Jump to content

Η Νέα Γρίπη εισήλθε σε στάδιο πανδημίας


Recommended Posts

SΟS για τη νέα γρίπη στις ΗΠΑ

Ο Μπαράκ Ομπάμα κήρυξε τη χώρα σε κατάσταση υγειονομικής έκτακτης ανάγκης

Σε κατάσταση υγειονομικής έκτακτης ανάγκης κήρυξε τις ΗΠΑ ο πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα εξαιτίας της νέας γρίπης, ενώ στην Ευρώπη ο ιός επεκτείνεται πλέον ταχύτερα και προκαλεί περισσότερα κρούσματα, καθώς πλησιάζει ο χειμώνας. Παγκοσμίως, ο απολογισμός των νεκρών από τη νέα γρίπη πλησίασε τις 5.000.

O πρόεδρος Ομπάμα υπέγραψε την Παρασκευή απόφαση για την κατάσταση έκτακτης ανάγκης για την επιδημία της νέας γρίπης. Με αυτήν τίθενται σε εφαρμογή σχέδια που διευκολύνουν τη διαχείριση της υγειονομικής κρίσης από την υπουργό Υγείας Κάθλιν Σιμπέλιους, μεταξύ άλλων και μέσω της παράκαμψης των γραφειοκρατικών διαδικασιών για τη δημιουργία στα νοσοκομεία τμημάτων εξωτερικών ασθενών. Ήδη ο ιός Η1Ν1 της νέας γρίπης έχει διαδοθεί σε 46 από τις 50 πολιτείες των ΗΠΑ. Έχουν καταγραφεί περίπου ένα εκατομμύριο κρούσματα και σχεδόν 1.000 θάνατοι. Από τον Λευκό Οίκο έσπευσαν να εξηγήσουν πως η επιβολή της κατάστασης έκτακτης ανάγκης δεν οφείλεται σε κάποια νέα αρνητική εξέλιξη, αλλά αποφασίστηκε για προληπτικούς λόγους.

Από τότε που ανακαλύφθηκε ο ιός Η1Ν1, τον Απρίλιο, μέχρι πριν από μία εβδομάδα, 4.735 θάνατοι εξαιτίας του είχαν αναφερθεί στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας. Τα περισσότερα από τα θανατηφόρα κρούσματα (3.539) καταγράφηκαν στη Βόρεια και τη Νότια Αμερική, αναφέρει ο ΠΟΥ στην τελευταία ανακοίνωσή του για την πανδημία.

Στην Ολλανδία

Όμως, καθώς στο βόρειο ημισφαίριο πλησιάζει ο χειμώνας, θάνατοι από τη νέα γρίπη αναφέρθηκαν την περασμένη εβδομάδα και σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες. Ολλανδοί υγειονομικοί αξιωματούχοι δήλωσαν ότι η κατάσταση έχει φτάσει σε επίπεδο επιδημίας στη χώρα, καθώς στη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας περίπου 10 κρούσματα του ιού εισάγονταν κάθε μέρα σε νοσοκομεία. Επίσης, ένα κορίτσι 14 ετών ήταν ο πρώτος άνθρωπος στην Ολλανδία που πέθανε από τη νέα γρίπη χωρίς να έχει άλλα προβλήματα υγείας- και αύξησε σε έξι τον αριθμό των μέχρι στιγμής θανάτων από τον ιό Η1Ν1 στη χώρα.

Στη Βρετανία, την ευρωπαϊκή χώρα που έχει πληγεί περισσότερο από τον ιό, τα νέα κρούσματα σχεδόν διπλασιάστηκαν μέσα σε μία εβδομάδα από 27.000 σε 53.000 και ο αριθμός των θανάτων έφτασε τους 128. Στη Γερμανία ανακοινώθηκε ο τρίτος θάνατος από τη νέα γρίπη και στην Τσεχία ο πρώτος- μια 31χρονη που έπασχε και από καρδιακά προβλήματα. Η Τσεχία έγινε η 18η χώρα στην Ε.Ε. που ανέφερε τουλάχιστον έναν θάνατο από τη νέα γρίπη. Στη Γαλλία, το ματς της Ολυμπίκ Μαρσέιγ με την Παρί Σεν Ζερμέν αναβλήθηκε επειδή τρεις παίκτες της δεύτερης προσβλήθηκαν από τον ιό. Όλοι οι παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν και τα μέλη του προσωπικού της ομάδας τέθηκαν χθες σε καραντίνα για 72 ώρες.

Προγράμματα εμβολιασμού

ΠΟΛΛΕΣ από τις 27 χώρεςμέλη της Ε.Ε. έχουν αρχίσει ή ετοιμάζονται να αρχίσουν προγράμματα εμβολιασμού. Η Ελλάδα ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι η πρώτη φάση της εκστρατείας εμβολιασμού θα πραγματοποιηθεί από τις 10 ώς τις 25 Νοεμβρίου και θα περιλάβει πρόσωπα με χρόνιες ασθένειες, εγκύους, και όσους εργάζονται σε νοσοκομεία ή αναλαμβάνουν παιδιά ηλικίας κάτω των έξι μηνών.

Η βρετανική φαρμακοβιομηχανία GlaxoSmithΚline (GSΚ) ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι περισσότεροι από 150.000

άνθρωποι έχουν κάνει μέχρι στιγμής το εμβόλιό της, το Ρandemrix, στο πλαίσιο κυβερνητικών προγραμμάτων εμβολιασμού στην Ευρώπη. Επίσης την Παρασκευή η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Φαρμάκων (ΕΜΕΑ)

επανέλαβε τις συστάσεις που είχε κάνει τον Σεπτέμβριο, ότι τα τρία υφιστάμενα εμβόλια κατά της νέας γρίπης- το Celvapan (της αμερικανικής Βaxter), το Focetria (της ελβετικής Νovartis) και το Ρandemrix- θα πρέπει να χορηγούνται σε δύο δόσεις που να απέχουν μεταξύ τους τουλάχιστον τρεις εβδομάδες. Πρόσθεσε πάντως ότι τα περιορισμένα δεδομένα που είναι ώς τώρα διαθέσιμα δείχνουν ότι μία δόση του Ρandemrix και του Focetria μπορεί να είναι αρκετή.

