Jump to content

Εξαναγκασμός για εφημερία σε άλλο τμήμα.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μπορεί κάποιος (Διοίκηση/Διευθυντής) να αναγκάσει ειδικευόμενο ιατρό να εφημερεύσει σε άλλη κλινική?

πχ ειδικευόμενος παθολογίας να αναγκαστεί να εφημερεύσει σε αιματολογική κλινική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΩ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ 4 ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕ ΕΒΑΖΑΝ ΣΤΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λογικα σκεπτόμενοι το συστημα δεν πάει έτσι.εσυ είσαι στην παθολογική κλινική για να εκπαιδευτείες στην παθολογία οπότε άσετα με τις ανάγκες του νοσοκομείου εσύ μόνο στην παθολογική κλινική θα πρέπει να εγφημερεύεις.γιατι κατα τον ίδιο ακριβώς λόγο αν έχει αναγκη καποια χειρουργική ειδικότητα θα σε βάλουν να εφημερεύεις και να χειρουργείς?τότε πως εκπαιδεύεσαι ακριβώς στην παθολογία.καθώς επίσης και η τοποθέτηση σου να θυμαμαι καλά στη σύμβαση σου αναφέρει οτι προσλαμβάνεσαι στον τομέα της παθολογίας και όχι στην αιματολογία.και η βεβαίωση εκπλήρωσης που παίρνεις αναφέρει οτι παρακολουθησες στην παθολογικη κλινική και συμμετείχες ενεργά στις εφημερίες και στα εξωτερικά ιατρεία.και καλη η λάντζα που κάνουμε αλλα υποτίθεται οτι ακολουθούμε ενα πρτόγραμμα εκπαίδευσης οπότε και πρέπει πιστευω να τηρείται τουλάχιστον τυπικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα....εσύ σαν ειδικευόμενος μικροβιολογίας κάνεις 1 εξάμηνο rotation σε παθολογική κλινική ...που σημαίνει ότι κατά την διάρκεια της συγκεκριμένης περιόδου ανήκεις επίσημα στην δύναμη της παθολογικής κλινικής και αν θέλει ο διευθυντής της, μπορεί να σε "χρησιμοποιείσει" και να κάνεις εφημερίες στο παθολογικό τμήμα.

Το ερώτημα όμως είναι άλλο.....Ο Διοικητής αυθαίρετα εξαναγκάζει ειδικευόμενους από όλο τον παθολογικό τομέα (Παθολογική/πνευμονολογική/καρδιολογική/νεφρολογική κλινική) να εφημερεύσουν σε άλλη κλινική (πάλι του παθολογικού τομέα) . Μάλιστα το κάνει παρά την αντίθετη γνώμη διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας, επιστημονικού συμβουλίου και τομεάρχη τομέα, επικαλούμενος έγγραφο που πρόσαφατα αποστάλη από το υπουργείο υγείας στις διοικήσεις των νοσοκομείων και το οποίο εν ολίγοις αναφέρει ότι : η εκπόνηση προγράμματος εφημεριών αποτελεί ευθύνη της διοίκησης.

Το πρόβλημα είναι μεγάλο αν σκεφθεί κανείς ότι στο μέλλον μπορεί να σε αναγκάζουν να εφημερεύεις σε όλες τις κλινικές του τομέα σου (παθολογικού/χειρουργικού) και να τρέχεις σαν το Βέγγο για να μπαλώσεις τρύπες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην πηγαινεις.αυτο που λες ειναι ανηκουστο.επειδη δεν βγαινουν οι εφημεριες θα πρπει να εφημερευω αλλου?ε τοτε να κανω και κανα δυο στην γυναικολογικη,3-4 στην ψυχιατρικη και 2-3 στην χειρουργικη.δεν παμε καλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην πηγαινεις.αυτο που λες ειναι ανηκουστο.επειδη δεν βγαινουν οι εφημεριες θα πρπει να εφημερευω αλλου?ε τοτε να κανω και κανα δυο στην γυναικολογικη,3-4 στην ψυχιατρικη και 2-3 στην χειρουργικη.δεν παμε καλα...

