Jump to content

Μεταπτυχιακά Ιατρικής


Smoky

Recommended Posts

Η Ιατρική στο Δημοκρίτειο θα πάρει (και) του χρόνου με βαθμό πτυχίου, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αίτηση, αν κ

επειδή κ εγώ με κατατακτήριες είχα περάσει, ίσως να μην αξίζουν τόσα χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά....

είμαι καινούρια στο forum...τελείωσα εφαρμοσμένη Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη και επειδή δεν είμαι ευχαριστημένη με αυτό που σπούδασα και το όνειρό μου από μικρή ήταν να μπω στην ιατρική...σκέφτομαι πολύ σοβαρα να δώσω κατατακτήριες ή πανελλήνιες για να το επιτύχω. Ποια είναι η γνώμη σας??? Τι είναι καλύτερο??? Και αξίζουν το κόπο τόσα χρόνια σπουδών?? Ή θα μπορούσα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στην ιατρική πληροφορική για να το συνδυάσω κάπως??? Και κάτι τελευτάιο στρατιωτική ιατρική γίνετια να μπω με κατακτήριες?? Είμαι 22 χρονών.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Felicita

καντο και μην φοβασαι τιποτα

κυνηγα το ονειρο σου

!!!!!!!!!!!!!!

τωρα το αν αξιζουν αλλη υποθεση...ολοι εδω μεσα και εκει εξω περιμενουμε μηπως ανταμειφθουμε καποτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, να κυνηγήσει το όνειρό της, ώστε μετά από 10 χρόνια να είναι άνεργη ως γιατρός (και να δουλεύει με το πρώτο πτυχίο, όπως άλλοι), πλην ευτυχισμένη που πήρε πτυχίο ιατρικής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά...

πραγματικά σε όποιον λέω ότι θέλω να πάω ιατρική με αποθαρρύνει εντελώς και έχω αρχίσει να επηρεάζομαι... Γνωρίζετε για τα μεταπτυχιακά ιατρικής πληροφορικής??? Συγκεκριμένα για του ΑΠΘ??? Και αν αξίζουν και που εργάζεσαι μετά???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Felicita

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά σου κάνουν...Δεν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει να είσαι άνεργος ή να υποαπασχολείσαι στα 35 σου πχ και αφού έχεις φάει όλο το αγγούρι της ιατρικής. Τώρα για την ιατρική πληροφορική εγώ δεν γνωρίζω, αλλά τα πάντα έχουν καλύτερες προοπτκές από την ιατρική σήμερα, οπότε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά σου κάνουν...Δεν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει να είσαι άνεργος ή να υποαπασχολείσαι στα 35 σου πχ και αφού έχεις φάει όλο το αγγούρι της ιατρικής. Τώρα για την ιατρική πληροφορική εγώ δεν γνωρίζω, αλλά τα πάντα έχουν καλύτερες προοπτκές από την ιατρική σήμερα, οπότε...

Μάλιστα......

μήπως γνωρίζεισ για μεταπτυχιακά ιατρικής πληροφορικής??? Αν έχουν μέλλον και αν αξίζουν????????? Είδα στο ΑΠΘ έχει μεταπτυχιακό ιατρικής πληροφορικής που είναι με εξτάσεις......

Αν κάποιος γνωρίζει οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μεταπτυχιακές Σπουδές

ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ (www.med.uoa.gr)

Πληροφορίες: 210 7462032 & 210 7462035,

♦ Μεταβολικά Νοσήματα Οστών,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 10/9/2010

♦ Χειρουργική Ήπατος-Χοληφόρων-Παγκρέατος,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 10/9/2010

♦ Θρόμβωση—Αιμορραγία—Iατρική Μεταγγίσεων,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 30/10/2010

♦ Παθολογία κύησης,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 15/9/2010

♦ Ογκολογία Θώρακος: Σύγχρονη Κλινικοεργαστηριακή Προ-

σέγγιση και Έρευνα,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 20/9/2010 (Γραμματεία: 2107700220)

♦ Αναπαραγωγική—Αναγεννητική Ιατρική,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 31/10/2010 (Γραμματεία: 2132162802)

♦ Ιατρική Φυσική—Ακτινοφυσική (Bιατμηματικό),

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 1-17/9/2010

♦ Μοριακή Ιατρική (Bιατμηματικό),

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 24/9/2010

Τ.Ε.Ι. ΑΘΗΝΑΣ -

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝ6Ν

♦ Περιβάλλον και υγεία, Bιαχείριση Περιβαλλοντικών Θεμάτων με

επιπτώσεις στην υγεία

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 15/9/2010

Τμήμα Νοσηλευτικής Α΄ Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας & Πρόνοιας

(Σ.Ε.Υ.Π.), Τ.Ε.Ι. Αθήνας Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών

Πληρ.:http://www.teiath.gr/metaptyxiaka/metaptyxiakafrontew.htm,

210 7462032 & 210 7462035,

♦ Μονάδες Εντατικής Θεραπείας- Καρδιολογική Νοσηλευτική,

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 17/9/2010

Τμήμα Μαιευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας

(Σ.Ε.Υ.Π.), Τ.Ε.Ι. Αθήνας Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών

Πληρ.:www.researchreproduction.gr,

210 7286298 & 210 7462035,

♦ Έρευνα στη γυναικεία αναπαραγωγή

Υποβολή αιτήσεων: 1-30/9/2010

ΤΜ. "ΙΟΙΚΗΣΗΣ ΜΟΝΑ"6Ν ΥΓΕΙΑΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ Ε-