Επιμέλεια: Γιώργος Αγγελόπουλος

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2009, 60

http://www.mednutrition.gr/content/view/3268/2/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Κυκλοφορει στο ιντερνετ μια ειδηση την οποια δεν εχω καταφερει να διασταυρωσω με καποια αξιοπιστη εφημεριδα (η ειδηση υπαρχει σε σαιτς σε διαφορες γλωσσες). Υπαρχουν μια η δυο σουηδικες εφημεριδες που εγραψαν το αρθρο αλλα δυστυχως δεν ξερω σουηδικα. Αν καποιος ξερει σουηδικα, ας ριξει μια ματια, τα σαιτ ειναι w w w. a f t o n b l a d e t.se/ (συγνωμη, αλλα το διαβαζει σαν γκρικλις), και η ειδηση ειναι οτι πεθαναν δυο νοσοκομες απο το εμβολιο

pandermix της gsk

και πρεπει να βγηκε στις 22 Οκτωβρη.

Μεχρι τωρα δεν εχω βρει πληροφοριες που να αναφερουν απο τι ακριβως πεθαναν. Υποθετω παντως οτι αμα ειναι αληθεια, δεν ηταν απο αναφυλακτικο σοκ η απο GBS.

Οσον αφορα τις πληροφοριες της Evening Standard, προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι συμπεριλαμβανονται και αυτες οι ¨λυσεις¨ στο pandemic contingency plan. Η γριπη των χοιρων για την ωρα εχει πολυ χαμηλα mortality rates, κι οταν κανεις planning αναφερεσαι και στο worst case scenario. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να υπολογισεις τα rates απο πριν για να κανεις τις εξομοιωσεις στον πληθυσμο, γιαυτο και βασιζεσαι σε εκεινα των προηγουμενων πανδημιων γριπης, οι οποιες ηταν μονο 3 και μεχρι και η πιο χαλαρη ειχε πολυ μεγαλυτερη θνησιμοτητα απο αυτη των χοιρων, για να μην μιλησω δε για την Ισπανικη η οποια εξαφανισε απο τον χαρτη ολοκληρα χωρια. Το SARS στο Τοροντο προκαλεσε μεγαλυτερο χαος κι ας μην εγινε ποτε πανδημια, ρωτηστε και τους Καναδους που ειναι διαβασμενοι σε αυτο το θεμα μιας και τραβηξαν τα χειροτερα. Ουσιαστικα, το μεγαλυτερο μας προβλημα θα ηταν, αν ο swine Η1Ν1 αποκτησει καποια απο τα χαρακτηριστικα του Η5Ν1 avian, εκει μαλλον τα πτωματα θα πανε για φωτια κατευθειαν...Τα contingency plans γραφουν κι αλλα πολλα παντως, που υπο κανονικες συνθηκες φανταζουν καπως σκληρα, αλλα ο σκοπος ειναι να αποφευχθει η εστω να επιβραδυνθει η πληρης αποδομηση της κοινωνιας.

Εγω προσωπικα I prefer to take my chances εναντια στον τωρινο Η1Ν1, παρα με το 1-2 μη σου πω και 3 GBS ανα 100.000 ... Φοβου τις φαρμακευτικες λεω εγω, και φυλαω τα ρουχαλακια μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθε οργανισμος εχει τη δικη του βιολογικη ιδιαιτεροτητα αλλα εστω και ενα κρουσμα γκιλαιν μπαρε να πληροφορηθεις καπου σου κοβονται τα ποδια

προσωπικα πιστευω οτι ναι μεν μπορει να μαζευουμε αυτον τον καιρο ενα μεγαλο ογκο στοιχειων (αχρηστο εν πολλοις στους μη επαγελλματιες)

αλλα οταν φτασει η κρισιμη στιγμη της αποφασης εμβολιο η οχι- και τι ειδους εμβολιο-θα ναι πιθανον ριζικως διαφορα τα πραγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν ο κινητηριος μοχλος ειναι το κερδος, τετοια και χειροτερα...

http://www.infowars.net/articles/april2009/270409Baxter.htm

Το καλο με αυτο το αρθρο ειναι οτι σε παραπεμπει σε αρθρα του ιδιου σαιτ επι του θεματος, κι απο κει κατευθειαν στα links με τα original articles απο διαφορες πηγες και ουτω καθεξης, διοτι καλο θα ηταν πριν πιστεψουμε οτιδηποτε να διασταυρωνουμε εστω και ελαχιστα τις πληροφοριες που μας δινονται. Βεβαια πλεον ειμαι ετοιμος να πιστεψω σχεδον οτιδηποτε εχει να κανει με τις φαρμακευτικες και τις δολοπλοκιες τους.

Δυστυχως δεν διαβαζω εφημεριδα καθε μερα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο περασε αυτη η ειδηση. Αν καποιος το θυμαται, παρακαλω να το αναφερει για εχουμε πιο ολοκληρωμενη αποψη.

