Jump to content

NOΣ.ΜΕΤΑΞΑ-ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!


dimtsok2

Recommended Posts

Σημερα πληροφορηθηκα οτι οι θεσεις των ειδικευομενων της παθολογιας στο νοσοκομειο Μεταξα μειωθηκαν απο 18 σε 12 πριν μια εβδομαδα!!!Η ενεργεια αυτη εγινε διοτι οπως ειπαν απο το νοσοκομειο εδω και 20 χρονια το αιματολογικο τμημα εχει παραχωρησει 6 θεσεις στο παθολογικο και τωρα τις θελουν πισω...

Οπως καταλαβαινετε οι αναμονες εκτιναχθηκαν(ο διορισμος μου απο 6/10 πηγε 9/12!!!) και φυσικα κανεις δεν με ειχε ενημερωσει πριν 3 χρονια οταν δηλωσα την παθολογια στο νοσ.Μεταξα οτι υπαρχει τετοιο ενδεχομενο,οπως επισης φυσικα κανεις δεν με ενημερωσε για αυτη την αλλαγη.

Παρακαλω οσοι βρισκονται σε αναμονη για παθολογια στο νοσ.Μεταξα να επικοινωνησουν μαζι μου στο dimitris_tsokanas@yahoo.gr ωστε να συντονιστουμε και να δρασουμε αμεσα!!! Ευπροσδεκτες και οι ιδεες ολων των αλλων μελων!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άλλο ένα μέλος που ενώ παρακολουθεί το φόρουμ καιρό, δεν είχε κάνει εγγραφή για να βοηθήσει ίσως κάποιον άλλο με τις γνώσεις που μπορεί να έχει.

τώρα που είδε τα ζόρικα όμως και χρειάζεται ο ίδιος βοήθεια ΚΑΙ εγγραφή έκανε ΚΑΙ ποσταρε ΚΑΙ θέλει και απόψεις άλλων.

να σου κάνω μια ερώτηση: γιατί χρειάζεσαι απόψεις αλλωνών (και γιατί οι άλλοι να σου απαντήσουν) όταν εσύ τόσον καιρό δεν είχες κάνει καν register για να λες τη δικιά σου που ίσως βοηθούσε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια,με την οποία τα εννοείς αυτά που έγραψες, sleepwalker?

Δηλαδή όσοι έχουν πτυχίο ιατρικής πρέπει υποχρεωτικά μετά την άδεια ασκησεως και εγγραφή στον εκάστοτε Ι.Σ. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ

ΣΤΟ GREEKMEDS?

Όποτε θέλει ο καθένας γράφεται και ότι θέλει ρωτάει.... από μαλακ μέχρι και σοβαρά ζητήματα.

Εσένα ποιο είναι το πρόβλημά σου? δηλαδη ότι μπήκε και ρώτησε κατι σοβαρό... θίχτηκες δηλαδή.... ενω τι αν έμπαινε

και ρώταγε καμιά μακακία.... θα ήταν εντάξει και για σένα και δεν θα χρειαζόταν να του την πεις?

Σύνελθε ή μάλλον ξύπνα...

Αν θες απάντα στο ζήτημα του και αν θες όχι... κανείς δεν σε αναγκάζει....αν και όπως κατάλαβα από

το πνεύμα σου...όλοι θα πρέπει να απαντάμε...γιατί αν δεν το κάνουμε.. θα μπαίνουμε στη μαύρη λίστα...

Ελπίζω να κατάλαβες...δεν έχω διάθεση να στην πω.. έτσι και αλλιώς δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις, ανώνυμα είναι όλα...

απλά στο λέω για να καταλάβεις ότι ήσουν λάθος.... κατά την προσωπική μου γνώμη και οφείλεις να ανακαλέσεις.

Αν ήμουν καυστικός και σε ενόχλησα με το ύφος μου...απλά το έκανα για να τονίσω καποια πράγματα και να το δεις...

φιλικά και ανώνυμα στράτος.1984

Όσον αφορά το θέμα Μεταξα... παιδιά ελπίζω να βρείτε το δίκιο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το φόρουμ, το οποίο "κρυφοκοιτάζω" και εγώ εδώ και καιρό sleepwalker, κ το οποίο με έχει κάνει αρκετές φορές να αναρωτηθώ με τι ανθρώπους θα αναγκαστώ να συνεργαστώ στο μέλλον, για μια ακόμη φορά αποτελεί ανεξάντλητη πηγή γέλιου. Αν και πόσο να γελάσω μετά το παραπάνω νέο...

