Jump to content

Πτυχίο Ιατρικής και τίτλος Dr med


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κάνω ειδικότητα στη Γερμανία και η ερώτησή μου είναι η εξής. Στην Ελλάδα, το πτυχίο της Ιατρικής είναι κάι τίτλος Dr med?

Ρωτώ γιατί σε περίπτωση που ισχύει αυτό, πρέπει να το δηλώσουμε γιατί παίρνουμε κάποια παραπάνω χρήματα. Τάσο βοήθα σε παρακαλώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά στην Ευρώπη το αντίστοιχο του phd για την ιατρική είναι η ειδικότητα. Πιο συγκεκριμένα, γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κάνω ειδικότητα στη Γερμανία και η ερώτησή μου είναι η εξής. Στην Ελλάδα, το πτυχίο της Ιατρικής είναι κάι τίτλος Dr med?

Ρωτώ γιατί σε περίπτωση που ισχύει αυτό, πρέπει να το δηλώσουμε γιατί παίρνουμε κάποια παραπάνω χρήματα. Τάσο βοήθα σε παρακαλώ!

Κάποιος που να ξέρει ρε παιδιά ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εισαι Md, Dr οταν τελειωνεις ελλαδα

Ευχαριστούμε για την απάντηση.

Δηλαδή με το ελληνικό πτυχιο έχεις κ τον τίτλο ?

Γνωρίζεις μήπως κ πού είναι επίσημα γραμμένη αυτή η αντιστοιχία ώστε να μπορέσει κάποιος που κάνει ειδικότητα στη Γερμανία να το δικαιολογήσει κ στα χαρτιά ?

Εσύ από πού το ξέρεις ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που μεταφέρεται από χώρα σε χώρα είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δε ξέρω αν θα βρεις οδηγία κάπου για τους τίτλους καθώς είναι λίγο πιο μπέρδεμα.

Εμένα το qualification μου στην Αγγλία ειναι "ptychio iatrikes". Αντιστοιχεί με το MBBS (Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery)? Η μήπως με το MD (Doctor of Medicine) που είναι μεταπτυχιακός τίτλος εδω?

Περισσότερα εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαταρχην προφανως το Phd δεν αντιστοιχει στην ιατρικη ειδικοτητα στο εξωτερικο οπως λεει ο Μιχαλης.

Το Phd(Doctor of Philosophy)ειναι το διδακτορικο η αλλιως διατριβη.Ειναι ενα μεταπτυχιακο προγραμμα(σε καποιες χωρες θα μπορουσες να κανεις Phd και while in uni,εφοσον τελειωσες Ελλαδα ομως δεν παιζει,Ελλαδα πρεπει να εχεις πτυχιο για να κανεις διδακτορικο),ανεξαρτητο ως τιτλος απο οποιοδηποτε τιτλο ειδικοτητας,το οποιο διαρκει τουλαχιστον 3 ετη στην Ελλαδα(ανα τις διαφορες χωρες η ελαχιστη διαρκεια διαφερει)και στη διαρκεια του οποιου πρακτικα ερευνεις,δεν ειναι οπως το master που στην ουσια μαθαινεις ηδη υπαρχουσα γνωση πανω σε ενα συγκεκριμενο αντικειμενο.Τελειωνοντας το Phd,υποτιθεται οτι πρεπει να εχεις προσφερει κατι καινουριο στην επιστημη σου(μην κοιτατε τα δικα μας τα χαλια).Ψιλοδιαφορες ανα τα διαφορα κρατη υπαρχουν στις ονομασιες αλλα δε λεει κ τιποτα.

Δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεσαι ur majesty.

Την ερωτηση σου τη θεωρω ψιλοακυρη,δεν καταλαβαινω τη λογικη σου.Ελληνικο ιατρικο πανεπιστημιο τελειωσες,εχεις καποιον αλλον τιτλο;Οχι απ οτι υποθετω.Οποτε γιατι να σε πληρωσουν εσενα παραπανω ακομη κι αν το πανεπιστημιο το δικο σου ηθελε να σε αποκαλει dr med με τη ληψη του πτυχιου σου;

Το Dr. ισοδυναμει συνηθως με το οτι εχεις και διδακτορικο.Ή Dr.MD θα δεις να γραφουν ή ΜD,Phd.To ιδιο ειναι.