Enjoy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Οταν ο κινητηριος μοχλος ειναι το κερδος, τετοια και χειροτερα...

http://www.infowars.net/articles/april2009/270409Baxter.htm

Το καλο με αυτο το αρθρο ειναι οτι σε παραπεμπει σε αρθρα του ιδιου σαιτ επι του θεματος, κι απο κει κατευθειαν στα links με τα original articles απο διαφορες πηγες και ουτω καθεξης, διοτι καλο θα ηταν πριν πιστεψουμε οτιδηποτε να διασταυρωνουμε εστω και ελαχιστα τις πληροφοριες που μας δινονται. Βεβαια πλεον ειμαι ετοιμος να πιστεψω σχεδον οτιδηποτε εχει να κανει με τις φαρμακευτικες και τις δολοπλοκιες τους.

Δυστυχως δεν διαβαζω εφημεριδα καθε μερα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο περασε αυτη η ειδηση. Αν καποιος το θυμαται, παρακαλω να το αναφερει για εχουμε πιο ολοκληρωμενη αποψη.

Enjoy

Συνάδελφοι,

Το κύμα πανδημίας άρχισε.

Το πιθανό σενάριο που κάνουν οι επιδημιολόγοι, ανάλογα με την επέκταση που έγινε στην Νέα Ζηλανδία και σε άλλες χώρες: Πρόκειται να φτάσει ημέρα που θα χρειαστούμε 100 (εκατό) κρεβάτια εντατικής ανά ημέρα! Αν μάλιστα λάβουμε υπ' όψιν μας ότι κάθε άρρωστος που μπαίνει στην εντατική μένει κατά μέσο όρο 20-22 ημέρες, τότε καταλαβαίνετε ότι και εδώ θα γίνει ότι γίνεται σε άλλες χώρες, όπου οι γιατροί απλά βλέπουν ασθενείς που χρειάζονται αναπνευστήρα να πεθαίνουν αβοήθητοι.

Η στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι, ειδικά εμείς οι γιατροί: να εμβολιαστούμε όλοι που ερχόμαστε σε επαφή με ασθενείς και οι νοσηλευτές που είναι όλοι απαραίτητοι για να λειτουγήσει το Σύστημα. Σε αντίθετη περίπτωση το Σύστημα θα καταρρεύσει.

Άμεση αποφυγή επαφής με πιθανούς φορείς. Στοπ σε κινηματογράφους, θέατρα, κλαμπ. Αμφιθέατρα μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη.

Στα νοσοκομεία, όσοι μπορείτε να φοράτε μάσκες, τις οποίες να πετάτε και να πλένετε καλά τα χέρια σας.

Η γρίπη αυτή κάνει συχνότερα πνευμονίες, έχει περισσότερο βήχα, πυρετό και κάνει διάρροια.

Στην συνέχεια πρέπει να εμβολιαστούν οι ευπαθείς ομάδες και τα παιδιά που μεταδίδουν συχνότερα τον ιό.

Καλή τύχη σε όλους.

Παύλος Σακκάς

Αναπληρωτής Καθηγητής Ψυχιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι, ειδικά εμείς οι γιατροί: να εμβολιαστούμε όλοι που ερχόμαστε σε επαφή με ασθενείς και οι νοσηλευτές που είναι όλοι απαραίτητοι για να λειτουγήσει το Σύστημα. Σε αντίθετη περίπτωση το Σύστημα θα καταρρεύσει.

μή βάζουμε ιδέες, γιατί πολλοί γιατροί αυτή την εποχή ειδικά θα ήθελαν να δώσουν ένα χέρι βοήθειας στο σύστημα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από τις οδηγίες και παραινέσεις προς ιατρούς, νοσηλευτές και λοιπό υγειονομικό προσωπικό, καλό θα ήταν να "ενημερωθούν" σωστά και οι δημοσιογραφίσκοι ώστε να μην πανικοβάλλουν τον κόσμο, γιατί μέχρι στιγμής έρχεται ο κόσμος στα ΤΕΠ με τον πρώτο πυρετό. Αν συνεχιστεί αυτό, το σύστημα θα καταρρεύσει ούτως ή άλλως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος για να εμβολιάζονται υποχρεωτικά γιατροί - νοσηλευτές

Την ενεργοποίηση διατάξεων του 2003 για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό των εργαζομένων στα νοσοκομεία εξετάζει το Υπουργείο Υγείας.

4105888318_98868e3209_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "νέα" γρίππη και κουραφέξαλα που δεν αντέχω άλλο να ακούω.

Συζήτηση καφενείου:

Μέρος α', γενικές αρχές:

Η γρίππη είναι ένας εξαιρετικός ιός (όχι όσο το κοινό κρυολόγημα βέβαια που δεν σκοτώνει κανένα) μιας και οι περισσότεροι άνθρωποι που μολύνει δεν εμφανίζουν συμπτώματα.

Εξελικτικά δηλαδή και από άποψη επιβίωσης μια χαρά κάνει την δουλειά του (θυμηθείτε ότι το κουλ "παράσιτο" δεν σκοτώνει στον ξενιστή του").

Ένα μικρό μόνο ποσοστό εμφανίζει συμπτώματα (κάνοντας πιο εύκολη τη μετάδοση ίσως) και ένα ακόμη μικρότερο ποσοστό εμφανίζει σοβαρές επιπλοκές. (ας θυμηθούμε επίσης ο άνθρωπος μέσα στην πολυπλοκότητά του είναι και εξαιρετικά ποικιλόμορφος τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά.

Ο κουλ λοιπόν ιός γρίππης κάτω από την καμπάνα της κατανομής μας δε κάνει τίποτα, στα αριστερά πιθανώς έχουν εντελώς ανοσία και όσο περνάμε πάνω από το 95 λέω εγώ τώρα τόσο περισσότερα προκαλεί.

Όλο το χρόνο έχουμε γρίππη λοιπόν γιατί μεταδίδεται και έτσι επιβιώνει. Περισσότερο το χειμώνα παρά το καλοκαιρι για τους γνωστούς λόγους.

