Jump to content

Δέντρο φύτρωσε στον πνεύμονα ασθενούς!


matahari

Recommended Posts

Δέντρο φύτρωσε στον πνεύμονα 28χρονου

Πρωτοφανές ιατρικό περιστατικό αποκάλυψε το νυστέρι ρώσων γιατρών κατά την χειρουργική επέμβαση 28χρονου που διαγνώστηκε ότι έπασχε από καρκίνο του πνεύμονα. Στο χειρουργείο οι γιατροί ανακάλυψαν ότι ο νεαρός άνδρας τελικά δεν είχε όγκο , αλλά ένα δεντράκι 5 εκατοστών που φύτρωσε κατά πρωτοφανή τρόπο πάνω στον πνεύμονα.

Ο Artyom Sidorkin είχε παραπονεθεί για βήχα, συχνούς πόνους στο στήθος , ενώ έκανε κι αιμοπτύσεις . Οι ακτινογραφίες του έδειξαν ένα ξένο σώμα δίπλα στον πνεύμονα που θεωρήθηκε ότι ήταν όγκος.

Όμως κατά τη διάρκεια της χειρουργικής επέμβασης οι γιατροί διαπίστωσαν έκπληκτοι , ότι το ξένο σώμα ήταν ένα ελατάκι !!! «Νόμιζα πως είχα παραισθήσεις» δήλωσε ο χειρουργός Vladimir Kamashev , αναπληρωτής διευθυντής του ογκολογικού νοσοκομείου του Udmurtian. «Για να επιβεβαιώσω αυτό που έβλεπα κάλεσα τον βοηθό μου για δει κι αυτός το πρωτοφανές φαινόμενο..»

Η εξήγηση που δόθηκε ήταν πως ο 28χρονος εισέπνευσε τον σπόρο , ο οποίος εγκαταστάθηκε στον πνεύμονα και φύτρωσε εκεί. Το κομμάτι του πνεύμονα που αφαιρέθηκε μαζί με το μικρό έλατο κρατήθηκε και φυλάχθηκε σε ειδικό διάλυμα για να μελετηθεί καθώς παρόμοιο φαινόμενο δεν έχει εμφανιστεί ξανά παγκοσμίως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό το άρθρο μου θύμισε τη γοργόνα... που βρέθηκε σε κάποια ακτή μετά το τσουνάμι....

φυτρωσε δεντρο στον πνευμονα?βρεθηκε γοργονα στην ακτη μετα το τσουναμι? :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελατο???καλυτερα δν θα ηταν κανα καρποφορο δεντρο?καμια πορτοκαλια..ροδακινια...θα ειχε και τζαμπα κομποστα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μη χτυπάς εκεί που πονάει...

πάντως η είδηση που άκουσα (από το STAR παρακαλώ) ήταν ότι και καλά αυτός εισέπνευσε σπόρους...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ

προσέξτε πολύ,είναι και άνοιξη,

μην βρεθούμε με κανά ζουμπούλι στον κώλο και στ'αυτιά μανιτάρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε και την ακτινογραφία και τη φωτογραφία του πνεύμονα που αφαιρέθηκε

http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1169861/Shocked-Russian-surgeons-open-man-thought-tumour--FIR-TREE-inside-lung.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελάτη είναι ψυχρόβιο κωνοφόρο και δεν διαθέτει μηχανισμούς προσαρμογής στην φωτιά, όπως η χαλέπιος πεύκη.

Αποτέλεσμα αυτής της μη προσαρμογής είναι η μεγάλη δυσκολία επανεγκατάστασης της ελάτης στις καμένες εκτάσεις.

Οι κώνοι και οι σπόροι της καίγονται και τα νεαρά αρτίφυτρα μεγαλώνουν μόνο στην σκιά για αρκετά χρόνια.

Έτσι, για να ξαναδημιουργήσουμε ελατοδάσος στην καμένη έκταση πρέπει να εξασφαλίσουμε σκιά είτε με δημιουργία προδάσους από άλλα είδη (π.χ. μαύρη πεύκη, άρκευθο κτλ.) είτε με τεχνητή σκίαση.

