Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Κανενα νεο απο το Υπουργειο για τις προσωποπαγεις θεσεις εχουμε? Εχει διορισθει κανεις μετα τις εκλογες? Ακουσα σημερα απο συναδελφους οτι υπαρχει απο το υπουργειο σκεψη να καταργηθει η υπουργικη αποφαση για τις προσωποπαγεις θεσεις..... Χαμος!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα ρωτησα στο Υπουργειο για τους διορισμους σε προσωποπαγη θεση και με ενημερωσαν πως εφυγαν 4-1-2010 για γενικο λογιστηριο. Ο γολγοθας τελειωνει ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7-01-2010 ο διορισμός μου έφτασε στο νοσοκομείο (με ειδοποίησαν από το γραφείο προσωπικού και παρουσιάστηκα ) και σε εμένα έφτασε σήμερα !!!!!!! emeleos

Τα λόγια είναι περιττά , 4 μήνες ακριβώς!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι με το ίδιο πρόβλημα.Είμαι υπό διορισμό εδώ και 2 μήνες σε νοσοκομείο της Αθήνας,πέρα του ότι:από νομαρχία σε υπουργείο καθυστέρησε λογω κωλυσιεργίας των υπαλλήλων επιπλέον ένα μήνα από τη στιγμή που άνοιξε η θέση!Σε επικοινωνία με το γραφείο ειδικοτήτων ΔΕΝ έχει γίνει καμία ενέργεια προώθησης της διαδικασίας..Που σημαίνει άλλον ενάμισι μήνα τουλάχιστον!Τί μπορεί να κάνει κανείς πέραν του να γεύεται την κοροιδία:Μήπως επηρεάζονται οι προσλήψεις των γιατρών λόγω της γενικότερης κατάστασης ή κάτι άλλο συμβαίνεί:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι πως τώρα που το πρόβλημα το έθεσες σε ξεχωριστή ενότητα θα επισπεύσουν τις διαδικασίες του διορισμού.

Δε ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά αν δεν κάνω λάθος το θέμα συζητιέται εδώ και 6 μήνες σε άλλες 3 ενότητες....αυτή είναι η τέταρτη ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κάνεις λάθος μόνο που στο προηγούμενο εξάμηνο είχαν κι έναν υποτιθέμενο λόγο να μας πετάνε στη μούρη για να μην τους ενοχλούμε,τις εκλογές,τώρα τί έχουν ακριβώς;Υπερκόπωση;Κι εξάλλου αυτός δεν είναι κι ο λόγος ύπαρξης του σάιτ;Να τονίζουμε τα προβλήματα μας που παραμένουν άλυτα και διαρκώς διογκώνονται. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τους τελευταίους 6 μήνες δεν είχαμε εκλογές....τις είχαμε πριν 6 μήνες :rolleyes:

Τα προβλήματα δεν λύνονται με το να ποστάρουμε στο forum, πίστεψέ με, θέλουν άλλου είδους "αγώνες".

Το να ποστάρεις σε νέα ενότητα το δικό σου πρόβλημα το μόνο αποτέλεσμα είναι να δημιουργείς πρόβλημα στα υπόλοιπα μέλη.

Κάποτε μήπως θα πρεπε να παρθούν κάποια μέτρα με την ανεξέλεγκτη δημοσίευση νέων θεμάτων

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το υπουργείο όλη η καθυστέρηση αποδίδεται στις εκλογές που πίστεψέ με,είχαν περισσότερη διάρκεια από αυτή που αναμενόταν,όπως φαίνεται.Συγγνώμη που σου δημιουργώ πρόβλημα,θα μπορούσες να αφήσεις κάποιον άλλον να απαντήσει που έχει παρόμοιο πρόβλημα από το να ειρωνεύεσαι.Κι εν πασει περιπτώσει μπορεί το σαιτ να είναι τσιφλίκι ορισμένων που επιλέγουν τι θέλουν να προβάλλεται προς τα έξω και φροντίζουν με τον τρόπο τους να απομακρύνουν τους ανεπιθύμητους.Αλλάξτε τουλάχιστον ονομασία να ξέρουμε τις "πηγές" ενημέρωσής μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα το forum δεν είναι τσιφλίκι κανενός, απλά κάποιοι κοπιάσαν να το δημιουργήσουν, κάποιοι άλλοι να ενημερώσουν, ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα και κάποιοι άλλοι παρατηρητές μετά από 2+ χρόνια παρουσίας να εκθέσουν το προσωπικό τους πρόβλημα ανοίγοντας νέα ενότητα και μπαχαλεύοντας το forum.

