Jump to content

WiFi HotSpots στην Ελλάδα....


Leviathan

Recommended Posts

...λοιπον... :D

....ας πει ο καθενας την εμπειρια του για τα Wifi HotSpots (free και μη) στην Αθηνα (και οχι μονο),

για να ξερουμε που θα αραζουμε με τα "λαπτοπια"......αν καποιος εχει εμπειρια και απο το

εξωτερικο ειναι ευπροσδεκτη .... :)

υγ...εγω για παραδειγμα εφαγα ηττα οταν στα Starbucks μου ζητησαν λεφτα...νομιζα πως ηταν free..... 12759910.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια για αθηνα κεντρο, ακομα και στο συνταγμα το σχετικο site της ευρυζωνικοτητας ελεγε μονο μεχρι τελος του 2008. εχει καλο free ασυρματο δικτυο στο μεγαρο μουσικης, δε ξερω μεχρι πού μπορει να πιανει (πχ παρκο ελευθεριας?) αλλα μεσα στον συνεδριακο χωρο και σε μια βιβλιοθηκη που εχει ειναι μια χαρα. επισης στο ελ.βενιζελος εχει και free δικτυο και τα γνωστα points για να μπει κανεις και να σερφαρει για λιγο ... στα ορθια :P

τα starbacks απαραδεκτα. δεν προλαβα να μαθω για flocafe/goodys.

ειναι πολυ πισω τα πραγματα σε σχεση με ροδο, που το μονο προβλημα ειναι η επιλογη αναμεσα σε σουηδικα/φιλανδικα καφε, μερικα 24/7. free και με τελειο σερβις.

αληθεια υπαρχει καμια σκεψη για κοινοχρηστα ασυρματα δικτυα στις πολυκατοικιες στην αθηνα? κατι αναλογο με τη μια κεραια τηλεορασης? μηπως θα ηταν καλη ιδεα για εξοικονομηση χρηματος?

sorry για το emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα flocafe είχαν πριν ένα+ χρόνο WiFi από μια εταιρία που νομίζω χρεωκόπησε. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

αληθεια υπαρχει καμια σκεψη για κοινοχρηστα ασυρματα δικτυα στις πολυκατοικιες στην αθηνα? κατι αναλογο με τη μια κεραια τηλεορασης? μηπως θα ηταν καλη ιδεα για εξοικονομηση χρηματος?

sorry για το emofftopic

Σιγά μην πληρώσει η κυρά Λίτσα κοινόχρηστα για ασύρματο internet. Άσε που θα αρχίσει να λέει για τα πράγματα του διαβόλου και για την ακτινοβολία που θα τρώει. :splats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω αλλα μαλλον το εθεσα λαθος, εννοουσα κοινοχρηστο γρηγορο ιντερνετ.

αν και δε θα ηταν ασχημη ιδεα και το ασυρματο. προσωπικα εστω και για λιγες μερες καθε μηνα μου τη σπαει να ανιχνευω (και αρα να τρωω και ακτινοβολια απο) 10 κλειστα ασυρματα δικτυα και ευχαριστως θα πληρωνα κατι παραπανω καθε μηνα για να ειχα pass

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια φίλη που μένει Θησείο μου έχει πει ότι έχει κι εκεί δωρεάν - δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Στα flocafe είχα πάει μια Κυριακή πρωί πριν 2-3 μήνες - το username και password είναι flocafe, αλλά θα πρέπει να κάνεις login κάθε μισή ώρα. Και κάποιες σελίδες δεν άνοιγαν.

Έχει δωρεάν και στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.

Πάντως, πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο (νομίζω στο Cosmopolitan :P ) που έλεγε ότι πλέον θεωρείται καλή συμπεριφορά όσοι λείπουν από το σπίτι τους και δεν είναι στο internet, να ξεκλειδώνουν το wifi για να επωφελούνται οι γείτονες τους.