Οι μέθοδοι αυτοί απαιτούν πολύχρονη προσπάθεια, μακροπρόθεσμο σχεδιασμό και μεγάλες δαπάνες.

Ως εκ τούτου , ίσως οι συνθήκες εκκόλαψης της ελάτης στο βρογχοπνευμονικό παρέγχυμα του ρώσου, το οποίο ον σκιερό και πλούσιο σε υλικά ανταλλαγής της ύλης των κυττάρων, να δείξουν μεθόδους με φυσικό τρόπο αναγέννησης ελατοδάσους στις καμένες περιοχές της χώρας μας , χωρίς να περάσουν πολλά χρόνια ή και αιώνες..!

Φυσικά δεν υπαινίσσομαι να κάνουμε δεντροφύτευση στους πνεύμονές μας , αλλά εργαστηριακά και με την βοήθεια βλαστικών κυττάρων σε συνδυασμό με τους κόκκους ελάτης να βρεθεί μια λύση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

stafman σε ευχαριστω για τις πληροφορίες που βρήκες!δεν μπορούσα να καταλάβω πως στο καλό αναπτύχθηκε καθώς υπέθετα ,λανθασμένα καθώς φαίνεται, οτι χρειαζόταν ηλιακό φως

για να κανει φωτοσύνθεση απο την αρχή της ανάπτυξης.Σχετικά με την ιδέα σου για την χρήση βλαστικών κυττάρων για την καλλιέργεια των πευκων, εχω να πω οτι διακρίνει μια γνήσια επιστημονική και εφευρητική φύση καθώς και μια έντονη οικολογική συνείδηση.να υποθέσω οτι είσαι ακτιβιστής της greenpeace?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

stafman σε ευχαριστω για τις πληροφορίες που βρήκες!δεν μπορούσα να καταλάβω πως στο καλό αναπτύχθηκε καθώς υπέθετα ,λανθασμένα καθώς φαίνεται, οτι χρειαζόταν ηλιακό φως

για να κανει φωτοσύνθεση απο την αρχή της ανάπτυξης.Σχετικά με την ιδέα σου για την χρήση βλαστικών κυττάρων για την καλλιέργεια των πευκων, εχω να πω οτι διακρίνει μια γνήσια επιστημονική και εφευρητική φύση καθώς και μια έντονη οικολογική συνείδηση.να υποθέσω οτι είσαι ακτιβιστής της greenpeace?

Σχετικά με το ηλιακό φώς , δεν είχα απορία με την αρχική φυτική ανάπτυξη καθώς αυτή δεν χρησιμοποιεί αρχικά το φως αλλά την ενέργεια από τις κοτυληδόνες ...

... αλλά ο προβληματισμός δημιουργήθηκε όταν είδα την πνευμονεκτομή με το κλωνάρι ελάτης...

Φυσικά η αιτούμενη σκιά δικαιολογεί και το γεγονός ότι το έλατο έχει αρκετά στενά φύλα και ως συνέπεια μικρότερη ανάγκη για φωτοσύνθεση...

Άρα , ίσως η ενεργειακή συγκομιδή από φωτοσύνθεση να μην ήταν κύρια πυγή παροχής ενέργειας αλλά, ίσως δευτερογενώς να καλύφθηκε ενεργειακά ο σπόρος και το φυτικό ανάπτυγμα εν συνεχεία από το περιβάλλον βρογχοπνευμονικό παρέγχυμα...

Όσο για το ερώτημά σου : δεν είμαι ακτιβιστής της Greenpease... αλλά νομίζω ότι έχω οικολογική συνείδηση...αν και γνωρίζω ότι η παρουσία μου επιβαρύνει το περιβάλλον με την παραγωγή του CO2 , CH4 , κτλ... άρα οξύνει το φαινόμενο του θερμοκηπίου καθώς επίσης αυξάνει και την συνολική εντροπία του πλανήτη..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και γνωρίζω ότι η παρουσία μου επιβαρύνει το περιβάλλον με την παραγωγή του CO2 , CH4 , κτλ... άρα οξύνει το φαινόμενο του θερμοκηπίου καθώς επίσης αυξάνει και την συνολική εντροπία του πλανήτη..!

