Jump to content

Αρθρο φωτιά


Αλέξα

Recommended Posts

Λοιποοον

σας γραφω απο Γερμανια

και εδω κυκλοφορει ενα φυλλαδιο, μια εφημεριδα που διανεμεται στους φοιτητες Ιατρικης σε ολα τα μηκη και πλατη της Γερμ.Ομοσπονδιας.

Ειναι πολυ αξιολογη εφημεριδα. Εκει λοιπον μεταξυ των αλλων δημοσιευονται και διαφορα αρθρα απο φοιτητες που κανανε διαφορες πρακτικες σε διαφορα μερη της γης και γραφουν τις εμπειριες τους κτλ

Προχθες επεσε στα χερια μου η εφημεριδα και διαβασα και ενα αρθρο γερμανου φοιτητη που γραφει για μια πρακτικη που εκανε στην Χειρουργικη του Πανεπ.Νοσοκομειου στο Ηρακλειο.

Κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα για ελληνικα νοσοκομεια που ειχαν επισκεφτει γερμανοι φοιτητες και ολοι ειχαν να παινεψουν πως παροτι το κρατος δεν διαθετει χρηματα οι γιατροι αντιθετως εχουν περισσο know how για να καλυψουν αυτα τα κενα και πως καθημερινα με τον τροπο τους διαπρεπουν.

Ωστοσο αυτος ο επιτηδειος τυπος εγραψε μονο αρνητικα τοσο για το συστημα υγειας αλλα και τον τροπο που εργαζονται οι γιατροι στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο του Ηρακλειου.

Ειλικρινα εμεινα αφωνη διαβαζοντας την χολη που εριχνε.

Και παιδια...θα ηθελα να το στειλω το φυλλαδιο σε καποιον αρμοδιο εκει στην σχολη σας...οχι τιποτα αλλο

αλλα να εχετε την δυνατοτητα να απαντησετε!

Γιατι οπως σας εχω αναφερει και πιο πανω...αυτο το διαβαζουν σχεδον ολοι οι φοιτητες Ιατρικης της Γερμανιας και οι ειδικευομενοι...

Υπεραγαπω την Κρητη και σεβομαι το εργο που προσφερουν οι συμπατριωτες συναδελφοι παρα τις αντιξοοτητες που καθημερινως αντιμετωπιζουν.

Μηπως ξερετε που πρεπει να απευθυνθω;

Δεν λεει να του περασει ετσι...

Καταρχην πως μπορει να κρινει ενας φοιτητακος την δουλεια εμπειρων Επιμελητων;

Νομιζω το εχει παρακανει και χρειαζεται μια απαντηση.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως ξερετε που πρεπει να απευθυνθω;
ΕΔΩ :rolleyes:

:lol::lol::lol:

Αλέξα, μόλις δεις την personal photo μην τρομάξεις! Είναι καλό παιδί κατά βάθος!!!

Και όντως είναι από την ιατρική Ηρακλείου και μπορεί να βοηθήσει, αν και εκ πρώτης μάλλον δεν του φαίνεται! :lol:emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην πως μπορει να κρινει ενας φοιτητακος την δουλεια εμπειρων Επιμελητων;

Ετσι ακριβως οπως μπορουσαν κι οσοι "φοιτητακοι" εγραψαν καλα λογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως ξερετε που πρεπει να απευθυνθω;
ΕΔΩ :rolleyes:

:lol::lol::lol:

Αλέξα, μόλις δεις την personal photo μην τρομάξεις! Είναι καλό παιδί κατά βάθος!!!

Και όντως είναι από την ιατρική Ηρακλείου και μπορεί να βοηθήσει, αν και εκ πρώτης μάλλον δεν του φαίνεται! :lol:emgoal

emgoal emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην πως μπορει να κρινει ενας φοιτητακος την δουλεια εμπειρων Επιμελητων;

Ετσι ακριβως οπως μπορουσαν κι οσοι "φοιτητακοι" εγραψαν καλα λογια.

πες τα ρε προ!!!!!!!!!!!!!!!

ειδα αυτο το

Κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα για ελληνικα νοσοκομεια που ειχαν επισκεφτει γερμανοι φοιτητες και ολοι ειχαν να παινεψουν πως παροτι το κρατος δεν διαθετει χρηματα οι γιατροι αντιθετως εχουν περισσο know how για να καλυψουν αυτα τα κενα και πως καθημερινα με τον τροπο τους διαπρεπουν.

και μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο να πουμε!!! :splats: :splats: :splats: :splats: :splats:

τεσπα καλως κανει κι ασχολειται η κοπελα αλλα μη λεμε κι ο,τι θεμε! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλ θελετε να μου πειτε πως ειναι πραγματι τοσο χαλια;

εκφραστε ελευθερα την γνωμη σας

μεταξυ των αλλων γραφει και για την αδιαφορια των φοιτητων

καθως και για την κακιστη συμπεριφορα γιατρων εναντι στους ασθενεις

αν εσεις ολα αυτα τα βρισκετε αστεια ή γελοία...τι να πω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλ θελετε να μου πειτε πως ειναι πραγματι τοσο χαλια;

εκφραστε ελευθερα την γνωμη σας

μεταξυ των αλλων γραφει και για την αδιαφορια των φοιτητων

καθως και για την κακιστη συμπεριφορα γιατρων εναντι στους ασθενεις

αν εσεις ολα αυτα τα βρισκετε αστεια ή γελοία...τι να πω;

που μπορουμε να βρουμε αυτο το αρθρο? υπαρχει πουθενα στο νετ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η κατάσταση στα ελληνικά νοσοκομεία είναι πλην ελάχιστων περιπτώσεων όπως περιγράφει ο Γερμανός. Γιατροί τις περισσότερες φορές όχι καλά καταρτισμένοι, καθηγητές που βλέπουν τους φοιτητές με τα κυάλια, λέκτορες γόνοι καθηγητάδων με λίγες γνώσεις, ιατρική κατευθυνόμενη από φαρμακοβιομηχανίες. Μακάρι στο εξωτερικό τα πράγματα να είναι αλλιώς γιατί εδώ μελλοντικά θα φοβόμαστε μην αρρωστήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τον/την topic starter:

Πολύ εύκολα θάβεις τον Γερμανό συνάδελφό σου. Δεν μου κάνει εντύπωση τίποτα από όλα όσα γράφει.

Να απαντήσει το Πανεπιστήμιο σε τι;

Το μόνο που δεν κατάλαβα ήταν γιατί του έκανε εντύπωση ότι έκαναν την επίσκεψη στα ελληνικά- φαντάζομαι στη Γερμανία θα την κάνουν στα ελληνικά αν πάει κανένας Έλληνας φοιτητής-observer :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τον/την topic starter:

Πολύ εύκολα θάβεις τον Γερμανό συνάδελφό σου. Δεν μου κάνει εντύπωση τίποτα από όλα όσα γράφει.

Να απαντήσει το Πανεπιστήμιο σε τι;

Το μόνο που δεν κατάλαβα ήταν γιατί του έκανε εντύπωση ότι έκαναν την επίσκεψη στα ελληνικά- φαντάζομαι στη Γερμανία θα την κάνουν στα ελληνικά αν πάει κανένας Έλληνας φοιτητής-observer :D

οχι οχι δεν θαβω κανεναν

απλα μου εκανε εντυπωση το αρθρο γιατι πηγαζει ολιγον τι χολη

δεν λεω πως ειναι ροδινα τα πραγματα

εχω διαβασει και αλλα αρθρα απο αλλους φοιτητες και περιγραφουν μεν σε τι υστερει το συστημα υγειας κτλ αλλα

οχι ετσι...

απτην αλλη γνωριζω και απο συγγενεις μου πως ειναι η κατασταση στα δημοσια τουλαχιστον νοσοκομεια.

αυτο με την επισκεψη στα ελληνικα...προφανως θα περιμενε να μιλανε ολοι Αγγλικα, κατι που αν μην τι αλλο γινεται στην Ελλαδα αλλα φυσικα οχι και στις επισκεψεις.

Παντως αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα ερχομουν να κανω μια πρακτικη στο Ηρακλειο αλλα προς το παρων δεν τιθεται θεμα

Απευθυνθηκα εδω γιαυτον ακριβως τον λογο, εσεις θα ξερετε πολυ καλυτερα πως εχει το ολο ζητημα

Ειπα να απαντησει η πανεπ.κλινικη γιατι το θεωρω ολιγον τι προσβλητικο τον τροπο που λεει πως συμπεριφεροτανε στους ασθενεις και πως δεν κανανε σωστα την δουλεια τους.

Δηλ. δεν εχει κανενας τσιπα;

Ενταξει δεν λεω γνωριζω καλα πως δεν τα παμε καλα με την αξιοκρατια και πως υστερουμε σε πολλα εναντι συστηματων υγειας τυπου Γερμανιας και Αγγλιας αλλα το γεγονος πως κανενας γιατρος εκει στην μοναδα που εκανα αυτος την πρακτικη δεν ειχε τσιπα...ε αυτο σταζει πικρια και χολη...

και εδω μην νομιζετε

στην τελευταια πρακτικη που εκανα

ενας επιμελητης ειχε κανει τα εξωτερικα ιατρεια σαν δικο του ιατρειο..δουλευε μονο με δικους του ασθενεις και ....