To οτι εμενα με το που παιρνω το πτυχιακι μου απο την Ιατρικη Ελλαδας και δεν εχω κανενα αλλο τιτλο,ο θειός μου με αποκαλει δόκτορα γιατι τ αρεσει κι η θειά μου στην Αγγλια doctor γιατι ετσι εχει μαθει να λεει τους γιατρους,δε λέει κάτι,δεν εχω διδακτορικο,αρα γιατι να πληρωθω παραπανω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

θα πας στη σχολη σου και θα τους πεις αν μπορουν να σου δωσουν αντιγραφο του πτυχιου σου στα αγγλικα αλλιως θα το παρεις και θα το πας στο υποθργειο εξωτερικων και θα σου πιστοποιησουν το τιτλο σου

dr μπορει να εχει κ καποιος που τελειωσε και ψυχολογια και φυσικη και χημεια κ αλλες σχολες

Md ειναι αυτος που εχει τελειωσει ιατρικη...

Msc ειναι αυτος που εχει τελειωσει μεταπτυχιακο στην ελλαδα η εχει ολοκληρωσει την ειδικοτητα του βαζοντας και την ειδικοτητα διπλα

Phd αυτος που εχει τελειωσει διδακτορικο

προσφατα εξετασα μια ασθενη ψυχολογο απο σουηδια και μου εγραψε το ονομα της κ μου εβαλε το dr μπροστα μου ειπε ξερεις ειμαι κ εγω dr εγω παλι της ειπα οτι ειμαι Dr ...., Md ελπιζω να καταλαβες.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα η αρχική υπόθεση του Majesty , ότι το ελληνικό πτυχίο για τους Γερμανούς είναι κ τίτλος Dr med ισχύει ?

Και αυτό μπορεί κάποιος να το κατοχυρώσει με χαρτί από το Ελληνικό Υπουργείο Εξωτερικών ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα πας στη σχολη σου και θα τους πεις αν μπορουν να σου δωσουν αντιγραφο του πτυχιου σου στα αγγλικα αλλιως θα το παρεις και θα το πας στο υποθργειο εξωτερικων και θα σου πιστοποιησουν το τιτλο σου

dr μπορει να εχει κ καποιος που τελειωσε και ψυχολογια και φυσικη και χημεια κ αλλες σχολες

Md ειναι αυτος που εχει τελειωσει ιατρικη...

Msc ειναι αυτος που εχει τελειωσει μεταπτυχιακο στην ελλαδα η εχει ολοκληρωσει την ειδικοτητα του βαζοντας και την ειδικοτητα διπλα

Phd αυτος που εχει τελειωσει διδακτορικο

προσφατα εξετασα μια ασθενη ψυχολογο απο σουηδια και μου εγραψε το ονομα της κ μου εβαλε το dr μπροστα μου ειπε ξερεις ειμαι κ εγω dr εγω παλι της ειπα οτι ειμαι Dr ...., Md ελπιζω να καταλαβες.....

phd=doctor of philosophy=διδακτορικο αρα ενα Dr/Δρ στην καρτα του προφανως και μπορει να εχει ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος οποιασδηποτε σχολης.

Το Μsc δεν εχει καμια σχεση με την ειδικοτητα,στην Ελλαδα τουλαχιστον αρα που κολλουσε η ειδικοτητα κ την ανεφερες;Μακαρι να μετρουσε ως μαστερακι,θα επρεπε να θεωρειται τετοιο νομικα,εφοσον η ειδικοτητα ειναι μεταπτυχιακες σπουδες σε συγκεκριμενο αντικειμενο και μαλιστα ειναι πολλα παραπανω χρονια απο οτι ενα τυπικο Msc αλλα που τετοια χαρα.Ειχε γραψει ενα ωραιο ποστακι η suave καποτε για ολη αυτη την αδικια σε βαρος μας :D

Το οτι η ψυχολογα σουηδεζα γιατρος αποκαλουσε τον εαυτο της doctor,ειναι λογικο.Σου λεει ειμαι γιατρος,ειναι σαν αυτο που εγραψα για τη θειά μου στην Αγγλια.Το σκετο medical doctor εχει αντικατασταθει στην καθομιλουμενη απο το doctor κι εκει αρχιζει το μπερδεμα.Kι εφοσον η γυναικα γουσταρε να δηλωνει γιατρος στο γραψε κι εσενα να δεις οτι ειστε συναδελφοι :D. Το οτι δεν καταλαβαινε τι της ελεγες οταν επεσημανες το οτι εσυ εισαι a DrMD εχει να κανει μαλλον με το οτι τα χει κι αυτη μπερδεμενα στο μυαλο της τα περι τιτλων :)

Εσυ παλι δεν καταλαβα τι ζορι τραβηξες και χαλαστηκες με το dr Johansson κι επρεπε να της δηλωσεις οτι εισαι η dr που εχεις και διδακτορικο.Τις μετρουσατε :rolleyes: η την εξεταζες :P

Στο κατω-κατω μπορει να χε κι αυτη,που ξερεις;Εκτος αν τη ρωτησες.

