Jump to content

ΠΕΘΑΝΕ 47 ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΛΙΣΣΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ,ΚΑΘΩΣ Η ΑΝΕΚ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑΤΡΟ!!!


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Η υπερεντατικοποίηση και άγρια εκμετάλλευση των πληρωμάτων από τους εφοπλιστές είχε ως αποτέλεσμα την Κυριακή το πρωί να αφήσει την τελευταία του πνοή στο ακτοπλοϊκό πλοίο «ΛΙΣΣΟΣ» ο 47χρονος μάγειρας του πλοίου. «Εφυγε» αβοήθητος, από καρδιακό επεισόδιο, μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Η πλοιοκτήτρια εταιρεία «ΑΝΕΚ» δεν είχε γιατρό στο πλοίο...

http://prezatv.blogspot.com/2009/02/47.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο τωρα το τόπικ τι ακριβώς εξυπηρετεί; και δεν το λεω για σένα Τάσο, το λέω για το συγγραφέα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά το δημοσίευσα για να αναδείξω (όχι πως δεν είναι σε όλους γνωστό) πως δεν υπάρχουν αγροτικοί ιατροί σε όλα τα πλοία όπως ο νόμος ορίζει.

Οι προκηρύξεις αγροτικών ιατρών με διάθεση στα πλοία δυστυχώς αφορά δύο υπουργεία με τα όσα σημαίνει αυτό.......διπλή καθυστέρηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι πολλές φορές απαράδεκτος ο τρόπος με τον οποίο χειρίζονται οι δημοσιογράφοι τα θέματα που αφορούν την υγεία. Μόνο για τις εντυπώσεις και όχι για την ενημέρωση.

Τί καταλαβαίνει ο πολίτης από αυτό το δημοσίευμα; Ότι έπρεπε κάποιος να του έχει γιατρό δίπλα του; Ότι αν υπήρχε γιατρός θα σωνότανε οπωσδήποτε; Ότι ... και γω δεν ξέρω.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο φόβος και ο πανικός πουλάνε.

Έχουν γίνει στο παρελθόν (και στην ΕΣΗΕΑ) συζητήσεις για το πώς πρέπει να γίνεται ο χειρισμός ορισμένων θεμάτων ώστε να μην δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις στους πολίτες (που ούτως ή άλλως αγνοούν τις λεπτομέρειες) αλλά πέρα βρέχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο τωρα το τόπικ τι ακριβώς εξυπηρετεί; και δεν το λεω για σένα Τάσο, το λέω για το συγγραφέα

Σοβαρά μιλάς, για το "τί εξυπηρετεί??"...

Σόρρυ, για το "ορμητικό" ύφος μου...

Κατά τη γνώμη μου, εξυπηρετεί στο να "διαολιστούμε" ακόμα περισσότερο,

και να βουτήξουμε από το γιακά (κυριολεκτικά και μεταφορικά), όλους αυτούς,

που ξύνουν με ευλαβική -ιδεοψυχαναγκαστική λεπτομέρεια τα π@π@ρ@κι@ τους,

με αποτέλεσμα για να γίνει το "αυτονόητο" της "ευθείας οδού" διεκπεραίωσης των "νόμιμων" διαδικασιών,

οι διορισμοί για την "Υπηρεσία Υπαίθρου στα Πλοία", να περνάνε από σαράντα κύματα, και από γραφειάκι σε γραφειάκι κάθε αργόσχολου "δημόσιου φορέα"...

κύριε Υπουργέ, ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι πολλές φορές απαράδεκτος ο τρόπος με τον οποίο χειρίζονται οι δημοσιογράφοι τα θέματα που αφορούν την υγεία. Μόνο για τις εντυπώσεις και όχι για την ενημέρωση.

Τί καταλαβαίνει ο πολίτης από αυτό το δημοσίευμα; Ότι έπρεπε κάποιος να του έχει γιατρό δίπλα του; Ότι αν υπήρχε γιατρός θα σωνότανε οπωσδήποτε; Ότι ... και γω δεν ξέρω.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο φόβος και ο πανικός πουλάνε.

