Jump to content

Εξετάσεις Ιατρικής Φυσικής


mangelici

Recommended Posts

Γεια σας! Τη Δευτέρα γράφω φυσική 1ου εξαμήνου. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους θέματα πέφτουν. Περισσότερο θεωρητικά, ασκήσεις; πολλαπλής επιλογής και Σ/Λ υπάρχει πιθανότητα; Γιατί εντάξει τα διαβάζω, απλά δεν ξέρω που να δώσω περισσότερη βάση και σε τι λεπτομέρεια να μπω. Επίσης, όσο αναφορά την ύλη είναι μέχρι και το κεφάλαιο 14, δηλ. τα λέιζερ; γιατί μετά άκουσα πως ίσως η οπτική δεν είναι μέσα, και επίσης θυμάμαι ότι είπε πως στο μαγνητικό συντονισμό τα αρχικά, είναι περίεργα και μάλλον πως δε θα τα εξετάσει... Όποιος ξέρει κάτι πάνω σ'αυτά ας μου πει. Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου!

Όταν την είχα δώσει εγώ , είχαμε διαβάσει από κάτι σημειώσεις που είχε δώσει στο φωτοτπυπικό και καθόλου βιβλίο . Πιο πολύ θεωρητικές ερωτήσεις βάζει. Όσο για το μαγνητικό συντονισμό , κατά κανόνα τον ρωτάει το Σεπτέμβρη για να "τιμωρήσει" όσους δεν έδωσαν το μάθημα στην ώρα του .

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας! Τη Δευτέρα γράφω φυσική 1ου εξαμήνου. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είδους θέματα πέφτουν. Περισσότερο θεωρητικά, ασκήσεις; πολλαπλής επιλογής και Σ/Λ υπάρχει πιθανότητα; Γιατί εντάξει τα διαβάζω, απλά δεν ξέρω που να δώσω περισσότερη βάση και σε τι λεπτομέρεια να μπω. Επίσης, όσο αναφορά την ύλη είναι μέχρι και το κεφάλαιο 14, δηλ. τα λέιζερ; γιατί μετά άκουσα πως ίσως η οπτική δεν είναι μέσα, και επίσης θυμάμαι ότι είπε πως στο μαγνητικό συντονισμό τα αρχικά, είναι περίεργα και μάλλον πως δε θα τα εξετάσει... Όποιος ξέρει κάτι πάνω σ'αυτά ας μου πει. Ευχαριστώ! :)

Γειά!

Εγώ είμαι 2ο έτος οπότε θα σου πω τι έκανε πέρυσι...Γενικά απ όσο ξέρω δεν βάζει πολλαπλής, σωστό-λάθος κλπ. Οι ερωτήσεις του είναι κυρίως ανάπτυξης. Εμείς αν θυμάμαι καλά είχαμε μέχρι και τα λέιζερ (είχε βάλει κιόλας πέρυσι απ ότι θυμάμαι θέμα στα λέιζερ).Νομίζω πως τα 2 τελευταία κεφάλαια του φυλλαδίου δεν ήταν μέσα αλλά ρώτησε καλύτερα κάποιον από το ίδιο έτος για να είσαι σίγουρος! Όσον αφορά την ερώτησή σου αν βάζει ασκήσεις, τον Φλεβάρη πέρυσι δεν έβαλε ασκήσεις αλλά το Σεπτέμβρη (που τα θέματα είναι πολύ πιο απαιτητικά-κατά τη γνώμη μου πάντα) έβαλε μια άσκησεις με χρήση τύπου που βρίσκεται κάπου στο φαινόμενο Doppler και αναφέρει κάτι για αγγεία αν θυμάμαι καλά...Βάζει όμως ερωτήσεις κρίσεως (διάβασε καλά τα φάσματα)...Α! Μαγνητικό συντονισμόε είχε πει και μας ότι δε θα βάλει αλλά αν δε κάνω λάθος το Φλεβάρη πέρσι είχε πέσει μια ερώτηση μαγνητικού συντονισμού.Πάντως αν είσαι πολύ καλά διαβασμένος στην υπόλοιπη θεωρία του φυλλαδίου και να μη διαβάσεις μαγνητικό συντονισμό δε νομίζω να έχεις πρόβλημα (δεδομένου ότι το έβαλε πέρσι είναι ακόμα λιγότερες οι πιθανότητες να το βάλει και φέτος B)

Πάντως μια συμβουλη: αφιέρωσε όσες μέρες σου χρειάζονται για να μάθεις καλά το φυλλάδιο.Μην αναλωθείς στο βιβλίο.Και μην αφήσεις το μάθημα για Σεπτέμβρη...εγώ την "πάτησα" και ενώ τα θέματα του Φλεβάρη ήταν εύκολα, με πραγματικά πολύ καλό διάβασμα έκανα και το σταυρό μου που κατάφερα να περάσω το Σεπτέμβρη...

Καλή επιτυχία!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εποχή μου (2002) παίζανε πολύ τα ραδιοφάρμακα. Όλοι τα θεωρούσαμε SOS, άσχετα πως δεν έπεσαν ποτέ στις εξετάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.