Ένας πιθανός λόγος που κάποιος δεν κάνει register/log in/reply/thread/toggle side pane/insert special items και γενικά δεν χρησιμοποιεί όλες τις ευγενείς παροχές αυτού του μέρους είναι ότι μπορεί πραγματικά να μην έχει κάτι να προσθέσει ή να αφαιρέσει,ειδικά αν είναι νέος "στο κουρμπέτι" και δεν έχει περάσει τα 23 απ'τα 24 του χρόνια διαβάζοντας ΦΕΚ ώστε να μπορεί να συμπληρώσει την λεπτομέρεια που (μπορει να) ξεφεύγει από κάποια ενεργοοοτατα μέλη του φόρουμ τα οποία θα απαντήσουν κατά πάσα πιθανότητα μέσα σε 3'' απ'την ώρα που θα εμφανιστεί το (οποιοδήποτε) θέμα. Τhat's me,για την ιστορία,κ για παράδειγμα. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω,αλλά μέχρι στιγμής δεν... δεν έτυχε βρε αδερφέ! :D

Επίσης νιώθω την υποχρέωση να πω πως 46 συνάδελφοι που είναι εν αναμονεί στο Μεταξά και έχουν χάσει τον ύπνο τους απο χθες (όπως υποθέτω θα τον έχανες και εσύ συνάδελφε sleepwalker αν βρισκόσουν στη συγκεκριμένη λίστα),όταν μπαίνουν σήμερα στο φόρουμ να ακολουθήσουν το thread,βλέπουν ένα reply,ανοίγουν σαν μανιασμένοι τη σελίδα περιμένοντας την πολυπόθητη διάψευση,και βλέπουν το άνωθεν!!,είμαι σχεδόν σίγουρη ότι απ'το μυαλό τους περνάνε οι εξής σκέψεις,μ'αυτήν ακριβώς τη σειρά :

-Ρε συ,άνοιξα λάθος link? Τι ρετζιστερ μου λέει?Μήπως έπρεπε να κάνω ρετζιστερ στο Μεταξά?

-Όχι οκ,σωστά άνοιξα. :Ο Καλά,αυτός ο sleepwalker δε μπορεί να δείξει μια ευαισθησία???!! Αναμονή δεν έχει/είχε/θα έχει αυτός??

-Κάτσε να κάνω register να του την πω :Ρ

Με συγχωρείς αν είμαι παραπάνω επιθετική απ'όσο θα έπρεπε.Οφείλεται στο ότι έχω πολλές φορές αναρωτηθεί για αδικαιολόγητες συμπεριφορές σ'αυτό το φόρουμ που δεν έχω καταφέρει να ερμηνεύσω λογικά,καθώς και στο ότι η αναμονή μου εκτοξεύθηκε στο 2020 περίπου,και δεν έχω ούτε σφραγίδα να μου συνταγογραφήσω Lexotanilάκια.

Σχετικά με το θέμα...

Φίλος που πήγε απ'τη νομαρχία το πρωί μου επιβεβαίωσε το νέο. Εγώ προσπαθούσα να τηλεφωνήσω αλλά απ'οτι φαίνεται το ίδιο προσπαθούν και οι άλλοι 45,ποτέ δεν έπιασα γραμμή.

Προσωπική άποψη έιναι ότι θα έπρεπε να συντονίσουμε κάποιες ενέργειες διαμαρτυρίας (το λιγότερο).Όχι ότι πιστεύω πως θα βγει κάτι ουσιαστικό ως αποτέλεσμα..αλλά έτσι...για τις φουκαριάρες τις μάνες μας...(που τώρα πρέπει να την πάρω τηλ. να της πω οτί μέχρι το 2020 η Ελλάδα δε θα πληρώσει ούτε θα εκπαιδεύσει την κορούλα της)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι μελος απο Οκτ.'06 και μονο τωρα διαβαζοντας τα παραπανω βρισκω πραγματικο λογο για να γραψω το ρωτο μου post. Και το κανω μονο και μονο για να πω ποσο πολυ συμφωνω με αυτα που γραψανε stratos και doctress. Αυτο το κλιμα τρομοκρατιας που καλλιεργουν μερικοι (και δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα - πως θα μπορουσα αλλωστε αφου δεν σας γνωριζω) μου ειναι δυσκολο να καταλαβω σε τι βοηθαει. Κριμα,τι να πω, παρακολουθω κι ενα αλλο φορουμ - της αγαπημενης μου ομαδας - οπου συμμετεχουν και ατομα εμφανως κατωτερου μορφωτικου επιπεδου αλλα η συζητηση ειναι συχνα πολυ πιο κοσμια και το κλιμα πολυ φιλικο.

