Jump to content

συνεχόμενη ιατρική υπηρεσία


tor

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πόσες ημέρες συνεχόμενα προβλέπεται να κάνει ένας οπλίτης ιατρός 24h (ιατρική) υπηρεσία;

μήπως ξέρετε με ποια διαταγή ή κανονισμό ρυθμίζεται αυτό?

υπάγεται ο γιατρός στις ίδιες διατάξεις με τους υπόλοιπους οπλίτες (κι αν ναι, ποιες είναι αυτές)?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ηθελα να το δω κι εγω αυτο...

γιατι θυμαμαι εμπλοκη στη μοναδα που εγω εκατσα 23 συνεχομενες μερες στο στρατοπεδο με ενεργη υπηρεσια 24ωρη και καλα...τσιγαρα κλπ μου εφερναν οι αλλοι οπλιτες απο τις εξοδους και υπηρεσιακα τους,τα οποια εγω φυσικα την περιοδο αυτην δεν δικαουμουν κατα το διοικητη επειδη δεν επαιζε αλλος γιατρος στο στρατοπεδο σε περιπτωση αναγκης....να σημειωσω οτι η μοναδα μου απειχε 15-20 λεπτα απο στρατιωτικο νοσοκομειο...τα σχολια περιττα για το τελευταιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τετοια διαταγη δεν υπαρχει που να ρυθμιζει τις υπηρεσιες των οπλιτων ιατρων.Απο την αλλα αν υπαρχει μια καλη διαθεση απο πλευρας διοικητη και δικη σας μπορει να γινει ατυπα παντα υπηρεσια μεσω τηλεφωνου.Σε περιπτωση δηλαδη που υπαρχει κατι υγειονομικης φυσεως να επιστρεφεις στην μοναδα.Θα αναφερεις στον διοικητη οτι ειναι πολλες οι υπηρεσιες και οτι οι οπλιτες που υπηρετουνε ειναι ολοι υγειονομικα ελεγμενοι και δεν θα εχουνε προβλημα ωστε να μην υπαρχει γιατρος ανα πασα στιγμη στο στρατοπεδο. Το ιδιο αντιμετωπισα και εγω αλλα το ελυσα με την παραπανω κουβεντα και να φανταστειτε οτι το στρατ.νοσοκομειο ητανε στα 2 λεπτα απο το στρατοπεδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γίνεται αυτό ένεκα που είναι -γκουχμ- κάπως απρόσιτο το στρατόπεδο...

και απαγορεύεται να μείνει χωρίς γιατρό, ακόμα κι αν ο γιατρός χρειάζεται γιατρό...

οπότε αλλού πρέπει να πατάει... και -δεν μπορεί- κάπου θα πατάει...

πόσες σερί υπηρεσίες να προβλέπονται;

δεν μπορεί να είναι απλά άπειρες... μέχρι να δεήσει και να βρέξει αντικαταστάτες

κάπου θα υπάρχει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εισαι στελεχος οι υπηρεσιες που προβλεπονται ειναι αυστηρα 4 τον μηνα....αλλα εσυ σαν γιατρος εχεις και καλα αντιμετωπιση σαν στελεχως(πιθανον) και αν ειναι για υπηρεσιες εισαι στρατιωτης !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει διαταγή που προβλέπει 4 συνεχόμενες υπηρεσίες μάξιμουμ..

φυσικά οι διαταγές εφαρμόζονται αν όλα ειναι οκ...αλλιώς όλα αποφασίζονται απο την διάθεση των ανωτέρων σου

(εγώ είχα κάτσει μέχρι και 27 συνεχόμενες υπηρεσίες...και για να μην φαίνονται χωρίς να το ξέρω μου είχαν δώσει εικονική άδεια την οποία φυσικά δεν πήρα καθώς είχα υπηρεσία)

σε άλλη μονάδα πάντως με την απειλή της αναφοράς του αριθμού των υπηρεσιών (και με την βοήθεια ενος φιλικού ανωτέρου) κατάφερα και πήρα τις προβλεπόμενες μέρες μαζεμένες.

είναι αλήθεια ότι η μονάδα πρέπει να έχει γιατρό και συχνά αυτό υπερβαίνει το δικαίωμα του γιατρού για εξόδους όμως αν υπάρχει καλή θέληση (ή αρκετή γκρίνια ή απειλές) υπηρεσίες γιατρού μπορούν να κάνουν μέχρι και οι νοσοκόμοι.(που μεταξύ μας κατά τα άλλα το ξύνουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω ρεκορ 24 σερι.σαν τον πατουχα ενιωσα οταν βγηκα!! emeek

ωραιο θεμα να το ανοιγαμε!και για το ξυσιμο των ν-τ,για ριχτες "συναδελφους"και αλλα πολλα.....

47 και σημερα.....

κουραγιο παιδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει διαταγή που προβλέπει 4 συνεχόμενες υπηρεσίες μάξιμουμ..

αυτό το έμαθες προφορικά?

