Jump to content

Συγγράμματα Μεταφορέων


Recommended Posts

Καλησπερα.... μπορει να με βοηθησει καποιος ως προς το πως μπορω να παραλαβω βιβλια

μαθηματων που χρωσταω και εχουν αλλαξει συγγραμα? Η διαδικασια ποια ειναι ακριβως??

Βασικα στην υπευθυνη δηλωση που κανεις στην γραμματεια τι ακριβως γραφεις???Και ποτε

δικαιουσαι να παραλαβεις τα βιβλια.... ευχαριστω!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην μπλέξεις με τη γραμματεία, πήγαινε πρώτα στα αντίστοιχα βιβλιοπωλεία και δες αν υπάρχει το όνομά σου στη λίστα με τους φοιτητές που δικαιούνται το βιβλίο. Πολλές έδρες στέλνουν και τα ονόματα όσων το χρωστάνε.

Τη διαδικασία με τη γραμματεία δεν την έχω κάνει ποτέ, οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπλώς πας,συμπληρώνεις μια αίτηση και μετά από καμιά 15αριά-20αριά μέρες ξυσίματος,αποφασίζουν να σου την ετοιμάσουν.Πας την παίρνεις κι είσαι έτοιμος.

Εφόσον δεν έχεις περάσει ένα μάθημα δικαιούσαι κάθε νέο βιβλίο που αντιστοιχεί σ' αυτό.

Όντως στέλνονται αυτόματα οι λίστες(καλά τα είπε η Sunny),αυτό ήξερα και ζούσα :D μέχρι πρόσφατα που εκδόθηκε νέο βιβλίο Ψυχολογίας για το οποίο δεν εστάλησαν αυτόματα λίστες και θα πρέπει προφανώς να κάνει αίτηση ο καθένας ξεχωριστά.Δεν ξέρω ως προς τι ο διαχωρισμός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Νέα δεδομένα!!

Περικοπές!

Αποφάσισαν οι δικοικούντες της σχολής μας να κάνουν οικονομία στις τσέπες του Έλληνα πολίτη :rolleyes:.Ποιος ξέρει τι παίχτηκε...

Όταν βέβαια ρώτησα γιατί οι περικοπές έχουν να κάνουν με τη διακοπή διανομής νέου σύγγραματος σε μεταφορείς-επί πτυχίω κι όχι με τη διακοπή διανομής εφτακοσίων "άχρηστων" συγγραμάτων για κάθε μάθημα στους κανονικούς,προφανώς και δεν πήρα απάντηση emdots

Λοιπόν,αν δεν καταλάβατε ήδη,να ξέρετε ότι από φέτος,κάθε φορά που εκδίδεται νέο βιβλίο σε ένα μάθημα,όχι μόνο δε θα στέλνονται αυτόματα τα ονόματα όσων χρωστάνε το μάθημα στους εκδοτικούς οίκους αλλά ακόμη και να κάνεις άιτηση δε θα τη δέχονται.Έτσι εξηγείται και το ότι δεν εστάλησαν τα ονόματα των μεταφορέων-επί πτυχίω για το νέο βιβλίο της Ψυχολογίας που ρώτησε κάποιος πιο πάνω.

Ο μόνος τρόπος να πάρεις το νέο σύγγραμα,πλέον,είναι να πάρεις χαρτί από την αντίστοιχη έδρα που να πιστοποιεί ότι δεν καλύπτεσαι από τα παλιά βιβλία/χρειάζεσαι το νέο σύγγραμα για να δώσεις την εξετάση και να το καταθέσεις στην κεντρική γραμματεία πακετάκι με την αίτηση για παραλαβή του νέου book ή να πας,χωρίς χαρτί από την έδρα,στα ενδότερα...γραφεία της κεντρικής γραμματείας και να συζητήσεις το θέμα σου με τον mr του οποίου το όνομα δε θυμάμαι.Αν τον πείσεις να σου δώσει το magic paper,good for you.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι 100% σίγουρος?

γιατί εγώ μόλις την περασμένη βδομάδα παρέλαβα 2 βεβαιώσεις από τη γραμματεία για ένα βιβλίο παθολογικής φυσιολογίας κι ένα για κλινική χειρουργική και είμαι σίγουρη ότι τα παλιότερα βιβλία με καλύπτουν (πόσο μπορεί να αλλάζει η διατύπωση??).

Επίσης το καινούριο βιβλίο της μικροβιολογίας και της φαρμακολογίας το παίρνουν όλοι όσοι είναι από 4ο και πάνω ανεξάρτητα από το αν το χρωστάνε ή όχι..οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς περικοπές κάνουν..μάλλον τα πολλά ναρκωτικά έκαψαν και τα τελευταία κύτταρα των αργόσχολων γραμματέων..δεν μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλά μιλάς σοβαρά τώρα emquestion emquestion emquestion Θου Κύριε...

