Jump to content

Ανασχηματισμός: Η σύνθεση της νέας Κυβέρνησης


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Ένα πράμα σαν τον Prof Mundy στο Λονδίνο, που οι μισοί Ουρολόγοι στην Ελλάδα λένε ότι μετεκπαιδεύτηκαν κοντά του. Αν τον ρωτήσεις ποιους από αυτούς γνωρίζει, απαντάει "1-2, οι υπόλοιποι έρχονται, με κοιτάνε και φεύγουνε".

Ε, καλά τώρα... Δεν είναι και κάτι καινούριο αυτό... Στην Ελλάδα, ό,τι δηλώσεις είσαι... Διαγωνισμό Public Relations κάνουμε.... Δεν έχει σημασία τι ξέρεις, αλλά πώς πλασάρεις τον εαυτό σου. Δεν ισοπεδώνω και δεν εννοώ "όλοι", αλλά δεν πρέπει και να ξεχνιόμαστε.... Μπορεί κάποιοι συνάδελφοι φοιτητές εδώ να πιστεύουν στον "Άγιο Βασίλη", όπως πίστευα και εγώ κάποτε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχει κιόλας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν μόλις έριξα πετσέτα στο smoke detector.

Η σοβαρότητα κ αυτοσυγκέντρωσή μου τώρα που κάνω την αίτηση για ορθοπαιδική run-through απαράμιλλη..

Πάντως ο Pascal είναι μεγάλη μορφή για μένα. Κ worldwide φίρμα είναι (μαζί με τους Walch - Gerber) και ζεί και στην Νίκαια!

Δηλαδή το επιχείρημα του ότι δεν έχουν λίγο κρασί λίγο θάλασσα κ το κορίτσι τους δε παίζει στην περίπτωση του.

Και παραλίες έχει, Promenande des Anglais - κρασοπίνουν όλη μέρα κ όλη νύχτα οι Γάλλοι!! Για κορίτσι δε ξέρω, παντρεμένος νομίζω είναι. Πάντως όταν πήγα εγώ μετά από 1 χρόνο UK μου φάνηκαν καλλονές οι Γαλλίδες..

Κ όλα αυτά ενώ στα 40 πρεπει να ήταν Prof ήδη..

Στο τσακ προλαβαίνω :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ο Pascal είναι μεγάλη μορφή για μένα. Κ worldwide φίρμα είναι (μαζί με τους Walch - Gerber) και ζεί και στην Νίκαια!

Δηλαδή το επιχείρημα του ότι δεν έχουν λίγο κρασί λίγο θάλασσα κ το κορίτσι τους δε παίζει στην περίπτωση του.

Και παραλίες έχει, Promenande des Anglais - κρασοπίνουν όλη μέρα κ όλη νύχτα οι Γάλλοι!! Για κορίτσι δε ξέρω, παντρεμένος νομίζω είναι. Πάντως όταν πήγα εγώ μετά από 1 χρόνο UK μου φάνηκαν καλλονές οι Γαλλίδες..

Οι Γαλλίδες πρέπει να είναι καλύτερες από τις Αγγλίδες... Πάντως εγώ δεν αλλάζω τις Ελληνίδες με τίποτα. :P Και ας είμαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Υπουργός Οικονομίας: Γιάννης Παπαθανασίου

Υφυπουργοί: Αντώνης Μπέζας, Νίκος Λέγκας, Αθανάσιος Μπούρας

Δεν γνωρίζει τον Πολ Κρούγκμαν ο υφυπουργός Οικονομίας! 18/3/09

Αθήνα 18.3.2009

Όχι μόνο δεν διάβασε βιβλίο του αλλά αγνοεί ακόμη και το φύλο του μεγάλου αμερικάνου οικονομολόγου και συγγραφέα, που μάλιστα πέρυσι πήρε το βραβείο Νόμπελ Οικονομίας, Πολ Κρούγκμαν, ο υφυπουργός Οικονομίας κ. Θανάσης Μπούρας, ο άνθρωπος δηλαδή που διαχειρίζεται τα οικονομικά της χώρας!