Έχουν γίνει στο παρελθόν (και στην ΕΣΗΕΑ) συζητήσεις για το πώς πρέπει να γίνεται ο χειρισμός ορισμένων θεμάτων ώστε να μην δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις στους πολίτες (που ούτως ή άλλως αγνοούν τις λεπτομέρειες) αλλά πέρα βρέχει.

Συγγνώμη...

Δηλαδή, και αυτή τη φορά, "Φταίνε οι Δημοσιογράφοι..."???...

Όφειλε, με βάση το "νόμο", να υπάρχει γιατρός στο πλοίο??

Αν υπήρχε, κι έβλεπε μια πιθανή "κλινική εικόνα" Εμφράγματος του μυοκαρδίου,

και παρείχε τις στοιχειώδεις Πρώτες Βοήθειες -στα πλαίσια της "Γενικής Ιατρικής",

το ξέρεις οτι θα μπορούσε να έχει σωθεί ο ανθρωπάκος????...

Οι χειρισμοί, στο χρόνο που μεσολαβεί μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ, αν γίνουν σωστά,

το ξέρεις πολύ καλά, οτι αυξάνουν κατακόρυφα την προοπτική -πρόγνωση επιβίωσης...

Με απλά λόγια, γιατί βαρέθηκα μωρέ, την "ξύλινη" -"άψυχη" ορολογία...

ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως είναι πολλές φορές απαράδεκτος ο τρόπος με τον οποίο χειρίζονται οι δημοσιογράφοι τα θέματα που αφορούν την υγεία. Μόνο για τις εντυπώσεις και όχι για την ενημέρωση.

Τί καταλαβαίνει ο πολίτης από αυτό το δημοσίευμα; Ότι έπρεπε κάποιος να του έχει γιατρό δίπλα του; Ότι αν υπήρχε γιατρός θα σωνότανε οπωσδήποτε; Ότι ... και γω δεν ξέρω.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο φόβος και ο πανικός πουλάνε.

Έχουν γίνει στο παρελθόν (και στην ΕΣΗΕΑ) συζητήσεις για το πώς πρέπει να γίνεται ο χειρισμός ορισμένων θεμάτων ώστε να μην δημιουργούνται αρνητικές εντυπώσεις στους πολίτες (που ούτως ή άλλως αγνοούν τις λεπτομέρειες) αλλά πέρα βρέχει.

Συγγνώμη...

Δηλαδή, και αυτή τη φορά, "Φταίνε οι Δημοσιογράφοι..."???...

Όφειλε, με βάση το "νόμο", να υπάρχει γιατρός στο πλοίο??

Αν υπήρχε, κι έβλεπε μια πιθανή "κλινική εικόνα" Εμφράγματος του μυοκαρδίου,

και παρείχε τις στοιχειώδεις Πρώτες Βοήθειες -στα πλαίσια της "Γενικής Ιατρικής",

το ξέρεις οτι θα μπορούσε να έχει σωθεί ο ανθρωπάκος????...

Οι χειρισμοί, στο χρόνο που μεσολαβεί μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ, αν γίνουν σωστά,

το ξέρεις πολύ καλά, οτι αυξάνουν κατακόρυφα την προοπτική -πρόγνωση επιβίωσης,

με απλά λόγια, γιατί βαρέθηκα μωρέ, την "ξύλινη" -"άψυχη" ορολογία...

ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ!!!!

Αν προσέξεις το σχόλιό μου θα δεις ότι, με αφορμή το δημοσίευμα, σχολίασα τα δημοσιεύματα εν γένει και όχι το συγκεκριμένο (αν δεν συμφωνείς είναι άλλο πράγμα).

Δεν γνωρίζω τις συνθήκες του περιστατικού όπως δεν τις γνωρίζεις και εσύ (όπως π.χ. ακόμα και το αν υπήρχε γιατρός στο πλοίο και απλά ήταν κάπου αλλού εκείνη τη στιγμή).