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΦΗΜΕΡΙΑ,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που λες μου ακουγεται διαφορετικο ομως.ειναι αλλο να ζητας κατα καποιο τροπο να κανεις εστω και αλλου εφημεριες προκειμενου να αυξησεις το εισοδημα σου διοτι τρεχουν οι λογαριασμοι οπως λες και ειναι αλλο να σε αναγκαζουν θες δεν θες να πηγαινεις σε κλινικες ασχετες με την ειδικοτητα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ,ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ,ΟΧΙ ΤΡΑΓΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΣΕ ΕΒΑΛΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΚΕΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνεις εκούσια λάθη...Δεν μου ακούγεται καλή ιδέα....τι φταίνε οι άμοιροι οι ασθενείς να πληρώσουν τις απερισκεψίες των διοικούντων...??? εξάλλου γιατροί είμαστε...οχι ο Punisher Nr 3!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΠΑ ΟΧΙ ΤΡΑΓΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΟΥΝ.ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ..Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΗ,ΕΚΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ.ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΠΤΕΙ ΛΟΓΟΣ...ΑΦΟΥ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΧΙ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΩΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει τους τελευταιους μηνες ... και οταν θα εχουμε και την απαντηση της ΕΥΝΑΠ ελπιζω να γινει ακομα καλυτερο ... τυφλα ναχουν οι μεγαλοι ελληνες του σκαι emcolgate

δλδ το απλο και αυτονοητο οτι ειναι ευθυνη της διοικησης των νοσοκομειων να βγαινουν οι εφημεριες σε ολα τα τμηματα, και οτι δε μπορει να πηζουν καποιες κλινικες απο τριμηνιτες, ειδικευομενους, υπεραριθμους αγροτικους, υπεραριθμους ειδικευομενους, β, α, διευθυντες και αναπληρωτες τους ... και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ να κανουν μονο εκπαιδευση, μονο στον τομεα τους (που στα ματια τους σιγουρα ειναι και ο μονος αξιολογος), και την ιδια στιγμη καποια αλλα τμηματα να εχουν εναν ή δυο γιατρους και να κανουν 15 ή 30 εφημεριες το μηνα για μηνες, δεν περναει απ΄το νου κανενος?

αντε τωρα ... σα να μή ξερουμε τί ειναι και οι διευθυντες ιατρικης υπηρεσιας, οπως ολοι οι διευθυντες, μολις αναλαβουν κοιτανε να ευλογησουν τα γενια τους καλυπτοντας τα τμηματα τους και για τους αλλους ... σ΄οποιον αρεσουμε για τους αλλους δε θα μπορεσουμε.

PS: καλα, για τις εφημεριες των ειδικευομενων μικροβιολογων ολοι εχουν μια γνωμη emcolgate τελικα ομως εκεινοι που αποφασιζουν ειναι οι ιδιοι, οι διευθυντες τους και ο Θεος (που βαζει συνηθως το χερι Του ωστε να μήν πλησιαζουν ουτε τους ασθενεις ουτε τα ΤΕΠ ;) ) για το καλο των αλλων και το δικο τους ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μιλησα για υπεπραριθμους αγροτικους και για τριμηνιτες

αναφερομαι σε ειδικευομενους

καταλαβαινω πως σε καποιες κλινικες υπαρχουν ελλλειψεις και σε καποιες περισσευουν

η λυση ομως δεν ειναι να εισαι ειδικευομενος π.χ. νευρολογιας και να ραβεις ραμματα σαν χειρουργος ουτε να εισαι ειδικευομενη παιδιατρικης και να εξεταζεις τον παπου με το εγκεφαλικο.την ελλειψη οργαμωσης,διοικησης και λογικης πολλες φορες δεν θα την πληρωνει ο καθε ειδικευομενος.διαφωνειτε με αυτο?

δεν θεωρουμε ολοι οτι ειδικευομενος σημαινει 3 ειδικευομενοι αν εφημερια,3000 ευρωπουλα στο χερι τον μηνα και ωραριο 9-1 ξερετε...αυτο ομως που συζητιεται εδω μεσα για μενα ειναι απαραδεκτο.και θα ηθελα να ξερω ποσοι απο μας εχουν κανει ειδικοτητα η κανουν τωρα.απο αυτους λοιπον,για νακουσω τι γνμη θα ειχαν οταν θα τους ελεγαν μιαν ωραια μερα απο αυριο θα κανεις δακτυλικες και γυναικολογικη εξεταση,ενω εισαι ειδικευομενος ακτινολογιας ας πουμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεκτο αυτο που λες

και παλι ομως σηκωνει κουβεντα

οντας νευρολογος(παθολογικος τομεας) θα ηθελες να εφημερευεις ως νεφρολογος(παλι παθολογικος τομεας)?

ουσα καρδιολογος θα ηθελες να κανεις εφημεριες σαν παθολογος(ενω εχεις κανει το γενικο μερος,δηλαδη την παθολογια?)