Κάθε χρόνο έχουμε εξάρσεις γρίππης για τους γνωστούς λόγους, κάποιους χρόνους πιο πολύ.

Η επιδημιολογία και λοιπές επιστήμες έχουν προχωρήσει και είμαστε πλέον σε θέση με τον καλό συντονισμό τους να "υποθέτουμε" ποια πορεία ακολούθησε ο κάθε νέος υπότυπος για

να δημιουργηθεί/μεταλλαχτεί (αρκούδες, κοάλα, ψείρες, κότες, κοτόψειρες, εξωγήινους κοκ). Πριν 30 χρόνια δεν μπορούσαμε, έστω το ίδιο "καλά".

Η μοριακή βιολογία και λοιπές επίστήμες έχουν προχωρήσει και είμαστε πλέον σε θέση με τον καλό συντονισμό τους να "παράγουμε" αντι-ιικά φάρμακα και να τα χορηγουμε σε

διάφορες παθήσεις, ώστε να βελτιώνουμε την κλινική εικόνα/πορεία ασθενών και να φουσκώνουν οι πωλήσεις και οι μετοχές των παραγωγών εταιρειών.

Τα ΜΜΕ τα γνωρίζουμε όλοι.

Επίσης πριν από 30 χρόνια η ιατρική δεν ήταν ή ίδια, ούτε οι αναισθησιολόγοι. Ούτε οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι τα 80, 250 κιλά με 5 στεντ και 10 bypass, σαχκαροδιαβητικοί ή ανοσοκατεσταλμένοι από την ΧΜΘ.

Μέρος β' - προσωπική εμπειρία.

Αρρώστησα τον Ιούνιο στο εξωτερικό ένα 3μερό με έντονη καταβολή, πυρετό έως 38 το οποίο εφημέρευα κιόλας (έκανα το 3μερό μου κανονικά). Δεν έδωσα σημασία.

Από τότε έχουν περάσει από τα "χέρια" μου τουλάχιστον 200 άνθρωποι με συμπτώματα γρίππης και μόνο 2 με επιπλοκές από αυτούς (ο ένας έτσι είπε το νοσοκομείο - πνευμονία με υποψία(!!!!) πύκνωσης και τρίζοντες που νόμιζαν(!!!!) όπως παραδέχτηκαν πως άκουγαν ..... αν και δεν συμφώνησα ποτέ, ο 2ος με πυώδη παραρινοκολπίτιδα που όμως δεν πρόσεξε καθόλου, το αντίθετο μάλιστα κουράστηκε όσο δε παίρνει σε κάτι βουνά).

Από κανένα τόσο καιρό δε κόλλησα (ένδειξη ότι μάλλον το περάσα και εγώ) και όταν είμαι μαζί τους δε λαμβάνω κανένα μέτρο προφύλαξης (μόνο μεταξύ ασθενών που και αυτό εδώ που φτάσαμε δε ξέρω πόσο νόημα έχει).

Είναι μια ήπια γρίππη, με τυπική συμπτωματολογία 3μερό πυρετό 37.5 έως 38.5, σε σπάνιες περιπτώσεις μέχρι 40 και μέχρι 5 μέρες. Σαφώς σε ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα που όπως είπαμε έχουν αυξηθεί επειδή ζουνε (άσε που τεκνοποιούνε κιόλας καταστρέφοντας έτσι την εξέλιξή μας αλλά αυτό είναι άλλη φιλοσοφική κουβέντα) περισσότερο οι επιπλοκές είναι μεγαλύτερες. Ήπια κυνάγχη και ξηρός βήχας με ελάχιστη ως καθόλου καταρροή. Χαρακτηριστική κακουχία και μυαλγίες αρθραλγίες. Καρμπόν οι περισσότεροι. Κολλάει λίγο πιο εύκολα (μάλλον - δε ξέρουμε ακόμη γιατί δεν στέλνουμε ποτέ δείγμα σε αυτό που δεν εμφάνισε συμπτώματα) ή εμφανίζει συμπτώματα λίγο πιο ευκολα από την "κλασική" γρίππη. Σχεδόν κανείς από τους ασθενείς που είδα δεν είχε διάρροια.

Κλασική γρίππη : ή γρίππη που δεν έχει αναφερθεί σε ΜΜΕ.

Η ευλογιά, η παρωτίτιτδα, η ερυθρά, η πολυομυελίτιδα, η ηπατίτιδα Β έχουν πιο συχνές καταστροφικές συνέπειες και ήταν σωστός ο καθολικός παιδικός εμβολιασμός.

Για μία γρίππη λοιπόν, που τη βαφτίσαμε χοίρων επειδή ξέρουμε τώρα ότι περασε από εκεί και μεταλλάχτηκε ΦΕΤΟΣ (του χρόνου από αλλού), που σε ποσοστό λιγότερο από 1/1000 μπορεί ίσως να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και ειδικά σε ανθρώπους με προβλήματα για να βγάλουν χρήματα οι μέτοχοι και οι καλανάρχες εγώ ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Ακουστηκε ήδη ότι έχει νοσήσει το 25% της Ελλαδας, πράγμα πολύ πιθανό. Τρέχουν λοιπόν τα κατλ (ελληνικώς αμνοερίφια-γελάδια, ακα γιδοπρόβατα-μοσχάρια) να μπολιαστουν ενάντια σε κάτι ήπιο και φυσικό και ακίνδυνο για την συντριπτική πλειοψηφία μας.

Καλύτερα να δίναν ένα ζιθρομαξ σε όσους κάναν πυρετό 38 παρά αυτό το πράγμα που λέει ο λόγος. Και ας καταστρέφαν το αντιβιοτικό.

Αρκετά πράγματα έχω πάρει μέσα μου τόσα χρόνια που έχουν 100πλασιάσει τις πιθανότητες να πετάξω αυτοάνοσα στο μέλλον.

