Jump to content

Ο Καραγκιόζης «κλαίει» για τον Ευγένιο Σπαθάρη


Recommended Posts

spatharismekaragkiozi_98.jpg

Έχασε τη δύσκολη μάχη για τη ζωή ο τελευταίος μεγάλος δημιουργός του Θεάτρου Σκιών, μετά από ατύχημα που του προκάλεσε βαρύτατες εγκεφαλικές κακώσεις.

Ο 85χρονος Ευγένιος Σπαθάρης «έφυγε» στις 22:40 το βράδυ του Σαββάτου μετά από νοσηλεία τεσσάρων ημερών στο ΚΑΤ.

Σύμφωνα με το ανακοινωθέν του νοσοκομείου και τις δηλώσεις της οικογένειάς του, είχε υποστεί πολλαπλά κατάγματα μετά το ατύχημα που είχε στο Ινστιτούτο Γκαίτε, όταν έχασε την ισορροπία του και κατά την πτώση του τραυματίστηκε σοβαρά στο κεφάλι.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης ήταν ο άνθρωπος που ανέδειξε με μοναδικό τρόπο το ελληνικό θέατρο σκιών και το ταξίδεψε κυριολεκτικά σε ολόκληρο τον κόσμο, συνδέοντας τη φωνή, τη φιγούρα και τη ζωή του με τον πιο ανατρεπτικό λαϊκό μας ήρωα, τον Καραγκιόζη.

e-tipos.com, City 99,5

Πηγή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έφυγε το βράδυ του Σαββάτου από τη ζωή, στα 85 του χρόνια, ο κορυφαίος καραγκιοζοπαίχτης και δάσκαλος Ευγένιος Σπαθάρης.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης γεννήθηκε το 1924 στην Κηφισιά και συνέχισε την τέχνη του πατέρα του, επίσης κορυφαίου καραγκιοζοπαίχτη της εποχής του, Σωτήρη Σπαθάρη.

Πρωτοεμφανίστηκε το 1942 αντλώντας τα θέματά του από τα ηρωικά κατορθώματα του 1821.

Ο καραγκιόζης του εμφανίστηκε στο θεατρικό σανίδι το 1949 ενώ συνεργάστηκε σαν σκηνογράφος και σκηνοθέτης αλλά και πρωταγωνιστής με πολλούς θιάσους, από το χωροθέατρο της Ραλλούς Μάνου έως τον Πλούτο που παρουσίασε το θέατρο τέχνης στην Επίδαυρο.

Αξιοσημείωτη είναι η συνεργασία του με το Διονύση Σαββόπουλο.

Ζωγραφικά λαϊκά έργα του παρουσιάστηκαν σε γκαλερί της Αθήνας ενώ ταξίδεψε τον καραγκιόζη στα πέρατα του κόσμου και απέσπασε πολλές διακρίσεις.

Τις τελευταίες ημέρες νοσηλευόταν στο ΚΑΤ μετά από ατύχημα που του προκάλεσε πολλαπλά κατάγματα.

Σκάι.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίμα, ήταν ένας από τους σημαντικότερους Έλληνες καλλιτέχνες και ανθρώπους. :(emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

070509maketakaragkiozisesw.jpg

συμμετοχή του Ευγ.Σπαθάρη σε τραγούδι της Γλυκερίας: Για την Ελλάδα

"Κι εγώ που πάντα τα ’λεγα

μ’ ένα δικό μου τρόπο,

κρυμμένος πίσω απ’ τον μπερντέ

να κλαίω γι’ αυτόν τον τόπο.

Να το πιστέψω δεν μπορώ

πώς γίναμε μπουρλότο,

κι ακόμα ν’ αγωνίζομαι

"Για την Ελλάδα, ρε γαμώ το!

Εεεεε,ρε μανούλα μου- όπααααα!

Γεια σας παιδιάααα...

Κουράγιο!

Μην κολώνει κανένας!

Γεια σας Ελληνες!

αααααααααα..."

Σπαθάρειο Μουσείο Θεάτρου Σκιων : http://www.karagiozismuseum.gr/

"Έναν σ' έχουμε εγώ και η μάνα σου. Αλλά πάλι, ευχή και κατάρα σου δίνω

να μην αφήσεις ποτέ την τέχνη που σου έμαθα. Ο Καραγκιόζης και

οι άλλοι ήρωες, μ' ότι κι αν κάνουν είναι πάντα οι πιο καλοί κι οι πιο πιστοί φίλοι."

karagkiozis.jpgaglaia.jpgmirikogkos.jpgkollitiri.jpg

xatziabatis.jpgsior_dionysios.jpgmorfonios.jpgstayrakas.jpgmparmpagiorgos.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.