και δεν ειναι μονο θεμα αν θες η οχι

ειναι και αν πρεπει η οχι

γιατι δεν προσλαμβανει κι αλλους ειδικευομενους,δηλαδη νανοιξουν επιτελους κι αλλες θεσεις?

μηπως για να μην τους πληρωνει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η λεπτομερεια ειναι οτι δεν εισαι νευρο- ή καρδιο-

εισαι ειδικευομενος μελλοντικος νευρο- ή καρδιο-

απο κει και περα, ξαναδες οσα εγραψα σχετικα με τις αναγκες που πολλες φορες προκυπτουν σε υποστελεχωμενα τμηματα των νοσοκομειων, και θα καταλαβεις τί εννοω.

μεταξυ μας, το βρισκω πολυ λιγοτερο παραλογο και επικινδυνο να εφημερευσει ενας ειδικευομενος παθολογιας στο τεχνητο νεφρο, παρα εναε ειδικευομενος μικροβιολογιας σε μια καρδιολογικη κλινικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο νοσοκομειο της Λερου επειδη εχουν ξεμεινει απο αγροτικους που καλυπταν τα ΤΕΠ πιεζουν τους ειδικευομενους ψυχιατρικης να καλυπτουν τα επειγοντα.ποσο νομιμο ειναι αυτο? emconfused

Ο νομος λεει οτι για τους παρατασιακους ειδικευομενους ισχυουν οι αρχικοι οροι συμβασης .αν δηλαδη προσεληφθει καποιος για ειδικευομενος ψυχιατρικης δεν μπορεις να τον καλεις να καλυπτει τα επειγοντα δηλαδη παθολογικα χειρουργικα παιδιατρικα κτλ περιστατικα......... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

η λεπτομερεια ειναι οτι δεν εισαι νευρο- ή καρδιο-

εισαι ειδικευομενος μελλοντικος νευρο- ή καρδιο-

απο κει και περα, ξαναδες οσα εγραψα σχετικα με τις αναγκες που πολλες φορες προκυπτουν σε υποστελεχωμενα τμηματα των νοσοκομειων, και θα καταλαβεις τί εννοω.

μεταξυ μας, το βρισκω πολυ λιγοτερο παραλογο και επικινδυνο να εφημερευσει ενας ειδικευομενος παθολογιας στο τεχνητο νεφρο, παρα εναε ειδικευομενος μικροβιολογιας σε μια καρδιολογικη κλινικη.

πώς θα σου φαινοταν αν ενας ειδικευομενος ειδικου μερους,ας πουμε καρδιολογιας(ειδικου ετσι?) που ειχε διοριστει σε νοσοκομειο επαρχιακο ,μικρο,που δινει θεση καρδιολογιας,τον ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΑΝ να εφημερευσει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε αλλη κλινικη,ας πουμε στην παιδιατρικη,γιατι και οι δυο ειδικοτητες ανηκουν λεει στον παθολογικο τομεα.και διευκρινιζω,ειναι ειδικευομενος στο ειδικο μερος και τον εξαναγκαζουν οι εφημεριες να ειναι σε αλλη κλινικη....και καθολου στην κλινικη του...εεεεεεεε?εδω θελω τα φωτα σας....ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ!!!!!!χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα μωρε πως κανετε ετσι , τα νοσοκομεία μας περνανε δυσκολες μερες πρεπει ολοι να τα βοηθησουμε.

εδω εξ απανεκαθεν οι αγροτικοί γιατροι στο τρίμηνο στο Γ.Ν.Λαρισας κανουν εφημερίες ως ΠΑΙΔΟΧΗΝΟΙ/ΝΕΣ και μιλαμε για χρονια εμπειριας οι τριμηνητες αγροτικοι , κι εσεις γρινιαζετε που εχετε κανει και ενα κομματι ειδικότητας ?

