Jump to content

Νουάρ λογοτεχνία


Winmx

Recommended Posts

Νουάρ λογοτεχνία

Το τελευταιο καιρο εχω πιασει νουαρ λογοτεχνια και σκεφτηκα οτι πρεπει να αφιερωσουμε ενα τοπικ.

  • Ποιο προτεινετε;
  • Ποιο διαβασατε και θα ξαναδιαβαζατε;
  • Ποιο διαβασατε και δεν αξιζει;
  • Ποιο ειναι το αγαπημενο σας μυθιστορημα νουαρ;
  • Ποιο ισως ειδατε σε ταινια και θα θελατε να διαβασετε το βιβλιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'αυτα που εχω διαβασει

Philip Kerr

Οι βιολετες του Μαρτη/ March Violets

O χλωμος εγληματιας

Γερμανικο ρεκβιεμ

One from the other A Bernie Gunther mystery

A Quiet Flame

Sebastien Japrisot

Piege pour cendrillon Παγιδα για τη Σταχτοπουτα

Το φονικό καλοκαίρι

Ζ.-Π. Μανσέτ...τον ανακαλυψα τωρα και ειναι πολυ καλος!!!Μεχρι στιγμη εχω διαβασει τα παρακατω,κυλανε πολυ γρηγορα

Η Πριγκίπισσα του αίματος

Πρηνή θέση του σκοπευτή

Δεν εχω καταφερει να διαβασω αλλα εχω ακουσει πολλα θετικα σχολια

Καρλο Λουκαρελλι

1. Εν λευκω

2. Ενα μουντο καλοκαιρι

3. Το μπουρδελο της οδου Οκε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω αν ανηκει ακριβως στο ειδος "νουαρ"

μα προτεινω ανεπιφυλακτα το

"η ερμηνευτικη του φονου"η αλλιως "ενα αινιγμα για τον φρουντ"

του jed rubenfeld,εκδοσεις λιβανη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κανα τίτλο απ'αυτους τους 2...κάποιο που να'χεις διαβάσει και να προτείνεις.

Ένα βιβλιοπωλείο έχει -30% γι'αυτό ρωτάω :) κι αν είναι εύκολο τον τίτλο στα αγγλίκα :rolleyes:

φχαστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dashiel Hammet:

-Mildred Pierce

-The Postman Always Rings Twice

-The Maltese Falcon

και φυσικά τα άπαντα του Ρέιμοντ Τσάντλερ ("The Long Goodbye", "The Big Sleep").

Εντελώς τυχαία είναι όλα εξαίρετες ταινίες :):P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κανα τίτλο απ'αυτους τους 2...κάποιο που να'χεις διαβάσει και να προτείνεις.

Ένα βιβλιοπωλείο έχει -30% γι'αυτό ρωτάω :) κι αν είναι εύκολο τον τίτλο στα αγγλίκα :rolleyes:

φχαστώ

James Ellroy Bibliography

Όλα χωρίς καμία επιφύλαξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κανα τίτλο απ'αυτους τους 2...κάποιο που να'χεις διαβάσει και να προτείνεις.

Ένα βιβλιοπωλείο έχει -30% γι'αυτό ρωτάω :) κι αν είναι εύκολο τον τίτλο στα αγγλίκα :rolleyes:

φχαστώ

Απο Ελρου το καλυτερο της 4λογιας ειναι: "Το Μεγαλο Πουθενα"!!!!! [The big Nowhere]

Απο Ρανκιν πανω κατω ολα ειναι στο ιδιο κλιμα. Δεν φτανει τη λογοτεχνια του Ελρου, αλλα εχουν καλη πλοκη και το βασικο ατου των βιβλιων του [κατ εμε] ειναι πως σου δειχνει το χρωμα του Εδιμβουργου... τοσο που μετα θα θελεις να πας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΖΑΝ-ΠΑΤΡΙΚ ΜΑΝΣΕΤ

Εκδόσεις «Ελληνικά Γράμματα»

Σελίδες: 220

15 ευρώ

  

ΤΙ ΛΟΥΚΙ!

Que d'os

Νουάρ μυθιστόρημα από τον πρόωρα χαμένο Μανσέτ (1942-1995), τον επιφανέστερο συγγραφέα του νέου γαλλικού αστυνομικού μυθιστορήματος, πολλά έργα του οποίου ενέπνευσαν κινηματογραφικές διασκευές. Στο «Τι λούκι!» ο ιδιωτικός ντετέκτιβ Ευγένιος Ταρπόν, πρώην χωροφύλακας, αναλαμβάνει μια υπόθεση που κάθε άλλο παρά ακίνδυνη είναι όπως συμβαίνει συνήθως. Η διαλεύκανση της εξαφάνισης μιας τυφλής κοπέλας τον οδηγεί σ' ένα κουβάρι όπου μπλέκονται παραθρησκευτικές οργανώσεις, πρώην ναζί, ναρκωτικά, χαρτοπαικτικές λέσχες και ξέπλυμα χρήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλεις να ξεκινήσεις με Ellroy, εννοείται συνιστώ κι εγώ την τετραλογία του Λος Άντζελες, που ξεκινά από το Μεγάλο ΠΟυθενά (The big nowhere) και καταλήγει στη Λευκή Τζαζ. Προσωπικά το αγαπημένο μου είναι η Μαύρη Ντάλια(και ελπίζω να μην έχεις δει την ταινία γιατί θα σου έχει χαλάσει πολύ την εικόνα) αλλά θα σου έλεγα να τα πάρεις με τη σειρά γιατί πολλοί χαρακτήρες εξελίσσονται όσο περνούν τα χρόνια και από βιβλίο σε βιβλίο. Έχω διαβάσει και τα τέσσερα από τις εκδόσεις Άγρα και ο μεταφραστής έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Προτιμώ την Αγγλική λογοτεχνία να τη διαβάζω στο πρωτότυπο αλλά πιστεύω ότι στην περίπτωση του Ellroy μου είναι απαραίτητη η μετάφραση. Αν προτιμάς Αγγλική έκδοση, εγώ βρίσκω ό,τι θέλω στο www.bookdepository.co.uk και χωρίς χρέωση μεταφορικών emclapemclapping . Καλή ανάγνωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.