Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Καλημέρα

Ξέρει κανείς τι έχει γίνει με τους διορισμούς και καθυστερούν τόσο; Είμαι υπό διορισμό από αρχές Αυγούστου και ακόμα τίποτα....Από το υπουργείο δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ξέρει κανείς σε τι φάση βρίσκονται οι διορισμοί και πότε περίπου να περιμένουμε το χαρτί;;;

Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ εκ των προτερων για το εκτος θεματος αλλα καινουριος στο φορουμ κ δεν ηξερα που να ποσταρω την ερωτηση.

ξερει κανεις αν ειναι αρκετος ο αριθμος πρωτοκολλου για να αρχισεις ειδικοτητα ή αν χρειαζεται να εχεις λαβει το διορισμο?ειμαι υπο διορισμο καιρο τωρα κ βιαζομαι να αρχισω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το πρωτοκολλο διορισμού μπορείς να δηλωσεις το υπόλοιπο μέρος της ειδικότητας σου πλήρη η μερική.ουσιαστικά το πρωτοκολλο αυτο σημαινει οτι εχει υπογραφει η αποφαση τοποθετησης σου.απο κει και περα υπαρχει μια διαδικασια απο οικονομικες και διοικητικες υπηρεσίες απο τις οποίες θα περάσει η απόφαση διορισμού σου οι οποίες πρέπει να ολοκληρωθουν για να μπορεις να διοριστεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα να τονισω αυτο που σωστα λεει ο jackdaniels,υπαρχουν πολλα παιδια που δεν το ξερουν.

απο νομαρχια τα χαρτια στο Υπουργειο , εκει η μεγαλη καθυστερηση συμβαινει μεχρι την υπογραφη απο τον υπουργο ,την επομενη μερα πρωτοκολλο και καποιες μερες λοιπες διαδικαστικες ακολουθιες.

απο την στιγμη που θα παρετε αριθμο πρωτοκολλου , το οποιο το μαθαινετε στο τηλ 210-5231910 , εχετε δικαιωμα να δηλωσετε στη νομαρχια της επιλογης σας με τον αριθμο πρωτοκολλου σας τα υπολοιπα μερη της ειδικοτητας.

edit-ευχαριστουμε Τασο! :)

Τροποποιήθηκε από Ήρα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο την στιγμη που θα παρετε αριθμο πρωτοκολλου , το οποιο το μαθαινεται στο τηλ 210-5231910 , εχετε δικαιωμα να δηλωσετε στη νομαρχια της επιλογης σας με τον αριθμο πρωτοκολλου σας τα υπολοιπα μερη της ειδικοτητας.

βρε........υπάρχουν και συνάδελφοι που διορίζονται σε νοσοκομεία εκτός Αττικής και μαθαίνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου στο 2105235500 :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ εκ των προτερων για το εκτος θεματος αλλα καινουριος στο φορουμ κ δεν ηξερα που να ποσταρω την ερωτηση.

ξερει κανεις αν ειναι αρκετος ο αριθμος πρωτοκολλου για να αρχισεις ειδικοτητα ή αν χρειαζεται να εχεις λαβει το διορισμο?ειμαι υπο διορισμο καιρο τωρα κ βιαζομαι να αρχισω!

"Υπό διορισμό" είσαι από την ημέρα που εστάλησαν τα δικαιολογητικά σου στο υπουργείο από τη Νομαρχία.

Επειδή καταλαβαίνω πως η τοποθέτησή σου είναι για νοσοκομείο της Αττικής που υπάγεται στη Νομαρχία Αθηνών μπορείς να μάθεις τον αριθμό πρωτοκόλλου στο γραφείο ειδικοτήτων για τα νοσοκομεία Αττικής στο 210-5231910.

Από την ημερομηνία που θα υπογράψει ο υπουργός την απόφαση τοποθέτησης δίνεται αριθμός πρωτοκόλλου, οπότε μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις ώστε να δηλώσεις το επόμενο μέρος της ειδικότητάς σου, εφόσον υπάρχει.

Από εκείνη την ημέρα μεσολαβεί μία εβδομάδα περίπου (5-10 ημέρες) για να το υπογράψει η Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου (Υ.Δ.Ε.).

Αν μάθεις πως έχει πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, πάρε τηλέφωνο στην προϊσταμένη της Υ.Δ.Ε. την κα Τζαβάρα στο 2103810687 και ρώτα πότε θα το υπογράψει και πότε θα το στείλει πίσω στο υπουργείο υγείας.

Την επομένη μπορείς να περάσεις να το λάβεις εσύ ο ίδιος από το υπουργείο και να μην περιμένεις τον ταχυδρόμο της γειτονιάς σου.