γιατί εμένα με «πληροφόρησαν» προφορικά για 20 μέρες

οπότε και φυσικά ρώτησα... 20μέρες μέσα-μία έξοδος-20μέρες μέσα πάλι; και δεν μου απάντησαν

ψάχνω για κάτι πιο επίσημο να το προσθέσω στις παρατυπίες

μήπως μπορεί να το μάθει κανείς που βρίσκεται σε συνεννοήσιμο 1ο γραφείο;

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα και να υπαρχει διατααγη τετοια αν εισαι ο μοναδικος γιατροσ στο στρατοπεδο-μοναδα τοτε δεν 8α βγεις ακομα και αν χρειαστεις να κανεις 50 υπηρεσιες....θα επικαλεστουν την ελλειψη ιατρου και δεν μπορεις να κανεις τιποτα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα και να υπαρχει διατααγη τετοια αν εισαι ο μοναδικος γιατροσ στο στρατοπεδο-μοναδα τοτε δεν 8α βγεις ακομα και αν χρειαστεις να κανεις 50 υπηρεσιες....θα επικαλεστουν την ελλειψη ιατρου και δεν μπορεις να κανεις τιποτα !

πάντα μπορείς να κάνεις κάτι... όσες περισσότερες οι παρατυπίες... τόσο πιο γρήγορα βρίσκεται ο περίφημος αντικαταστάτης

αλλά πάντα υπάρχουν και οι εναλλακτικές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα και να υπαρχει διατααγη τετοια αν εισαι ο μοναδικος γιατροσ στο στρατοπεδο-μοναδα τοτε δεν 8α βγεις ακομα και αν χρειαστεις να κανεις 50 υπηρεσιες....θα επικαλεστουν την ελλειψη ιατρου και δεν μπορεις να κανεις τιποτα !

πάντα μπορείς να κάνεις κάτι... όσες περισσότερες οι παρατυπίες... τόσο πιο γρήγορα βρίσκεται ο περίφημος αντικαταστάτης

αλλά πάντα υπάρχουν και οι εναλλακτικές

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - tygxanw prosfata gnwstis tou thematos (A ESSO 08) ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -ei pagia diatagi i opoia anaferei ksakathara pws se periptwsi ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -ei enas oplitis iatros se monada monos tou ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - mporei ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - lamvanei eksodo KATHIMERINA kata tis esperines wres. Psakse vres to ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -ei profanws ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - arxeio tou iatreiou!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως, λογω της φυσης της υπηρεσιας (ιατρικη) αλλα και της φυσης της Υπηρεσιας (Στρατος) δεν υπαρχει ξεκαθαρη διαταγη κι ετσι επαφιεται στη καλη θεληση του διοικητη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εγω τωρα διανυω την 23η συνεχομενη υπηρεσια. αυριο επιτελους θα βγω!!!! στο νησι που ειμαι οι γιατροι δεν αρκουν και νοσηλευτες στα στρατοπεδα για να σε καλυψουν αν θες να βγεις γιοκ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον στο κλασσικο βιβλιο λειτουργιας του ΣΤΕΠ(ναι αυτο το παμπαλαιο),αναφερει πως η υπηρεσια του γιατρου επειδη ειναι 24ωρη δεν επιτρεπεται να υπερβεί τισ 2 ή 3 συνεχομενες μερες(δε θυμαμαι ακριβως).Και συνεχιζει λεγοντας οτι αν για υπηρεσιακους λογους οι συνεχομενες μερες ξεπερασουν τις παραπανω ο γιατρος εχει δικαιωμα να παιρνει υπηρεσιακο σημειωμα τις απογευματινες ωρες σε συνεννοηση με τη διοικηση της μοναδας.

Με λιγο μπλα μπλα στον καραβανα και καμια σποντα απο αυτες που φοβουνται μπορει και να τα καταφερεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εγω τωρα διανυω την 23η συνεχομενη υπηρεσια. αυριο επιτελους θα βγω!!!! στο νησι που ειμαι οι γιατροι δεν αρκουν και νοσηλευτες στα στρατοπεδα για να σε καλυψουν αν θες να βγεις γιοκ!!!

:huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον στο κλασσικο βιβλιο λειτουργιας του ΣΤΕΠ(ναι αυτο το παμπαλαιο),αναφερει πως η υπηρεσια του γιατρου επειδη ειναι 24ωρη δεν επιτρεπεται να υπερβεί τισ 2 ή 3 συνεχομενες μερες(δε θυμαμαι ακριβως).Και συνεχιζει λεγοντας οτι αν για υπηρεσιακους λογους οι συνεχομενες μερες ξεπερασουν τις παραπανω ο γιατρος εχει δικαιωμα να παιρνει υπηρεσιακο σημειωμα τις απογευματινες ωρες σε συνεννοηση με τη διοικηση της μοναδας.

Με λιγο μπλα μπλα στον καραβανα και καμια σποντα απο αυτες που φοβουνται μπορει και να τα καταφερεις...

αυτο δεν ακυρωνει σε καμια περιπτωση τον 20-2 που ειναι οστρ.κανονισμος που αναφερει τις αρμοδιοτητες του καθενος. Αν μπλεξει κανεις με κανονισμους και παραγραφους ειναι απο την αρχη 1000% χαμενος διοτι ο εκαστοτε αξιωματικος εχει σπουδασει ακριβως αυτα τα πραματα και τα ξερει πολυ καλυτερα απο τον καθενα μας.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ ιχαμερά

Τ ρωκτικά

Ρ οκανίζουν

Α ργά

Τ α

Ο νειρα

Σ ου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ ιχαμερά

Τ ρωκτικά

Ρ οκανίζουν

Α ργά

Τ α

Ο νειρα

Σ ου

ε οχι ακι ετσι...ειπαμε !!!! Δεν ειναι και 10 χρονια η θητεια....12 μηνες ειναι !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.