Jump to content

Μικροβιολογία Β


herm

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Μήπως μπορεί κάποιος από αυτούς που παρακολούθησαν μικροβιολογία Β να μου πει ποιες διαλέξεις έγιναν και ποιες όχι?

Αυτές που δεν έγιναν(κυρίως από τα βακτήρια που είναι άπειρα...) , είναι μέσα στην ύλη?

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία , γιατί είπα να δώσω το @#$!%^*μάθημα κι έχω πελαγώσει..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις τι γίνεται...

Το μάθημα απ' ότι έχω καταλάβει το παρακολουθούσαν πολύ λίγοι, κι αυτοί κυρίως μεγαλοετείς (και μάλιστα 5ο-6ο έτος). Προσωπικά ήμουν σ' αυτούς που δεν το παρακολούθησαν, οπότε έχω το ίδιο πρόβλημα σχετικά με το ποια είναι η ακριβής ύλη. Σήμερα λοιπόν ρώτησα μια κοπέλα από το έτος μου (που συνήθως είναι πολύ σωστά ενημερωμένη για κάτι τέτοια) και μου είπε ότι έγιναν όλες οι διαλέξεις, χωρίς ούτε μία εξαίρεση... emconfused Ούτε εκείνη παρακολουθούσε, αλλά ξαναλέω ότι προσωπικά την εμπιστεύομαι! :)

Γτ δυστυχώς οι του 5ου-6ου έτους που παρακολουθούσαν και τους οποίους επιχείρησαν να πλησιάσουν κάποιοι συμφοιτητές μου, αρνούνται να μας δώσουν την όποια βοήθεια :blink: (υποθέτω "αντίποινα" για το ότι και καλά εμείς φταίμε που δε δόθηκαν πρόοδοι για το μθμ... <_< ), ούτε καν κάτι σημειωσεις που υποτίθεται ότι είχαν μοιράσει οι καθηγητές στα μαθήματα αλλά δεν τις πήγαν στο φωτοτυπικό... emeleos emeleos emeleosemno Τεσπα, δε σχολιάζω περαιτέρω γτ θα γίνω πολύ κακιά... :anavwfwties:

Α! Μην ξεχάσω να σου πω ότι για διάβασμα να αρχίσεις από τις φωτοτυπίες που έχουν δώσει! Εγώ έχω συνολικά 9 πακετάκια (μεγάλα ή μικρά), αν και αυτός στο φωτοτυπικό μου είπε σήμερα ότι είναι 7 (προφανώς έκανε λάθος...). Αυτά... Αν μάθεις κάτι παραπάνω please share, we would be grateful! emcolgate

Καλό διάβασμα σε όλους μας! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο με αυτό το μάθημα...

Ρώτησα κάποια παιδιά από το τρίτο έτοα και μου είπαν ότι οι διαλέξεις για τα κορυνόμορφα , τα μυκοβακτηρίδια , το μυκόπλασμα και τα χλαμύδια δεν έγιναν..Τώρα τι να πω..

Άσε που είδα ότι στην ιολογία έχουν βαλε ξανά το κομμάτι που ήταν στη μικροβιολογία Α...Δεν πάμε καθόλου καλά...

Παρακάτω είναι κάποιες ερωτήσεις που βήκα από παλιότερες εξεταστικές , έτσι για να έχουμε μαι ίδέα που επικεντρώνουν και τι ζητάνε..

Σεπτέμβριος 2007

1.Επιδημιολογία και παθογένεια του εντερόκοκκου .

2.Μυκοπλάσματα : λοιμογόνος δράση-παθογένεια και εργαστηριακή διάγνωση .

3.Ποια 3 είδη βακτηρίων μεταφέρονται με αρθρόποδα . Για ένα από αυτά αναπτύξτε την οικολογία και την εργαστηριακή του διάγνωση .

4.Ποια 3 είδη βακτηρίων μεταδίδονται μέσω μη παστεριωμένου γάλακτος . Για ένα από αυτά αναπτύξτε την παθογόνο δράση και την πρόληψη .

5.Δοκιμασία φυματίνης και τρόποι διάγνωσης μυκοβατηριδίων .