Καλη δυναμη και τυχη στους εν αναμονη συναδελφους του Νοσ.Μεταξα.

Δεν εχω διαθεση να προσβαλω κανενα, ζητω συγνωμη αν το εκανα.

Φιλικα

Ντι Κανιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε γίνονται έτσι οι μειώσεις θέσεων...νομίζω ότι αν διαμαρτυρηθείτε οργανωμένα θα βρεθεί μια λύση...δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά μια κατάληψη στη διοίκηση του νοσοκομείου δε θα με έβρισκε αντίθετο στην περίπτωση αυτήν! emcolgate:bloodomen::bloodomen:

emofftopic Τώρα βέβαια και ο Υπνοβάτης (που τον αποπήρατε όλα τα ψαράκια του forum) έχει ένα δίκιο... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που το στηρίζεις ότι έχει κάποιο δίκιο?

δεν τυχαίνει,όλοι όσοι από τις χιλιάδες διαβάζουν...να έχουν να πουν κάτι.....για να καλύψουν κάποια κενά..

και αυτό γιατί οι περισότερες ερωτήσεις απαντώνται από τους παλαίουρες....

Άν υπόθεσουμε.... ότι έχει δίκιο.....

τότε όποιο ψάρι θέλει να ρωτήσει κάτι.....θα πρέπει να το ρίξουν στη πυρά...ψητό στα κάρβουνα...

αν μάλιστα έχει να πει και κάτι σοβαρό...ε τότε ας κανει χαρακίρι από μόνο του...

αν θέλει να πει καμιά μαλ.... ε ας το συγχωρέσουμε ψάρι είναι,μικρό και κουτό καλέ και δεν ξέρει ακόμα.....

ο καθένας με το που μπαίνει και ρωτάει....δείχνει ότι σέβεται την αξία αυτού του χώρου και την αναγνωρίζει...

μην φτάσουμε λοιπόν στο σημείο να κατηγορήσουμε τον κάθε νέο χρήστη που μπαίνει και λέει κάτι...

και τον αποπαίρνουμε επειδή τόσο καιρό κρυβόταν....

Ας τον τιμωρήσουμε λοιπόν και ας μην του απαντήσει κανείς...

Αυτό δεν ακούγεται καθόλου ωραία...

Ας κλείσω ομως λέγοντας ότι

το φαινόμενο ότι πολλοί μπορούν να βοηθήσουν κατά καιρούς.... και δεν το κάνουν για ποικίλους λόγους...ναι είναι κατακριτέο....

αλλά δεν έιναι σωστό να βρούμε ενα αποδιοπομπαίο τράγο και να τα φορτώσουμε όλα σε αυτόν..

να κατηγορούμε γενικά μπορούμε ίσως...αλλά ποτέ προσωπικά...για αυτήν την κατάσταση..και ποτέ τον κάθε νέο χρήστη...

δεν δέιχνει την φιλοξενία του χώρου αυτού και του καλού κλίματος που θέλουμε και μας αρέσει να υπάρχει.

ο υπνοβάτης δέχομαι ότι είναι αγανακτησμένος...με άτομα που δεν μπάινουν να βοηθήσουν κατά καιρούς...και αυτό είναι αλήθεια...

εκεί αποδίδω τα όσα είπε...

απλώς πήρε η μπάλα τον ντιμτσοκ2.

για αυτό και καλο είναι να ανακαλέσει....και απλώς να τονίσει την αδιαφορία των πολλών,χωρίς όμως να την πληρώσει για αυτούς ο ένας.

εσύ είσαι ο υπνοβάτης....αλλά από οτι βλέπεις εγώ ειμαι αυτός που περιφέρεται με το laptop στο χέρι....

φιλικά και χωρίς να θέλω ανώνυμα να θίξω τον οποιοδήποτε....ουστ.

όσο για το τόπικ...

Παιδιά ελπίζω να βρείτε καποια άκρη στο Μεταξα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά του μεταξά...αν θα έχετε το κουράγιο και διάθεση...ενημερώστε...για τις ενέργειες σας και αν είχαν αποτέλεσμα...ελπίζω θετικό.

όποτε βρείτε καμιά άκρη...πείτε το και εδώ....ως οδηγός...για περίπτωσεις παρόμοιες που μπορεί να συμβούν και σε άλλους από το πουθενά...

τόσο στην πρωτεύουσα όσο και στην επαρχία..

