θεολογοι,ασυρματιστες,ψυχολογοι,αποφοιτοι τουριστικων επαγγελματων κι οτι αλλο μπορεις να φανταστεις!Αυτο ειναι το σημειο που τρελλαινομαι κ υποστηριζω τους μανατζερ οταν εχει να κανει με διοιηκηση νοσοκομειου,καταλαβατε;

Επισης να πουμε οτι υπαρχει ενα επιστημονικο συμβουλειο το οποιο κατά βαση αποτελειται από γιατρους αλλα ρολος του είναι να γνωμοδοτει κι όχι να παιρνει αποφασεις κ να διοικει.Τις αποφασεις τις παιρνει ο τυπος που θελει να βολεψει ο υπουργος στη θεση του διοικητη με μονη προυποθεση πρακτικα-ελπιζω αυτο τουλαχιστον να τηρειται-το να εχει πτυχιο ΑΕΙ.Το τι ΑΕΙ δεν ειναι θεμα.(Ο ασυρματιστης τι ακριβως πτυχιο ειχε;Θα ειχε ο ανθρωπος αλλα απορια το χω τι ειδους ηταν το πτυχιο.Οπως απορια εχω και τι δουλεια κανει ενας ασυρματιστης κ που τη μαθαινει.Ειμαι ηλιθια;Ε αφου δεν ξερω τι να κανω,να πω οτι ξερω; )

Τα συμπερασματα δικα σας.

Και ο μαγκας βεβαια της ολης υποθεσης ειναι η ο,τι να ναι διοικηταρα αφου αυτη βαζει τις τζιφρες.

Ποσα ειπαμε παιρνει επισημα;9.000;

Και ποσα ανεπισημα;...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε λοιπόν τότε παλιά, το 90% που ξέρω εγώ αυτά τα πλουσιόπαιδα που λες, δεν είχαν μυαλό για τίποτα μόνο για να ξύνουν το απαυτό τους. Ε 4 χρόνια σπουδές δεν το εξέλιξαν. Απλά έμαθαν να το ξύνουν πιο επιστημονικά :D

Και αυτοί που τελείωσαν Ιατρική έχουν (το μυαλό) ?

Μην λες τέτοια suave, γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφού το 100 διαιρείται με το 4, άρα και όλες οι εκατοντάδες διαιρούνται με το 4, οπότε βγαινουν εκτός διαίρεσης και αρκούν τα 2 τελευταία ψηφία που στην περίπτωση μας διαιρούμενα με το 4 δίνουν υπόλοιπο 0.

Επανεξέτασε λιγάκι τον συλλογισμό σου. Ο μόνος αριθμός που διαιρούμενος με το 4 δίνει πηλίκο 0, είναι το 0.

:lol::lol::lol:

Ευχαριστώ για την διόρθωση και συγχαίρω για την παρατηρητικότητα, δεν το συνειδητοποίησα καν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μηπως ο Τασος κ η Αμαντα δε θα γινονταν ακομη καλυτεροι σ αυτο που τους αρεσει να κανουν,αν χτυπαγαν ενα μεταπτυχιακο σχετικο με νομικα υγειας;

Μωρό μου shlia....ξεχνάς εύκολα, και αν το επαναλάβω θα έχει δίκαιο ο φίλος μας από Σουηδία να με κράξει :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και παρτε και το νομο το σχετικο με τη διοικηση τω νοσοκομειων,κλικ.

Για να μην ψαχνεστε,το θεμα που σχολιαζουμε θα το βρειτε στις σελιδες 11-14.

το παραπάνω post #14 δε σου άρεσε; :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και παρτε και το νομο το σχετικο με τη διοικηση τω νοσοκομειων,κλικ.

Για να μην ψαχνεστε,το θεμα που σχολιαζουμε θα το βρειτε στις σελιδες 11-14.

το παραπάνω post #14 δε σου άρεσε; :bloodomen:

μετα το ειδα ρε!

εμ αφου μου πες θα μου το βρισκες αλλα αυριο-μεθαυριο,κοιταξα μονη μου.δεν κρατιομουνα :rolleyes::lol:

ν τω μεταξυ κει που προσπαθαγα :D μπηκα στο et.gr κ δεν καταφερα την τυφλα μου.

δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που ζηταει να συμπληρωσεις ωστε να αρχισει να ψαχνει.

