Jump to content

ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ Ι


turtle

Recommended Posts

Είμαι επι πτυχίω συνάδελφος που μένω αθήνα πια και δεν έχω σαφή ενημέρωση από τις γραμματείες των μαθημάτων. Τηλεφωνικά μου είπαν οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα, ωστόσο ξέρω ότι υπάρχουν αλλαγές, τουλάχιστον όσον αφορά το ΚΝΣ. Γι'αυτό αν γνωρίζει κανείς ας μου πει παρακαλώ ποια ακριβώς είναι η ύλη της φαρμακολογίας 1 και ποια της 2; Από βιβλία αρκεί ο Harvey? Γενικά όποιος μπορεί να βοηθήσει, τον/την ευχαριστώ εκ προοιμίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι επι πτυχίω συνάδελφος που μένω αθήνα πια και δεν έχω σαφή ενημέρωση από τις γραμματείες των μαθημάτων. Τηλεφωνικά μου είπαν οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα, ωστόσο ξέρω ότι υπάρχουν αλλαγές, τουλάχιστον όσον αφορά το ΚΝΣ. Γι'αυτό αν γνωρίζει κανείς ας μου πει παρακαλώ ποια ακριβώς είναι η ύλη της φαρμακολογίας 1 και ποια της 2; Από βιβλία αρκεί ο Harvey? Γενικά όποιος μπορεί να βοηθήσει, τον/την ευχαριστώ εκ προοιμίου.

Συνάδελφε, δύσκολο μάθημα η φαρμακολογία... Ξέρω μόνο για ΦΑΡΑΜΑΚΑ Ι να σου πω..:

- Harvey 1-15. το 14 ειναι εκτος...

- Συμπληρωτική ύλη - Εισαγωγή στη Φαρμακολογία (το φυλλάδιο του Φλωρδέλλη) Από το φυλλάδιο αυτό και τα 2 πρώτα κεφάλαια του βιβλίου πέφτουν 3 από τα 10 θέματα και συμφέρει..

- Βρες τις διαφάνειες του μαθήματος που έχουν κάνει στο αμφιθέτρο... Υπάρχουν εκεί φάρμακα που δεν τα έχει το βιβλίο ή φάρμακα με εμπορικές ονομασίες τα οποία και ζητάνε σε πολλλαπλής ή σε αντιστοίχηση, συχνά με αρνητική βαθμολογία...(ΕΛΕΟΣ!!! λες και αλλιώς θα ήταν εύκολο...) ΟΙ διαφάνειες υπάρχουν εκτυπωμένες σε βιβλιοπωλείο στην Πάτρα

- Καλό θα ήταν να δεις και παλιά θέματα, πολλές φορές επαναλαμβάνονται.... κι αυτά στο βιβλιοπωλείο (επειδή έχουμε Δωρεάν παιδεία...)

άντε, καλή επιτυχία!!!! και καλό πτυχίο!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Eξαρτάται εαν αναφέρεσαι στο παλιό ή στο καινούριο πρόγραμμα σπουδων.

Εμεις με το καινούριο δεν έχουμε καν Harvey(αν και αναγκαστηκαμε να τον αγορασουμε ετσι κι'αλλιως για την εισαγωγη), αλλά Rang/Dale.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eξαρτάται εαν αναφέρεσαι στο παλιό ή στο καινούριο πρόγραμμα σπουδων.

Εμεις με το καινούριο δεν έχουμε καν Harvey(αν και αναγκαστηκαμε να τον αγορασουμε ετσι κι'αλλιως για την εισαγωγη), αλλά Rang/Dale.

Είμαι με το παλιό.

Βέβαια οφείλω να σου πω ότι το νέο βιβλίο είναι πολύ πιο σύγχρονο ενώ του Harvey έχει μείνει πίσω πολύ και αναφέρεται σε φάρμακα που έχουν αποσυρθεί.

Οπότε θα αγοράσω κι εγώ το δικό σας το οποίο φυσικά η γραμματεία δεν μου το έδινε ούτε με σφαίρες.

Αλήθεια έχει σημασία αν είμαι με το παλιό;

Διαφέρει λες η ύλη μας λόγω άλλου βιβλίου;

Δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, εχω και τα 2 βιβλία. Αν και δεν τα εχω μελετησει και πολυ(χρωσταω την Ι), δεν νομιζω ο Harvey να είναι τόσο κακός. Στην Ελλαδα κυκλοφορει η 3η εκδοση(του 2007 νομιζω), αλλα στο εξωτερικο προσφατα βγηκε και η 4η, την οποια και αγορασα. Εχω και την ελληνικη σε φωτοτυπιες. Ειναι καλό βιβλίο απο την άποψη ότι δεν έχει υπερβολικές πληροφορίες και δεν χανεσαι, σε αντιθεση με τον Dale/Rang. Ο τελευταιος εχει μεσα και πολλη Παθ. Αν. εισαγωγικά, γι'αυτο και είναι τόσο χοντρος. Βέβαια έχει πιο πολλές πληροφορίες συνηθως.