Ο καθένας κρίνεται εδώ μέσα και σπόντες περί "πηγών" ενημέρωσης είναι απλά ασήμαντες σχολιασμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φορουμ ειναι για να ρωτανε καποιοι αυτο που θελουν και να συζητανε γενικοτερα καποιο θεμα που τους ενδιαφερει.Αν αυτο εχει τυχει να συζητηθει και σε αλλο τοπικ,οπως συμβαινει πολλες φορες και σε αλλα φορουμ,μπορουν αν θελουν οι mods να τα ενωσουν σε ενα κοινο.

Το μπαχαλο δε δημιουργειται απο αυτο ,αλλα απο το οτι σε καθε ερωτηση μπορει να πεταχτει κι απο ενας χωρις να απανταει ουσιαστικα αλλα απλα να ειρωνευεται και να δημιουργει κοντρες με τον ερωτησαντα,χωρις να ενδιαφερει κανεναν τελικα η αποψη του για τη σωστη διαχειριση του φορουμ,αφου δεν ειναι καν mod!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως σε καποιον φιλο μου στη Θεσσαλονικη, και συγκεκριμενα στο Ιπποκρατειο ηρθε οι διορισμος του και η θεση ειχε ανοιξει λιγο πριν τις γιορτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ποσο δικιο εχετε...Αντι να διαγραφονται τα διαφορα μηνυματα μαλλον θα πρεπε να διαγραφονται οι ενοχλητικοι τυποι που παρεμβαινουν σε ολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι με το ίδιο πρόβλημα.Είμαι υπό διορισμό εδώ και 2 μήνες σε νοσοκομείο της Αθήνας,πέρα του ότι:από νομαρχία σε υπουργείο καθυστέρησε λογω κωλυσιεργίας των υπαλλήλων επιπλέον ένα μήνα από τη στιγμή που άνοιξε η θέση!Σε επικοινωνία με το γραφείο ειδικοτήτων ΔΕΝ έχει γίνει καμία ενέργεια προώθησης της διαδικασίας..Που σημαίνει άλλον ενάμισι μήνα τουλάχιστον!Τί μπορεί να κάνει κανείς πέραν του να γεύεται την κοροιδία:Μήπως επηρεάζονται οι προσλήψεις των γιατρών λόγω της γενικότερης κατάστασης ή κάτι άλλο συμβαίνεί:

Εδώ κι δύο μήνες άνοιξε η θέση σου προφανώς οπότε τα χαρτιά σου αν κατάλαβα καλά έφτασαν στο υπουργείο πριν ένα μήνα? Αν είναι αυτή η περίπτωση, τότε μάλλον είναι λίγο νωρίς για να σου έρθει ο διορισμός αφού συνήθως κάνει περίπου ένα δίμηνο από τη στιγμή που φτάνει στο υπουργείο. Οι καθυστερήσεις πάντως συνήθως δεν ξεπερνούν το τρίμηνο (μιλάμε πάντα για κανονικές κι όχι προσωποπάγείς θέσεις). Αυτό τουλάχιστον ξέρω από γνωστούς που διορίστηκαν αυτήν την περίοδο αλλά και από άλλους συναδέλφους που μετέχουν σε αυτο το forum. Πάντως σε κάθε περίπτωση από ότι έχω καταλάβει αξίζει τον κόπο να τους ενοχλείς κάθε τόσο στο υπουργείο ρωτώντας τι γίνεται (ισχύει για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοι με το ίδιο πρόβλημα.Είμαι υπό διορισμό εδώ και 2 μήνες σε νοσοκομείο της Αθήνας,πέρα του ότι:από νομαρχία σε υπουργείο καθυστέρησε λογω κωλυσιεργίας των υπαλλήλων επιπλέον ένα μήνα από τη στιγμή που άνοιξε η θέση!Σε επικοινωνία με το γραφείο ειδικοτήτων ΔΕΝ έχει γίνει καμία ενέργεια προώθησης της διαδικασίας..Που σημαίνει άλλον ενάμισι μήνα τουλάχιστον!Τί μπορεί να κάνει κανείς πέραν του να γεύεται την κοροιδία:Μήπως επηρεάζονται οι προσλήψεις των γιατρών λόγω της γενικότερης κατάστασης ή κάτι άλλο συμβαίνεί:

Εδώ κι δύο μήνες άνοιξε η θέση σου προφανώς οπότε τα χαρτιά σου αν κατάλαβα καλά έφτασαν στο υπουργείο πριν ένα μήνα? Αν είναι αυτή η περίπτωση, τότε μάλλον είναι λίγο νωρίς για να σου έρθει ο διορισμός αφού συνήθως κάνει περίπου ένα δίμηνο από τη στιγμή που φτάνει στο υπουργείο. Οι καθυστερήσεις πάντως συνήθως δεν ξεπερνούν το τρίμηνο (μιλάμε πάντα για κανονικές κι όχι προσωποπάγείς θέσεις). Αυτό τουλάχιστον ξέρω από γνωστούς που διορίστηκαν αυτήν την περίοδο αλλά και από άλλους συναδέλφους που μετέχουν σε αυτο το forum. Πάντως σε κάθε περίπτωση από ότι έχω καταλάβει αξίζει τον κόπο να τους ενοχλείς κάθε τόσο στο υπουργείο ρωτώντας τι γίνεται (ισχύει για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες)...

Βεβαια μπορεις να πας και να τους τα χωσεις (για να νιωσεις καλυτερα οχι τπτ αλλο γτι δεν αξιζει νομιζω να κυνηγησεις τπτ παραπανω)αν ειναι οντως ετσι και η νομαρχια εναν μηνα δεν εστελνε τα χαρτια σου στο υπουργειο ενω ειχε ερθει η ειδοποιηση απο το νοσοκομειο(μπορεις να το μαθεις ρωτοντας νοσοκομειο και υπουργειο).Γτι αυτη η κωλυσιεργια τους μεταφραζεται σε στερηση ενος μισθου σου και να δουμε πως θα τους φαινοτανε αυτους αμα τους στερουσες εσυ ενα μηνιατικο τους...

Τροποποιήθηκε από gadjim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.ειμαι υπο διορισμο.ξερει κανεις να μου πει ακριβως την διαδικασια που γινεται.και αν ναι σε ποιο κομματι μπορω να επεμβω προκειμενου να το τρεξω.επισης θελω να ρωτησω ερχεται κατι απο ταχυδρομειο;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.ειμαι υπο διορισμο.ξερει κανεις να μου πει ακριβως την διαδικασια που γινεται.και αν ναι σε ποιο κομματι μπορω να επεμβω προκειμενου να το τρεξω.επισης θελω να ρωτησω ερχεται κατι απο ταχυδρομειο;;

Καλή αρχή!! Ανοίγει η θέση στο νοσοκομείο για το οποίο έχεις κάνει αίτηση. Το νοσοκομείο στελνεί αίτηση στην αντίστοιχη νομαρχία. Η νομαρχία στέλνει στο υπουργείο υγείας τα χαρτιά του πρώτου στη λίστα που πληρεί τις προυποθέσεις για διορισμό (τα δικά σου στην προκειμένη περίπτωση) και με το ταχυδρομείο μια κοινοποίηση στον ενδιαφερόμενο γιατρό (αυτό μάλλον δεν συμβαίνει πάντα, προσώπικα για το πρώτο μέρος της ειδικότητας μου ήρθε κοινοποίηση αλλά για το δεύτερο όχι, ίσως να έχει να κάνει με την υπεύθυνη νομαρχία). Στο υπουργείο υπογράφεται ο διορισμός σου, περνάει από την αντίστοιχη υπηρεσία δημοσιονομικού ελέγχου κι όταν τα χαρτιά είναι έτοιμα αποστέλλεται η απόφαση διορισμού στο νοσοκομείο και στον γιατρό που πρόκειται να διοριστεί. Δεν γνωρίζω αν και σε ποιο ακριβώς σημείο μπορείς να το "τρέξεις", πάντως δεν είναι ακριβώς καθορισμένο το πόσο θα καθυστερήσουν σε κάθε σημείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ενημερώσω ότι η προηγούμενη παρτίδα διορισμών έκανε 3+ μήνες να φτάσει στα σπίτια των ενδιαφέρομενων.