"Ο υπουργός Οικονομίας έχει συνάντηση με την κυρία Κρούγκμαν" είπε πριν από λίγο στη Βουλή και το επανέλαβε μάλιστα μερικές φορές για να το εμπεδώσει η ομήγυρις, προκαλώντας φυσικά θυμηδία, σε μια προσπάθεια να δικαιολογήσει την απουσία του υπουργού κ. Γιάννη Παπαθανασίου από τη συζήτηση του νομοσχεδίου για θέματα κεφαλαιαγοράς και φορολογίας του ίδιου υπουργείου.

Αργότερα παρενέβει ο προεδρεύων κ. Φίλιππος Πετσάλνικος και ζήτησε να αποκατασταθεί στα πρακτικά το... φύλο του συγγραφέα.

:splats::lol:emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αποκλειστικές πληροφορίες μας αναφέρουν ότι πριν από λίγο υποχρεώθηκε σε παραίτηση από τη θέση της Διευθύντριας του Γραφείου της υφυπουργού Υγείας Μάριου Σαλμά, η Μαρία Κυβέλη - Σωτηρίου ύστερα από τις διαστάσεις που πήραν οι αποκαλύψεις του Press-gr για τον συλληφθέντα για την απαγωγή Παναγόπουλου Γ. Τρομπούκη που συμμετείχε στο συνδυασμό της.

http://press-gr.blogspot.com/2009/07/press-gr_2087.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίπλοκες σχέσεις , περίεργοι διορισμοί και βίλες πολλών τετραγωνικών, συνθέτουν το πλέγμα φιλίας του κ. Σαλμά με τον κύριο Τρομπούκη

Πανικός...είναι η μόνη λέξη που μπορεί να περιγράψει τα όσα διαδραματίζονται σε πανελλαδική εμβέλεια με επίκεντρο την Αμφιλοχία! Οι εξελίξεις σφυροκοπούν ανελέητα Σαλμά - Σωτηρίου και Τρομπούκη, ενώ στο κάδρο μπήκε και ο ουρανοκατέβατος διοικητής του ΚΑΦΚΑ. Πηγές αναφέρουν ότι πως αν δεν ήταν καλοκαίρι ο Μάριος θα αποτελούσε ήδη παρελθόν, παρότι και τώρα είναι προ των πυλών της εξόδου.

Το χρονικό της γνωριμίας

Αναστάτωση επικρατεί και στην Αιτωλοακαρνανία, στην περιοχή της Αμφιλοχίας. Από εκεί κατάγεται ο Γέωργιος Τρομπούκης που συμπεριλαμβάνεται στους συλληφθέντες. Ο Γ. Τρομπούκης είναι επιχειρηματίας με γνωστό όνομα στο χώρο των κατασκευαστών και κατηγορείται ότι είχε αναλάβει το "ξέπλυμα" των λύτρων από την απαγωγή.

Ομως γρηγορα αποκαλύφθηκε και μια άλλη ιδιότητα του Γ. Τρομπούκη. Στις τελευταίες δημοτικές εκλογές ήταν υποψήφιος με τη δημοτική παράταξη της ΝΔ "Ολοι μαζί - Νέα αρχή", στην Αμφιλοχία υπό την κ. Μαρία – Κυβέλη Σωτηρίου

Η κ. Σωτηρίου μάλιστα διετέλεσε και δήμαρχος της πόλης την περίοδο 1998-2002 αλλά στις επόμενες εκλογές δεν μπόρεσε να επανεκλεγεί. Πληροφορίες από τοπικά στελέχη αναφέρουν επίσης ότι ο κ. Τρομπούκης είχε ενισχύσει οικονομικά τον συνδυασμό τόσο στις τελευταίες εκλογές όσο και στις προηγούμενες. Το ακόμη πιο ενδιαφέρον όμως ποιο είναι; Οτι η κ. Σωτηρίου ήταν Διευθύντρια του Γραφείου του...

υφυπουργού Υγείας (και βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας) Μάριου Σαλμά. Ο κ. Σαλμάς της ανέθεσε την ευθύνη του υπουργικού του Γραφείου λίγες ημέρες αφ' ότου μπήκε στην κυβέρνηση, τον περασμένο Ιανουάριο.