Ενιγουειζζζ.Χαιρετουρες.

Και για να επανελθουμε στο θεμα,τα οσα εθιξε η majesty δεν υφιστανται καν ως απορια κατα την αποψη μου.Τα εχει μπερδεψει νομιζω λιγο στο μυαλουδακι της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσυ παλι δεν καταλαβα τι ζορι τραβηξες και χαλαστηκες με το dr Johansson κι επρεπε να της δηλωσεις οτι εισαι η dr που εχεις και διδακτορικο.Τις μετρουσατε :rolleyes: η την εξεταζες :P

emclappingemclappingemclappingemclappingemclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όμως ο Majesty έχει μια πάρα πολύ εύλογη απορία, που για όποιον δεν ξέρει καθόλου πώς έχουν τα πράγματα στη Γερμανία μοιάζει πώς τα έχει μπερδέψει αυτός.

Οπότε φοβάμαι πως μάλλον η Σήλια τα έχει μπερδέψει και όχι άδικα . Λογικά φαίνεται να έχει αυτή δίκιο αλλά στα χαρτά και στην πράξη είναι αλλιώς τα πράγματα.

Ο Majesty δε διεκδικεί κάποιον τίτλο που δεν κατέχει απλά κ μόνο για να το παίζει μούρη στους Γερμανούς. Στην Ελλάδα τελειώνοντας την Ιατρική είσαι απλά ο κύριος Majesty και δηλώνεις γιατρός κ τίποτα άλλο. Κάθε Dr. MD PhD MSc κτλ αντιστοιχεί σε κάποιον έξτρα τίτλο που κατέκτησες με κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό .

Στη Γερμανία, ο Γερμανός φοιτητής ιατρικής μπορεί στη διάρκεια των σπουδών του να κάνει μια εργασία και τελειώνοντας τη Σχολή να έχει τον τιτλο Dr. med . Αυτό το κάνει το 80% περίπου των φοιτητών εκεί. Αυτο το Dr. τώρα φυσικά δε σημαίνει ότι έχουν διδακτορικό (PhD) . Αυτό γίνεται ούτως ή άλλως σε μεταπτυχιακό επίπεδο και διαρκεί κάποια χρόνια.

Ο Majesty εξετάζει το ενδεχόμενο μήπως το ελληνικό πτυχίο ισοδυναμεί με το Γερμανικό κ άρα δικαιούται κ αυτός τον τίτλο Dr. med , κάτι το οποίο προσδίδει έξτρα επίδομα στο μισθό του. Δε ποντάρει σε λαμογιές ο άνθρωπος. Απλά θέλει να ξέρει αν υπάρχει κάτι που ισχύει νόμιμα ώστε να το εκμεταλλευτεί με την καλή έννοια. Αυτό που του αναλογεί θέλει ο άνθρωπος . Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Το έχω ακούσει κι από άλλους ότι το ελληνικό πτυχίο αναγνωρίζεται ως Dr . med στη Γερμανία οπότε λογική η απορία που του προέκυψε. Ομως δυστυχώς το "έχω ακούσει" δεν λέει κάτι, γι' αυτό κ πιστευώ θα ήταν σημαντικό να το ξεδιαλύνουμε μια και καλή με έγκυρες απαντήσεις από άτομα με ιδία εμπειρία.

Τα γράφω κάπως χοντρικά τα πράγματα. Επίσης μπορεί να κάνω κ λάθη. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Majesty ή όποιος άλλος γνωρίζει έγκυρα.

Υ.Γ Είναι πολύ ωραίο που προσπαθούν πολλοί να συμμετάσχουν στη συζήτηση για να διαλευκανθεί το ζήτημα. (Και ως εκ θαύματος για τα δεδομένα του φόρουμ έχουμε παραμεινει οντόπικ.)