Αυτά που έγραψα μου τα είπε σήμερα που πήγα να πάρω τις βεβαιώσεις(αφού είχα κάνει αίτηση εννοείται)μία εκ των γνωστών κυριών της γραμματείας.Αυτά που έγραψα ήταν επακριβώς τα λόγια της γραμματέως!Βγάλε τα συμπεράσματα σου.

Μετά που αντέδρασα,με έστειλε μέσα στο Ζωγραφάκη ή όπως τελοσπάντων τον λένε τον κύριο στο μέσα γραφείο ο οποίος κατα κάποιο τρόπο μου είπε τα ίδια.

Χαρακτηριστικά να σου πω για το νέο βιβλίο του Αντσακλή στη Γυναικολογία και το Μαρκέτο της Ιστορίας της Ιατρικής...Μου λέει δεν έχεις πάρει όλα τα υπόλοιπα;Λέω ναι.Ε,λέει,τότε τι το θες το καινούριο;Θα τα λέει αλλιώς;Αυτά τα βιβλία τα πληρώνουμε εγώ κι εσύ,λέει...Αν χρωστάτε εσείς ένα μάθημα 10 χρόνια,θα παίρνετε όλα τα νέα βιβλία που εκδίδονται όλα αυτά τα χρόνια;

Του είπα ότι τα περί οικονομίας θα έπρεπε πριν απ΄ όλα να εφαρμοστούν στα άπειρα βιβλία που παίρνουν οι κανονικοί.Φυσικά δεν απάντησε.Του εξήγησα ότι σε κάποιες έδρες πχ Ιστορία Ιατρικής,οι επί πτυχίω μπορούν να διαβάσουν κι από το παλιό,Ψυχολογία,όμως,δώσανε κανονικά από το καινούριο όσο παράλογο κι αν έιναι δεδομένου του ότι δεν είχε διανεμηθεί αυτόματα σε όλους το βιβλίο.Αν και τι συζητάμε τώρα ρε συ;Από τη στιγμή που το σύστημα λέει ότι είναι δικαίωμά του του μεταφορέα-επί πτυχίω να δώσει και με τους κανονικούς,δε θα έπρεπε καν! να τίθεται τέτοιο θέμα.

Τελικά μου έδωσε χαρτί για ένα και λέει ότι για τα υπόλοιπα θα επικοινωνήσει με τις έδρες.

Συμπέρασμα.Δε λέω εγώ ανακρίβειες.Αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Μία έτσι,μία γιουβέτσι.Εσένα σου τα έδωσαν,με εμένα συνέβησαν τα ανωτέρω.Σταματάω εδώ γιατί αν συνεχίσω θα βρίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου έδωσε η γραμματεία το νέο νόμο,ρύθμιση ή ό,τι είναι τελοσπάντων αυτό το πράγμα που της εστάλη από το Υπουργείο και έχει να κάνει με τη διανομή συγγραμμάτων για τη φετινή ακαδημαική χρονιά.

Κάτι σαν εφαρμογή του νόμου Γιαννάκου μου φάνηκε...Αν και δε δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

Κάπου έχει παραπέσει εδώ μέσα τώρα και δεν το βρίσκω,με το που το εντοπίσω θα τις σκανάρω και τις 3 σελίδες του και θα το ανεβάσω.

Βesides του ότι οι μεταφορείς δε θα παίρνουν τα νέα συγγράμματα των μαθημάτων που χρωστούν,έλεγε ότι οι κανονικοί θα διαλέγουν 1 σύγγραμμα από τα διαθέσιμα.

Οι ερωτήσεις οι δικές μου είναι:

1.Η νέα Μικροβιολογία και η νέα Φαρμακολογία γιατί διανέμονται σε όλους τότε;

2.Οι κανονικοί επιλέγετε 1 σύγγραμα μόνο;;;;

Έχω την εντύπωση ότι εφαρμόζουν από το σύνολο μόνο όσα σημεία θέλουν και όπως τα θέλουν.

Απαντήστε μου σας παρακαλώ,οι κανονικοί επιλέγετε σύγγραμμα;Ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα πήρατε φέτος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντήστε μου σας παρακαλώ,οι κανονικοί επιλέγετε σύγγραμμα;Ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα πήρατε φέτος;

ΤΣΟΥ!!!

Στις αρχές του ακαδημαικού που μοιράστηκε από τη γραμματεία λίστα επιλογής κατά τις εγγραφές των α'ετών έγινε Ο_ΧΑΜΟΣ ... οπότε απόφασίσηκε "κάτι" (Τι ακριβώς δεν ξέρω) από τη ΓΣ (16/10/08) κ όλα προχώρησαν όπως τα προηγούμενα χρόνια ...

