Jump to content

Aπορίες 2οετή εν όψει εξεταστικής...


anhsuxo pneuma

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πάνω στα ακόλουθα;...

1) Ιστορία της Ιατρικής μας έδωσαν από το φωτοτυπικό ένα φυλλάδιο αρκετών σελίδων μπορώ να πω και το περιεχόμενο σε αρκετά σημεία είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο να απομνημονευτεί.Είναι απαραίτηο να το διαβάσουμε όλο για περάσουμε;...

2) Ανοσολογία αρκεί να διαβάσουμε τις διαλέξεις της ή θέλει αναλυτικά απ το βιβλίο;

3) Ακτινοβιολογία διαβάζουμε απ τις σημειώσεις ή κυκλοφορούν θέματα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Εεεε...χμμ... Βασικά δε χρειάζεται να το μάθεις απέξω! Τουλάχιστον εγώ με 2 (ή 3??) φορές απλή (προσεκτική) ανάγνωση ήμουν οκ! Διάβασέ το σαν περιοδικό βρε παιδί μου, δε χρειάζεται να εντρυφήσεις στην επιστήμη της ιστορίας της ιατρικής... :P Αν δεν έχει κάνει φοβερές αλλαγές σε αυτό το φυλλάδιο βέβαια (εγώ για το περσινό μιλάω) που συνήθως δεν κάνει... Α! Μάθε τις κόρες του Ασκληπιού! Πέρσι τις είχε ρωτήσει! :lol::splats: (μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η 100% pointless ερώτηση, και γι' αυτό το θυμάμαι! λολ!)

2) Δε σας έχει δώσει σημειώσεις;;; Όχι τις διαλέξεις (τις διαφάνειες που έδειχνε στα μαθήματα δλδ), αλλά σημειώσεις από το φωτοτυπικό... Αν ναι, τότε μάθε πολύ καλά αυτές και θα είσαι καλυμμένος/η γτ είναι και καλογραμμένες! Το βιβλίο χρειάζεται μόνο σε ορισμένα σημεία (όπως για επιτόπους και απτίνες) που εκείνη είχε δώσει βάση στα μαθήματα, αλλά οι σημειώσεις της δεν είναι τόσο λεπτομερείς... Τώρα αν δε σας έχει δώσει τέτοιες σημειώσεις, δεν ξέρω... Γτ η ίδια η Παπαδάκη ήταν που μας είχε πει πέρσυ να διαβάσουμε κυρίως αυτές, οπότε δεν ξέρω να έκαναν πολλοί τον κόπο να ανοίξουν το βιβλίο... :rolleyes:

3) χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! ΔΞ/ΔΑ :P (= δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτό το φοβερό μάθημα... emwhistling )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Εεεε...χμμ... Βασικά δε χρειάζεται να το μάθεις απέξω! Τουλάχιστον εγώ με 2 (ή 3??) φορές απλή (προσεκτική) ανάγνωση ήμουν οκ! Διάβασέ το σαν περιοδικό βρε παιδί μου, δε χρειάζεται να εντρυφήσεις στην επιστήμη της ιστορίας της ιατρικής... :P Αν δεν έχει κάνει φοβερές αλλαγές σε αυτό το φυλλάδιο βέβαια (εγώ για το περσινό μιλάω) που συνήθως δεν κάνει... Α! Μάθε τις κόρες του Ασκληπιού! Πέρσι τις είχε ρωτήσει! :lol::splats: (μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η 100% pointless ερώτηση, και γι' αυτό το θυμάμαι! λολ!)

2) Δε σας έχει δώσει σημειώσεις;;; Όχι τις διαλέξεις (τις διαφάνειες που έδειχνε στα μαθήματα δλδ), αλλά σημειώσεις από το φωτοτυπικό... Αν ναι, τότε μάθε πολύ καλά αυτές και θα είσαι καλυμμένος/η γτ είναι και καλογραμμένες! Το βιβλίο χρειάζεται μόνο σε ορισμένα σημεία (όπως για επιτόπους και απτίνες) που εκείνη είχε δώσει βάση στα μαθήματα, αλλά οι σημειώσεις της δεν είναι τόσο λεπτομερείς... Τώρα αν δε σας έχει δώσει τέτοιες σημειώσεις, δεν ξέρω... Γτ η ίδια η Παπαδάκη ήταν που μας είχε πει πέρσυ να διαβάσουμε κυρίως αυτές, οπότε δεν ξέρω να έκαναν πολλοί τον κόπο να ανοίξουν το βιβλίο... :rolleyes:

1)τις κόρες του Ασκληπιού???????????????????!!!!!!!!!!!! ε τότε φαντάζομαι πως και το κομμάτι που αναφέρεται στο πόσα κρεββάτια είχε ο κάθε θάλαμος στα βυζαντινά νοσοκομεία είναι sos :splats: Πάνω που είπαμε και μέις ότι έχουμε ένα εύκολο μαθημα που δε θα ζορισούμε να το περάσουμε...αχ...τεσπα...σ ευχαριστώ πολύ melian ;)