'Ομως πιστεύω θα ήταν πιο πρακτικό για όλους μας αν μπορούσαν να μας απαντήσουν άτομα που ξέρουν όσο το δυνατό εγκυρότερα τα πράγματα σε σχέση με Γερμανία, αλλιώς πάμε αλλού κ λογικό να μπερδευόμαστε.

Το θέμα με τους τίτλους και τις συντομογραφίες είναι ούτως ή άλλως μπλεγμένο κάργα από μόνο του (λίγο αν το ψάξει κανείς στο ίντερνετ θα το διαπιστώσει).

Και σε κάθε χώρα είναι κι άλλη ιστορία κ ισχύουν κ άλλα πραγματα. Καλύτερα λοιπόν να μην μπλέκουμε με Αγγλίες κ Αμερικές.

Ας παραμείνουμε λοιπόν στο τι ισχύει αποκλειστικά στη Γερμανία ώστε να βοηθήσουμε τον Majesty και όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα με αυτόν (πρακτικά όλους όσοι ειδικεύονται στη Γερμανία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουτε κατα διανοια δεν υπονοησα οτι ο/η majesty προσπαθει να κανει λαμογιες οπως ανεφερες καπου πανω.

Το διευκρινιζω σε περιπτωση που αναφεροσουν σε μενα.

Νομιζω ημουν ξεκαθαρη στα λογια μου,απο κει και περα ο καθενας ερμηνευει κατα το κεφαλι του.

Αν ηθελε τοσο συγκεκριμενες απαντησεις οπως αυτες που περιγραφεις,απο ανθρωπους που γνωριζουν τα οσα μας ανελυσες περι εργασιων κλπ και ξερουν for sure τι ισχυει γιατι το εχουν κανει οι ιδιοι η καποιος πολυ κοντινος τους,

πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι πιο συγκεκριμενος/η στο αρχικο του/της μηνυμα οπως κι εσυ στα ανωτερω δυο σου μην που ρωτας γενικως και αοριστως,τελικα ισχυει τελικα αυτο που λεει ο/η majesty η οχι;

Συγκεκριμενες απαντησεις σε ενα θεμα απαιτουν καταρχην μια το κατα δυναμιν παρουσιαση του θεματος και στη συνεχεια συγκεκριμενες ερωτησεις.

Δε θα μυρισουμε τα νυχια μας τι εργασιες και τι πατεντες τιτλων παιζουν σε καθε χωρα.

Πεταξατε εκει ενα dr med κι οποιον πηρε ο χαρος.Eμενα για να σου πω την αληθεια μου φανηκε κι αστειος ως τιτλος,δεν τον ειχα ξανακουσει.

Αnyway,μακαρι να παρετε και το επιδομα και χιλια δυο επιδοματα και να χτυπησετε και κανονικο Phd στις καριερες σας.

Απλως αν διευκρινιζατε εξαρχης για τι πραγμα μιλατε,θα γλυτωναμε το μπερδεμα και δε θα πετουσαμε ο καθενας τα δικα του.

Φιλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεδομένου ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε thesis (διπλωματική εργασία) είτε προαιρετική είτε υποχρεωτική για να πάρουμε το πτυχίο, νομίζω ότι ο τίτλος πριν τον Dr med είναι ο κατάλληλος για τον γιατρό στην Γερμανία. Τώρα αν δεν σου ζητήσουν αποδεικτικό την διπλωματική και θέλεις να αναφέρεις ότι έκανες διπλωματική για να πάρεις περισσότερα χρήματα go for it ;) Καλά θα κάνεις...δεν είναι τπτ τόσο τραγικό :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε πώς λέγονται οι γιατροί στην Γερμανία που δεν έχουν κάνει thesis. Ρωτήστε τους και αυτό τον τίτλο πάρτε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε πώς λέγονται οι γιατροί στην Γερμανία που δεν έχουν κάνει thesis. Ρωτήστε τους και αυτό τον τίτλο πάρτε :)

Λογικό μου ακούγεται αυτό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά στην Ευρώπη το αντίστοιχο του phd για την ιατρική είναι η ειδικότητα. Πιο συγκεκριμένα, γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω.