πλάκα κάνεις....δεν μπορεί...πλάκα κάνεις έτσι????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και γνωρίζω ότι η παρουσία μου επιβαρύνει το περιβάλλον με την παραγωγή του CO2 , CH4 , κτλ... άρα οξύνει το φαινόμενο του θερμοκηπίου καθώς επίσης αυξάνει και την συνολική εντροπία του πλανήτη..!

πλάκα κάνεις....δεν μπορεί...πλάκα κάνεις έτσι????

Η αλήθεια , ίσως πάντοτε λέγεται μεταξύ σοβαρού και αστείου για να είναι ευχώνευτη...

Ίσως να αυτοσαρκάζομαι , αλλά εφόσον η ισορροπία του οικοσυστήματος τοπικού και πλανητικού έχει διαταραχτεί και διαταράσσεται από την ενδελεχή ρύπανση από τις βιομηχανίες και τα προϊόντα τους , κάθε ζωικός οργανισμός λειτουργεί προσθετικά στο πρόβλημα αλλά με ελάσσων τρόπο..!

Το μείζον πρόβλημα δημιουργείται από τις βιομηχανίες και τα προϊόντα τους και από την κακή διαχείριση αυτών από τον άνθρωπο...

Ως εκ τούτου , στην διατύπωσή μου στο quote , δεν υπαινίσσομαι κάτι τρομακτικό όπως το ότι να είμαι περιττός στον πλανήτη , αλλά το ποσοστό ρύπανσης που μου αναλογεί ως μια βιολογική μονάδα που "καίει" οξυγόνο για να λειτουργήσει και αυτονόητο είναι ότι το είδος και το ποσοστό ρύπανσης αυτό μπαίνει φυσιολογικά μέσα στον κύκλο ισορροπίας του οικοσυστήματος και απορροφάται βελτιώνοντας το οικοσύστημα , αλλά στο σημείο αυτό ο υπαινιγμός αφορά ακριβώς την βλάβη που μπορεί να έχει ένας κρίκος της αλυσίδας του οικοσυστήματος με αποτέλεσμα όλα να λειτουργούν αυξητικά και να μην άγουν τον φυσιολογικό κύκλο...