ΠΑΓΓΕΛΜΑΤ6Ν ΥΓΕΙΑΣ & ΠΡΟΝΟΙΑΣ (Σ.Ε.Υ.Π.), Τ.Ε.Ι. ΑΘΗΝΑΣ

- ΣΧΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΡΙΝΟ:

Πληρ.:www.teiath.gr/sdo/dmyp/, 210 5385142,

♦ Συστήματα Bιαχείρισης Ποιότητας στους οργανισμούς υγείας

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 20/9/2010

http://www.laiko.gr/images/pdfs/deltio_kataxorisi.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας! Επειδή ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό μετά το πέρας των σπουδών μου αλλά μέχρι τώρα έχω μέσο όρο στη βαθμολογία γύρω στο 7,23 μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει στο τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχεις τουλάχιστον ώστε να έχεις ελπίδες να σε πάρουν???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας! Επειδή ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό μετά το πέρας των σπουδών μου αλλά μέχρι τώρα έχω μέσο όρο στη βαθμολογία γύρω στο 7,23 μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει στο τι βαθμό πτυχίου πρέπει να έχεις τουλάχιστον ώστε να έχεις ελπίδες να σε πάρουν???

Δεν αρκεί ο βαθμός του πτυχίου , δες κι Ε Δ Ω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

http://www.grammateia.med.uoa.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2066&highlight=

προκήρυξη για προαγωγή ψυχικής υγείας-πρόληψη ψυχιατρικών διαταραχών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

γεια σας!! ενδιαφερομαι για τα μεταπτυχιακα

Ογκολογία Θώρακος: Σύγχρονη Κλινικοεργαστηριακή Προσέγγιση και Έρευνα

και

Νεοπλασματική νόσος στον άνθρωπο: σύγχρονη κλινικοπαθολογοανατομική προσέγγιση στην έρευνα

που δινονται απο το πανεπιστημιο αθηνων.

γνωριζει καποιος να μου πει που γινονται τα μαθηματα και ποιες μερες γιατι θα μαι ειδικευομενη ως τοτε, να ξερω κατα ποσο θα μπορω να τα παρακολουθησω..

επισης αν καποιος κανει καποιο απο αυτα τα δυο, αν μπορει να μου πει αν αξιζουν (ωστε να εχω ενανα μπουσουλα ποιο να διαλεξω)..

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ενδιαφέρει και έμενα ιδιαίτερα το μεταπτυχιακό στην Θωρακική Ογκολογία καθότι κάνω ειδικότητα Χειρουργικής Θώρακος. Μπορεί κάποιος να προσφέρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα? Τι σχεδιασμό ακόλουθοι, πόσο καλά οργανωμένο είναι, έχει μεγάλη ζήτηση, τι απαιτήσεις εισαγωγής έχει και τι εξετάσεις έχει για να γίνεις δεκτός και κατά την διάρκεια του, παρέχει υποτροφίες και πως δίνονται αυτές? Εάν μπορείτε να προσφέρετε οποιαδήποτε πληροφορία παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα.

Ευχαριστώ

Μάνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ.ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ; ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ;

ΗΑSAN

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Σκεφτομαι να παρακολουθησω ενα μεταπτυχιακο προγραμμα. Οντας πτυχιουχος Ιταλιας, χρειαζεται να κανω αντιστοιχηση βαθμολογιας πτυχιου και πως γινεται αυτο; Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς αν έχει νόημα να κάνει κάποιος και δεύτερο μεταπτυχιακό? Έχω ήδη ένα, αλλά βρήκα κάποιο που με ενδιαφέρει το αντικείμενο αρκετά και σκέφτομαι να δηλώσω. Οπότε το κάνω περισσότερο από προσωπικό ενδιαφέρον, αλλά είχα την απορία αν έχει κάποιο νόημα στο μέλλον για μόρια κτλ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γιατί ατόνησε αυτό το topic βρε παιδιά, έχει πολύ ενδιαφέρον, όποιος έχει κάποια καλή (ή κακή εμπειρία) από το MSc στην Ελλάδα ας μας γράψει κάτι.

Μου έχει γυαλίσει αυτή η Βιοιατρική Τεχνολογία στην Πάτρα, αλλά φαντάζομαι πως θέλει γερό background σε Physics και Maths αλλοιώς τα βρίσκεις μπαστούνια.

Είναι κανείς που γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες?

Thanx in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Also, μήπως κάποιος είναι στο Neuropsychology του Ευδοκιμίδη να μας πει εντυπώσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι συμβαίνει με το μεταπτυχιακό Μοριακή Ιατρική και έκλεισε τις πόρτες του για φέτος.Παίζει να συμβαίνει γιατί σκοπεύουν να του βάλουν δίδακτρα?Επίσης θα ήθελα γνώμες σχετικά με διάφορα μεταπτυχιακά της Ιατρικής.Παρακαλώ όποιος μπορεί ας μου στείλει pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.