θελω να πω

σαν φοιτητες βλεπουν πολλα τα ματια μας

αλλα δεν μπορουμε να τονιζουμε μονο τα αρνητικα

αληθεια

σε αλλο αρθρο ειχα διαβασει πως καθεστε 30 με 40 ατομα φοιτητες σε μια μοναδα και περιμενετε απτις 9 ως τις 13.00 να περασει η ωρα;

και πως οι ξενοι φοιτητες που ηρθανε εκει μεσω Erasmus κτλ και δειχνανε ενα καποιο ενδιαφερον...παραξενευε τους γιατρους εκει το ενδιαφερον αυτο γιατι λεει εσεις ειστε παντελως αδιαφοροι, και προτιματε τους καφεδες.

Ισως δεν δινει κανεις βαση στην πρακτικη εκπαιδευση, και ο καθενας Α ιατρος στο δημοσιο θελει να κανει την δουλεια του και δεν ενδιαφερεται για την εκπαιδευση...και αυτο φυσικα, υποθετω εγω τωρα, σας ριχνει

και η αληθεια ειναι πως οταν κανουμε εμεις πρακτικη εδω ειμαστε μες στο Team και εργαζομαστε κανονικοτατα απτις 7 ως τις και 18.00 καμια φορα, χωρις πληρωμη φυσικα

δεν κρινω κανεναν

απλα θελω να καταλαβω τι γινεται

ειναι μονο οι κακες γλωσσες;

κατα ποσο αληθευουν ολα αυτα;

και γιατι δεν προσπαθειτε να αλλαξετε κατι;

γιατι οι καταληψεις γινονται, αλλα προς τι αποβλεπουν; εφοσον καλυτερευση δεν ερχεται

παντως μην πτοειστε

ολοι παινευουν τους ελληνες γιατρους

αληθεια μιλαω

ακομη και επισκεπτες γιατροι απο αλλες χωρες εχουν να πουν

απλα θελω να καταλαβω ορισμενα πραγματα

και ξεκινησα το ποστ γιατι δεν μου αρεσουν οι μονοπλευρες αποψεις του γερμ. συναδελφου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλέξα, επειδη εχει τυχει να απασχοληθω σε αντιστοιχο εντυπο Ανωτατου Ιδρυματος, μπορω να σε διαβεβαιωσω πως κανεις -αποτι αποδεικνυεται απτο συγκεκριμενο αρθρο, σχεδον κανεις- δε γραφει την αληθεια οταν του ζητειται να πει για την εμπειρια του. Ολοι παντα γραφουν για το ποσο καλα ειναι τα πραγματα, για το υφηλοτατο επιπεδο των καθηγητων και της εκπαιδευσης, για το πλατυ χαμογελο των συμφοιτητων και για το ποσο προθυμοι ηταν στο να τους βοηθησουν κτλ.

Ειναι απλως θεμα ευγενειας και το κανουν ολοι... Και καποιες φορες οταν κατι δε πολυαρεσε περνουταν κι απο ενα editing για να ειμαστε πιο σιγουροι. Αντι να τρελαινομαστε οταν καποιοι γραφουν τα προφανη, ειναι καλυτερα να ξοδευουμε την ενεργεια μας στη βελτιωση των οσων συμβαινουν γυρω μας. Αλλα τι λεω??????? :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο με την επισκεψη στα ελληνικα...προφανως θα περιμενε να μιλανε ολοι Αγγλικα, κατι που αν μην τι αλλο γινεται στην Ελλαδα αλλα φυσικα οχι και στις επισκεψεις.

:blink: Δηλαδή στη Γερμανία στις επισκέψεις οι ιατροί μιλάνε Αγγλικά;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο με την επισκεψη στα ελληνικα...προφανως θα περιμενε να μιλανε ολοι Αγγλικα, κατι που αν μην τι αλλο γινεται στην Ελλαδα αλλα φυσικα οχι και στις επισκεψεις.

:blink: Δηλαδή στη Γερμανία στις επισκέψεις οι ιατροί μιλάνε Αγγλικά;;;

:D χεχεχε...φαση θα ειχε...οχι οχι...απλα εννοουσα πως ισως ειχε την ψευδαισθηση πως και τα γεροντακια στις επισκεψεις θα ρωτουσανε στα αγγλικα ποτε θα τους βγαλουν τα ραματα... emsexwars χαχαχαχα

απο Αγγλικα εδω...ασε αλλο τιποτα...εδω συγκεκριμενα στην περιοχη μας..

τα σβαμπικα τα ξερεις;

χιχιχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα...ο τύπος ήταν σαΐνι...κακώς ασχοληθήκαμε. Πάντως η ιατρική Ηρακλείου θεωρείται (και πιθανότατα είναι) η καλύτερη στην Ελλάδα, από κοντά με τα Ιωάννινα.

:withstupid::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο σημείο του άρθρου ήταν ο υπότιτλος: Der Chirurg macht alles (ο χειρουργός τα κάνει όλα για τους μη γερμανομαθείς). ΤΕΛΟΣ. Το'πιασε το υποννοούμενο ο Όλιβερ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.