Και προφανώς η λύση είναι η μείωση της βιομηχανικής παραγωγής και η ορθολογική χρήση των προϊόντων της προκειμένου αρχικά να σταματήσει η ταχύτητα αύξησης της ρύπανσης για να μην "αισθάνονται ενοχές" οι ζωικοί οργανισμοί οπότε κάποτε να βρει το οικοσύστημα την φυσιολογική λειτουργία και ο άνθρωπος να φανεί ποιό χρήσιμος στο οικοσύστημα σκεπτόμενος την πράσινη τεχνολογία για την τεχνοπαραγωγή του και τότε θα κλάνει και θα αναπνέει ελεύθερα..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως καποιος Ρωσος μας δουλευει μεσα στη μουρη, εκμεταλλευομενος το ταλεντο του στο photoshop; Μηπως να ειναι μια εκπληκτικη ιδεα της Ρωσικης κυβερνησης, στα πλαισια της επανοδου της Ρωσιας στο παγκοσμιο πολιτικο παιχνιδι, να προπαγανδισει εαυτον και αλληλους με μια "παγκοσμια πρωτοτυπια"; Εγω ενας απλος γιατρος ειμαι (για την ακριβεια ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ, δεν ξερω αν σας το ΄πα!! :D ) που βλεπει ενα ελατακι να περιγραφεται επακριβως με τα σαφη του ορια μεσα στον πνευμονα. Και αν θελετε να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη, δεν σας ξενιζει το οτι εχει αναπτυχθει ΑΝΤΙΘΕΤΑ απο την κατευθυνση των βρογχων; Οι βρογχοι κατευθυνονται ΠΡΟΣ την τραχεια, οχι ΑΠΟ την τραχεια! Το "ελατακι" ξεμυτιζει" προς τον ωμο του κυριου. Πως εχει διαπερασει τοσο ιστο και δεν εχει πεθανει ο αλλος απο μαζικη πνευμονικη αιμορραγια; Αν δεν θα επρεπε να ειχε πεθανει απο το αιμα του, θα επρεπε να το φτυνει καθε μερα. Θα επρεπε να νιωθει οτι κατι του τρωει τα σωθικα, δεδομενου του μεγεθους του "φυτου"! Δεν θα μπορουσε να παρει μια ανασα χωρις να νιωθει ενα αφορητο γαργαλημα στην παραμικρη κινηση. 5 εκατοστα. Ξερετε πολλα φυτα 5 εκατοστων με τοσο χοντρο κοτσανι; Αυτο ειναι σαν κλαδι μεγαλου ελατου, και με τρομερα ακανονιστο σχημα. Θα μου πεις, δεν μεγαλωνει στη φυση, οπως τα αλλα που ξερουμε. Αλλα τι λεω τωρα; Εδω συζηταμε οτι φυτρωσε καν μεσα σε πνευμονα, το σχημα θα κοιταξουμε; Τι να πω; Παραδεχομαι οτι δεν το εχω ψαξει καθολου αν ισχυει ή οχι και στηριζομαι στα παραπανω ποστ. Δυσκολευομαι τοσο πολυ να το πιστεψω που το θεωρω αφορητο χασιμο χρονου. Το site που δινει ο aterpos ειναι ενα οπως ολα τα αλλα. Δεν καταλαβα πως εχει καποια εγκυροτητα. Αν παρολα αυτα καποιος εχει μια αποδειξη και θελει να την μοιραστει μαζι μας, καλως να το κανει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως καποιος Ρωσος μας δουλευει μεσα στη μουρη, εκμεταλλευομενος το ταλεντο του στο photoshop; Μηπως να ειναι μια εκπληκτικη ιδεα της Ρωσικης κυβερνησης, στα πλαισια της επανοδου της Ρωσιας στο παγκοσμιο πολιτικο παιχνιδι, να προπαγανδισει εαυτον και αλληλους με μια "παγκοσμια πρωτοτυπια"; Εγω ενας απλος γιατρος ειμαι (για την ακριβεια ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ, δεν ξερω αν σας το ΄πα!! :D ) που βλεπει ενα ελατακι να περιγραφεται επακριβως με τα σαφη του ορια μεσα στον πνευμονα. Και αν θελετε να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη, δεν σας ξενιζει το οτι εχει αναπτυχθει ΑΝΤΙΘΕΤΑ απο την κατευθυνση των βρογχων; Οι βρογχοι κατευθυνονται ΠΡΟΣ την τραχεια, οχι ΑΠΟ την τραχεια! Το "ελατακι" ξεμυτιζει" προς τον ωμο του κυριου. Πως εχει διαπερασει τοσο ιστο και δεν εχει πεθανει ο αλλος απο μαζικη πνευμονικη αιμορραγια; Αν δεν θα επρεπε να ειχε πεθανει απο το αιμα του, θα επρεπε να το φτυνει καθε μερα. Θα επρεπε να νιωθει οτι κατι του τρωει τα σωθικα, δεδομενου του μεγεθους του "φυτου"! Δεν θα μπορουσε να παρει μια ανασα χωρις να νιωθει ενα αφορητο γαργαλημα στην παραμικρη κινηση. 5 εκατοστα. Ξερετε πολλα φυτα 5 εκατοστων με τοσο χοντρο κοτσανι; Αυτο ειναι σαν κλαδι μεγαλου ελατου, και με τρομερα ακανονιστο σχημα. Θα μου πεις, δεν μεγαλωνει στη φυση, οπως τα αλλα που ξερουμε. Αλλα τι λεω τωρα; Εδω συζηταμε οτι φυτρωσε καν μεσα σε πνευμονα, το σχημα θα κοιταξουμε; Τι να πω; Παραδεχομαι οτι δεν το εχω ψαξει καθολου αν ισχυει ή οχι και στηριζομαι στα παραπανω ποστ. Δυσκολευομαι τοσο πολυ να το πιστεψω που το θεωρω αφορητο χασιμο χρονου. Το site που δινει ο aterpos ειναι ενα οπως ολα τα αλλα. Δεν καταλαβα πως εχει καποια εγκυροτητα. Αν παρολα αυτα καποιος εχει μια αποδειξη και θελει να την μοιραστει μαζι μας, καλως να το κανει.