υ.γ. θα αντιγράψω το post και θα το ποστάρω κάθε φορά που έχουμε το ίδιο ερώτημα......το έχω μάθει και το γράφω απ' έξω το post :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

3 μήνες βάλε βγάλε από τότε που έγινε "υπό διορισμό" στις λίστες της νομαρχίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που παρακολουθώ τους μπροστινούς στη δικιά μου λίστα έχω δει και παραπάνω, το γραφείο προσωπικού σαν γενική εκτίμηση δίνει αυτήν την απάντηση 3 μήνες βάλε βγάλε! Είναι νέα μονάδα μέτρησης αυτό το βάλε βγάλε φαίνεται! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι και αλλες περιπου 10 μερες μπορεις να καθυστερησεις να παρεις τον διορισμο απο το ταχυδρομειο μιας και σου ερχεται συστημενος,ετσι λενε οι πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

1. Τη βεβαίωση μπορείς να την έχεις ενώ είσαι σε παράταση αφού αφορά μόνο τον κανονικό χρόνο ειδίκευσης.

2. Με όλες τις καθυστερήσεις (υπογραφές, ταχυδρομεία, κόλπα κλπ) η διαδικασία συνήθως παίρνει πράγματι 3 μήνες.

3. Για να είσαι 100% σίγουρος, κάτι που έχω εφαρμόσει και η ίδια, βρίσκεις το τηλ του επόμενου από την αίτησή του στη νομαρχία και ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ! Μπορεί πχ να είναι εξωτερικό και μεχρι να αντικατασταθεί να κατσεις άλλους 3 μήνες, σύνολο 6 ενώ άλλοι ειδικευόμενοι που ήρθαν μετά από σένα να αντικατασταθούν νωρίτερα (έχει συμβεί) γιατί η αντικατάσταση είναι ονομαστική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομιζω εντελει οτι ο διορισμος καθυστερει πλεον τοσο πολυ.Μιας γνωστής μου πριν ενα μηνα εκανε μονο 35 μερες, απο τοτε που την πηραν τηλεφωνο οτι εστειλαν τα χαρτια της μεχρι να παρει το διορισμο στο σπιτι.Επισης ο δικος μου διορισμος μου ειπαν οτι ειναι καθοδον και η θεση εχει ανοιξει αρχες νοεμβρη.να υπολογιζετε μεχρι 40 μερες .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομιζω εντελει οτι ο διορισμος καθυστερει πλεον τοσο πολυ.Μιας γνωστής μου πριν ενα μηνα εκανε μονο 35 μερες, απο τοτε που την πηραν τηλεφωνο οτι εστειλαν τα χαρτια της μεχρι να παρει το διορισμο στο σπιτι.Επισης ο δικος μου διορισμος μου ειπαν οτι ειναι καθοδον και η θεση εχει ανοιξει αρχες νοεμβρη.να υπολογιζετε μεχρι 40 μερες .

Μην ξεχνάς τις επιπλέον:

  • 10 εργάσιμες που μπορείς να αφήσεις το συστημενο στο ταχυδρομείο
  • 15 ημερολογιακές για να παρουσιαστείς από την ημέρα παραλαβής του διορισμού
  • το κόλπο "αλλαγής διεύθυνσης" που επανεκκινεί τη διαδικασία αποστολής
  • το ΥΥΚΑ που είναι Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ κάθε φορά (πχ για το δικό μου διορισμό εδώ και 20 μέρες ΔΕΝ έχουν φτιάξει κανένα χαρτί προς υπογραφή

Επιμένω στην άμεση επικοινωνία με τον αντικαταστάτη.

Σε δικιά μου περίπτωση, ήταν εργαζόμενος και ήθελε να καθυστερήσει λιγο το διορισμό του, τον ενημέρωσα για τον τρόπο, προς συμφέρον και των δυο μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τα νέα για την Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου του Υπουργείου Υγείας.

Το γραφείο ήταν στη Στουρνάρη 24 και κάηκε. Οπότε όλοι είπαμε τέρμα οι πιστώσεις, τέρμα και οι διορισμοί που εκκρεμούσαν, καλά Χριστούγεννα, ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος, ήρθανε τα Φώτα και ο φωτισμός, Γιάννη χρόνια σου πολλά και μετά το ΣΚ τα ξαναλέμε με αγάπη από τα γραφεία 10&11 του ΥΥΚΑ...

Επειδή όμως όσο αναπνέω θα ελπίζω (είμαι εκ φύσεως αισιόδοξο άτομο) και έτσι κι αλλιώς άνεργη είμαι δεν είχα τι να κάνω, έπιασα χτες το πρωί το τηλέφωνο και στέναξαν οι γραμμές. Μετά από 4(!) ώρες, μία ευγενέστατη κυρία στο τηλεφωνικό κέντρο του Υπουργείου Οικονομικών με ενημέρωσε ότι η ΥΔΕ του ΥΥΚΑ μετακομίζει στη διεύθυνση Μακεδονίας 8 και πιθανότατα από Δευτέρα θα δουλεύει!