ίσως κάποιος συνδικαλιστής μας να μας βοηθούσε για περισσότερα...(???)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Απαντήστε μου σας παρακαλώ,οι κανονικοί επιλέγετε σύγγραμμα;Ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα πήρατε φέτος;

ΤΣΟΥ!!!

Στις αρχές του ακαδημαικού που μοιράστηκε από τη γραμματεία λίστα επιλογής κατά τις εγγραφές των α'ετών έγινε Ο_ΧΑΜΟΣ ... οπότε απόφασίσηκε "κάτι" (Τι ακριβώς δεν ξέρω) από τη ΓΣ (16/10/08) κ όλα προχώρησαν όπως τα προηγούμενα χρόνια ...

ίσως κάποιος συνδικαλιστής μας να μας βοηθούσε για περισσότερα...(???)

ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ!

Γιατί να εφαρμόζεται ως προς το ήμισι αυτή η εισήγηση-ή ό,τι τελοσπάντων είναι- του υπουργείου;;;

Με συγχωρείτε αλλά κανείς από τους μεταφορείς και επί πτυχίω δεν είχε φέτος προβλήματα;Δε βλέπω κανένα να σχολιάζει τίποτα.

Μόνο εμένα δε μου δίνουν τα νέα βιβλία των διαφόρων εδρών κι ό,τι σε ψιλό είχε μείνει υπόλοιπο από last year-δεν είχα παραλάβει γιατί δε μπορώ να ασχολούμαι όλη μέρα με το πότε θα θυμηθεί ο Πασχαλίδης να εκδόσει το κάθε σύγγραμμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Τελικα οι μεταφορεις που οφειλουν μαθηματα δικαιουνται ή οχι τα νεα συγγραμματα;

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ,ΠΑΙΡΝΕΙς ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειμαι και τοσο σιγουρος γιατι πηγα στην γραμματεια και μου ειπαν δεν δικαιουμαι ενω ειμαι Α΄πτυχειο...αλλαξε λεει η διαδικασια...μα καλα; Ο κος Στεφαναδης δεν ειχε δεσμευτει πανω σε αυτο αν θυμαμαι καλα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει αποφαση της ΣΦΙΑ οπου λεει πως τα δικαιουμαστε...ομως νομιζω η γραμματεια μας στελνει να μαζεψουμε υπογραφες απο την αντιστοιχη εδρα που δινεται το βιβλιο προκειμενου να το παρουμε...ας με διορθωσει καποιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δεν τα διακιουμαστε..ο Στεφαναδης δεν προχωρησε στην αποφαση του (ηταν μονο λεκτικη) και η γραμματεια ειναι καθετη (ο Ζωγραφος δλδ) οτι ειναι αντισυνταγματικο και δεν τα δικαιουμαστε εκτος και αν μας υπογραφει ο εκαστοτε καθηγητης εδρας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Απαντήστε μου σας παρακαλώ,οι κανονικοί επιλέγετε σύγγραμμα;Ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα πήρατε φέτος;

ΤΣΟΥ!!!

Στις αρχές του ακαδημαικού που μοιράστηκε από τη γραμματεία λίστα επιλογής κατά τις εγγραφές των α'ετών έγινε Ο_ΧΑΜΟΣ ... οπότε απόφασίσηκε "κάτι" (Τι ακριβώς δεν ξέρω) από τη ΓΣ (16/10/08) κ όλα προχώρησαν όπως τα προηγούμενα χρόνια ...

ίσως κάποιος συνδικαλιστής μας να μας βοηθούσε για περισσότερα...(???)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντήστε μου σας παρακαλώ,οι κανονικοί επιλέγετε σύγγραμμα;Ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα πήρατε φέτος;

ΤΣΟΥ!!!

Στις αρχές του ακαδημαικού που μοιράστηκε από τη γραμματεία λίστα επιλογής κατά τις εγγραφές των α'ετών έγινε Ο_ΧΑΜΟΣ ... οπότε απόφασίσηκε "κάτι" (Τι ακριβώς δεν ξέρω) από τη ΓΣ (16/10/08) κ όλα προχώρησαν όπως τα προηγούμενα χρόνια ...

ίσως κάποιος συνδικαλιστής μας να μας βοηθούσε για περισσότερα...(???)

re paidia ti lete??? ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - me to zori mas dinoun ena sigramma ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - kathe mthm.proti fora akouo tetoio pragma. ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - dialegoume apo lista ena sigramma ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - kathe mthm stn arxi t examinou.dil an dn to perasoume dikaioumaste k ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -?k an to dosoume 10 fores kathe fora ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - pernoume apo ena sigramma??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.