Το ότι το έλατο ήταν πράσινο χωρίς την ύπαρξη φωτός δε σου έκανε εντύπωση;

αυτό δεν παίζει. πολύ απλά. φιάσκο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωταπριλιά emeleos και μάλιστα τόσο κακοφτιαγμένη, που είναι "βγάζει μάτι"... Εδώ λένε ότι είναι 28 χρονών και στην α/α δεν έχει ακόμη εξαφανιστεί η συζευκτική πλάκα του άνω πέρατος του βραχιονίου!

Δηλαδή ΚΑΙ φωτοσυνθέτουν τα φυτά μέσα του, ΚΑΙ ψηλώνει ακόμη στα 28 του?? Και μήπως τελικά αυτό που βρήκαν είναι ένα σπάνιο είδος που φυτρώνει μόνο σε πνεύμονες ανθρώπων??? Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. Νομίζω τελικά το photoshop έχει κάψει πολύ κόσμο! emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα παλι μου εκανε εντυπωση το πως φαινεται στην ακτινογραφια! Φυλλαρακια και κλωναρι εχουν μεγαλυτερο opacity απο τα οστα?

'We were 100 per cent sure,' said surgeon Vladimir Kamashev from Izhevsk in the Urals. 'We did X-rays and found what looked exactly like a tumour. I had seen hundreds before, so we decided on surgery.'

Μαιστα...Δηλαδη εχει δει πολλα αλλα X-rays με το γνωστο pattern ελατοειδους ογκου...Και μια ευκρινεια που βγαζει ματι ρε παιδι μου, σαν να 'τανε σιδεροβουρτσα ενα πραμα...Δεν με πειθει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επιπλεον, γιατι του εβγαλαν, του κακομοιρη, κομματι του πνευμονα; Δεν μπορουσαν απλως να αφαιρεσουν το...δεντρο; Τι φοβηθηκαν; Μην φυτρωσει κι αλλο ελατο ...κατα συνεχεια ιστων; :lol: Καθαρισαν και λεμφαδενα φρουρο;

Μπαζει απο παντου!! emcold

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

............

Το site που δινει ο aterpos ειναι ενα οπως ολα τα αλλα. Δεν καταλαβα πως εχει καποια εγκυροτητα. Αν παρολα αυτα καποιος εχει μια αποδειξη και θελει να την μοιραστει μαζι μας, καλως να το κανει.

Δεν το έβαλα υπονοώντας κάποια εγκυρότητα. Το έβαλα διότι ήταν το πρώτο που βρήκα με πολλά σχόλια (λίγοι το πίστεψαν).

- Oh sure there was a tree growing in his lungs and in that tree they also found a birds nest, a lost kite and the head of an axe which got broken off it's handle when the the little people, who live in his stomach tried to cut it down. They were ever so hungry and needed the wood to built a fire so they could cook up chunks of his liver.

- The only reason objects show up on an xray is if it has sufficient density.

Wood is not dense enough to show up that bright on an xray unless it has calcified, the post excision photo clearly show that is hasn't.

The xray is also of a child not a 28 year old.

As you can clearly see the growth plate of the shoulder has not yet fused.

This fuses on a normal person at about 16 years of age

My guess is its a fake

- ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εννοουσα οτι εσυ δεν εισαι εγκυρος. Μονο για το λινκ μιλουσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.