Στο γραφείο ειδικοτήτων του ΥΥΚΑ ήταν ήδη ενήμεροι (αλλά το κρατούσαν κρυφό...) και μου είπαν τελικά ότι μαζεύουν τις εκκρεμότητες για να προχωρήσουν οι διορισμοί.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ!

ΥΓ1. Θα φτιάξω και νέο τόπικ με το θέμα.

ΥΓ2. Τα χαρτιά του φίλου μου δεν κάηκαν τελικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θέλει ο διορισμός απο τη στιγμή που πάει για να κοπεί κονδύλι ( δημοσιονομικό έλεγχο) για να σταλεί?

Γυρνάει πίσω στο υπουργείο ή αποστέλλεται κατευθείαν ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η όλη διαδικασία πλέον στο υπουργείο από την ημέρα παραλαβής του φακέλου από τη νομαρχία μέχρι την κοινοποίηση στον ενδιαφερόμενο κάνει 30 με 45 το πολύ ημέρες (μαζί και οι 5 ημέρες στην Υ.Δ.Ε.).

Η διαδικασία είναι :

1. Γραφείο προσωπικού νοσοκομείου

2. Δ/νση Νομαρχίας

3. Υπουργείο Υγείας

4. Υπηρεσία Δημοσιοοικονομικού Ελέγχου (Υ.Δ.Ε.)

5. Υπουργείο Υγείας

6. Διεκπεραίωσηarrow%20right.gifαποστολή

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια, εχει ανοιξει η θεση μου απο τις 15 δεκεμβρη και στο υπουργειο λενε πως ακομα( εδω και 20 μερες που παιρνω) ειναι για υπογραφες...

ειναι δυνατον να καθυστερει τοοοοοοσο πολυ?? ειχα ακουσει για 2μηνο μαξ...

και οπως παει, θελει κανα 20ημερο ακομα... emconfused

εχει παρει κανεις διορισμο τον τελευταιο μηνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια, εχει ανοιξει η θεση μου απο τις 15 δεκεμβρη και στο υπουργειο λενε πως ακομα( εδω και 20 μερες που παιρνω) ειναι για υπογραφες...

ειναι δυνατον να καθυστερει τοοοοοοσο πολυ?? ειχα ακουσει για 2μηνο μαξ...

και οπως παει, θελει κανα 20ημερο ακομα... emconfused

εχει παρει κανεις διορισμο τον τελευταιο μηνα?

Προφανώς περιμένεις διορισμό για νοσοκομείο της Αθήνας ή της Θεσσαλονικής .

Αργεί λίγο παραπάνω απο της περιφέρειας.Να περιμένεις την άλλη βδομάδα σίγουρα .

Έπεσαν και Χριστούγεννα , ανασχηματισμός οικονομική κρίση, απεργίες νοσοκομειακών γιατρών , σύμφωνο σταθερότητας , επίδομα θέρμανσης , ο Μανώλης που κυνηγά τον Αβραμόπουλο, ξέρεις τώρα , μαζεύτηκαν πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

ήθελα να ρωτήσω καποιον συνάδελφο που ξεκίνησε πρόσφατα ειδικότητα και θυμάται,

πόσες ακριβώς μέρες μπορούν να μεσολαβήσουν από τη στιγμή που υπογράφεις τη συστήμένη επιστολή με το διορισμό στα ΕΛ.ΤΑ

μέχρι να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο?

με ενδιαφέρει για να προγραμματίσω την μετακόμιση μου και όταν ανοιχτεί η επιστολή πιθανό να μην προλαβαίνω...

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ό,τι θυμάμαι,15 μέρες έχεις να παραλάβεις τον διορισμό από το ταχυδρομείο και άλλες τόσες μετά για να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο.Τσέκαρε το πάντως,καλή αρχή και μην απογοητευτείς αμέσως,έχεις χρόνο να το κάνεις συνέχεια μετά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να διευκρινήσει κανείς εάν ο χρόνος παραλαβής της συστημένης επιστολής από το

ταχυδρομείο είναι 15 ημερολογιακές ή 15 εργάσιμες ημέρες?

Ευχαριστώ emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι σε αναμονή του διορισμού μου σε προσωποπαγή θέση ειδικευομένου. Οι διαδικασίες ξεκίνησαν πριν από ένα μήνα. Σε επικοινωνία που είχα με το υπουργείο μου είπαν πως δεν έχουν ακόμα «δικαίωμα υπογραφής» και πως θα το έχουν σε ένα μήνα από σήμερα.

Εάν ξέρει κάποιος : Τι σημαίνει αυτό? Πόσο επιπλέον χρόνος θα χρειαστεί για να έρθει ο διορισμός? (40-50 ημερες+1μήνα ή τι?)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.