Εγώ, εδώ και 1-1,5 χρόνο μπαίνω σε δίκτυα γειτόνων. Μάλιστα ένας το έχει ονομάσει mpeite free. emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο (νομίζω στο Cosmopolitan :P )
how classy :rolleyes:

που έλεγε ότι πλέον θεωρείται καλή συμπεριφορά όσοι λείπουν από το σπίτι τους και δεν είναι στο internet, να ξεκλειδώνουν το wifi για να επωφελούνται οι γείτονες τους.
καλα,αφου το ελεγε το cosmopolitan,θα συμφωνει κι ο ζαμπουνης/
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...λοιπον... :D

....ας πει ο καθενας την εμπειρια του για τα Wifi HotSpots (free και μη) στην Αθηνα (και οχι μονο),

για να ξερουμε που θα αραζουμε με τα "λαπτοπια"......αν καποιος εχει εμπειρια και απο το

εξωτερικο ειναι ευπροσδεκτη .... :)

υγ...εγω για παραδειγμα εφαγα ηττα οταν στα Starbucks μου ζητησαν λεφτα...νομιζα πως ηταν free..... 12759910.gif

Όσοι έχουν ADSL απο forthnet έχουν δωρεάν πρόσβαση στο Wifi των starbucks.

Εγώ προσωπικά έχω double play στο σπίτι οπότε χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα σταρμπακς σαν hot spot ( νομίζω όμως ότι ισχύει για κάθε σύνδεση 4νετ )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο (νομίζω στο Cosmopolitan :P )
how classy :rolleyes:

Υποθέτω διαβάζεις μόνο Harrison και στα μεγάλα κέφια Herald Tribune or something similar :splaaaats:

που έλεγε ότι πλέον θεωρείται καλή συμπεριφορά όσοι λείπουν από το σπίτι τους και δεν είναι στο internet, να ξεκλειδώνουν το wifi για να επωφελούνται οι γείτονες τους.
καλα,αφου το ελεγε το cosmopolitan,θα συμφωνει κι ο ζαμπουνης/

Και μάλλον είσαι της άποψης: "Να τσακιστούν να βάλουν δική τους σύνδεση! Εγώ από τη δική μου δεν τους δίνω - δεν τους δίνω" embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...λοιπον εμαθα πως εχει free wifi στην πλατεια Κοτζια... :)

...επισης για οσους θα ταξιδεψουν ή βρισκονται στο εξωτερικο,

εδω τα σημεια που εχει wifi η εταιρεια McDonald's.... στην Ελλαδα δεν.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο (νομίζω στο Cosmopolitan :P )
how classy :rolleyes:

Υποθέτω διαβάζεις μόνο Harrison και στα μεγάλα κέφια Herald Tribune or something similar :splaaaats:

που έλεγε ότι πλέον θεωρείται καλή συμπεριφορά όσοι λείπουν από το σπίτι τους και δεν είναι στο internet, να ξεκλειδώνουν το wifi για να επωφελούνται οι γείτονες τους.
καλα,αφου το ελεγε το cosmopolitan,θα συμφωνει κι ο ζαμπουνης/

Και μάλλον είσαι της άποψης: "Να τσακιστούν να βάλουν δική τους σύνδεση! Εγώ από τη δική μου δεν τους δίνω - δεν τους δίνω" embored

εισαι τοσο αφελης,καλη μου!

(μαλλον δε θα βοηθουν και τα αναγνωσματα σου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εισαι τοσο αφελης,καλη μου!

(μαλλον δε θα βοηθουν και τα αναγνωσματα σου)

πφφφφφφ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε μείνει πολύ πίσω σε αυτόν τον τομέα. Ευτυχώς που μπαίνω από το δίκτυο της γειτόνισσας όταν βαριέμαι να συνδέσω το δικό μου USB modem. :D

Στο ασύρματο διαδίκτυο η μόνη ελληνική πόλη που κάνει την διαφορά είναι τα Τρίκαλα. ΔΩΡΕΑΝ ασύρματο διαδίκτυο που καλύπτει το 70% του πληθυσμού. Από το 2005 (όταν ακόμα και το ADSL ήταν πολυτέλεια) ο Δήμος Τρικάλων είχε χτίσει το κατάλληλο δίκτυο υποδομών...