αυτά για την συζήτηση καφενείου. smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα και αγια αυτα που λες Κων/νε, με εξαιρεση το οτι οι επιπλοκες και η μεγαλυτερη θνησιμοτητα εμφανιζονται σε νεους και υγιεις ανθρωπους. Και ειναι αλλο το να σου κανει επιπλοκη μια καμμενη 88χρονη γιαγια (που αργα ή γρηγορα απο καπου θα το εβρισκε, δε γινεται να ξεγελας για πολυ το Χαρο) κι αλλο να σου πεθαινουν 19χρονα χωρις κανενα ιστορικο. Το ιδιο και για τις εγκυες.

ΕΚΕΙ ειναι κατα τη γνωμη μου το θεμα και οι αυξημενοι λογοι επαγρυπνησης/προστασιας/περιορισμου και οχι στην φυσιολογικη εως χαμηλη θνησιμοτητα του στελεχους αυτου στο ΓΕΝΙΚΟ πληθυσμο.

Και αν οντως τιγκαρουν τα νοσοκομεια (ειτε επειδη θα υπαρχει πραγματικη αναγκη απο τους ασθενεις, ειτε επειδη θα πηγαινουν στα επειγοντα με ενα βηχαλακι) ειναι νομιζω υποχρεωση του ιατρονοσηλευτικου προσωπικου να βρισκεται στη θεση του και οχι να αναρρωνει σπιτι του οπως ΩΦΕΙΛΕΙ να κανει με τη παραμικρη υποψια λοιμωδους.

Επισης, ειτε λογω σοβαροτητας των συμπτωματων και των επιπλοκων, ειτε απλως και μονο λογω της ευκολοτερης μετάδοσής της, ας σκεφτουμε τι θα γινει σε χωρες οπως το Ελλαντα με τοσα λιγα κρεβατια ΜΕΘ. Οχι μονο απο τους γριππωμενους, αλλα και απο αυτους που θα ψαχνουν μοναδα και δε θα βρισκουν επειδη καποιος με Η1Ν1 θα τους εχει καβατζωσει μονιτορ και αναπνευστηρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι έγκυες δεν είναι φυσιολογικοί οργανισμοί με την καφενετζίδικη έννοια του όρου. Να θυμίσω ότι πριν την πρόοδο της επιστήμης (μέχρι και 100 έτη πιο πριν) η εγκυμοσύνη και ο τοκετός

ισοδυναμούσαν με θανατική καταδίκη και απλά όλοι ευχόντουσαν για χάρη.

Το κατά πόσο εμφανίζουν περισσότερες επιπλοκές οι νέοι άνθρωποι διατηρώ αμφιβολίες. Από την προσωπική τριβή με την ασθένεια δεν έκανα καμία τέτοια παρατήρηση. (παραδέχομαι πως διπλή τυφλή δεν έκανα και δεν έχω και κοντρόλ γμτ smile.gif ).

Αλλά επειδή βγήκαν μερικοί και είπαν πως άκουσον άκουσον κάποιος με γρίππη είναι πιο εύκολο να πάθει ίσως πνευμονία !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τί άκουσα ο χριστιανός δηλαδή.....

Νόμπελ πρέπει να πάρει η γιαγιά μου.... "μή βγαίνεις έξω κρυωμένος θα πλευριτώσεις"

και τουλάχιστον βραβείο ακαδημίας η θεία μου "ήσουν άρρωστος 3 μέρες τώρα, μή κουραστείς θα κάνεις υποτροπή και η υποτροπή είναι χειρότερη!!!!"

το πήραν τα κανάλια και κύρηξηαν την επανάσταση.

Τους έχω αντιμετωπίσει όλους με ανάπαυση και συντηρητιή αγωγή και έχω εμπλακεί σε καυγάδες με ευθυνόφοβους που δίνουν αντιβιοτικά για πλάκα μήπως και, δε ξέρω...πολύ ο πυρετός.

(εμένα η μαμά μου δε μου έδινε αντιβίωση ούτε με πήγαινε στο νοσοκομείο όταν έκανα 39 πυρετό και έζησα, εύκολα. Γιατί έχω ζέστη, νερό, καθαριότητα, φαγητό, δε δουλεύω σε κανένα χωράφι στα Πυρηναία και δε ζω στην καλύβα πάνω από τα ζώα για να με κρατάνε ζεστό και ασφαλή αντιπυρετικά.... στην Αγγλία βέβαια με το σημερινό καθεστώς ίσως και να της έπαιρναν και τη κηδεμονία...... ΕΛΕΟΣ)

Υποχρέωσή μου να αυξήσω τις πιθανότητες μου να κάνω αυτοάνοσο από κάτι που δεν χρειάζομαι για να μη κολλήσω κανένα δεν βρίσκω καμία. Αν ηθελα να θυσιαστώ για το καλό της ανθρωπότητας θα γινόμουν πειραματόζωο. Ή έστω θα αγόραζα τα CD του Fame Story. Εμβόλιο για κάτι που πέρασα και που οι περισσότεροι που ξέρω επίσης πέρασαν θα το καρφώσω μάλλον στο μάτι όποιου πλησιάσει (φατάλιτι λέμε).

Το αντιγριππικό έχεις τις ενδείξεις του και νομίζω πως είναι λογικές και δοκιμασμένες κάθε χρόνο. Ξεκινήσαμε με το νέο αντιγριππικό να το κάνουν όσοι κάνουν και το παλαιό και φτάσαμε να συζητάμε υποχρεωτικό εμβολιασμό επειδή τα κανάλια το απαιτουν;;;;; Σε λίγο θα πάω στο τρελοκομείο δηλαδή, νομίζω ότι ζω σε ένα φανταστικό κόσμο που η λογική έχει εκλείψει, Στο Matrix ένα πράγμα....θα έρθουν οι agents να μας πάρουν!!!!