θελω ενα ιδιαιτερο :)

επισης να σου πω ολως πληροφοριακα οτι εγω φεκ μεχρι πριν εναμιση χρονο δεν ηξερα οτι σημαινει φυλλο εφημεριδας της κυβερνησεως :splaaaats::wacko: τραγικη;;;; :splaaaats: ε,δε με ειχε απασχολησει ποτε μεχρι τοτε,γω φταιω; emconfused:D

Η μηπως ο Τασος κ η Αμαντα δε θα γινονταν ακομη καλυτεροι σ αυτο που τους αρεσει να κανουν,αν χτυπαγαν ενα μεταπτυχιακο σχετικο με νομικα υγειας;

Μωρό μου shlia....ξεχνάς εύκολα, και αν το επαναλάβω θα έχει δίκαιο ο φίλος μας από Σουηδία να με κράξει :P

αυτο παλι σορι αλλα δεν το καταλαβα.τι και καλα εσυ δεν εχεις πτυχιο αρα πως να το χτυπησεις το μεταπτυχιακο;

ΥΓ μωρο σ λεν την παναγια,μωρο σ λεν και μενα ε; emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε σήλιά μου, βρε κορίτσι μου, αν το πάρουμε τυπικά δλδ να μετράνε τα μαστερόχαρτα και τα διδακτορόχαρτα και οι βαθμοί, τότε γιατί όλα αυτά να μετράνε πάνω από το χαρτί του γιατρού που σύμφωνα με την λογική του "ποιοοοοος είναι ο καλύτερος σε μετρήσιμες ποσότητες", οι γιατροί γράψανε το μεγαλύτερο βαθμό, σπούδασαν το περισσότερο χρόνο και πέρασαν τα περισσότερα μαθήματα, ειδικά αν έχουν κάνει και μάστερ και διδακτορικό και έχουν παραμορφωθεί :P ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ. Λέω ότι ένας γιατρός μπορεί να διοικήσει, ένας διοικητής δεν μπορεί να γιατρέψει. :P :P :P :P :P Έλα έλα πλάκα κάνω :D :D

Oυσιαστικά αυτό που λέω είναι ότι ο γιατρός μέσα από το νοσοκομείο, ξέρει τις ανάγκες του νοσοκομείου καλύτερα, ποιοί τρώνε το νοσοκομείο 30+ συνεχόμενες ώρες κάθε 3-4 μέρες για 5 χρόνια; Και ποιοί μετά είναι 20 χρόνια μέσα στο νοσοκομείο ως επικουρικοί, επιμελητές βου, επιμελητές α, διευθυντές κλπ; Γιατί λοιπόν να μην υπάρχει ένα σύστημα που αυτοί που είναι καλοί στα διοικητικά, να γίνονται και πρόεδροι του διοικητικού συμβουλίου, στο οποίο να συμμετέχει ΚΑΙ οικονομολόγος, ΚΑΙ δικηγόρος, ΚΑΙ δημόσιες σχέσεις (και το παγκάκι έχει την χάρη του), ΚΑΙ υπεύθυνος δικτύων και υπολογιστών, ΚΑΙ υπεύθυνος προμηθειών, ΚΑΙ νοσηλευτής, ΚΑΙ άλλος υπάλληλος, ΚΑΙ ένας εκπρόσωπος όλων των τεχνικών υπηρεσιών. Ένα σχήμα που να είναι μέσα στο νοσοκομείο και να γνωρίζουν τις ανάγκες από χρόνια. Τώρα έτσι όπως είναι το σύστημα ο καλύτερος διοικητής είναι αυτός ->

:P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα προσόντα που πρέπει να διαθέτει ο υποψήφιος Διοικητής και Αναπληρωτής Διοικητής είναι: πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ιδιαίτερη ικανότητα στην άσκηση διευθυντικών καθηκόντων σε υπηρεσίες ή οργανισμούς του Δημοσίου ή επιχειρήσεις του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, συνεκτιμωμένων και των μεταπτυχιακών σπουδών και επιστημονικής εξειδίκευσης σε θέματα στρατηγικού σχεδιασμού και προγραμματισμού, οργάνωσης, διοίκησης και λειτουργίας Νοσοκομείων ή επιχειρήσεων, οικονομικών της υγείας ή κοινωνικής διοίκησης, καθώς και της ανάλογης εμπειρίας. Η παρ. 3 του άρθρου 3 του παρόντος νόμου εφαρμόζεται αναλόγως.

Δηλαδή και ένας συνταγματάρχης μπορεί να γίνει διοικητής νοσοκομείου; :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.