Αυτό είναι το δίκτυό τους για όποιον ενδιαφέρεται:

img45ac0e3685b06.jpg

-Επίσης, υπάρχει καταγραφή της ακτινοβολίας

http://hermes.physics.auth.gr/gr/station/st350294

-Στην πόλη λειτουργεί ο "οπτικός δακτύλιος", δηλ. έχουν στρώσει δίκτυο οπτικών ινών σε 30 χλμ http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../04/2008_265230

-Και υπηρεσίες τηλεϊατρικής

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=990927

όπως επίσης και άλλα κόλπα (ηλεκτρονικό σύστημα στάθμευσης, e-ενημέωση για τα αστικά λεωφορεία κλπ που έδωσαν στην πόλη μια θέση στις 21 πιο έξυπνες διαδικτυακές κοινότητες του κόσμου, http://www.intelligentcommunity.org/index....ategory=Events)

ειναι πολυ πισω τα πραγματα σε σχεση με ροδο, που το μονο προβλημα ειναι η επιλογη αναμεσα σε σουηδικα/φιλανδικα καφε, μερικα 24/7. free και με τελειο σερβις.

Ποια σουηδικά/φινλανδικά καφέ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Τα flocafe είχαν πριν ένα+ χρόνο WiFi από μια εταιρία που νομίζω χρεωκόπησε. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

αληθεια υπαρχει καμια σκεψη για κοινοχρηστα ασυρματα δικτυα στις πολυκατοικιες στην αθηνα? κατι αναλογο με τη μια κεραια τηλεορασης? μηπως θα ηταν καλη ιδεα για εξοικονομηση χρηματος?

sorry για το emofftopic

Σιγά μην πληρώσει η κυρά Λίτσα κοινόχρηστα για ασύρματο internet. Άσε που θα αρχίσει να λέει για τα πράγματα του διαβόλου και για την ακτινοβολία που θα τρώει. :splats::splaaaats:

Δε νομίζω ότι πληρώνουν... μόνο τα υλικά για την εγκατάσταση. (Θα ρωτήσω τον κολλητό που πήρε και το δίπλωμα το παιδί διαβάζοντας σήματα μορς στη διαδρομή Αθήνα - Λάρισα και θα επανέλθω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ας ειναι καλά το wifi του γείτονα. Θα προλάβω να κατεβάσω μερικές ταινιούλες μέχρι να τελειώσει η άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Βυζαντινό στο Hilton έχει free inet ασύρματο. Και τέλειο φαγητό+καφέ. Φαντάζομαι και στο Galaxy αλλά είναι κλειστό το μεσημέρι και το βράδυ σιγά μην πας με το λάπιτορ. Αν γίνεται μην πλακώσετε όλοι οι γιατράρες και μας χαλάσετε την ησυχία. Συννενοηθείτε να πηγαίνετε λίγοι λίγοι...:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Πέμπτη 6 Αυγούστου στις 20:30 στο ΑΚΤΑΙΟΝ

ενεργοποιείται το ασύρματο δίκτυο πρόσβασης στο Internet

Η πρόσβαση θα είναι ελεύθερη και δωρεάν για τους κατοίκους και τους επισκέπτες της πόλης της Ρόδου.

Στην εκδήλωση αυτή, ο δήμαρχος Ροδίων κ. Χατζής Χατζηευθυμίου θα αναφερθεί στις υποδομές και στα σημεία πρόσβασης του ασύρματου δικτύου που καλύπτουν το σύνολο των γεωγραφικών ορίων της πόλης μας.

Η δωρεάν και ελεύθερη πρόσβαση στο internet, μέσω του ασύρματου δικτύου του Δήμου Ροδίων, αναβαθμίζει το τουριστικό μας προϊόν αλλά και την εικόνα της πόλης.

Είναι μια προσφορά στον πολίτη και ειδικά στην νέα γενιά.

πηγή: Η Δημοκρατική της Ρόδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.