6.Ταινίες

7.Έγκυος οροαρνητική για τοξόπλασμα στην αρχή της εγκυμοσύνης . Πως θα την παρακολουθήσετε . Τι κάνετε αν στον τρίτο μήνα μολυνθεί;

8.Ηπατίτιδα (εμβόλιο , αντιγόνα , δείκτες οξείας μόλυνσης)

9.Γρίπη

10.Ειδική και μη ειδική ανοσία έναντι των ιών . Άμεσες δοκιμές ανίχνευσης ιικής λοίμωξης .

Μικροβιολογία Β-Φεβρουάριος 2008

1. Μικροβιολογική διάγνωση χλαμυδιακών λοιμώξεων

2. Coxiella burnetii : αντιγονική δομή , λοιμογόνοι παράγοντες και παθογένεια

3. Μυκοπλάσματα : οικολογία-επιδημιολογία , λοιμογόνοι παράγοντες-παθογένεια

4. Αντιγόνα γρίπης

5. Αντιγόνα ηπατίτιδας Β

6. Αιματηρή διάρροια , gram - , ακίνητο , λακτόζη - . τι θα κάνετε για περαιτέρω τυποποίηση

7. Οξυουρίαση : διάγνωση , θεραπεία , προφυλακτικά μέτρα

8. Σπλαχνική λεϊσμανίαση : διαγνωστικές μέθοδοι

9. Γρίπη αρκετών ημερών , gram + διπλόκοκκος . Γράψτε οικολογία-επιδημιολογία και παθογένεια

10. Λιστερίωση σον άνθρωπο : θεραπεία

Ιολογία

Φεβρουάριος 2005

1.Ποιοι είναι οι μηχανισμοί με τους οποίου ένας ιός μπορεί να συντηρήσει την παρουσία του μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό;

2.Αναφέρετε τους μηχανισμούς που επιτρέπουν στα στελέχη του ιού της γρίπης να αλλάζουν την αντιγονική τους σύσταση .

3.Περιγράψτε γενικά τα στάδια του κύκλου αναπαραγωγής των ιών .

4.Τι γνωρίζεται για την εξαρτώμενη από το αντίσωμα κυτταροτοξικότητα(ADCC);

5.Δώστε την ταξινόμηση των ιών κατά Baltimore .

6.Άμεσες δοκιμές ανίχνευσης ιογενών λοιμώξεων : ποιες είναι , ποια συστατικά του ιού ανιχνεύει η κάθε μια και ποια θεωρείται η πιο πλεονεκτική . Δώστε παραδείγματα ιών που ανιχνεύονται με κάθε μια από τις παραπάνω μεθόδους .

7.Ιός της γρίπης :Τύποι του ιού , μετάδοση , περίοδος απώασης , συμπτώματα και διάρκειά τους , πρωτογενή εστία πολλαπλασιασμού του ιού . Να αναφέρετε επιγραμματικά άλλους ιούς που προκαλούν μολύνσεις της άνω αναπνευστικής οδού .

8.Ερπητοϊοί : Να αναφέρετε όλα τα μέλη της οικογένειας των ερπητοϊών και από ένα παράδειγμα χαρακτηριστικής μόλυνσης για κάθε ένα από αυτά . Περιγράψτε τη λανθάνουσα μόλυνση από ερπητοϊό και την επανενεργοποίησή του . Θεραπευτική αγωγή κατά των ερπητοϊών .

9.Να αναφέρετε την αντιγονική σύσταση του ιού της ηπατίτιδας Β . Ποια από τα αντιγόνα και τα αντισώματά τους αποτελούν δείκτες κατά την οξεία λοίμωξη ; Ποιο/α αντιγόνο/α περιέχεται-περιέχονται στο εμβόλιο κατά του ΗΒV;

10 . Τρόποι μετάδοσης ηπατίτιδας C . Με ποιες μεθόδους και μετά από πόσο χρονικό διάστημα από τη στιγμή της αρχικής μόλυνσης είναι δυνατή η εργαστηριακή διάγνωση του ιού ;

Φεβρουάριος 2006

1.Με ποιους τρόπους οι ιοί μπορούν να αποφεύγουν τους μηχανισμούς άμυνας του ξενιστή;

2.Ποια τα βασικά στάδια αναπαραγωγής των ιών;Αναλύστε .

3.Είναι δυνατό η λιπιδική και η υδρογονανθρακική σύσταση του ιικού φακέλου να διαφοροποιούνται μεταξύ ιών του ίδιου είδους;Εξηγείστε .