Επειδή το σύστημα δεν έχει Α'βάθμια φροντίδα υγείας και την κάνουν εξ'ολοκλήρου 3βάθμια νοσοκομεία δεν είναι λόγος για να κάνω εγώ εμβόλιο. Ας φτιάξουν τέντες στις πλατείες να πηγαίνει εκεί ο κόσμος με το βηχαλάκι αν θέλει. Ή να πάει σε ιδιωτικό παθολόγο. Ένα ιστορικό, ένα γλωσσοπίεστρο και ένα στηθοσκοπιο θες......ας του πάρει και μια γενική ένα βιοχημικό για την κάλτσα που λέμε να την στείλει στο μικροβιολογικό απέναντι.

Επίσης να θυμίσω ότι από όλες τις γρίππες πεθαίνει και θα συνεχίσει να πεθαίνει κόσμος για τους λόγους που αναφέραμε προηγουμένως και που όλοι ξερουμε εδώ μέσα. Κανείς δεν μου έχει πει αν πεθαίνουν περισσότεροι. Για την ακρίβεια λιγότεροι μέχρι τώρα αλλά όλοι φοβούνται με το ΑΝ και ΜΗΠΩΣ.

Κάθε χρόνο υπαρχουν νέοι άνρωποι σε μονάδες λόγο μηνιγγίτιτιδας από γρίππη, μυοκαρδίτιδος από γρίππη, ARDS από γρίππη........ είναι η Γ Ρ Ι Π Π Η ! smile.gif

ΥΓ. οι περισσότεροι γιατροί και νοσηλευτές σε ολόκληρη την Ευρώπη που κάνουν μάχιμη ιατρική έχουν περάσει τη γρίππη και ας βγει ΕΝΑΣ επιδημιολόγος να μου το διαψεύσει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Μιας και κανουμε καφενεδοσυζητηση, μια απορια... Ποιος ειναι αυτος που συνδεει αρρηκτα τα εμβολια και τα αυτοανοσα? Και εξηγουμαι... οταν παιρνεις 2 επιφανειακες πρωτεϊνες ενος ιου και τις εγχυεις ΙΜ, γιατι δυνανται να προκαλεσουν αυτοανοσα και οχι αν εκτιθενται για μερες οι βλεννογονοι σου στις ιδιες ακριβως πρωτεινες συν ολες τις υπολοιπες που "εκφραζει" ο ιος? Ειναι γνωστο πως διαφορα αυτοανοσα, ή εξαρσεις τους, συνδεονται με προσφατη λοιμωξη απο διαφορα, συμπεριλαμβανομενων και των ιων της γριππης. Προσωπικως δεν εχω πειστει για την αμεση ενοχη των εμβολιων στο συγκεκριμενο θεμα. Και αναφερομαι στα "απλα", οχι σε οσα περιεχουν adjuvants τα οποια οκ, θα μπορουσαν θεωρητικως να προδιαθετουν καθως εξ'ορισμου τροποποιουν την ανοσοαντιδραση. Εαν λοιπον το ανοσοποιητικο σου μπορει να μπερδευτει απο το εμβολιο, γιατι δε μπορει να μπερδευτει και απο τη φυσικη εκθεση η οποια μαλιστα αφορα σε μεγαλυτερο αριθμο αντιγονων και σε μια κατασταση γενικοτερου στρες????

Τωρα οσο για το εαν καποιος την εχει περασει, προφανως και δεν υπαρχει λογος να εμβολιαστει. Πώς ομως μπορεις να ξερεις ποιο στελεχος ηταν? Εκτος κι αν εστειλες δειγμα σε καποιο κεντρο για τυποποιηση. Τωρα, το Η1Ν1 αποτελει περιπου το 60-70% των στελεχων που κυκλοφορουν με ανοδικες τασεις, οποτε στατιστικως ναι εαν τσιμπησεις κατι πιθανον να ειναι αυτο, και αν συμπεριλαβεις και ιστορικο και ακριβη συμπτωματολογια σχεδον σιγουρευεις τη διαγνωση σου. Ομως πριν λιγους μηνες οι πιθανοτητες ηταν ελαχιστες και δε μπορεις να βασιστεις σε αυτες.

Οπως κι αν εχει, πιστευω οτι εισαι λιγο περισσοτερο απολυτος αποσο θα επρεπε. Σαφως και υπαρχει μπολικο εδαφος για ενστασεις αλλα δεν ειναι ολα μαυρα-ασπρα.

Υ.Γ. Γνωριζω αρκετους γιατρους και νοσηλευτες που δεν εχουν περασει ουτε κοινο κρυολογημα τους τελευταιους μηνες. Ουτε πυρετιο. Υπαρχουν πολλες περιοχες, οχι απαραιτητως κατσικοχωρια, που λογω μικρης κινησης του πληθυσμου, ελαχιστων τουριστων κ.α. δεν εχουν ακομη "προσβληθει". Αυτο ομως θα γινει συντομως καθως χειμωνιαζει και εφοσον το στελεχος συνεχιζει να κυριαρχει. Και οπως ολοι γνωριζουμε αυτες οι περιοχες δε φημιζονται για τις υποδομες υγειας τους. Τι θα γινει εκει αγνωστο.