Η παραίτηση…κατόπιν εντολής

Η παραίτηση της Σωτηρίου, υποβλήθηκε κατόπιν εντολής του Δημ. Αβραμόπουλου. Ο υπουργός Υγείας επικοινώνησε με τον ευρισκόμενο στο εξωτερικό (Σουηδία) Μ. Σαλμά από τον οποίο ζήτησε να απομακρύνει τη στενή συνεργάτιδά του "μέχρι τουλάχιστον να διαλευκανθεί η υπόθεση". Για το θεαθήναι βέβαια ειπώθηκε ότι παραιτήθηκε η ίδια "για λόγους ευθιξίας".

Στην προσπάθεια μας να συνομιλήσουμε με την κυρία Σωτηρίου, δεχτήκαμε την παρακάτω απάντηση η οποία ήδη έχει δημοσιευτεί σε Blogs.

«Πράγματι ο κ. Γ. Τρομπούκης , ο οποίος φαίνεται να εμπλέκεται στην υπόθεση της απαγωγής του γνωστού εφοπλιστή, ήταν ένας από τους εκατό (100) υποψηφίους δημοτικούς και διαμερισματικούς συμβούλους του υπερκομματικού συνδυασμού « Όλοι Μαζί- Νέα Αρχή» το 2006, στον οποίο εγώ ήμουν επικεφαλής και υποψήφια Δήμαρχος στην Αμφιλοχία.

Επιμένω στο υπερκομματικός συνδυασμός κι όχι δημοτική παράταξη της ΝΔ όπως αναφέρετε στο σχόλιο σας , αφού όλη η Αμφιλοχία γνωρίζει ότι ο κος Τρομπούκης ήταν οπαδός άλλου κόμματος. Ανεξάρτητα όμως από το ποιο κόμμα υποστηρίζει ή σε ποιο ψηφοδέλτιο συμμετείχε, η εμπλοκή του σε οποιαδήποτε παράνομη πράξη δεν μπορεί και δεν πρέπει να ενοχοποιεί ούτε τα στελέχη και τους υποψήφιους της δημοτικής μας ομάδας, αλλά ούτε και εμένα προσωπικά.

Εκτός αν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι η παραβατική συμπεριφορά ενός υποψηφίου μπορεί να αποτελεί στοιχείο ενοχής για έναν συνδυασμό, ή και για ένα κόμμα, του οποίου ο παραβάτης είναι οπαδός.

Όσον αφορά την υποτιθέμενη χρηματοδότηση του συνδυασμού μας, σας δηλώνω υπεύθυνα ότι όλα όσα αναφέρετε στο δημοσίευμα σας είναι ανυπόστατα και κινούνται στη σφαίρα της φαντασίας όσων τα υποστηρίζουν. Ουδέποτε έλαβα ούτε ένα ευρώ από κανέναν, πολύ δε περισσότερο από τον κο Τρομπούκη».

Σχέσεις σταθερές και περίεργες

Σταθερός πελάτης κατά την διάρκεια των επισκέψεων του στην Αμφιλοχία, σε γνωστό παραλιακό σουβλατζίδικο ο Γ. Τρομπούκης. Το συγκεκριμένο μαγαζί και η επιλογή του κ. Τρομπούκη δεν ήταν τυχαία καθώς ο ιδιοκτήτης είναι δεύτερος ξάδερφος του Σαλμά ενώ η στη λάντζα δούλευε κουμπάρα της Μαρίας Σωτηρίου!

Την κυρία Σωτηρίου πήρε διευθύντρια στο γραφείο του στο υφυπουργείο Υγείας ο κ. Σαλμάς παρότι στο παρελθόν υπήρξαν αντίπαλοι. Υπάρχει όμως κι άλλη απευθείας σχέση του κ. Σαλμά με τον κ. Τρομπούκη. Ο κ. Τρομπούκης έχει κάνει τις χωματουργικές εργασίες για την βίλλα του υφυπουργού στο Πανόραμα Παλλήνης. Επίσης ο κ. Σαλμάς έχει διορίσει διοικητή στο ΚΑΦΚΑ Μεσολογγίου τον γαμπρό του, λογιστή κ. Δημήτρη Αρβαλή (και είχε προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις του κ. Δημήτρη Σταμάτη ο οποίος είχε πει σταματήστε να ασελγείτε στον λαό της Αιτωλοακαρνανίας). Ο κ. Αρβαλής όμως είναι ο λογιστής και κρατά τα βιβλία του κ. Τρομπούκη.

http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3093:2009-07-13-08-40-38&catid=35:2008-09-21-09-08-34&Itemid=54

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.