Το τί θα γινόταν αν .... και το αν θα υπήρχαν αυξημένες πιθανότητες ή όχι αν ... είναι μεγάλη κουβέντα που θα χρειαζόταν ώρες για να αναλύσουμε θεωρητικολογούντες.

Σου εύχομαι στην καριέρα σου να μη σου συμβεί να χάσεις ασθενή ενώ θα είσαι δίπλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω 0 χρονο για ανάλυση ένα σύντομο σχόλιο..

Εδώ ΚΟΤΖΑΜ Αντικαρκινικο Τεταρτοβάθμιο Νοσοκομείο (Μεταξα) και δεν έχει ΜΟΝΙΤΟΡ - ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ, και περιμένουμε από το πλοίο να έχει γιατρό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο τωρα το τόπικ τι ακριβώς εξυπηρετεί; και δεν το λεω για σένα Τάσο, το λέω για το συγγραφέα

Σοβαρά μιλάς, για το "τί εξυπηρετεί??"...

Σόρρυ, για το "ορμητικό" ύφος μου...

Κατά τη γνώμη μου, εξυπηρετεί στο να "διαολιστούμε" ακόμα περισσότερο,

και να βουτήξουμε από το γιακά (κυριολεκτικά και μεταφορικά), όλους αυτούς,

που ξύνουν με ευλαβική -ιδεοψυχαναγκαστική λεπτομέρεια τα π@π@ρ@κι@ τους,

χωρίς να θέλω να σε θίξω φίλε μου και μιλώντας ΓΕΝΙΚΑ (το τονίζω) αυτές οι αντιδράσεις είναι θεατρινίστικες γιατί αν όχι εσύ, σίγουρα το 85% όσων θα γράψουν όπως εσύ, όταν έρθει η ώρα των εκλογών θα τα ξεχάσουν όλα αυτά και θα ταλαντευτούν με το δίλημμα: ΠΑΣΟΚ η ΝΔ;

και θα παρακαλάνε τους υπουργούς για μια θεσούλα στο δημόσιο.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εξυπηρετεί ένα τέτοιο άρθρο. Και θα σου κάνω τον παραλληλισμό με το κλασσικό πράδειγμα που μαθαίναμε στο γυμνάσιο: δεν είναι είδηση ένας σκύλος που δαγκώνει έναν άνθρωπο αλλά ένας άνθρωπος που δαγκώνει ένα σκύλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλά,όσοι έχουν υπηρετήσει ως γιατροί σε πλοία μόνο παράπονα έχουν.Γιατί,λοιπόν,να πάει κάποιος σε μια τέτοια θέση;Την ευθύνη τη φέρουν οι ιδιοκτήτες των πλοίων,όχι οι γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τί θα γινόταν αν .... και το αν θα υπήρχαν αυξημένες πιθανότητες ή όχι αν ... είναι μεγάλη κουβέντα που θα χρειαζόταν ώρες για να αναλύσουμε θεωρητικολογούντες.

Σου εύχομαι στην καριέρα σου να μη σου συμβεί να χάσεις ασθενή ενώ θα είσαι δίπλα.

Νιώθω "ουσιαστικά", και συναισθάνομαι, πραγματικά, αυτό που λές...

Παρά την σχετικά πολύ μικρή "τριβή" μου στον Χώρο,

καταλαβαίνω -κι έχω διαπιστώσει οτι το "αν θα τη γλυτώσει..." ένας ασθενής,

αναμβισβήτητα, έχουν τεράστια σημασία η ικανότητα και η ετοιμότητα του γιατρού...

Όμως, πολλές φορές, και η πουτ@ν@, η "συγκυρία", παίζει το ρόλο της...

