Jump to content

αναβαθμιση μνημης σε φορητο


Recommended Posts

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για αναβαθμιση μνημης σε φορητο.

Εχω ενα TOSHIBA SATELLITE P200D με AMD TURION TL-62 και τρεχουσα μνημη RAM CORSAIR DDR2 2GB(1+1) 533Mhz PC2-4200.

Θα επιθυμουσα να βαλω κατι πιο δυνατο απο μνημη τοσο απο μεγεθος(θα την παω στα 4GB )αλλα και απο αποδοση..

Βρισκω αρκετες DDR2 στο εμποριο αλλα ι περισσοτερες ειναι στα 800mhz και ανω....μπορω να βαλω τετοια μνημη?

Επισης μπορω να του ''φορεσω'' και DDR2 DUAL CHANNEL?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

General Information

Manufacturer AMD

Manufacturer Part No. TMDTL62HAX5DM

Marketing Information

AMD Turion 64 X2 Mobile TL-62 2.1GHz 35W 1MB CPU, OEM

Technical Information

Mfr Part Number TMDTL62HAX5DM

Process Type AMD Turion 64 X2 Mobile TL-62

Frequency 2.1 GHz

FSB 1600MHz HT Speed

Cache 1 MB

Process 65nm SOI

Socket Socket S1

Power Consumption 35 W

Package OEM

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βάλεις 800άρα θα τρέχει στα 533, εκτός κι αν βγάλεις τις 533 και αφήσεις μόνο την καινούρια, οπότε θα τρέχει στα 800. Οι μνήμες τρέχουν πάντα στη συχνότητα της πιο αργής που έχεις επάνω. Στην περίπτωση του TL-62 νομίζω τα 800 MHz είναι η μέγιστη συχνότητα που μπορείς να πετύχεις.

Για dual channel μάλλον θα το δεχτεί, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Δες και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Turion_64_X2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραια..σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση

θα τις βγαλω και τις 2 και θα βαλω 4GB(1+1) στα 800HZ...

ο επεξεργαστης μου φαινεται πως υποστηριζει dual channel...

που να το ψαξω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι βλέπεις, βλέπω. Δεν είμαι ειδικός, φαίνεται ότι μπορεί να δεχτεί dual channel, το μόνο που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι αυτό με τις συχνότητες, ανάλογα τι μνήμη έχεις επάνω. Το αν θα πάρει dual channel ή όχι εξαρτάται από τη μητρική, προφανώς η μητρική που έχεις στον φορητό για να λειτουργεί με το συγκεκριμένο CPU, δέχεται dual channel RAM. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες και αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_S1

Το πρώτο socket της AMD, αν τα λέω σωστά, που υποστήριζε dual channel ήταν το 939, που κυκλοφόρησε το 2004. To socket S1 που έχει η μητρική σου κυκλοφόρησε το 2006 και απ' ό,τι λέει η wikipedia (η οποία γράφεται από μένα κι από σένα, δε θέλω να σε αγχώσω :P ) υποστηρίζει dual channel, αλλά επειδή στο site της toshiba δε λέει κάτι για τη μητρική που έχεις και για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, δοκίμασε σε κάποιο forum πιο ειδικό σε τέτοια θέματα, αν θες να είσαι 100% σίγουρος (λέμε τώρα, γιατί και εκεί ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για οποιαδήποτε αναβάθμιση μνήμης ηλεκτρονικού υπολογιστή, αγορά και συναρμολόγηση ηλεκτρονικού υπολογιστή, αγοράστε αφορολόγητα από την Αγγλία!

Δέχονται και paypal για μεγαλύτερη ασφάλεια συναλλαγών.

http://www.memoryc.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.