Ήμουν υπο διορισμό απο 27/11/2009 και ο διορισμός έφτασε σπίτι μου 8/03/2010 ( 3 μήνες και 10 μέρες ). ( τα χαρτιά έφτασαν στο υπουργείο 2/12 οπότε δεν υπήρξε καθυστέρηση από πλευράς νομαρχίας ).

Η μεγάλη καθυστέρηση φαίνεται πως οφείλεται στη διαδικασία υπογραφών ( στην παρτίδα τη δική μου η πρώτη υπογραφή έπεσε 8/02 ) και από ό,τι ακούω από συναδέλφους καλά κρατεί και για τις επόμενες παρτίδες διορισμών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή αρχή παιδιά!! Με τις προσωποπαγείς τι γίνεται? Διορίστηκε κανείς από αυτούς που η θέση τους άνοιξε από Νοέμβριο κι έπειτα? Η αναμονή προβλέπεται να ξεπεράσει το 5μηνο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα ακομα τιποτα.Ανοιξε περιπου μεσα προς τελη Νοεμβριου,δεν θυμαμαι ακριβως.Λετε να παμε για μετα το Πασχα?Ολα πιθανα ειναι πλεον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν λιγο μιλησα με το ΥΥΚΑ για κανονικη θεση και οχι προσωποπαγη και μου ειπαν οτι τωρα επεξεργαζονται τις θεσεις που ανοιξαν 16/2/2010.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα ακομα τιποτα.Ανοιξε περιπου μεσα προς τελη Νοεμβριου,δεν θυμαμαι ακριβως.Λετε να παμε για μετα το Πασχα?Ολα πιθανα ειναι πλεον

Μάλλον τα χαρτιά σου είναι μαζί με τα δικά μου, γιατί στο λογιστήριο του κράτους από το ΥΥΚΑ τα στέλνουν μαζικά και είμαι υπό διορισμό από 12 Νοεμβρίου. Μίλησα σήμερα με λογιστήριο του κράτους (αφού έληξε η κατάληψη) και μου είπαν ότι έφτασαν εκεί 2 Μαρτίου. Η υπάλληλος μου είπε να υπολογίζω ότι εκεί θα μείνουν τουλάχιστον έναν μήνα μέχρι να πάρουν υπογραφή από τον υφυπουργό οικονομικών... Μετά θα επιστέψουν στο ΥΥΚΑ όπου λογικά δεν θα καθυστερήσουν (μου είπαν περίπου 1 εβδομάδα) και μετά αποστολή στα σπίτια μας. Το ξεπερνάμε για τα καλά το Πασχα όπως καταλαβαίνεις... Καμια ιδέα για να πιέσουμε στο λογιστήριο να μην πάρει ένα μήνα? Γιατι λόγω και της κατάληψης με αυτό το συγκεκριμένο πακετάκι διορισμών δεν έχουν ακόμη ασχοληθεί καθόλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο καλο στην περιπτωση μου ειναι οτι ειμαι σε αλλο νοσοκομειο και τουλαχιστον δεν ειμαι ανεργος.Πολλα παιδια δεν ειναι ομως στην ιδια θεση καικαθε βδομαδα καθυστερησης ειναι σκοτωμα.Τα βοδια,1 μηνα θελουν...ακουσε κει.Δεν μπορω να σκεφτω κατι,δεν ειμαι και Αθηνα να παω να τους τα ψαλω απο κοντα.Τι σκατα κανανε και οι αλλοι μεχρι τις 2Μαρτιου η εστω μεχρι τελη Φεβρουαριου για να στειλουν τα χαρτια???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν λιγο μιλησα με το ΥΥΚΑ για κανονικη θεση και οχι προσωποπαγη και μου ειπαν οτι τωρα επεξεργαζονται τις θεσεις που ανοιξαν 16/2/2010.

Το θέμα είναι πόσο καιρό τους παίρνει αυτή η επεξεργασία!!! Και αν μπορείς να κάνεις κάτι για να την επισπεύσεις!! Δεν είναι δυνατόν να τους παίρνει κάποιες φορές κοντά δύο μήνες για να μπούν οι πρώτες υπογραφές!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.