Επειδή ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, δεν εννοώ ότι έχεις τίτλο phd όταν τελειώσεις την ειδικότητα. Αλλά για παράδειγμα, όταν σ' ένα ερευνητικό πρωτόκολλο της ΕΕ θέλει όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν phd, για τους γιατρούς αρκεί να έχουν ειδικότητα (και δε χρειάζεται να έχουν κάνει ΚΑΙ ξεχωριστό phd). Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν είναι αυτό που ψάχνει ο φίλος μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά στην Ευρώπη το αντίστοιχο του phd για την ιατρική είναι η ειδικότητα. Πιο συγκεκριμένα, γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω.

Επειδή ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, δεν εννοώ ότι έχεις τίτλο phd όταν τελειώσεις την ειδικότητα. Αλλά για παράδειγμα, όταν σ' ένα ερευνητικό πρωτόκολλο της ΕΕ θέλει όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν phd, για τους γιατρούς αρκεί να έχουν ειδικότητα (και δε χρειάζεται να έχουν κάνει ΚΑΙ ξεχωριστό phd). Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν είναι αυτό που ψάχνει ο φίλος μας.

Ναι, άλλο εννοεί ο Majesty.

Κάποιος/α που ήδη κάνει ειδικότητα στη Γερμανία θα μπορούσε ίσως να μας διαφωτίσει.

Ίσως αν μεταφερόταν το τόπικ στο υποφόρουμ "Ειδικότητα στο εξωτερικό" να είχε καλύτερη κ γρηγορότερη ανταπόκριση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Xairetismous apo Germania.

Dr. med. = Didaktoriko diplwma

Γενικά στην Ευρώπη το αντίστοιχο του phd για την ιατρική είναι η ειδικότητα. Πιο συγκεκριμένα, γι' αυτό που ρωτάς δεν ξέρω.

Επειδή ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, δεν εννοώ ότι έχεις τίτλο phd όταν τελειώσεις την ειδικότητα. Αλλά για παράδειγμα, όταν σ' ένα ερευνητικό πρωτόκολλο της ΕΕ θέλει όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν phd, για τους γιατρούς αρκεί να έχουν ειδικότητα (και δε χρειάζεται να έχουν κάνει ΚΑΙ ξεχωριστό phd). Αλλά απ' ότι φαίνεται δεν είναι αυτό που ψάχνει ο φίλος μας.

Ναι, άλλο εννοεί ο Majesty.

Κάποιος/α που ήδη κάνει ειδικότητα στη Γερμανία θα μπορούσε ίσως να μας διαφωτίσει.

Ίσως αν μεταφερόταν το τόπικ στο υποφόρουμ "Ειδικότητα στο εξωτερικό" να είχε καλύτερη κ γρηγορότερη ανταπόκριση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κάνω ειδικότητα στη Γερμανία και η ερώτησή μου είναι η εξής. Στην Ελλάδα, το πτυχίο της Ιατρικής είναι κάι τίτλος Dr med?

Ρωτώ γιατί σε περίπτωση που ισχύει αυτό, πρέπει να το δηλώσουμε γιατί παίρνουμε κάποια παραπάνω χρήματα. Τάσο βοήθα σε παρακαλώ!

Από οσο ξέρω, Dr. med είναι όσοι έχουν κάνει διδακτορικό.. οι φοιτητές στη Γερμανία μπορούν να ξεκινήσουν το διδακτορικό τους στη διάρκεια των σπουδών αλλά λαμβάνουν τον τίτλο μετά το πτυχίο. Σου το λέω με αρκετή βεβαιότητα γιατί ήμουν το χειμώνα Γερμανία για Erasmus και μου το εξήγησαν οι συμφοιτητές μου αλλά και οι Ελληνες ειδικευόμενοι που γνώρισα και δεν ήταν Dr. med. Βέβαια αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, δεν μπορώ να το ξέρω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, είναι ακριβώς όπως το λέει ο destinationX τα πράγματα εδώ. Απλά πρέπει να ξέρω για να το δηλώσω. Πήρα Υπ.Υγείας, με παρέπεμψε στον ΙΣΑ, ο ΙΣΑ στην Πρεσβεία της Γερμανίας, η πρεσβεία αλλού και πάιε λεγοντας. Δεν ψάχνω λαμογιά. Ένα άλλο που π.χ δεν ξέρετε. Το στρατιωτικό στην Ελλάδα ως ιατρός, εδώ αναγνωρίυεται σαν προυπηρεσία και παίρνεις χρήματα σαν να είχες ένα χρόνο προυπηρεσία. Οπότε μου είπε ο chefarzt, ρώτησε αν το πτυχίο σου αναγνωρίζεται ως Dr med και κατέθεσέ το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.