και πάλι καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο συγκλονιστικο νεο...βασει νομου οι θεσεις αιματολογιας και παθολογιας ειναι 12+12 και οχι 6+18 οπως ελεγαν τοσα χρονια.

Υπαρχει μονο διαβεβαιωση απο τον διευθ.ιατρικης υπηρεσιας του νοσ. κο Νικολαου και απο τον διοικητη της Γ ΔΥΠΕ κο Καρανταλα οτι οι θεσεις δεν θα μειωθουν...

Για οτιδηποτε νεοτερο να ειστε σιγουροι οτι θα υπαρξει ενημερωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άλλο ένα μέλος που ενώ παρακολουθεί το φόρουμ καιρό, δεν είχε κάνει εγγραφή για να βοηθήσει ίσως κάποιον άλλο με τις γνώσεις που μπορεί να έχει.

τώρα που είδε τα ζόρικα όμως και χρειάζεται ο ίδιος βοήθεια ΚΑΙ εγγραφή έκανε ΚΑΙ ποσταρε ΚΑΙ θέλει και απόψεις άλλων.

να σου κάνω μια ερώτηση: γιατί χρειάζεσαι απόψεις αλλωνών (και γιατί οι άλλοι να σου απαντήσουν) όταν εσύ τόσον καιρό δεν είχες κάνει καν register για να λες τη δικιά σου που ίσως βοηθούσε;

Δεν παμε καλα... Λες κι εδω μεσα, οπως και σε ολα τα φορουμ, το εναυσμα για την εγγραφη ειναι να πεις τη γνωμη σου ή να βοηθησεις καποιον, και οχι να διατυπωσεις ενα ερωτημα που σε απασχολει. ΞΕΚΑΒΑΛΑΤΕ ΡΕΕΕ! Εγω παντως εδω γραφτηκα ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για προσωπικη μου απορια, και μετα ελεγα την αποψη μου με σκοπο να βοηθησω καποιον. Ελπιζω να μη ζητησετε τη δημοσια διαπομπευση μου και μετα να με κρεμασετε στη κεντρικη πλατεια... Ο καθενας μπορει να γραφεται ΟΠΟΤΕ του γουσταρει και να ρωταει Ο,ΤΙ θελει και ΟΠΟΤΕ θελει (στα πλαισια των κανονισμων εννοειται), αλλιως ονομαστε το www.masonia-meds.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει η σκέψη να δοθούν άμεσα 8 θέσεις για παθολογία στο Μεταξά ούτως ώστε να εξισορροπηθεί η κατάσταση!Πάντως ήδη ετοιμάζουμε ασφαλιστικά μετρά εναντίον της διοίκησης του νοσοκομείου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει η σκέψη να δοθούν άμεσα 8 θέσεις για παθολογία στο Μεταξά ούτως ώστε να εξισορροπηθεί η κατάσταση!Πάντως ήδη ετοιμάζουμε ασφαλιστικά μετρά εναντίον της διοίκησης του νοσοκομείου!

Αν δεν κάνω λάθος με τα ασφαλιστικά μέτρα θα παγώσουν οι διορισμοί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερινη ενημερωση απο τον κο Νικολαου...η διοικηση του νοσοκομειου χθες το μεσημερι ελαβε την αποφαση οι θεσεις της παθολογιας να παραμεινουν 17(αντι για 18 που ηταν, διοτι η μια θεση εχει ηδη παραχωρηθει στην αιματολογια).Απομενει να αποσταλει η αποφαση στην νομαρχια και να κοινοποιηθει.

Προσωπικα δεν εχω λογο να αμφισβητησω τα λεγομενα του κ.Νικολαου αλλα αν δεν δω την αποφαση γραπτη με υπογραφες και σφραγιδες δεν προκειται να ηρεμησω........παντως,μαλλον ειμαστε σε καλο δρομο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διοικηση το νοσοκομειου εστειλε την αποφαση στη νομαρχια συμφωνα με την οποια οι θεσεις της παθολογιας παραμενουν 18 και της αιματολογιας 6.

(την ειδα ο ιδιος,αντιγραφο θα εχω την επομενη εβδομαδα και θα το ποσταρω)

Μπραβο σε ολα τα παιδια που με τις ενεργειες τους συνεισφεραν στην λυση του προβληματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και ανοιξατε το θεμα της παθολογιας στο μεταξα μπορει καποιος να αναφερει εμπειρια ή αποψη για τη συγκεκριμενη κλινικη; δινει πληρης ειδικοτητα; ψαχνω που θα δηλωσω παθολογια και μαζευω αποψεις. η αναμονη τελικα ποσο εφτασε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.