Υ.Γ 2 Πραγματι ειναι ακομη αγνωστο εαν πεθαινουν λιγοτεροι ή περισσοτεροι απο τα μεχρι προτινως στελεχη. Το θεμα ειναι και ο πληθυσμος που ειναι πιο ευαλωτος. Σε αντιστοιχη συζητηση, ενας πολυ καλος νοσηλευτης μου ελεγε οτι αποφασισε να εμβολιαστει, οχι για εκεινον, ουτε για τους ασθενεις, ουτε και για τη φουκαριαρα τη μανα του, αλλα για τον μπεμπη που ερχεται σε λιγο καιρο. Οταν ολοι (WHO, CDC, ECDC, ΚΕΕΛΠΝΟ(!)) βαζουν σε πληρη προτεραιοτητα οσους φροντιζουν μωρα κατω των 6 μηνων, τι θα εκανες? Προσωπικως ακομη κι αν υπηρχαν πραγματικα δεδομενα για την ενοχοποιηση του εμβολιου, δε θα το πολυ-σκεφτομουν. Γιαυτο λεω να μη τα βλεπουμε ολα τοσο απολυτα.... Anyway, ο χρονος θα δειξει. Αν ειμαστε βεβαια ακομη στο ματαιο τουτο κοσμο :P

Υ.Γ 3 Καλες ειναι οι προσωπικες παρατηρησεις αλλα δεν ειναι ποτε αρκετες. Καθε αλλο. Ακομη κι αν καποιος εχει δει ολο αυτο το καιρο 400 περιστατικα επιβεβαιωμενης "νεας γριππης", δεν ειναι ουτε στατιστικως αρκετο το δειγμα, ουτε το εχει ακολουθησει για να δει πως πηγε μετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Μιας και κανουμε καφενεδοσυζητηση, μια απορια... Ποιος ειναι αυτος που συνδεει αρρηκτα τα εμβολια και τα αυτοανοσα? Και εξηγουμαι... οταν παιρνεις 2 επιφανειακες πρωτεϊνες ενος ιου και τις εγχυεις ΙΜ, γιατι δυνανται να προκαλεσουν αυτοανοσα και οχι αν εκτιθενται για μερες οι βλεννογονοι σου στις ιδιες ακριβως πρωτεινες συν ολες τις υπολοιπες που "εκφραζει" ο ιος? Ειναι γνωστο πως διαφορα αυτοανοσα, ή εξαρσεις τους, συνδεονται με προσφατη λοιμωξη απο διαφορα, συμπεριλαμβανομενων και των ιων της γριππης. Προσωπικως δεν εχω πειστει για την αμεση ενοχη των εμβολιων στο συγκεκριμενο θεμα. Και αναφερομαι στα "απλα", οχι σε οσα περιεχουν adjuvants τα οποια οκ, θα μπορουσαν θεωρητικως να προδιαθετουν καθως εξ'ορισμου τροποποιουν την ανοσοαντιδραση. Εαν λοιπον το ανοσοποιητικο σου μπορει να μπερδευτει απο το εμβολιο, γιατι δε μπορει να μπερδευτει και απο τη φυσικη εκθεση η οποια μαλιστα αφορα σε μεγαλυτερο αριθμο αντιγονων και σε μια κατασταση γενικοτερου στρες????

agreed, agreed smile.gif

Τωρα οσο για το εαν καποιος την εχει περασει, προφανως και δεν υπαρχει λογος να εμβολιαστει. Πώς ομως μπορεις να ξερεις ποιο στελεχος ηταν? Εκτος κι αν εστειλες δειγμα σε καποιο κεντρο για τυποποιηση. Τωρα, το Η1Ν1 αποτελει περιπου το 60-70% των στελεχων που κυκλοφορουν με ανοδικες τασεις, οποτε στατιστικως ναι εαν τσιμπησεις κατι πιθανον να ειναι αυτο, και αν συμπεριλαβεις και ιστορικο και ακριβη συμπτωματολογια σχεδον σιγουρευεις τη διαγνωση σου. Ομως πριν λιγους μηνες οι πιθανοτητες ηταν ελαχιστες και δε μπορεις να βασιστεις σε αυτες.

not agreed, not agreed smile.gif. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όταν έβγαινε πριν 3 μήνες στην ελληνική τηλεόραση ότι 3 κρούσματα εμφανίστηκαν εκεί και 6 εκεί, τα πραγματικά νούμερα ήταν τουλάχιστον επί 50 (χωρίς να περιλαμβάνουμε οικογένεια, ανθρώπους που ερχόντουσαν σε επαφή κοκ). Η γρίππη είναι στην Ελλάδα πολύ περισσότερο καιρό. Τώρα που χειμώνιασε και ο κόσμος φοβάται ακόμη περισσότερο βέβαια τρέχουν περισσότερο και στα νοσοκομεία (ευχαριστούμε τα ΜΜΕ για αυτό)

Οπως κι αν εχει, πιστευω οτι εισαι λιγο περισσοτερο απολυτος αποσο θα επρεπε. Σαφως και υπαρχει μπολικο εδαφος για ενστασεις αλλα δεν ειναι ολα μαυρα-ασπρα.

Το κάνω ή δε κάνω ένα εμβόλιο σε προσωπικό επίπεδο θα πρέπει να είναι μαύρο και άσπρο. Για τα υπόλοιπα εκθέτουμε τις απόψεις μας στη δημοσιότητα tongue.giftongue.gif αλλά ναι, έχω πλέον θέση που δύσκολα θα αλλάξει και η οποία είναι να γίνει το εμβόλιο σε άτομα υψηλού κινδύνου (ίδιες κατηγορίες με ετήσιο), το υγειονομικό προσωπικό μόνο εάν το επιθυμεί και οι λοιπόι μόνο εάν το επιθυμούν.

Υ.Γ. Γνωριζω αρκετους γιατρους και νοσηλευτες που δεν εχουν περασει ουτε κοινο κρυολογημα τους τελευταιους μηνες. Ουτε πυρετιο. Υπαρχουν πολλες περιοχες, οχι απαραιτητως κατσικοχωρια, που λογω μικρης κινησης του πληθυσμου, ελαχιστων τουριστων κ.α. δεν εχουν ακομη "προσβληθει". Αυτο ομως θα γινει συντομως καθως χειμωνιαζει και εφοσον το στελεχος συνεχιζει να κυριαρχει. Και οπως ολοι γνωριζουμε αυτες οι περιοχες δε φημιζονται για τις υποδομες υγειας τους. Τι θα γινει εκει αγνωστο.