Ο Dale εχει παρα πολυ καλο νευρικό, καμια σχεση με Harvey. Σε αντιθεση ο Harvey τα λεει πιο ομορφα σε αλλα συστηματα, οπως πχ στο καρδιαγγειακό.

Γενικά σε συμβουλευω να παρεις το συγγραμμα που προτεινεται, για να είσαι καλυμμένος και να μην χαθείς, και αν θες να ειναι και up to date απλως αγόρασε την αγγλική 4η έκδοση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή μπερδεύτηκα λιγάκι.

Λες καλύτερα να αγοράσω του Harvey την 3η έκδοση;

Του Dale να μην το αγγίξω καν;

Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον Dale να σου πω την αλήθεια διότι έχω την 2η έκδοση του Harvey και έχει μείνει πίσω λιγάκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ δεν θέλω και να σε χαντακώσω με λάθος συμβουλές! Απλως λεω ότι ακόμη και τώρα οι καθηγητές χρησιμοποιουν το Harvey για κάποια κεφάλαια.(στα εισαγωγικα και πιο πολυ στη φαρμακολογία ΙΙ) Βεβαια το κυριο βιβλιο ειναι ο Dale.

Αγόρασε όποιο βιβλίο θεωρείς πιο χρήσιμο! Ετσι κι'αλλιως πανω κατω τα ιδια πραγματα λένε. Το δεύτερο μπορεις είτε να το κατεβασεις, είτε να το φωτοτυπησεις(ειδικα απο Harvey που δεν είναι και τόσες πολλές σελίδες, δεν θα σου κοστισει και πολυ να φωτοτυπησεις).

Ρωτα καλυτερα και κάποιον του παλιου προγραμματος, μαλλον σε μπερδεψα πολυ, συγγνώμη! :S

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ δεν θέλω και να σε χαντακώσω με λάθος συμβουλές! Απλως λεω ότι ακόμη και τώρα οι καθηγητές χρησιμοποιουν το Harvey για κάποια κεφάλαια.(στα εισαγωγικα και πιο πολυ στη φαρμακολογία ΙΙ) Βεβαια το κυριο βιβλιο ειναι ο Dale.

Αγόρασε όποιο βιβλίο θεωρείς πιο χρήσιμο! Ετσι κι'αλλιως πανω κατω τα ιδια πραγματα λένε. Το δεύτερο μπορεις είτε να το κατεβασεις, είτε να το φωτοτυπησεις(ειδικα απο Harvey που δεν είναι και τόσες πολλές σελίδες, δεν θα σου κοστισει και πολυ να φωτοτυπησεις).

Ρωτα καλυτερα και κάποιον του παλιου προγραμματος, μαλλον σε μπερδεψα πολυ, συγγνώμη! :S

Μην στενοχωριέσαι έτσι κι αλλιώς μου έδωσες πολλές πληροφορίες και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί μου.

Όταν λες να το κατεβάσω από που εννοείς; free;

Καλή συνέχεια να έχεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ 1 ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

1.Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ HARVEY ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟ RANGE?

2.ΤΑ ΜΣΑΦ-NSAID ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 1?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.....!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ 1 ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ 2 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

1.Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ HARVEY ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΠΟ RANGE?

2.ΤΑ ΜΣΑΦ-NSAID ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 1?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.....!!!!!

για την εισαγωγη δεν ξερω(παντως παιζει πολυ σα θεμα)

παντως τα ΜΣΑΦ μεχρι περισυ τουλαχιστον ηταν στη 2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για εισαγωγη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το φυλλαδιο που δινουν.Αν δε το εχεις πάρ το !

MUST!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

για εισαγωγη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το φυλλαδιο που δινουν.Αν δε το εχεις πάρ το !

MUST!!

Ξερεισ κανεις θεματα σοσ για τα φαρμακα 1?τι πεφτει περιπου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

φέτος δεν μας έδωσαν φυλλάδιο εισαγωγής, μόνο ένα άρθρο του φλωρδέλλη για τους υποδοχείς

τι στυλ περιπου είναι οι ερωτησεις; πολλαπλης, αναπτυξης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ανέβασα τις διαφάνειες που μας έδωσαν οι καθηγητές και υπάρχουν στον υπολογιστή της βιβλιοθήκης. Είναι πολύ χρήσιμα και καλύπτουν όλη την ύλη, για όποιον βαριέται να διαβάζει το βιβλίο... emwhistling

https://pithos.grnet...54;Ξ' 1/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπεrα παδια μηπως εχει κανεις την απαντηση με το προβλημα που επεσε στη εξεταστικη του ιουνιου και σημερα με την θεοφυλλινη?ειπαν οτι το ειχαν κανει στις διαλλεξεις στο αμφιθεατρο οποιος το εχει ας μου το στειλει στο μαιλ gmak42001@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To είχε ακριβως το ίδιο και στον οδηγο μελετης ή σε καποια παρουσιαση, δεν θυμαμαι. Εναν τυπο χρησιμοποιουσες και για τα 2 ερωτηματα.

Συχνοτητα χορηγησης=επιθυμητη συγκεντρωση x CL/F(βιοδιαθεσιμοτητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.