ελα μην τα παρω στο κρανιο απογευματιατικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!ΣΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

αγαπημενα παλια φιλαρακια(ισως καποιοι με θυμουνται) και νεα,θελω τα φωτα σας..μια φορα και εναν καιρο σε ενα σουρεαλιστικο νησι στο μικρο του νοσοκομειο,ο καιρος κυλουσε με καποιους συγκεκριμενους αναλλοιωτους ρυθμους.ξαφνικα,εμφανιστηκε ενας καημενος ταλαιπωρος ,φτωχος πλην τιμιος ειδικευομενος,που αφου περασε απο αγονα αγροτικα (σε ακομα πιο μικρα,σουρεαλιστικα και απομονωμενα νησακια) ,αφου εκανε και το γενικο μερος της ειδικοτητας ,αφου περασαν γενικα τα πετρινα χρονια της αναμονης,εφτασε η ωρα να ξεκινησει το πολυποθητο ειδικο μερος. και ξαφνικα προσγειωνεται στη σκληρη πραγματικοτητα.τον ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να εφημρευει ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ σε εναν τομεα και ΚΑΘΟΛΟΥ στην κλινικη στην οποια ανηκει.ο ταλαιπωρος ειδικευομενος φωναζει και λεει βρε παιδια φυσικα να βοηθησω τον περιφημο τομεα αλλα αφηστε με να κανω εστω 3 εφημεριες στην κλινικη μου (η οποια ανηκει σε ΑΛΛΟΝ ΤΟΜΕΑ)γιατι εγω υποτιθεται εκπαιδευομαι στην εν λογω ειδικοτητα.ας πουμε για παραδειγμα οτι ο ειδικευομενος διοριστηκε ως ειδικευομενος καρδιολογιας και οι φωστηρες τον ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να κανει και τις 7 εφημεριες στο παιδιατρικο γιατι λεει εκει εχει ελλειψεις.υποψην οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν καποιοι διαθεσιμοι ειδικευομενοι γενικης ιατρικης οι οποιοι στα πλαισια του rotation που κανουν ανηκουν στον εν λογω τομεα αλλα α)ο ενας εχει προηγουμενα με καποιον διευθυντη και εξαιρειται αυθαιρετα εξορισμου και εφημερευει σε αλλο παλι τομεα και ο αλλος,που τυγχανει και γονος γιατρου του νοσοκομειου, επικαλειται γονεικη αδεια και δεν εφημερευει καθολου....αρα πολυ απλα λεω οτι θα μπορουσαν τα συγκεκριμενα ατομα να εκαναν μια παραχωρηση και να εφημερευαν στον περιφημο αυτον τομεα ωστε και ο καψερος αυτος ειδικευομενος να κανει εστω 2 εφημεριες στην κλινικη στην οποια διοριστηκε για να εκπαιδευτει...

γενικα γινεται του....ΤΟΜΕΑ....ΧΑΧΑΧΑΧΑ

τα ερωτηματα που τιθενται ειναι τα εξης

α)με ποια κριτηρια τοποθετουμαστε οπου τοποθετουμαστε για τις εφημεριες? και ξαναλεω ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΙΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

β)δεν υπαρχει ενας νομος που να διασφαλιζει τον ειδικευομενο να κανει εστω εναν μινιμουμ αριθμο εφημεριων ΚΑΙ στην κλινικη ΤΟΥ? δηλαδη αν εγω διοριστηκα καρδιολογος θα πρεπει να εφημερευω ΣΥΝΕΧΕΙΑ -ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ σαν παιδιατρος? και να μην εχω εφημερευσει ποτε στο καρδιολογικο?

γ)στην τελικη,αν μια συναδελφος εχει επιστρεψει στη δουλεια μετα απο αδεια λοχειας,δικαιουται να εξαιρειται των εφημεριων για ενα χρονο?

δ) ο τομεαρχης νομιμοποιειται να με απειλει οτι αν δεν εφημερευσω στον δικο του τομεα(στον οποιο ειπαμε ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ και φυσικα δεν τον εχω διευθυντη) δε θα υπογραψει τις εφημεριες του τομεα του και δε θα επιτρεψει να εφημερευσω πουθενα αλλου αρα εγω δε θα μπορω να παρω χαρτι ειδικοτητας...??

αααααααααααααα υποψην1: ο διευθυντης μου υποστηριζει τη θεση μου,οτι πρεπει οπωσδηποτε να κανω καποιες εφημεριες στην κλινικη του...δηλαδη το αυτονοητο....

και υποψην 2: επειδη δεν μ αρεσει να προκαλω, απο την αρχη ελεγα να κανω (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ μεχρι και σεπτμεβρη) 4εφημεριες στο ξενο για μενα τμημα πχ παιδιατρικο αλλα οπωσδηποτε να κανω και τις υπολοιπες 3 στην κλινικη που ανηκω.....

γενικα η κατασταση ειναι του παραλογου και του ...ΤΟΜΕΑ.επειδη ομως το θεμα εχει παρει τεραστιες διαστασεις στο χαρωπο μας νοσοκομειο και γινεται ξερετε ο κακος χαμος...ειμαστε αυτο που λενε "μια ωραια ατμοσφαιρα"...οποιος εχει αποψη ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας βοηθησει...