Ένα μεγάλο νούμερο από αυτούς σίγουρα ήταν για κανά 3μερο πιο κουρασμένοι ή πιασμένοι και δε βάλανε θερμόμετρο. Έχω αρκετά παραδειγματα τέτοια στην κλινική μου πράξη. (το πέρασε στο πόδι όπως έλεγε η άλλη νομπελίστας γιαγιά μου). Όλες οι πόλεις της Ελλάδας έχουν λίγο πολύ προσβληθεί πάντως, από την Κρήτη μέχρι την Ορεστιάδα Έβρου.

Υ.Γ 2 Πραγματι ειναι ακομη αγνωστο εαν πεθαινουν λιγοτεροι ή περισσοτεροι απο τα μεχρι προτινως στελεχη. Το θεμα ειναι και ο πληθυσμος που ειναι πιο ευαλωτος. Σε αντιστοιχη συζητηση, ενας πολυ καλος νοσηλευτης μου ελεγε οτι αποφασισε να εμβολιαστει, οχι για εκεινον, ουτε για τους ασθενεις, ουτε και για τη φουκαριαρα τη μανα του, αλλα για τον μπεμπη που ερχεται σε λιγο καιρο. Οταν ολοι (WHO, CDC, ECDC, ΚΕΕΛΠΝΟ(!)) βαζουν σε πληρη προτεραιοτητα οσους φροντιζουν μωρα κατω των 6 μηνων, τι θα εκανες? Προσωπικως ακομη κι αν υπηρχαν πραγματικα δεδομενα για την ενοχοποιηση του εμβολιου, δε θα το πολυ-σκεφτομουν.

το πως ο καθένας θέλει να μεγαλώνει τα παιδιά του είναι δικό του θέμα. Όλοι αυτοί ανήκουν στην κατηγορία εάν θέλουν, το συνιστούμε. Δεν επιθυμώ να απαγορευτεί σε κανένα να το κάνει.

Δεν έπιτρέπω όμως να μου το επιβάλλουν επειδή θέλουν τα κανάλια και οι φαρμακευτικές ή η λογική της μάζας και της υστερίας. smile.gif

cheers!

PS. στην συντριπτική πλειοψηφία των αρρώστων που έχω δει έχω κάνει f/u 2-4/52.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έπιτρέπω όμως να μου το επιβάλλουν επειδή θέλουν τα κανάλια και οι φαρμακευτικές ή η λογική της μάζας και της υστερίας.

το εμβόλιο? ή μήπως την όλη (υπερβολική κατά τη γνώμη μου) συζήτηση γύρω από το θέμα?

προσπαθώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα πχ των εργαζόμενων στα νοσοκομεία στο να μή θέλουν να κάνουν το εμβόλιο και πιστεύω ότι δε μπορεί να είναι άλλο παρά η άγνοια. υπάρχει καμιά αμφιβολία γι΄αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσπαθώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα πχ των εργαζόμενων στα νοσοκομεία στο να μή θέλουν να κάνουν το εμβόλιο και πιστεύω ότι δε μπορεί να είναι άλλο παρά η άγνοια. υπάρχει καμιά αμφιβολία γι΄αυτό?

ξεστραβώσου, κάθεσαι που κάθεσαι όλη μέρα, σέρφαρε τουλάχιστον με ουσία:

-----------------------------------------------

Sanofi-Pasteur

The package insert for Sanofi-Pasteur's Influenza A(H1N1) 2009 Monovalent vaccine can be found here.

The adverse reaction information for Sanofi-Pasteur's vaccine is based on studies conducted with the seasonal flu version known as Fluzone. The safety data for infants under the age of 3 is based on adverse reactions of 19 children, reported within a mere three days of vaccination.

Dosing Instructions (intra-muscular injection):

Children 0-5 months: Not approved

Children 6-35 months: two 0.25 ml doses, approximately one month apart

Children 36 months to 9 years: two 0.5 ml doses, approximately one month apart

Children 10 years and older: one 0.5 ml dose

Adults: one 0.5 ml dose

Ingredients include:

Inactivated A/California/7/2009(H1N1)v-like virus propagated in embryonated chicken eggs

Prefilled pediatric syringes and single-dose vials are mercury-free

Multi-dose vials contain 25 mcg of mercury per 0.5 ml dose

Formaldehyde (up to 100 mcg). Formaldehyde is classifed as a probable human carcinogen by the U.S. Environmental Protection Agency, and as a known human carcinogen by the International Agency for Research on Cancer.

Triton-X 100 (Polyethylene glycol P-isooctylphenyl ether) is a toxic detergent

Sodium phosphate

Sodium chloride (table salt)

Gelatin

Sucrose (table sugar)

-----------------------------------------

η πολυαιθυλενογλυκόλη είναι το υγρό που βάζουμε στα ψυγεία των αυτοκινήτων

mercury σημαίνει υδράργυρος, σε περίπτωση που δεν το χεις ξανακούσει

και φορμαλδεΰδη μια τοξικότατη αλδεΰδη.

και τα υπόλοιπα εμβόλια (Glaxo, Novartis, Astra Zeneca, CSL) περιέχουν πάνω κάτω τα ίδια.

Τώρα (εκτός από την ιδεολογική αντίληψη που είναι και η σημαντικότερη) μήπως βρίσκεις κάποιο σοβαρό λόγο να μη θέλουν να κάνουν οι γιατροί το εμβόλιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.