2)ξ'ερει κανείς από τα παιδιά του 2ου έτους αν έχουν βγει σημειώσεις ανοσολογίας στο φωτοτυπικό;;; ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα ότι τα θέματα στην ιστορία της Ιατρικής είναι του στυλ "συμπλήρωση κενών" κλπ και οτι δεν υπάρχουν πολλές ερωτήσεις ανάπτυξης...είναι αλήθεια? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2) Δε σας έχει δώσει σημειώσεις;;; Όχι τις διαλέξεις (τις διαφάνειες που έδειχνε στα μαθήματα δλδ), αλλά σημειώσεις από το φωτοτυπικό... Αν ναι, τότε μάθε πολύ καλά αυτές και θα είσαι καλυμμένος/η γτ είναι και καλογραμμένες! Το βιβλίο χρειάζεται μόνο σε ορισμένα σημεία (όπως για επιτόπους και απτίνες) που εκείνη είχε δώσει βάση στα μαθήματα, αλλά οι σημειώσεις της δεν είναι τόσο λεπτομερείς... Τώρα αν δε σας έχει δώσει τέτοιες σημειώσεις, δεν ξέρω... Γτ η ίδια η Παπαδάκη ήταν που μας είχε πει πέρσυ να διαβάσουμε κυρίως αυτές, οπότε δεν ξέρω να έκαναν πολλοί τον κόπο να ανοίξουν το βιβλίο... :rolleyes:

melian οι σημειώσεις που σας είχε δώσει η Παπαδάκη απ ότι είδα δεν περιέχουν κάποια κεφάλαια τα οποία υπάρχουν στις διαλέξεις στο σαιτ της καθηγήτριας (πχ ανοσολογία μεταμοσχεύσεων).εσάς πέρυσι είχε διδάξει και αυτά τα κεφάλαια και απλώς δεν τα ήθελε για την εξεταστική ή είναι νέα κεφάλαια που τα έβαλε φέτος ? emconfused

θυμάται κάποιος αν από την ανοσολογία που ενσωματώνει η Παπαδάκη στις διαφάνειες των διαλέξεών της είναι όλα μέσα?...πχ κάποια κομμάτια (toll like receptors) δεν υπάρχουν ούτε στο βιβλίο ούτε στις σημειώσεις της...μόνο στις διαλέξεις που είναι ως επί το πλείστον σχήματα όσον αφορά αυτά τα κεφάλαια... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2) Δε σας έχει δώσει σημειώσεις;;; Όχι τις διαλέξεις (τις διαφάνειες που έδειχνε στα μαθήματα δλδ), αλλά σημειώσεις από το φωτοτυπικό... Αν ναι, τότε μάθε πολύ καλά αυτές και θα είσαι καλυμμένος/η γτ είναι και καλογραμμένες! Το βιβλίο χρειάζεται μόνο σε ορισμένα σημεία (όπως για επιτόπους και απτίνες) που εκείνη είχε δώσει βάση στα μαθήματα, αλλά οι σημειώσεις της δεν είναι τόσο λεπτομερείς... Τώρα αν δε σας έχει δώσει τέτοιες σημειώσεις, δεν ξέρω... Γτ η ίδια η Παπαδάκη ήταν που μας είχε πει πέρσυ να διαβάσουμε κυρίως αυτές, οπότε δεν ξέρω να έκαναν πολλοί τον κόπο να ανοίξουν το βιβλίο... :rolleyes:

melian οι σημειώσεις που σας είχε δώσει η Παπαδάκη απ ότι είδα δεν περιέχουν κάποια κεφάλαια τα οποία υπάρχουν στις διαλέξεις στο σαιτ της καθηγήτριας (πχ ανοσολογία μεταμοσχεύσεων).εσάς πέρυσι είχε διδάξει και αυτά τα κεφάλαια και απλώς δεν τα ήθελε για την εξεταστική ή είναι νέα κεφάλαια που τα έβαλε φέτος ? emconfused

θυμάται κάποιος αν από την ανοσολογία που ενσωματώνει η Παπαδάκη στις διαφάνειες των διαλέξεών της είναι όλα μέσα?...πχ κάποια κομμάτια (toll like receptors) δεν υπάρχουν ούτε στο βιβλίο ούτε στις σημειώσεις της...μόνο στις διαλέξεις που είναι ως επί το πλείστον σχήματα όσον αφορά αυτά τα κεφάλαια... emhelp

Τα ειχαμε και περσυ αυτα... Βσκ νομίζω ότι οι διαλέξεις είναι οι ίδιες που είχαμε κι εμείς... Δυστυχώς δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς τι είχε ρωτήσει στις εξετάσεις (ποτέ δε θυμάμαι θέματα emconfused ), αλλά γενικά μου είχε μείνει η αίσθηση ότι όλα όσα είχε ρωτήσει υπήρχαν στις σημειώσεις και μ' αυτές μπορούσες να απαντήσεις σε όλα τα θέματα :)

Tα θέματα στην ανοσολογία είναι όλα ανάπτυξης ή υπάρχουν και πολλαπλής επιλογής πχ?... emstupid

Νομίζω υπάρχουν και μερικά πολλαπλής/αντιστοίχισης/σωστό λάθος... Αλλά τα περισσότερα είναι σύντομης ανάπτυξης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.