Βέβαια, πιστεύω οτι, αναφορικά με το ευρύ "φάσμα" των πιθανών αιτιοπαθολογικών συμβαμμάτων,

που θα μπορούσε να έχουν λάβει χώρα, σε συνθήκες σαν αυτές του "συγχωρεμένου...",

η παρουσία και ο ρόλος του γιατρού, είναι επιβεβλημμένα...

χωρίς να θέλω να σε θίξω φίλε μου και μιλώντας ΓΕΝΙΚΑ (το τονίζω) αυτές οι αντιδράσεις είναι θεατρινίστικες γιατί αν όχι εσύ, σίγουρα το 85% όσων θα γράψουν όπως εσύ, όταν έρθει η ώρα των εκλογών θα τα ξεχάσουν όλα αυτά και θα ταλαντευτούν με το δίλημμα: ΠΑΣΟΚ η ΝΔ;

και θα παρακαλάνε τους υπουργούς για μια θεσούλα στο δημόσιο.

Καταρχάς, συμφωνώ και "υπερθεματίζω" την διατύπωσή σου,

και "στην τελική" θα συμφωνήσω με την "ουσία" των λεγομένων σου...

Απλά, ο καθένας μας, έστω και "στιγμιαία", φρικάρει στην ιδέα -(ποιά "ιδέα"...πραγματικότητα πια...),

οτι χαροπαλεύει να πάρει ένα γ@μημένο αγροτικό, και περιμένει σαν "φυλακισμένος, το τσιγάρο...",

για μια προκήρυξη,

και απλά οι "καρεκλοκένταυροι" βαράνε, όπως συνήθως, της φυλής μας το "χαβά"...

Νομίζω με καταλαβαίνεις, και ελπίζω να μην πήρες το "ύφος" μου σαν "προσωπική επίθεση"...

Με την καμμία!!... ;):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ταλαίπωρος και ανεκπαίδευτος αγροτικός θα έσωζε τον εμφραγματία κάνοντας ΚΑΡΠΑ 5 ώρες....βρε δε λέτε καλύτερα που δεν υπήρχε γιατρουδάκι στο πλοίο να μπλέξει με δίκες και βλακείες... :splaaaats::withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ταλαίπωρος και ανεκπαίδευτος αγροτικός θα έσωζε τον εμφραγματία κάνοντας ΚΑΡΠΑ 5 ώρες....βρε δε λέτε καλύτερα που δεν υπήρχε γιατρουδάκι στο πλοίο να μπλέξει με δίκες και βλακείες... :splaaaats::withstupid:

+1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπερεντατικοποίηση και άγρια εκμετάλλευση των πληρωμάτων από τους εφοπλιστές είχε ως αποτέλεσμα την Κυριακή το πρωί να αφήσει την τελευταία του πνοή στο ακτοπλοϊκό πλοίο «ΛΙΣΣΟΣ» ο 47χρονος μάγειρας του πλοίου. «Εφυγε» αβοήθητος, από καρδιακό επεισόδιο

Όλα τα λεφτά είναι το αντικαπιταλιστικό κάλεσμα στα όπλα από τον ν-οστό έλληνα δημοσιογραφό-Λήμπκνεχτ που ακούει στα κρυφά πλούταρχο.

Πού είναι τα ΕΑΑΚ;

Γιατί δεν κλείνουν την Σχολή-μάνα της επανάστασης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα τα λεφτά είναι το αντικαπιταλιστικό κάλεσμα στα όπλα από τον ν-οστό έλληνα δημοσιογραφό-Λήμπκνεχτ που ακούει στα κρυφά πλούταρχο.

......κυκλοφορησαν οι "Βιοι Παραλληλοι" σε cd ??? :lol:emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ταλαίπωρος και ανεκπαίδευτος αγροτικός θα έσωζε τον εμφραγματία κάνοντας ΚΑΡΠΑ 5 ώρες....βρε δε λέτε καλύτερα που δεν υπήρχε γιατρουδάκι στο πλοίο να μπλέξει με δίκες και βλακείες... :splaaaats::withstupid:

+1

+ 100000000000000

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.