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω

φιλια απο πρωην νοτο...(για τα παλια φιλαρακια αυτο...)))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα μωρε πως κανετε ετσι , τα νοσοκομεία μας περνανε δυσκολες μερες πρεπει ολοι να τα βοηθησουμε.

εδω εξ απανεκαθεν οι αγροτικοί γιατροι στο τρίμηνο στο Γ.Ν.Λαρισας κανουν εφημερίες ως ΠΑΙΔΟΧΗΝΟΙ/ΝΕΣ και μιλαμε για χρονια εμπειριας οι τριμηνητες αγροτικοι , κι εσεις γρινιαζετε που εχετε κανει και ενα κομματι ειδικότητας ?

ελα μην τα παρω στο κρανιο απογευματιατικα...

παλι εσυ μπροστα μου?κοιτα μη μου το ...μπιμπ το θεμα...αν θελεις να κανεις χαβαλε κανε αλλου,εσυ απο οτι θυμαμαι κανεις ενιαια ειδικοτητα οποτε εισαι αρχοντας,ασε μας λοιπον και εμας που επιτελους εφτασε η ωρα αυτου του πολυποθητου ειδικου, μπας και βγαλουμε καμια ακρη.στο γενικο μερος εχεις το ελαφρυντικο να μη γκαζωσεις και πολυ αν δε σ αρεσει ,στο ειδικο μερος ΟΜΩΣ οφειλεις να το παρεις σοβαρα...οποτε σε παρακαλω πολυ,αν δεν εχεις καμια σοβαρη προταση να μας πεις ,τουλαχιστον μην αποσυντονιζεις την κουβεντα. και απο τη στιγμη που για καποιους λογους επιλεξαμε το ελλαδισταν εεεεεε τουλαχιστον ας παρουμε απο την κατασταση αυτη οτι καλυτερο μπορουμε..σε παρακαλω λοιπον,το θεμα ειναι σοβαρο και παιρνει συνεχως τεραστιες διαστασεις...ελπιζω να με καταλαβαινεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

My link

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει καθόλου αλλά βρήκα αυτό:

http://www.ygeianet.gr/box/cal/23275.pdf

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά!Καλή συνέχεια και σε σένα!Ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα την κατάσταση και να σε στηρίξει λίγο περισσότερο ο διευθυντής σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά!Καλή συνέχεια και σε σένα!Ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα την κατάσταση και να σε στηρίξει λίγο περισσότερο ο διευθυντής σου...

δεν εχω παραπονο,ο διευθυντης μου ειναι με το μερος μου και αυτη ειναι η επισημη θεση.μεχρι προτινος ημασταν και οι δυο συγκαταβατικοι και λεγαμε 4 εφημεριες τομεα και 3 στην κλινικη ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ για το ΕΙΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΡΟΣ.τωρα πια ,λεει ,οτι θα υποστηριξει και τις 7 στην κλινικη μου.για να δουμε...κοντος ψαλμος αλληλουια.

παντως το ερωτημα εξακολουθει να υφισταται...εχει καποιος να μου παραθεσει τον νομο για τις εφημεριες των ειδικευομενων?γιατι το φεκ 150-26-06-2011 που περασε το καλοκαιρι το lover boy μαζι με τις μεταμοσχευσεις κτλ, μου ειπαν οτι ειναι αυτο που ψαχνω,αλλα εγω το μονο που βρηκα ηταν για εφημεριες μεν,αλλα για τον τροπο πληρωμης τους...αρα μου ειναι αχρηστος αυτος ο νομος.εγω αλλο ψαχνω...καμια βοηθεια ρε παιδιαααααααα??????????????????????ειναι πραγματικα σημαντικο το θεμα που εχει προκυψει.ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυνάμει του άρθρου 25 παρ. 3 του Π.Δ. 38/2010 «Απαιτείται η

συμμετοχή στο σύνολο των ιατρικών δραστηριοτήτων του τμήματος όπου

πραγματοποιείται η εκπαίδευση, συμπεριλαμβανομένων των εφημέριων,

ώστε ο ειδικευόμενος ιατρός να αφιερώνει στην εν λόγω πρακτική και

θεωρητική εκπαίδευση το σύνολο της επαγγελματικής δραστηριότητας του

καθ` όλη τη διάρκεια της εργάσιμης εβδομάδας και καθ` όλο το έτος».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.