Jump to content

ΗΜΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΣ 2009


aterpos

Recommended Posts

Από το Greek University Reform Forum:

(
)

1η Ιουνίου 2009, ΗΜΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΣ 2009

Δεν ξεχνώ. Δυό χρόνια πέρασαν από το θάνατο της Αμαλίας Καλυβίνου και τίποτα δεν έχει γίνει για τη λύση των προβλημάτων που ανέδειξε. Κανείς δεν τιμωρήθηκε. Καμιά βελτίωση δεν θεσπίστηκε στην εκπαίδευση των γιατρών, κανένα μέτρο δεν ελήφθη για την πάταξη της δωροληψίας. Τίποτα. Ένα κράτος αδιάφορο. Ένα πολιτικό σύστημα αυτιστικό. Μια συντεχνία, των γιατρών, διεφθαρμένη και ανάλγητη. Μια κοινωνία του «ο σώζον εαυτόν σωθήτο». Επιμένω: να καθιερωθεί η 1η Ιουνίου ως «ημέρα της Αμαλίας», ημέρα του ανήμπορου ασθενούς, ημέρα του ευσυνείδητου γιατρού.

Κι άλλοι αρνούνται να ξεχάσουν:

## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον το 80% των ψηφιζόντων συνεχίζει να ψηφίζει τους μαλάκες που ψηφίζει, δεν πρόκειται να αλλάξει ουσιαστικά κάτι, σε οποιονδήποτε τομέα του Ελλαδιστάν...

Μια ζούγκλα είμαστε, που την γουστάρουμε και την συντηρούμε όλοι μας.

Γιατί βολεύει τους ανάξιους, τους ημέτερους, τους βολεμένους.

Ένα από τα πολλά θύματα αυτού του "συστήματος" και η Αμαλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την σελίδα που είχε γράψει η Αμαλία :

http://fakellaki.blogspot.com/

'' *Όταν συγγενής μου τηλεφωνησε στον κύριο Χρυσικόπουλο και τον ενημέρωσε οτι διαγνώστηκα με καρκίνο κι οτι άδικα με ταλαιπωρούσε τόσα χρόνια, εκείνος απάντησε απαθέστατα: "Ε,αυτά συμβαίνουν..."

1) > Συμβαίνει δηλαδή να "τα παίρνουν" οι γιατροί που υποτίθεται οτι είναι δημόσιοι υπάλληλοι.

2) > Συμβαίνει δηλαδή εγώ να υποφέρω και να μη με βοηθάει κανείς.

3) > Συμβαίνει δηλαδη να χάνονται τέσσερα πολύτιμα χρόνια, ενω όλοι γνωρίζουμε

πόσο σημαντική είναι για την αντιμετώπιση του καρκίνου η έγκαιρη διάγνωση.

4) > Συμβαίνει δηλαδή ένα απλό νευρίνωμα να εξαλλάσσεται σε καρκίνωμα, παρ'οτι θα μπορουσε να διαγνωστεί πριν γίνει η κατάσταση μη αναστρέψιμη.

5) > Συμβαίνει δηλαδή εγώ τελικά να έχω χάσει το πόδι μου από καρκίνο και,οσονούπω και τη ζωή μου, επειδή οι γιατροι μαλακίζονται ''

Λίγα σχόλια που προκαλούν κατάθληψη...:

1) Ο δημόσιος χώρος έχει άφθονα δωρεάν υλικά υγείας και κλινικές όπου ο κάθε καρεκλοκένταυρος μπορεί να στήσει το μαγαζάκι του , βάζοντας μέσα τους δικούς του πελάτες και σε γενική εφημερία να παίρνει και δυο τρεις εισαγωγές για να μην φαίνεται ιδιωτική η κλινική...

2) Ίσως και να συμβεί να μην υπάρχει κανείς να βοηθήσει αφού λίγοι δίνουν τις εντολές και πολλοί εκτελούν όπου οι τελευταίοι έχουν κυρίως νομικούς φραγμούς παρέμβασης τους οποίους οι πρώτοι εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο δυνατό συμφεροντολογικό τρόπο ...

3) Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα και η αδιαφορία τακτική, η εξέλιξη της νόσου αυξάνει τα συμπτώματα και η συντηρητική θεραπεία αποτελεί το χωνευτήρι πλούτου από το θύμα - ασθενή που εφοδιάζει το θησαυροφυλάκιο του μαγαζιού...

4) Η ταχύτητα στην διάγνωση, αφορά τον επιστήμονα Ιατρό και όχι τον τεχνογνώστη με παπαγαλία μορφωμένο μάλλον παραμορφωμένο φιλάργυρο που ''τυγχάνει'' να έχει τον τίτλο Ιατρός...

5) Η μαλάκυνση προέρχεται αφενός από την προσωπικότητα και αφετέρου από την οικογένεια του βουτυρομπεμπε ιατρού που ξαφνικά και με άνανδρο τρόπο , κουτοπόνηρο και ρουφιανοειδή στα μέσα της ειδικότητας αποφασίζει να γίνει επιχειρηματίας της υγείας και όχι λειτουργός και βάζει πλαφόν στον χρόνο ζωής του ασθενούς κάνοντας τον ψευτομαφιόζο και το καλό παιδί στις φαρμακοεταιρίες, όταν πλέον έχει ξεψαρώσει γεμάτος με ματαιοδοξία μην τον πουν μαλάκα οι συνάρπαγες...

Δυστυχώς ένα δάκρυ για την Αμαλία , δεν θα σβήσει την κόλαση από την οποία πέρασε ενώ εβρισκόμενη πλέον στον παράδεισο του τάφου της ο διαδικτυακός της απόηχος προκαλεί συγκίνηση ...

Πιστεύω ότι υπάρχουν εξαιρέσεις Ιατρών και θέλω να πιστεύω σε αυτές , αλλά τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα όσο η παιδία δεν παράγει προσωπικότητες , επιστήμονες και ποιητές...χωρίς απληστία..!

Καληνύχτα Αμαλία emroseemroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Σήμερα συμπληρώθηκαν 4 χρόνια από την ημέρα της Αμαλίας.

Μια ημέρα που για πολλούς ήταν ορόσημο. Ορόσημο για πολλούς λόγους αλλά κυρίως ορόσημο και για την αφύπνιση των bloggers.

Αυτά που αποκάλυψε τότε η Αμαλία μέσα από το προσωπικό της δράμα, δεν ήταν παρά η κορυφή ενός παγόβουνου.

Ενός παγόβουνου που άρχισε να λιώνει και να αναδύει όλη την υποκείμενη “μπόχα”.

Τη μπόχα της χώρας μας που μας έχει βυθίσει όλους σε κατάθλιψη (και ελπίζω και περισυλλογή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Αμαλία τόνιζε συνεχώς πως ολόκληροι πανεπιστημιακοί δεν έβλεπαν κάτι παθολογικό στις μαγνητικές κ μετά από αρκετά χρόνια ένας επίκουρος στα γιάννενα είδε την ίδια MRI κ έκανε διάγνωση του όγκου σε δευτερόλεπτα :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.