4. Ερπητοϊοί : Να αναφέρετε όλα τα μέλη της οικογένειας των ερπητοϊών και από ένα παράδειγμα χαρακτηριστικής μόλυνσης για κάθε ένα από αυτά . Περιγράψτε τη λανθάνουσα μόλυνση από ερπητοϊό και την επανενεργοποίησή του . Θεραπευτική αγωγή κατά των ερπητοϊών .

5. Άμεσες δοκιμές ανίχνευσης ιογενών λοιμώξεων : ποιες είναι , ποια συστατικά του ιού ανιχνεύει η κάθε μια και ποια θεωρείται η πιο πλεονεκτική . Δώστε παραδείγματα ιών που ανιχνεύονται με κάθε μια από τις παραπάνω μεθόδους .

6.Τι γνωρίζετε για τους εντεροϊούς (τύποι , είσοδος , σημείο πολλαπλασιασμού , μετάδοση) . Να αναφέρετε επιγραμματικά ασθένειες που προκαλούν .

7.Ποιος είναι ο αιτιολογικός παράγοντας του AIDS;Ποιο είναι το κύριο χαρακτηριστικό του συνδρόμου στο αίμα που οδηγεί σε ανοσολογική ανεπάρκεια;

8.Περιγράψτε σύντομα τον κύκλο του παραπάνω αιτιολογικού παράγοντα στο κύτταρο .

9.Αναφέρετε τα κλινικά συμπτώματα , ιολογία , τρόπους διάδοσης , διάγνωσης και θεραπείας της ηπατίτιδας B και C .

10.Τι γνωρίζετε για τα αντιγόνα του ιού της γρίπης και πότε παρατηρείται πανδημία;

1.Κύκλος αναπαραγωγής ρετεοϊών και ιών με θετικό μονόκλωνο RNA . Αναφέρετε 4 παραδείγματα .

2.Τρόποι πρόκλησης κυτταρικής καταστροφής ή δυσλειτουργίας μετά από ιική μόλυνση . Αναφέρετε παραδείγματα .

3.Από τι εξαρτάται η διάγνση πρόσφατη μόλυνσης από ιό , σε σχέση με το αντίσωμα .

4.Χρόνος επώασης HCV . Χρόνια ηπατίτιδα C και ηπατοκυτταρικό καρκίνωμα . Τρόπος μετάδοσης , διάγνωσης και θεραπείας .

5.HIV : Παθολογία , επιδημιολογία, θεραπεία .

Στην ιολογία , βάζει τις ίδιες ερωτήσεις από κάθε κεφάλαιο...Τώρα τα υπόλοιπα....

Καλό κουράγιο σε όλους μας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησα κάποια παιδιά από το τρίτο έτοα και μου είπαν ότι οι διαλέξεις για τα κορυνόμορφα , τα μυκοβακτηρίδια , το μυκόπλασμα και τα χλαμύδια δεν έγιναν..Τώρα τι να πω..

Κορυνόμορφα και μυκοβακτηρίδια έγιναν σίγουρα. ήταν από τα μαθήματα που παρακολούθησα. Μυκοβακτηρίδια νομίζω πρέπει να έχει δώσει τις διαφάνειες του μαθήματος του (εγώ δεν τις έχω και δεν τις βρήκα στους υπολογιστές παρά μόνο κάτι από περσινούς). Αν θυμάμαι καλά μας είχε πει SOS κάτι ως προς τη θεραπεία της φυματίωσης (ότι για κάθε διαμέρισμα (π.χ τυροειδές, ενδοκυττάρια κλπ) στο οποίο αναπτύσσεται το βακτήριο θα πρέπει να δρουν τουλάχστον δυο φάρμακα. κάτι τέτοιο)(+ το μαντού)

Επίσης άκουσα από κάποιους ότι coxiela είναι SOS

Επίσης μου είπε κάποιος ότι η Σκούληκα του είπε ότι δε θα έχουμε ναισέριες.

Αυτά ξέρω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης μου είπε κάποιος ότι η Σκούληκα του είπε ότι δε θα έχουμε ναισέριες.

Μάλλον λάθος έκανα για αυτό. Έχουμε και σημειώσεις για Ναϊσέριες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.